İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

Emniyet Genel Müdürlüğü İadeleri - Araştırma Merkezi - Son Gelişmeler

Önerilen Yorum

Konuk
Rıza Baba, 10 saat önce yazdı:

KABÜL kararından sonra, bizzat kişi tarafından dilekçe ile istenmesine gerek olmadan, İdare 30 gün içinde kişiyi atamak ve tüm mali ve sosyal haklarını ödemek zorundadır. Ancak idare atamıyor ve kişiyi daha da zarara sokuyor. Bu zararın sebebi İdarenin kusurudur. Ancak, İdare Mahkemesi, İdarenin yerine geçip Atama İşlemi yapamayacağı için bu durum idare mahkemesine verilip de ‘atama yapılsın’ diye bir karar çıkartılamaz, diye düşünüyorum. Çıksa bile kanunda yazmasına rağmen atamayan İdare için bir anlamı olmaz diye düşünüyorum. Ancak İdare Mahkemesi, İdarenin sebep olduğu bu kusurun sonucunda oluşan zararın tazminine karar verebilir ve İdare bu zararı ödemek zorunda kalır.

Hukuk bilgim size tavsiye vermeye yeterli değil. Bir avukata danışın. Ama benim izleyeceğim yol bu şekilde olacak. İhraç olduğum dönemdeki uğradığım ve atansam bile yerine konulamayacak olan maddi ve manevi zararlar için yakında açacağım tam yargı davasının kalemlerinden biri de bu olacak. Gerek olmasa da, verdiğim dilekçeden sonra biraz daha zaman var. Son günü bekliyorum. O zamana kadar atanmamış olursam, ki görünen öyle olacak, mahkemeden, atanmamış olsam bile, kanunda yazdığı gibi tüm sosyal ve mali haklarımın ödenmesini, bu adla ödenemeyecek olan tüm maddi ve manevi zararlarımın da tazminini isteyeceğim.

@Rıza Baba Çok teşekkür ederim bilgilendirdiginiz icin. Kısmen aynı şeyleri hukukçu ve bu konuda bilgi sahibi olan diğer arkadaşlarda aynen sizin söylediklerinizi söylüyor. Lakin bazı avukatlar dava açılmasi halinde davanın lehe sonuçlanacağını ve en azından sivil memur olarak degilde polis olarak  tekrar eski gorev yerinde başlamanın kesin ve mümkün olacağını EGM nin idarenin verdiği goreve iade kararına uymak zorunda kalarak prosedürü harfiyen uygulayacağını.  Aksi halde dava açılmazsa sivil memur olarak atama yapilmasi durumunda goreve başladıktan sonra dava açılsa bile maddi haklar alinsada eski goreve dönmenin yani  kadroya donmenin zor olduğunu söylemekteler. EGM ye neden goreve baslatilmadigima dair dilekçe vermeme rağmen yasal süre geçtiği halde halen cevap gelmedi. Çıkmazlardayım artık.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

23 Ocak 2017 PAZARTESİ Karar Sayısı: KHK/685 OLAĞANÜSTÜ HAL İŞLEMLERİ İNCELEME KOMİSYONU KURULMASI HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME

Kararların uygulanması

MADDE 10 – (1) Kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarılan ya da ilişiği kesilenlere ilişkin başvurunun kabulü halinde karar Devlet Personel Başkanlığına bildirilir. Bu şekilde bildirilen personelin atama teklifleri; statüleri, unvanları ve yürüttükleri görevler itibarıyla başka kurumlarda görevlendirilmeleri mümkün olmayanlar hariç olmak üzere daha önce istihdam edildikleri kurumlar dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında eski statülerine ve unvanlarına uygun kadro ve pozisyonlara Devlet Personel Başkanlığı tarafından ikamet ettikleri il dikkate alınarak onbeş gün içinde yapılır. Bu fıkra kapsamında kamu görevine iade edilmesine karar verilenlerden, yöneticilik görevinde bulunmakta iken kamu görevinden çıkarılmış olanların atamalarında, yöneticilik görevinden önce bulundukları kadro ve pozisyon unvanları dikkate alınır. Bu kapsamda yer alan personele ilişkin kadro ve pozisyonlar; atama teklifi gerçekleştirilen kamu kurum ve kuruluşları tarafından ilgililere ilişkin atama onaylarının alındığı tarih itibarıyla diğer kanunlardaki hükümlere bakılmaksızın ve başka bir işleme gerek kalmaksızın ihdas, tahsis ve vize edilmiş sayılır. İhdas, tahsis ve vize edilmiş sayılan kadro ve pozisyonlar 13/12/1983 tarihli ve 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerin ilgili bölümüne eklenmiş sayılır.

