İçeriği gör

Önerilen Yorum

TSK677, 2 saat önce yazdı:

mah aradık kararınız verilmemiş dedilee

O zaman haftaya salı ve cuma tekrar mesaj atılır bakılır 

667 EGM

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Benim de bir sorum olacak arkadaşlar.

2016 yılında İhraç sonrası idare mah.başvurmuştum. red geldi . Kararda masraf ve vekalet ücreti yazıyordu. Ben de istinafa başvurdum. İstinaf da reddetti. Ama kararda mahkeme masraflarının ödenmesi yazıyordu.vekalet le ilgili birşey yoktu. Ben de mah.masraflarını ödedim. İdare mah.kararında yazan vekalet ücretini ödememiştim. 4 yıl sonra kurum beni icraya vermiş vekâlet ücretini ödemem için. Ben de süre kısıtlı olduğu için ödedim. Sizce idare mah.  İtiraz etsem sonuç alır mıyım?  Bu arada dosyam adli yardımlıydı.

677 KHK -RET--BANKA

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
kseroks, 22.11.2021 - 09:24 yazdı:

Benim de bir sorum olacak arkadaşlar.

2016 yılında İhraç sonrası idare mah.başvurmuştum. red geldi . Kararda masraf ve vekalet ücreti yazıyordu. Ben de istinafa başvurdum. İstinaf da reddetti. Ama kararda mahkeme masraflarının ödenmesi yazıyordu.vekalet le ilgili birşey yoktu. Ben de mah.masraflarını ödedim. İdare mah.kararında yazan vekalet ücretini ödememiştim. 4 yıl sonra kurum beni icraya vermiş vekâlet ücretini ödemem için. Ben de süre kısıtlı olduğu için ödedim. Sizce idare mah.  İtiraz etsem sonuç alır mıyım?  Bu arada dosyam adli yardımlıydı.

Sayın kseroks,

Adli yardım hususu haksızlığa uğradığını düşünen yada haksızlığa uğrayan bireylerin dava açmak ve olası üst mahkemelere başvurmak için harç vs ödeyemeyecek durumda olanların mahkemeye erişimini, hak arayabilmesini sağlamak için olan bir sistem. Amaç mahkemeye erişimi sağlamak. Mahkeme sonrasında haklı olmadığınıza yada kısmen haklı olduğunuza karar verilirse mahkemeye erişim için gerekli olan harçlar ve karşı tarafın harcamaları kaybedene yüklenir.

Sizin durumunuzda istinaf kararında sadece mahkeme masraflarının yazması sizi haklı çıkarır. Burada önemli olan husus idare sizi hangi karara dayanarak icraya vermiş. İdare mahkemesi kararına göre verdiyse ödeme yapmamalıydınız çünkü dava kesinleşmemiş siz istinafa gitmişsiniz.

https://forum.khkhaber.com/topic/23886-i̇stinaf-başvuru-süresinin-geçirilmesi-özellikle-avukatı-olanlar-dikkat-süre-aşımı-4/

https://forum.khkhaber.com/topic/23883-375-sayılı-khk-ceza-alan-personel-eşine-yapılan-tebligat-süre-aşımı-2/

https://forum.khkhaber.com/topic/23883-375-sayılı-khk-ceza-alan-personel-eşine-yapılan-tebligat-süre-aşımı-2/

yok istinaf sonucuna göre icraya vermişse ve istinaf kararında belirttiğiniz gibi sadece dava masraflarının ödenmesi yazıyorduysa ve buna idare avukatları itiraz etmeden karar kesinleştiyse yine ödeme yapmamalı ilgili idareye istemin haksız olduğu istinaf kararında sadece dava harcı yatırılmasına hükmedildiği sizinde bunu yatırdığınıza dair evrakların ekte olduğunu mevcut durumda sizden hukuksuzca bir bedel istendiğini belirten itiraz dilekçesi verebilirdiniz ve istinaf kararına itiraz edilmemesi ve kararın kesinleşmesi nedeniyle haklı çıkardınız. (İstinaf kararını sizin paylaşımınızla yorumluyorum) 

Mevcut durumda siz parayı ödemişsiniz. Yani bir nevi borcu kabullenmişsiniz. İstinaf kararı sizin belirttiğiniz gibiyse kurumunuza istinaf kararı icra metni ve ödeme yaptığınız dekontun ekli olduğu bir dilekçeyle başvurup yaptığınız araştırma sonrasında idare avukatlarının istinaf kararına itiraz etmemeleri ve kararın kesinleşmesine rağmen sizden haksız ve hukuksuzca istinaf kararında olmayan vekalet ücretinin icra yoluyla alındığını bu bedelin tarafınıza ödenmesini ve idarenin vekalet ücreti konusunda uğradığı zararın karara zamanında itiraz etmeyen idare avukatlarına rücu ettirilmesinin idarenin takdirinde olduğunu bu konudaki yasal haklarınızı kullanacağınızı belirten bir dilekçe yazabilirsiniz. Gelecek cevaba göre dava açabilirsiniz.

