İçeriği gör
Mağdur Türkçeci

SGK Ödemeleri ve Prim İadeleri Forumu

Önerilen Yorum

Kurum adalet bakanlığı

Temmuz 2020 de iade oldum ve agustosta alacaklarımı faizsiz aldım. 

Yasal faiz icin dava açtım, dava actiktan sonra kurumum SGK li çalıştığım gerekcesiyle ihracta elde ettigim geliri kişi borcu çıkararak toplu ödediği miktardan geri istedi. 

Geri ödedim ancak buna da dava açtım, dava şuan devam ediyor. 

Yasal faiz ile ilgili açtığım dava sonuçlandı sayılır karar yazım aşamasında. Yasal faiz kabul ama geriye dönük promosyon talebim reddedilmis. Promosyona karsi istinafa gidecegim. 

Zira yasal faiz davasinda, kurumum savunmasinda; yasal vermeyelim ama verilecekse de toplu para degil de, geri istenen miktar düştükten sonra kalan miktar üzerinden faiz ödenmelidir demis. Lakin mahkeme direk yasal faiz ödenmesine demiş ve bana ödenen kesinti yapılmamış toplu miktardan hesap edileceği anlamına geliyor, bu diğer açtığım dava için güzel bir dayanak olacak.

Çoğu kurum SGK li çalışılmış geliri mahsup etmiyor, hatta aynı kurumdan arkadaşım da iade olup ihracta SGK li calismasina rağmen ondan mahsup yapmadılar. Benden de başta yapmadılar ama yasal faiz isteyince intikam alır gibi mahsup ettiler parayi 75 gun sonra. (Sureyi de kacirmislar güzel kozlarım var) 

Bir baska konu ise yine ayni kurumda baska arkadasim talepte dahi bulunmadan geriye dönük promosyon ödemesi aldı. Ben dava acmama rağmen red karari verildi, ayni mahkemenin kabul kararlari da var cok ilginç.

Sizde durumlar nedir?

679 KHK - kabul - kriter yok - Adalet Bakanlığı

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

SGKli çalışma konusunda mahsuplaşma nasıl yapildi hocam ne kadar kesildi veya kurum ne kadar istedi dava sonucu ne oldu 

672-meb-sendika

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Arkadaşlar yüksek kesinti yapılan vergi dilimleri için ve agi ödemesi için ödeme sürelerine göre başvuru ve vergi mahkemesinde dava açma usulleri değişiyor. Toplu ödemeden itibaren 5 yıl içinde bu başvuruyu canlandıran yöntem de bulunuyor. İade olan kişilerde toplu ödemelerde kesilen vergiler ihraç süresine bağlı değişiklikler gösterse de eksik yatan nerdeyse ortalama 3-4 sene için 25-30 bini bulurken Agi de 10-15 bin arası oluyor.  Gerçekten maddi olarak hak kaybına uğrayan ve bunu bilmeyen iade olmuş çok khklı arkadaş var. Süreci sonuna kadar takip etmek gerekiyor..

Hukukçu~Stj. Avukat

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Meraba arkadaşlar ben foruma yeni üye oldum. Geçen hafta iade oldum . 10-15 gündür komisyon sayfasına bakmıyordum. 5 yıldır iki farklı özel hastanede çalıştım. Yaklaşık 10 kişi cıvarında iade olan arkadaş tüm haklarını SGK lı çalıştığı dönem kesinti yapılmadan aldı. Son 1-2 yıl içinde iade olan arkadaşım olmadı. Aynı kurum farklı illerde bu konuda farklı uygulamalar oluyormu. SGK lı çalıştığımdaki ücretler kesilecek mi

675 KHK sağlık bakanlığı iade

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Hakan EKİCİ, 27.05.2020 - 19:35 yazdı:

iade olanlar GSS(Genel Sağlık Sigortası) için ödedikleri paralarını geri alabiliyorlar mı? 

Sorunuzun cevabını bulabildiniz mi? GSS primlerini SGK'ya başvurarak alabilen oldu mu?

Eski bir paylasiminda Sn. @MSA bunun mümkün olduğunu belirtmiş: 

l7xecly.png

Güncelleme • • Demirci

Dear Commission, your decision broke my heart, I think we should break up...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Fatih çanak, 26.12.2021 - 17:48 yazdı:

Meraba arkadaşlar ben foruma yeni üye oldum. Geçen hafta iade oldum . 10-15 gündür komisyon sayfasına bakmıyordum. 5 yıldır iki farklı özel hastanede çalıştım. Yaklaşık 10 kişi cıvarında iade olan arkadaş tüm haklarını SGK lı çalıştığı dönem kesinti yapılmadan aldı. Son 1-2 yıl içinde iade olan arkadaşım olmadı. Aynı kurum farklı illerde bu konuda farklı uygulamalar oluyormu. SGK lı çalıştığımdaki ücretler kesilecek mi

Hocam kurumdaki mutemetin yaklaşımı önemli mutemetin elinde görüş yazıları varsa kesıntı yapıyor çoğu bununla ilgili görüş kararlarına  dayanarak kesiyor Yanılmıyorsam urfada idar mahkemesi kesinti yapılması hakkında açılan davaya kabul kararı vermişti ama bununla ilgili bir de danıştay kararı var biraz şansa kalmış diyelım

Demirci, 5 saat önce yazdı:

Sorunuzun cevabını bulabildiniz mi? GSS primlerini SGK'ya başvurarak alabilen oldu mu?