7075 Kabul Tarihi : 1/2/2018 Yayımlandığı Resmî Gazete : Tarih : 8/3/2018 OLAĞANÜSTÜ HAL İŞLEMLERİ İNCELEME KOMİSYONU KURULMASI HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMENİN DEĞİŞTİRİLEREK KABUL EDİLMESİNE DAİR KANUN

Kararların uygulanması MADDE 10- (1) (Değişik: 25/7/2018-7145/22 md.) Kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarılan ya da ilişiği kesilenlere ilişkin başvurunun kabulü hâlinde karar, kadro veya pozisyonunun bulunduğu kuruma, yükseköğretim kurumlarında kamu görevinden çıkarılan öğretim elemanları için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına bildirilir. Kamu görevine iade edilmesine karar verilenlerin eski kadro veya pozisyonuna atanması esastır. Ancak müdür yardımcısı veya daha üstü ile bunlara eşdeğer yöneticilik görevinde bulunmakta iken kamu görevinden çıkarılmış olanların atamalarında, söz konusu yöneticilik görevlerinden önce bulundukları kadro ve pozisyon unvanları dikkate alınır. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına bildirilenlerin atama teklifleri; Ankara, İstanbul, İzmir illeri dışında ve 2006 yılından sonra kurulan yükseköğretim kurumlarına öncelik verilmek kaydıyla, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kamu görevinden çıkarıldığı yükseköğretim kurumu haricinde tespit edilecek yükseköğretim kurumlarından birine önceki kadro unvanlarına uygun olarak on beş gün içinde yapılır. Kurumlar, bildirim veya atama teklif tarihini takip eden otuz gün içerisinde atama işlemlerini tamamlar. Bu kapsamda yer alan personele ilişkin kadro ve pozisyonlar, ilgililere ilişkin atama onaylarının alındığı tarih itibarıyla diğer kanunlardaki hükümlere bakılmaksızın ve başka bir işleme gerek kalmaksızın ilgili mevzuatı uyarınca ihdas, tahsis ve vize edilmiş sayılır. Söz konusu kadro ve pozisyonlar, herhangi bir şekilde boşalmaları hâlinde başka bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılır. Atama emri, ilgili kamu kurum ve kuruluşu tarafından 11/2/1959 tarihli ve 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerine göre ilgililere tebliğ edilir. Tebliğ tarihini takip eden on gün içerisinde göreve başlamayanların bu maddeden doğan atanma hakkı ile mali hakları düşer. Kamu kurum ve kuruluşları atama ve göreve başlatma işlemlerinin sonucunu, işlemlerin tamamlanmasını takip eden on beş gün içinde Devlet Personel Başkanlığına bildirirler. İlgililerin kamu görevinden çıkarılmasına ilişkin kanun hükmünde kararname hükümleri, bu fıkrada belirtilen kişiler bakımından tüm hüküm ve sonuçlarıyla birlikte ortadan kalkmış sayılır. Bu kapsamda göreve başlayanlara, kamu görevinden çıkarılma tarihlerini takip eden aybaşından göreve başladıkları tarihe kadar geçen süreye tekabül eden mali ve sosyal hakları ödenir. Bu kişiler, kamu görevinden çıkarılmalarından dolayı herhangi bir tazminat talebinde bulunamaz.

herkes için adalet

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Heranadalet, 7 dakika önce yazdı:

23 Ocak 2017 PAZARTESİ Karar Sayısı: KHK/685 OLAĞANÜSTÜ HAL İŞLEMLERİ İNCELEME KOMİSYONU KURULMASI HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME

