İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

İade Olanlar Ve Tazminatlar Forumu

Önerilen Yorum

Zeydi, 10 saat önce yazdı:

Selam arkadaşlar daha önce sordum ama bilgi alamadım ben iade olduktan sonra toplu maaşımı aldım ama vergi dilimini yüksek tutmuşlar bu durum ilden ile değişiyor mu bu bizim zararımıza değil mi ayrıca şubat ayında da ekdersim yüksek vergiden hesaplanmış ne yapmam lazım eşimden eş yardımının paralarını da yasal faizi ile istediler bu durum normal mi son olarak zorunlu ekders rehberlik nöbet ve yasal faiz için emsal karar yeter li mi yoksa mahkeme kararı şart mi şimdiden TSKler 

Maalesef emsal karar yeterli değil. Sözlü olarak söylendi bana. Şimdi yazılı olumsuz cevap bekliyorum. Sonra mecburen mahkeme ile uğraşacağız.  Hakkımızı zorla almaya çalışacağız. 

672 KHK-Çalışıyor

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
neoleear, 3 saat önce yazdı:

selam. 672 KHK MEB  ihraç olan eşim 2019 kasım da göreve dönmüştü. istanbul da ödenen maaşlar haricinde  faiz / enflasyon farkı, ek ders, nöbet, eğitim ödeneği vb konular için idare mahkeme de dava açıp takip edecek ya da dilekçe ile yardım edecek avukat / arkadaşlar ın yardımını ACİL bekliyorum.  gerekirse telefondan görüşelim ACİL.

Toplu maaşı aldınız mi hocam aldıysanız vergi dilimi yüksek mi tutuldu şimdiden TSKler 

İNŞİRAH, 2 saat önce yazdı:

ek dersten mağdur ediliyorsunuz diye biliyorum lakin 2600  tl ile 4500 tl arası rakamlarda maaşlar ödenecektir faizsiz ilgili ay net maaşı sitede idari mahkeme dilekçe örneği var kurumunuzada mali ve sosyal hakları ödenir diyen dilekçenizi eksik aldığınız rakamları belirtin

verilmezse idari mahkeme süresi ne olur bilemiyorum daha dilekçemi bekliyorum

Benim ki hesaplanırken vergi diliminden çıkmadan hesaplandığı içinmaalesef çok kesinti oldu bu olağan mi yoksa ilden ile göre değişiyor mu mi şimdiden TSKler 

672 khk - sendika ve banka

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Ümit, 23.02.2020 - 16:01 yazdı:

İlk ihraç olduğumda idare mahkemesine dava açmıştım ve yetkisizlik verilerek reddedilmişti, geçen gün gidip mahkeme ön bürodan dilekçe vererek masraf olarak benden alınan paradan kalan 66TL'sini geri aldım.

Bu arada yasal faiz vs içinde dava açtım en az 6ay sürermiş, bakalım nasıl sonuçlanacak.

Bu tür sonuçlanmış mahkemelerden kalan harç paralarını almak için mahkemeye kadar gitmenize ve uğraşmanıza gerek yok. 

Ben, CİMER üzerinden IBAN numarası belirterek yazıp talep ettim. Mahkeme kararını ekledim. Para yattı. Bilginize.

672 KHK - EGM - Rütbeli - Aralık 2019'da TAKİPSİZLİK, Ocak 2020'de KABÜL kararı çıktı. Kodlama: 'Derece 1: E - Derece 2: E' . Anlamı: Hayatının Hiçbir Döneminde Fetö ile ilişkisi olmayan ve İşini İyi takip Eden' - EGM'ye atamam yapıldı. Şükür Kavuşturana.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Biolog65, 17.02.2020 - 21:47 yazdı:

Maaşların faiziyle ödenmesi, ek ders ücretinin ödenmesi ile ilgili dilekçeye cevap geldi. Ben o dönem vekaleten md yardımcısıydım. Ek dersleri md yardımcısına göre mi talep edeceğim. 

Ayrıca ihraç olduğum dönemde kredi kartlarım patladı, kredilerin taksitlerini ödeyemedim patladı, icralık oldum. Döndüğümde kapadım. Bunlar benim hatam değildi. Açılacak davaya bunları da eklesem olur mu acaba? Fikirlerinizi alabilir miyim? 

MSA, 29.02.2020 - 23:37 yazdı:

Kurumlara bağlı olarak ödeme kalemleri değişir. Toplu ödemenizi ve borrdrolarınızı aldıktan sonra benzer konumda çalışan arkadaşlarla karşılaştırıp eksikleri belirleyin. Bunları bir dilekçe ile idareden isteyin. Gelen cevap ret olacaktır. Bu cevaptan itibaren 60 gün içinde ilgili kalemlerin ve yasal faizin ödenmesi talebiyle idari davanızı açabilirsiniz.

