İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

OHAL Ve KHK Mağdurları 4

Önerilen Yorum

Konuk
avukatgilmour, 52 dakika önce yazdı:

Avukat, yazılı bir sözleşme olsa da olmasa da avukatlıktan dilediği zaman istifa edebilir (Avukatlık Kanunu md. 41). Asile istifa dilekçesi tebliğ edilir. Tebliğ edildiği tarihten itibaren avukatın görevi 15 gün süre ile devam eder. Bu süre geçtikten sonra avukatın o davaya ilişkin sorumluluğu yoktur.

Avukatin istifa etmesi durumunda, bizden aldığı vekalet ücretini geri ödeme yükümlülüğü bulunuyor mu?

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Snickersnee, 6 dakika önce yazdı:

Avukatin istifa etmesi durumunda, bizden aldığı vekalet ücretini geri ödeme yükümlülüğü bulunuyor mu?

Haklı bir neden olmadan avukat istifa ederse aldığı ücreti geri vermek durumundadır. (Avukatlık Kanunu md. 174)

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
avukatgilmour, 2 dakika önce yazdı:

Haklı bir neden olmadan avukat istifa ederse aldığı ücreti geri vermek durumundadır. (Avukatlık Kanunu md. 174)

Haklı bir neden başlığını biraz daha açabilir misiniz? Mesela, avukat doğum yapma mazeretiyle istifa ederse ücreti geri vermek zorunda mıdır? 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Snickersnee, 38 dakika önce yazdı:

Haklı bir neden başlığını biraz daha açabilir misiniz? Mesela, avukat doğum yapma mazeretiyle istifa ederse ücreti geri vermek zorunda mıdır? 

Örneğin ücreti alamamak, dava başlangıcında ödenmesi gereken harçların ödenmemesi gibi örnekler verebilirim. Mevzuat programından örnek karar baktım fakat doğum yapma sebebiyle avukatın istifasına ilişkin örnek karar bulamadım. Dolayısıyla avukatın belirttiği sebebin ayrıntısını bilmeden net bir şey söylemem yanlış olur fakat hukuken haklı bir neden olduğunu düşünmüyorum. Doğum yapmak avukatın duruşmaya girmesine engel olabilir(mazeret verebilir.), fakat UYAP üzerinden neredeyse bütün işlemler yapılabiliyor. Dolayısıyla davaya devam etmesinde bir engel yok.

Güncelleme • • Konuk

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Yengeç, 5 saat önce yazdı:

sayfa açılmıyor?

bağlantıyı açamayanlar için; bağlatıda aşağıdaki metin ve kopyalanmayan bir mahkeme kararı var. face te bulabilirsiniz.

Anayasa Mahkemesi’nin 2018/17073 Başvuru sayılı ve 26.02.2020 tarihli kararı

Özet : 1 günlük haksız gözaltı nedeniyle kişilerin sadece hürriyeti değil aynı zamanda lekelenmeme hakkı da ihlal edildiğinden manevi tazminat tutarının 100 TL olarak belirlenmesi orantılı ve hakkaniyetli olmayıp en az 5.000 TL olarak belirlenmelidir.

“Anayasa Mahkemesi’nin 2018/17073 Başvuru sayılı ve 26.02.2020 tarihli kararı Özet : 1 günlük haksız gözaltı nedeniyle manevi tazminat tutarının 100 TL olarak belirlenmesi orantılı ve hakkaniyetli olmayıp en az 5.000 TL olarak belirlenmelidir.”

• Beğeni 1

679, inceleniyor, banka

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
kehake, 38 dakika önce yazdı:

bağlantıyı açamayanlar için; bağlatıda aşağıdaki metin ve kopyalanmayan bir mahkeme kararı var. face te bulabilirsiniz.

Anayasa Mahkemesi’nin 2018/17073 Başvuru sayılı ve 26.02.2020 tarihli kararı

Özet : 1 günlük haksız gözaltı nedeniyle kişilerin sadece hürriyeti değil aynı zamanda lekelenmeme hakkı da ihlal edildiğinden manevi tazminat tutarının 100 TL olarak belirlenmesi orantılı ve hakkaniyetli olmayıp en az 5.000 TL olarak belirlenmelidir.

“Anayasa Mahkemesi’nin 2018/17073 Başvuru sayılı ve 26.02.2020 tarihli kararı Özet : 1 günlük haksız gözaltı nedeniyle manevi tazminat tutarının 100 TL olarak belirlenmesi orantılı ve hakkaniyetli olmayıp en az 5.000 TL olarak belirlenmelidir.”