Kararların uygulanması

MADDE 10 – (1) Kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarılan ya da ilişiği kesilenlere ilişkin başvurunun kabulü halinde karar Devlet Personel Başkanlığına bildirilir. Bu şekilde bildirilen personelin atama teklifleri; statüleri, unvanları ve yürüttükleri görevler itibarıyla başka kurumlarda görevlendirilmeleri mümkün olmayanlar hariç olmak üzere daha önce istihdam edildikleri kurumlar dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında eski statülerine ve unvanlarına uygun kadro ve pozisyonlara Devlet Personel Başkanlığı tarafından ikamet ettikleri il dikkate alınarak onbeş gün içinde yapılır. Bu fıkra kapsamında kamu görevine iade edilmesine karar verilenlerden, yöneticilik görevinde bulunmakta iken kamu görevinden çıkarılmış olanların atamalarında, yöneticilik görevinden önce bulundukları kadro ve pozisyon unvanları dikkate alınır. Bu kapsamda yer alan personele ilişkin kadro ve pozisyonlar; atama teklifi gerçekleştirilen kamu kurum ve kuruluşları tarafından ilgililere ilişkin atama onaylarının alındığı tarih itibarıyla diğer kanunlardaki hükümlere bakılmaksızın ve başka bir işleme gerek kalmaksızın ihdas, tahsis ve vize edilmiş sayılır. İhdas, tahsis ve vize edilmiş sayılan kadro ve pozisyonlar 13/12/1983 tarihli ve 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerin ilgili bölümüne eklenmiş sayılır.

7075 Kabul Tarihi : 1/2/2018 Yayımlandığı Resmî Gazete : Tarih : 8/3/2018 OLAĞANÜSTÜ HAL İŞLEMLERİ İNCELEME KOMİSYONU KURULMASI HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMENİN DEĞİŞTİRİLEREK KABUL EDİLMESİNE DAİR KANUN

Kararların uygulanması MADDE 10- (1) (Değişik: 25/7/2018-7145/22 md.) Kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarılan ya da ilişiği kesilenlere ilişkin başvurunun kabulü hâlinde karar, kadro veya pozisyonunun bulunduğu kuruma, yükseköğretim kurumlarında kamu görevinden çıkarılan öğretim elemanları için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına bildirilir. Kamu görevine iade edilmesine karar verilenlerin eski kadro veya pozisyonuna atanması esastır. Ancak müdür yardımcısı veya daha üstü ile bunlara eşdeğer yöneticilik görevinde bulunmakta iken kamu görevinden çıkarılmış olanların atamalarında, söz konusu yöneticilik görevlerinden önce bulundukları kadro ve pozisyon unvanları dikkate alınır. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına bildirilenlerin atama teklifleri; Ankara, İstanbul, İzmir illeri dışında ve 2006 yılından sonra kurulan yükseköğretim kurumlarına öncelik verilmek kaydıyla, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kamu görevinden çıkarıldığı yükseköğretim kurumu haricinde tespit edilecek yükseköğretim kurumlarından birine önceki kadro unvanlarına uygun olarak on beş gün içinde yapılır. Kurumlar, bildirim veya atama teklif tarihini takip eden otuz gün içerisinde atama işlemlerini tamamlar. Bu kapsamda yer alan personele ilişkin kadro ve pozisyonlar, ilgililere ilişkin atama onaylarının alındığı tarih itibarıyla diğer kanunlardaki hükümlere bakılmaksızın ve başka bir işleme gerek kalmaksızın ilgili mevzuatı uyarınca ihdas, tahsis ve vize edilmiş sayılır. Söz konusu kadro ve pozisyonlar, herhangi bir şekilde boşalmaları hâlinde başka bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılır. Atama emri, ilgili kamu kurum ve kuruluşu tarafından 11/2/1959 tarihli ve 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerine göre ilgililere tebliğ edilir. Tebliğ tarihini takip eden on gün içerisinde göreve başlamayanların bu maddeden doğan atanma hakkı ile mali hakları düşer. Kamu kurum ve kuruluşları atama ve göreve başlatma işlemlerinin sonucunu, işlemlerin tamamlanmasını takip eden on beş gün içinde Devlet Personel Başkanlığına bildirirler. İlgililerin kamu görevinden çıkarılmasına ilişkin kanun hükmünde kararname hükümleri, bu fıkrada belirtilen kişiler bakımından tüm hüküm ve sonuçlarıyla birlikte ortadan kalkmış sayılır. Bu kapsamda göreve başlayanlara, kamu görevinden çıkarılma tarihlerini takip eden aybaşından göreve başladıkları tarihe kadar geçen süreye tekabül eden mali ve sosyal hakları ödenir. Bu kişiler, kamu görevinden çıkarılmalarından dolayı herhangi bir tazminat talebinde bulunamaz.