Sağlıkçı arkadaşlar kesilen kalemler ile ilgili detaylı bilgi verecektir...

Masum ve Devlete sadakatinin tam olduğu, devletin ilgili kurumunca da kabül edilen, biz iade olan KHKlılar açısından söylüyorum: İhraç edilirken ve ihraç olduğumuz süreçte birçok konuda mağdur edilirken, iade edilirken ve edildikten sonra da birçok konuda mağdur ediliyoruz. Hangi konularda dava açmak lazım? Bir Bilirkişi gibi değil de beyin fırtınası mahiyetinde yazmak istedim.

1-      KHK ile ihraç edilirken ’masumiyet karinesi’ gibi insan hakları ihlalleri açısından, ihraç işleminden 30 gün sonra Anayasa Mahkemesine dava açmak gerekiyordu. Birçok başvuru oldu. Anayasa Mahkemesi, bu başvuruların ihraç işleminin iptali ve göreve iade babında açıldığını odak noktasına koyarak OHAL Komisyonunu adres gösterip, yapılan 70 bin başvuruyu reddetti. Bu konudaki başvurusunu KHK nın iptali ve göreve dönüş amacıyla değil de, ihraç işleminin insan hakkı ihlali ile yapıldığının tescilini ve tazminini odak noktasına koyarak REDdin yeniden incelemesini talep edenlerin başvurusu halen incelenmektedir. Bu başvuruların ileride reddedilmesi halinde bu amaçla direkt AİHM e gidilebilecektir.

2-       İhraç işleminden sonra, ihracın iptali, göreve dönüş ve özlük haklarının geri alınması ve ihraç işleminden doğan maddi ve manevi zararların tazmini için Danıştay ve İdare Mahkemelerine 60 gün içerisinde dava açmak gerekiyordu. Neredeyse herkes açtı. Ohal Komisyonu Kurulunca, mahkemeler davaları kapatıp dosyaları Ohal Komisyonuna devrettiler. Biz iade olanlar için, Ohal Komisyonu iade kararı ile ihraç işleminin iptalini sağlamış oldu, göreve dönüş, atamalar ile sağlandı. Özlük haklarının iadesini kurumlarından isteyenler, verilmeyince veya eksik verilince 60 gün içinde İdare Mahkemesine gittiler ve eksik kalanlardan bazılarını (ek ders, fazla çalışma ödeneği, yasal faiz, promosyon gibi) alabilenler oldu.

Peki, ihraç işleminden doğan maddi ve manevi zararların tazmini için, ki alıntı yaptığım örnekte olduğu gibi, maaşsız kaldığından dolayı icra takibine maruz kalanlar, avukata 10-20 bin para verenlerin maddi ve manevi zararları ne olacak? Kanımca, iade olunduğunun Ohal komisyonu kararı ile tebliğinden sonra,  60 gün içerisinde bunun için ayrı olarak İdare Mahkemesinde Tam Yargı davası açılarak özlük haklarının iadesi haricindeki uğranılan maddi ve manevi zararların tazmininin istenmesi gerekmektedir. Ben bu şekilde yapmayı düşünüyorum. Bir çok iade olan bunu yapmıyor olsa da, bu davanın da kazanılma ihtimali yüksek. Bu konuda forumda da bir örnek dava paylaşıldı. https://forum.khkhaber.com/topic/16354-i̇stinaf-mahkemesi-KHK-ile-i̇hraç-olmak-tazminat-i̇stemeye-engel-değildir/  Özlük haklarından idare mahkemesi marifetiyle de olsa alamayacağım kısımlar için örneğin bir polis olarak terör tazminatı ve rütbe terfi vs gibi, alamadığım kısımlarını da bu davaya katabileceğimi düşünüyorum.

Hukuk bilgim çok fazla değil. Bilgisi olan varsa ve yorumlarsa herkes için yararlı ve hayırlı olacağını düşünüyorum.   

672 KHK - EGM - Rütbeli - Aralık 2019'da TAKİPSİZLİK, Ocak 2020'de KABÜL kararı çıktı. Kodlama: 'Derece 1: E - Derece 2: E' . Anlamı: Hayatının Hiçbir Döneminde Fetö ile ilişkisi olmayan ve İşini İyi takip Eden' - EGM'ye atamam yapıldı. Şükür Kavuşturana.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

06/01/2020 tarihinde ombdusmana kadro derecemin düzeltilmesi hakkında  başvuru yaptım  süreci tam olarak ne kadar sürüyor bilen var mi ?