Eski bir paylasiminda Sn. @MSA bunun mümkün olduğunu belirtmiş: 

l7xecly.png

SGK lı çalıştığınız yılları SGK ya başvurarak yuzde 17 veya 14ü  tam hatırlamıyorum alabilirsiniz ben aldım alan da çok arkadaşım var

672-meb-sendika

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Musa Erkmen, 9 saat önce yazdı:

Hocam kurumdaki mutemetin yaklaşımı önemli mutemetin elinde görüş yazıları varsa kesıntı yapıyor çoğu bununla ilgili görüş kararlarına  dayanarak kesiyor Yanılmıyorsam urfada idar mahkemesi kesinti yapılması hakkında açılan davaya kabul kararı vermişti ama bununla ilgili bir de danıştay kararı var biraz şansa kalmış diyelım

SGK lı çalıştığınız yılları SGK ya başvurarak yuzde 17 veya 14ü  tam hatırlamıyorum alabilirsiniz ben aldım alan da çok arkadaşım var

Cvp için teşekkürler ama herhangi bir işte çalışmama durumunda ödenen Genel Sağlık Sigortası primlerini (2022 itibariyle aylik 150 kusur TL oldu) sormuştum.

Dear Commission, your decision broke my heart, I think we should break up...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhabalar,

SGK 4a primlerin iadesi için dilekçe örneği var mı?

Şimdiden teşekkürler

695 sayılı  KHK, TSK Sivil personel kriter bilinmiyor, 2020 yılında KYOK,OHAL Komisyon Kararı: Kabul

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Victimman0647, 7 saat önce yazdı:

Merhabalar,

SGK 4a primlerin iadesi için dilekçe örneği var mı?

Şimdiden teşekkürler

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU ..............................BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE

Mersin/Toroslar ...................... Ortaokulunda öğretmen olarak görev yapmakta iken Toroslar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün /07/2016 tarih ve ........................ sayılı yazısı ile  hakkımda Görevden Uzaklaştırma Tedbiri alınmış olup, inceleme ve soruşturma devam ederken 01.09.2016 tarih ve 29818 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 672 sayılı KHK ile Kamu Görevinden Başka Hiçbir İşleme Gerek Kalmaksızın Çıkarıldığımı öğrendim.

7075 sayılı kanun ile kurulan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu 03/05/2021 tarih ve16495 sayılı kararı gereği kamu görevine iade edildim. 19/04/2017-27/05/2021 tarihleri arasında 4a sigortalı çalıştığım için şahsıma ait mükerrer yatan primlerin tarafıma ödenmesini istiyorum.

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Adres:

ad soyad

T.C. Kimlik No:

Telefon No:

İBAN NO:TR

672-meb-sendika

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@Musa Erkmen 

Musa Erkmen, 19 saat önce yazdı:

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU ..............................BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE

Mersin/Toroslar ...................... Ortaokulunda öğretmen olarak görev yapmakta iken Toroslar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün /07/2016 tarih ve ........................ sayılı yazısı ile  hakkımda Görevden Uzaklaştırma Tedbiri alınmış olup, inceleme ve soruşturma devam ederken 01.09.2016 tarih ve 29818 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 672 sayılı KHK ile Kamu Görevinden Başka Hiçbir İşleme Gerek Kalmaksızın Çıkarıldığımı öğrendim.

7075 sayılı kanun ile kurulan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu 03/05/2021 tarih ve16495 sayılı kararı gereği kamu görevine iade edildim. 19/04/2017-27/05/2021 tarihleri arasında 4a sigortalı çalıştığım için şahsıma ait mükerrer yatan primlerin tarafıma ödenmesini istiyorum.

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Adres:

ad soyad

T.C. Kimlik No:

Telefon No:

İBAN NO:TR

Teşekkür Ederim.

695 sayılı  KHK, TSK Sivil personel kriter bilinmiyor, 2020 yılında KYOK,OHAL Komisyon Kararı: Kabul

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• 25 ayla ben de çok uzaklarda sayılmam dostlar. normal demek ki.
    • @F.Y. benimde yaklaşık bir yıldır olduğu gibi bekliyor. Görevdeyim heran bir terslik olacak duygusu beni psikiyatrilik etti. 
    • Merhaba, benim dosyam istinaf mahkemesinde nisan ayı itibariyle 27. aya giriyor. Bugün yarın cevap gelir diye bekliyorum. önceki yazışmalarda sanırım bir arkadaş 27.ayda cevap geldi diye yazmıştı. Umarım daha fazla uzamaz. Her gün buraya bakıp bir cevap gelen var mı diye bakıyorum. Hepimiz için adalet diliyorum. Saygılar..
    • Bende 14. idarede 2.5 yıldan fazla oldu. kriter sadece kurum kanaati.
    • @F.Y. idare mahkeme kararı göreve iadeyse, BİM hızlıca 2-3 ay içinde bu kararı tersine çevirebiliyorken, eğer önceki idare mahkemesi kararı olumsuzsa,  karar alması epeyce gecikebiliyor... OHAL Komisyonundan beri amaç belli, hukuki süreci olabildiğince uzatmak... daha önce istenmiş ve dosyada olan bilgileri tekrar tekrar yeniden istiyorlar... Düşüncem süreci bekleyenlerin, hiç dönmeyecekmiş gibi hayatlarını dizayn etmeleri, (çünkü beklemek, belirsizlik herşeyden daha çok yoruyor ve giden ömrümüzden gidiyor) ve eğer ola ki, bir gün iade olunursa, her zaman yeni bir başlangıç yapılabilir ve yeni duruma hızlıca uyum sağlanır... böylece bu bekleme süreci de boşa harcanmamış olur...
  • Yeni Oluştur...