Arkadaşlar 685 sayılı KHK iade olanların farklı bir kuruma atanmasını öngörüyordu ancak, bu KHK 7075 sayılı Kanun ile değiştirilerek kabul edildi. "Kamu görevine iade edilmesine karar verilenlerin eski kadro veya pozisyonuna atanması esastır." 7075 sayılı kanunda böyle açık bir ibare varken araştırma merkezine anladığım kadarıyla farklı bir unvan ve kadroda atanmak nasıl bir uygulamadır çözemedim. ETK ya göz gezdirdim bunla ilgili bir düzenleme göremedim. bu uygulamanın mevzuat alt yapısı nedir bilen var mı? veya bu işleme karşı dava açan olduysa idarenin savunma argümanları nelerdir.

Aksi takdirde uygulama hukuksuz gibi gözüküyor, hele ki kişilerin talebi olmadan özlük haklarında azalmaya sebep olacak bir kadro unvan değişikliği sorunlu bir işlem. 

Araştırma merkzi EGM bünyesinde kurulan bir birim mi, yoksa içişlerine bağlı farklı bir kurum mu? Farklı bir kurumsa yine yukarıda ki kanun maddesine muhalif bir uygulama olur.

yine 7075 sayılı kanun 30 gün içinde atama işlemi tamamlanır diyor. EGM Sağlık şartları yönetmeliği kurumdan 6 aydan fazla uzak kalanlara yeniden sağlık raporu aldırılır diyor. yine belli bir süre kurumdan ayrı kalana yeniden güvenlik tahikikatı yapılıyor diyor biliyorum. ama yine de 30 gün süreyi aşmamaları, bu işlemleri atama yapıldıktan sonra sürdürmeleri gerekiyor.

herkes için adalet

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

@Heranadalet Mesela Bugün yapılan bir haber. 

"Anayasa Mahkemesi, kamu kurumlarında yönetici konumundayken Kanun Hükmünde Kararname (HKK) ile meslekten çıkarılan kişilerden göreve iade edilenlerin atamalarında, yöneticilik görevinden önce bulundukları kadro ve unvanın dikkate alınmasına dair hükmü anayasaya aykırı bularak iptal etti."

Bu karar birçok kişiye emsal olacak. Inşallah bizde emsal olacak kararlar alacağımıza inaniyorum. Yanlislardan öğle yâda böyle dönülecek. Bildiğim tek şey suan bizim durumumuz siyasi bir konu ve bunuda sadece siyasiler cozebilir. Sesimi devlet buyukleri ne duyurmak icin elimden geleni yapiyorum. 

Zamanla kanunlar önünde yasal hak arayışı devam ettikçe sanırım hepimiz tüm haklarımızı biraz yorulsakta er yada geç alacağız. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

İnsalah tüm suçsuzlar iade edilir ve hakkıni alır.benim 677 KHK.kod AD.Eski tarihli SGK (2004-2009) ve eski tarihli banka(2006-2012).talimatla para yatirmadıgim 2018 de aldım beraat kararında da yazıyor.fikri olan arkadaşlar durumumu değelerdirirse memnun olurum

677 khk egm

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@KEREM CEM evet AYM güzel ve yerinde bir karar vermiş. tabi idarelerin iade olan bir kişiyi tekrar yönetici pozisyonuna atadıktan sonra o görevden almak adına aynı gün yeni bir işlem tesis etmesine engel bir durum yok maalesef.  