677 KHK incelemeye devam ediyor..

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
neoleear, 17 saat önce yazdı:

selam. 672 KHK MEB  ihraç olan eşim 2019 kasım da göreve dönmüştü. istanbul da ödenen maaşlar haricinde  faiz / enflasyon farkı, ek ders, nöbet, eğitim ödeneği vb konular için idare mahkeme de dava açıp takip edecek ya da dilekçe ile yardım edecek avukat / arkadaşlar ın yardımını ACİL bekliyorum.  gerekirse telefondan görüşelim ACİL.

merhabalar;

avcananekinic151@gmail.com bu konuda ehil bir avukattır. Tüm süreçlere hakim, bize de yardımcı oldu. Öneririm. 

Bekliyor.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Sondakika, 5 saat önce yazdı:

06/01/2020 tarihinde ombdusmana kadro derecemin düzeltilmesi hakkında  başvuru yaptım  süreci tam olarak ne kadar sürüyor bilen var mi ?

1 ay. Ancak düzelmeyen nedir acaba

670 EGM. Gyapta takipsizlik. Sd kart Ad ve Mml

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Adnan104, 2 saat önce yazdı:

1 ay. Ancak düzelmeyen nedir acaba

Kadro ve derecem 4/2 si veya 3’ü olmalı iken 5/3 ‘ü olduğu için hem geriye dönük özlük haklarım eksik verildi hemde aldığım maaş eksik ödeniyor..

ombdusmanın bu kadar ağır hareket ettiğini tahmin etmiyordum.

677 KHK incelemeye devam ediyor..

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
MSA, 29.02.2020 - 23:37 yazdı:

Kurumlara bağlı olarak ödeme kalemleri değişir. Toplu ödemenizi ve borrdrolarınızı aldıktan sonra benzer konumda çalışan arkadaşlarla karşılaştırıp eksikleri belirleyin. Bunları bir dilekçe ile idareden isteyin. Gelen cevap ret olacaktır. Bu cevaptan itibaren 60 gün içinde ilgili kalemlerin ve yasal faizin ödenmesi talebiyle idari davanızı açabilirsiniz.

Sağlıkçı arkadaşlar kesilen kalemler ile ilgili detaylı bilgi verecektir...

Acaba kalemler ayrı ayrı dilekçe ve dava mı olacak ? Yoksa hepsi tek dilekçe ve tek dava mı ???

sds

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Sondakika, 2 saat önce yazdı:

Kadro ve derecem 4/2 si veya 3’ü olmalı iken 5/3 ‘ü olduğu için hem geriye dönük özlük haklarım eksik verildi hemde aldığım maaş eksik ödeniyor..

ombdusmanın bu kadar ağır hareket ettiğini tahmin etmiyordum.

EGM de özlük işleri düzeltti. Siz bakanlığın personeli ile görüştünüz mü

670 EGM. Gyapta takipsizlik. Sd kart Ad ve Mml

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Bir düşüncem de KHK mağdurlarıyla ilgili... Mağdurlar bu işin çözümünün peyder pey olacağını bir türlü anlayamadı... pazarlamada "foot at the door" diye bir tabir vardır, yani ayağınızı kapıya koyabilirseniz, satışı büyük ihtimalle halledersiniz... burada da o ayak, ufak da olsa, KHK'lı bir grubun toplu iade olmasıydı... mesela takipsizlik-beraat alanlar iade olabilseydi, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iade olma yolu açılacaktı, çünkü o kapı açılmış olacaktı bir kere... ama bunun yerine ne zaman takipsizlik alanların iadesi gündeme gelse, diğer tüm KHK'lılar "bizde, bizde, bizde..." demeye başladı ve o kapıya ayak bu yüzden hiç konulamadı, çünkü kapı hiç açılamadı... Bu talepler nedeniyle, iade işi toplum nazarında en ağır kişinin iade olacağı şeklinde ve çok ağır mali külfete neden olacak şeklinde yorumlandı veya imajı o şekilde verildi (Abdurrahman Dilipak'ın idareyi KHK'lılarla ilgili mali külfetle korkutma twitini hatırlayın)... halbuki hep beraber en azından takipsizlik-beraat alanlar gibi toplum vicdanını da kanatan bir kesimin iade olmasını savunsaydık, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iadesi toplum nazarında daha kabul edilebilir hale gelecekti...
    • dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
  • Yeni Oluştur...