Yönetici pozisyonundaki personelle ilgili kararında olduğu gibi, AYM'nin bu kararı da yayımlandığı tarihten önceki durumları etkilemiyor di mi ? 

Güncelleme • • Konuk

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
692libiri, 17 saat önce yazdı:

679 EGM SCD den iade oldu beraat sonrası 1 yılı geçti nerdeyse. Kurum kanaatinizi kontrol ettirin...

Filmin sonunda hepimiz ölüyoruz hocam merak etmeyin:) 

İnat ettim görmeden ölmem

• Onaylama 1

672 KHK 2018 Mayıs takipsizlik komisyon sonuç bekliyor

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Bu karar doğru olsa biseneye yakın haksız gözaltı kararı verilen biri vardi.30 küsür bin tazminat almıştı.BM ne başvurmuştu.

Yalan bi haber bence veya eksik doye tahmin ediyorum.keşke doğru olsa

679.egmred

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

şuana kadar komisyondaki dosyaların hangi sıraya göre karara bağlandığı ile ilgili net bilgi maalesef yok..

bu konuda sadece belli kabuller var..

bylock vb. kuvvetli kriter olarak sayılan kriterler ile hapis cezası alanların genelde ret kararları çabuk geliyor..

aynı şekilde kurum görüşü olumsuz olan ve belli kodlamalara göre olumsuz görülen dosya sahipleri de ret kararlarını erken görebiliyor..

bunun tersi durumda olan kriteri olmayan ya da KYOK ve BERAAT kararı alanlar için net ve hızlı bir uygulama yok...

ayrıca kurumlara göre dosyaların bekleme süreleri uzayıp kısalabiliyor...

özellikle 672 sayılı KHK dan ihraç sadece banka ve sendika kriteri olan bir çok MEB mensubu sayı çok olması yüzünden hala beklemede...

TSK. Jandarma, EGM gibi kurumlarda da iadeler ağır aksak ve yavaş ilerliyor, ayrıca iade olan personel bile 6 aydan süre geçmesine rağmen bu kurumlarda hala göreve başlatılmadığı için bekleyebiliyor..

Sonuç olarak;salgın işi olmasa idi kabul sayıları artarak devam edecekti, muhtemelen komisyon tam kapasite çalışmaya başlayınca kabul kararları artarak devam edecektir... önemli bir kriteri olmayan ve iade olacağı yönünde umutlu olan arkadaşlar sabırla beklemeye devam edin..

artık son virajlar bunlar sabrınızı korumaya çalışın...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.

• İletiler

• 25 ayla ben de çok uzaklarda sayılmam dostlar. normal demek ki.
    • @F.Y. benimde yaklaşık bir yıldır olduğu gibi bekliyor. Görevdeyim heran bir terslik olacak duygusu beni psikiyatrilik etti. 
    • Merhaba, benim dosyam istinaf mahkemesinde nisan ayı itibariyle 27. aya giriyor. Bugün yarın cevap gelir diye bekliyorum. önceki yazışmalarda sanırım bir arkadaş 27.ayda cevap geldi diye yazmıştı. Umarım daha fazla uzamaz. Her gün buraya bakıp bir cevap gelen var mı diye bakıyorum. Hepimiz için adalet diliyorum. Saygılar..
    • Bende 14. idarede 2.5 yıldan fazla oldu. kriter sadece kurum kanaati.
    • @F.Y. idare mahkeme kararı göreve iadeyse, BİM hızlıca 2-3 ay içinde bu kararı tersine çevirebiliyorken, eğer önceki idare mahkemesi kararı olumsuzsa,  karar alması epeyce gecikebiliyor... OHAL Komisyonundan beri amaç belli, hukuki süreci olabildiğince uzatmak... daha önce istenmiş ve dosyada olan bilgileri tekrar tekrar yeniden istiyorlar... Düşüncem süreci bekleyenlerin, hiç dönmeyecekmiş gibi hayatlarını dizayn etmeleri, (çünkü beklemek, belirsizlik herşeyden daha çok yoruyor ve giden ömrümüzden gidiyor) ve eğer ola ki, bir gün iade olunursa, her zaman yeni bir başlangıç yapılabilir ve yeni duruma hızlıca uyum sağlanır... böylece bu bekleme süreci de boşa harcanmamış olur...
  • Yeni Oluştur...