Ancak araştırma merkezi birimine atanmadaki durum farklı, çünkü zaten AYM nin bir cümlesini iptal ettiği 7075 sayılı kanun ilgili fıkrasınca yönetici pozisyonunda olanlar hariç herkesin eski kadro unvanına atanması gerekiyor.

böyle bir birim kurum bünyesinde mevcutsa ve  EGM kendi mevzuatında yeni bir kanuni düzenleme yaptıysa, komisyon kararını uygulamak adına iade olanları önce eski kadrosuna atayıp, hemen sonra yeni bir idari işlemle araştırma merkezine atanması mümkün olabilir. ancak böyle bir durumda özlük haklarında bir değişme olmaması gerekir.

ama ortada farklı bir yasal düzenleme yoksa idare kişilerin kadro ve unvanın da gerekçesiz bir şekilde değişiklik yapamaz diye düşünüyorum. 

araştırma merkezine atanan kişiler artık polis olmuyorlar mı? bu birime atananlar başka bir kuruma mı atanmış oluyor yoksa EGM bünyesinde kurulan bir birim midir, EGM bu işleminde hangi mevzuatı referans alıyor tam bilemediğim için yorumlarımda eksiklik olabilir

herkes için adalet

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Heranadalet, 25 dakika önce yazdı:

@KEREM CEM evet AYM güzel ve yerinde bir karar vermiş. tabi idarelerin iade olan bir kişiyi tekrar yönetici pozisyonuna atadıktan sonra o görevden almak adına aynı gün yeni bir işlem tesis etmesine engel bir durum yok maalesef.  

Ancak araştırma merkezi birimine atanmadaki durum farklı, çünkü zaten AYM nin bir cümlesini iptal ettiği 7075 sayılı kanun ilgili fıkrasınca yönetici pozisyonunda olanlar hariç herkesin eski kadro unvanına atanması gerekiyor.

böyle bir birim kurum bünyesinde mevcutsa ve  EGM kendi mevzuatında yeni bir kanuni düzenleme yaptıysa, komisyon kararını uygulamak adına iade olanları önce eski kadrosuna atayıp, hemen sonra yeni bir idari işlemle araştırma merkezine atanması mümkün olabilir. ancak böyle bir durumda özlük haklarında bir değişme olmaması gerekir.

ama ortada farklı bir yasal düzenleme yoksa idare kişilerin kadro ve unvanın da gerekçesiz bir şekilde değişiklik yapamaz diye düşünüyorum. 

araştırma merkezine atanan kişiler artık polis olmuyorlar mı? bu birime atananlar başka bir kuruma mı atanmış oluyor yoksa EGM bünyesinde kurulan bir birim midir, EGM bu işleminde hangi mevzuatı referans alıyor tam bilemediğim için yorumlarımda eksiklik olabilir

7075 sayılı kanunun 10 A maddesinde EGM, TSK, dışişleri personeli için yeni bir düzenleme yapıldığını yeni farkrttim. AYM nin bugün yayınlanan kararı bu madde için de emsal niteliğinde. Kişiler bu işleme karşı dava açarken bu maddenin iptali için AYM ye götürülmesini de talep etmesi mantıklı olur bu durumda. Sonuçta ohal komisyonu bir AİHM kararı sonrası kuruldu ve bu karar çerçevesinde ohal kom. dan kabul kararı alanlar için KHK nın yol açtığı tüm etkilerin hiç olmamış gibi geri alınması gerekir.  bir mahkeme göndermese de bir diğeri muhakkak AYM ye gönderilmesine karar verecektir.

herkes için adalet

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@Heranadalet 

Araştırma merkezine atanan kişilere de bunları atıp aymye dava açmalarını söyleyelim mutlaka. 

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ohal-komisyonu-karariyla-meslege-donenlerin-yonetici-olmasini-engelleyen-hukum-iptal-edildi-1729156

AYM mesleğe dönen kişilerin yönetici olmasını engelleyen hükmü iptal etti. Bu demek ki araştırma merkezine atanan kişiler AYM ye dava açması sonucunda bu hükmü de iptal edebilir. Ne mahkeme ne de ohal komisyonu herhangi bir suç bulmamasına suçsuz insanları araştırma merkezine atayamaz.

Bu ülkede Anayasayı korumakla ilişkili mahkemeler var. 