Yalnız şöyle bir hususta var. (İstinaf kararında ne yazdığını bilmediğim için) İstinaf kararındaki metinde önemli. "mahkeme masrafları" değil "yargılama giderleri" diyorsa bu durumda ilk derece mahkemesinde belirtilen mahkeme harçları ve vekalet ücretlerinin hepsini ödemeniz gerekmektedir. Bu durum hem ceza davalarında hemde diğer davalarda geçerlidir.

Ceza Muhakemeleri Kanunu:

Yargılama giderleri Madde 324 – (1) Harçlar ve tarifesine göre ödenmesi gereken avukatlık ücretleri ile soruşturma ve kovuşturma evrelerinde yargılamanın yürütülmesi amacıyla Devlet Hazinesinden yapılan her türlü harcamalar ve taraflarca yapılan ödemeler yargılama giderleridir. (2) Hüküm ve kararda yargılama giderlerinin kimlere yükletileceği gösterilir. (3) Giderlerin miktarı ile iki taraftan birinin diğerine ödemesi gereken paranın miktarını mahkeme başkanı veya hâkim belirler.

Hukuk Muhakemeleri Kanunu;

Yargılama giderlerinin kapsamı MADDE 323- (1) Yargılama giderleri şunlardır: a) Başvurma, karar ve ilam harçları.(1) b) Dava nedeniyle yapılan tebliğ ve posta giderleri. c) Dosya ve sair evrak giderleri. ç) Geçici hukuki koruma tedbirleri ve protesto, ihbar, ihtarname ve vekâletname düzenlenmesine ilişkin giderler. d) Keşif giderleri. e) Tanık ile bilirkişiye ödenen ücret ve giderler. f) Resmî dairelerden alınan belgeler için ödenen harç, vergi, ücret ve sair giderler. g) Vekil ile takip edilmeyen davalarda tarafların hazır bulundukları günlere ait gündelik, seyahat ve konaklama giderlerine karşılık hâkimin takdir edeceği miktar; vekili bulunduğu hâlde mahkemece bizzat dinlenmek, isticvap olunmak veya yemin etmek üzere çağrılan taraf için takdir edilecek gündelik, yol ve konaklama giderleri. ğ) Vekille takip edilen davalarda kanun gereğince takdir olunacak vekâlet ücreti. h) Yargılama sırasında yapılan diğer giderler.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
TSK677, 19.11.2021 - 21:49 yazdı:

mah aradık kararınız verilmemiş dedilee

Merhabalar idare mahkemesi sonucu belli olmuş mu 

667 EGM

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Yengeç, 6 saat önce yazdı:

Merhabalar idare mahkemesi sonucu belli olmuş mu 

İyi akşamlar bugün aradım karar hakimin önünde belli deil dediler şimdi SMS attik kayıt bulunamamistir diyor

• Beğeni 1
  • Teşekkür 1

İnceleme devam 677 hava kuvvetleri

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@TSK677 kusura bakmazsanız size DM den bir iki soru ilettim. İyi akşamlar.

677 KHK- Beraat- Komisyon RET 05/20-Kriter Yok-Ankara İdari Mh. Dava Süreci

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
TSK677, 24.11.2021 - 21:26 yazdı:

İyi akşamlar bugün aradım karar hakimin önünde belli deil dediler şimdi SMS attik kayıt bulunamamistir diyor

Yarın durusmadan sonraki 14. Gun haftasonu da karar yuklenmeyecegine göre yarin belli olması gerekiyor. Kanunda durusmadan sonra 15 gün içerisinde açıklanır deniyor 

667 EGM

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Yengeç, 1 saat önce yazdı:

Yarın durusmadan sonraki 14. Gun haftasonu da karar yuklenmeyecegine göre yarin belli olması gerekiyor. Kanunda durusmadan sonra 15 gün içerisinde açıklanır deniyor 

Bu bahsedilen sürelere hep uyuyorlar mı?

679 KHK - Sağ.Bak - Adli= İstinafsız Beraat - Komisyon=Red

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Yengeç, 8 saat önce yazdı:

Mahkemeyi aradığımızda sorduk bazen değişebilir süre dediler dünden beri de uyapta böyle bı dosya bulunmamaktadır dio uyapta sorun varmış Rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun

İnceleme devam 677 hava kuvvetleri

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhabalar açılan davalar kaç günde e-devlet e yükleniyor bilgisi olan varmı

679khk 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...