.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@hasan_1979 çok doğru

bir de kişiler, kanun maddesinin iptali için direk anayasa mahkemesine gidemedikleri için, araştırma mrkezine atanma işlemine karşı idare mahkemesinde dava açarlarken, işlemin konusu olan ilgili kanun maddesinin iptali için anayasa mahkemesine gönderilmesi talebini de  dilekçenin konu ve talep sonucu kısmına eklemeliler 

herkes için adalet

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
KEREM CEM, 24.03.2020 - 12:17 yazdı:

@Rıza Baba Çok teşekkür ederim bilgilendirdiginiz icin. Kısmen aynı şeyleri hukukçu ve bu konuda bilgi sahibi olan diğer arkadaşlarda aynen sizin söylediklerinizi söylüyor. Lakin bazı avukatlar dava açılmasi halinde davanın lehe sonuçlanacağını ve en azından sivil memur olarak degilde polis olarak  tekrar eski gorev yerinde başlamanın kesin ve mümkün olacağını EGM nin idarenin verdiği goreve iade kararına uymak zorunda kalarak prosedürü harfiyen uygulayacağını.  Aksi halde dava açılmazsa sivil memur olarak atama yapilmasi durumunda goreve başladıktan sonra dava açılsa bile maddi haklar alinsada eski goreve dönmenin yani  kadroya donmenin zor olduğunu söylemekteler. EGM ye neden goreve baslatilmadigima dair dilekçe vermeme rağmen yasal süre geçtiği halde halen cevap gelmedi. Çıkmazlardayım artık.

Heranadalet, 24.03.2020 - 18:51 yazdı:

7075 sayılı kanunun 10 A maddesinde EGM, TSK, dışişleri personeli için yeni bir düzenleme yapıldığını yeni farkrttim. AYM nin bugün yayınlanan kararı bu madde için de emsal niteliğinde. Kişiler bu işleme karşı dava açarken bu maddenin iptali için AYM ye götürülmesini de talep etmesi mantıklı olur bu durumda. Sonuçta ohal komisyonu bir AİHM kararı sonrası kuruldu ve bu karar çerçevesinde ohal kom. dan kabul kararı alanlar için KHK nın yol açtığı tüm etkilerin hiç olmamış gibi geri alınması gerekir.  bir mahkeme göndermese de bir diğeri muhakkak AYM ye gönderilmesine karar verecektir.

Heranadalet, 24.03.2020 - 22:16 yazdı:

@hasan_1979 çok doğru

bir de kişiler, kanun maddesinin iptali için direk anayasa mahkemesine gidemedikleri için, araştırma mrkezine atanma işlemine karşı idare mahkemesinde dava açarlarken, işlemin konusu olan ilgili kanun maddesinin iptali için anayasa mahkemesine gönderilmesi talebini de  dilekçenin konu ve talep sonucu kısmına eklemeliler 

İki iyi haber son 24 saatte açıklandı.

1-      Adli sürelere ilişkin durdurma: 30 Nisan 2020’ye kadar süreler durduruldu. Sanırım 35 gün daha kazanılmış oldu.

2-      AYM, yönetici olup eski pozisyonlarına atanmayanlara dair 7075 sayılı kanunun ilgili cümleciğini iptal etti. Anladığım kadarı ile bu şu anlama geliyor: Yani bundan sonra, ihraç olmadan önce Müdür pozisyonunda görevli biri KABÜL kararı alıp atandığında aynı unvan ve pozisyonuna atanacak. Ama şimdiye kadar atanmış ama düşük bir pozisyona atanmış olanlar, ilgili kanun cümleciğinin AYM ce iptal edildiğini bildirerek atamaya yetkili amirlerinden eski pozisyona atanmalarını dilekçe ile talep edip, 60 gün bekleyip, cevap verilmeme veya olumsuz cevap verme durumunda İdari Dava açarak bu haklarını İdari Mahkeme kararı yolu ile geri alabileceklerdir.

Peki bu Araştırma Merkezi olayını nasıl etkiler? Anladığım kadarı ile, etkilemez, emsal gösterilemez ama hayli umut vericidir. Etkilemez çünkü, Araştırma Merkezine dair cümleler hala 7075 sayılı kanunda durmaktadır. Umut vericidir çünkü, aynı gerekçeler ile Soyut Norm Denetimi yolu ile Araştırma Merkezlerine dair kanun cümlelerinin de iptali sağlanabilir. İlgili AYM kararını okudum. Gayet, durumumuza yeterli ve uygun gerekçelerle karar iptal edilmiştir. Ancak sadece çok cüzzi olsa da bir pürüz var, belki o pürüz sebebi ile AYM, Araştırma Merkezi konusu Soyut Norm Denetimi yolu ile iptaline bahane bulabilir. O da, ilgili AYM kararında 30 ve 31. Maddelerdeki fıkrada açıklanmış ve özetle denmiş ki; 7075 sayılı kanunda. KABÜL kararı alan ihraç yöneticiyi eski pozisyonuna veya başka bir pozisyona atamak hususunda idareye hiçbir takdir yetkisi verilmemiştir; ‘yöneticilikten önceki kadro ve pozisyonlarına atanır’ kesin hükmüyle hukuki ve fiili bir zorunluluk gösterilmeden ve elverişli bir araç oluşturmaktan uzak bir şekilde oluşturulan bu kanun cümlesi Anayasaya aykırıdır.

Burası işte birazcık pürüz oluşturuyor. Çünkü, Araştırma Merkezi mi Eski kadro mu hususunda, ilgili kanunun ilgili cümleciği atamaya yetkili Bakan’a takdir yetkisi vermiiiş. İnşallah bu sorun olmaz. Olacağını da sanmıyorum, çünkü takdir yetkisi verse de takdir yetkisinin sınırını belirlemediğinden kusurlu bulunur. Yani çok olumlu bir karar. Ayrıca kararda, bu iptal edilen cümlecik öyle bi Anayasa aykırı ki, Anayasanın iddia edilen sadece iki maddesi açısından inceledik ve anayasa aykırı bulup diğer 4 maddesi açısından hiç incelemeden bile bu kararı verebildik manasına gelen cümle kurmuşlardır.

Sonuç:

İhraç olup da KABÜL kararı alan EGM personeli camiası; bence:

a)      KABÜL kararı aldıktan sonra tebliğini takip eden 60 gün içinde, idareye dilekçe ile başvurmadan bile, İdare Mahkemesine başvurup, KHK nın yol açtığı tüm etkilerin hiç olmamış gibi geri alınması nı isteyip maddi ve manevi tazminat talebinde de bulunabilirler ve 7075 sayılı kanundaki kamu görevinden çıkarılmalarından dolayı herhangi bir tazminat talebinde bulunamaz’ cümlesini İdare Mahkesinin Soyut Norm Denetimi ile Anayasa Mahkemesinin iptal incelemesine sundurup ihraç olunan dönemde çekilen maddi ve manevi zararlarının tazminini sağlayabilirler.

b)      Araştırma Merkezine atanırlar ise, ve memnun kalmadılar ise, idare mahkemesinde aynı Soyut Norm Denetimi ile 7075 sayılı kanunun ilgili cümlelerini iptal ettirip tekrar eski kadro ve pozisyonlarına atanabilirler.

Çünkü her iki cümlenin de mantıklı ve adaletli olmadığı ortadadır. Ben bunlar için savaşacağım ve sonucu olumsuz olsa da en azından savaşmadan yenilmeyeceğim. Sloganım: O tazminat buraya gelecek, o üniforma tekrar giyilecek. İnşallah. Nokta.

• Beğeni 1
  • Teşekkür 2

672 KHK - EGM - Rütbeli - Aralık 2019'da TAKİPSİZLİK, Ocak 2020'de KABÜL kararı çıktı. Kodlama: 'Derece 1: E - Derece 2: E' . Anlamı: Hayatının Hiçbir Döneminde Fetö ile ilişkisi olmayan ve İşini İyi takip Eden' - EGM'ye atamam yapıldı. Şükür Kavuşturana.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
    • @Karagöz "Dehumanize" kavramı anlamlı...Ruhumda bıraktığı hasar, Nietzsche'nin tanrı'nın öldüğünü ifade ettiği deli adamın hikayesindeki deli karakterinin "sonsuz bir hiç gibi başıboş dolaşıyorum" sözünün vücut bulmuş haliyim😔Başardılar!!! 
  • Yeni Oluştur...