İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

OHAL Ve KHK Mağdurları 4

Önerilen Yorum

vergici672, 9 dakika önce yazdı:

Literatürde insanların düşünme sistemleri hep rasyonel olarak ele alınmıştır. Ancak 1970'ler sonrası yapılan çalışmalarda rasyoneliteden ciddi kaymalar olduğu görülmüştür ve insanların düşünme sistemleri üzerine ciddi teorik ve pratik çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmaları yapan bilim insanları nobel ödülü sahibi olmuştur. Bu kısa açıklamayı yapma sebebim çeşitli kurumlara göre çeşitli kriterler uygulanmasındaki farklılıkların insanların düşünceleri üzerindeki etkilerini analiz etmektir.

1-Eğer komple rasyonel düşünseydik; bu durumda, başkasının ihraç edilmiş olup olmaması, iade olup olmaması bizi hiç bağlamazdı. Zira tamamen kendi durumumuz ile ilgili olurduk. Böyle bir durumda öğretmen iade olmuş, subay iade olamamış gibi bir kaygımız olmazdı.

2-Ancak insan doğası gereği tam olarak rasyonel olamamaktadır. Hakkaniyeti de aramaktadır. Örneğin herkesin trafikte sırasına uyduğu bir sıkışıklık durumunda insanlar isyan etmez iken aradan bazılarının adaletsizlik yaparak araya kaynaması insanları isyana sevk eder. Hatta ilk durumda daha fazla bekleyecek olsa bile ikinci durumu tercih etmez. Bu da insanın düşünce yapısındaki adaletten gelir. 

3-Şimdi bazı kurumlara karşı adaletsizlik yapıldığı açık. TSK, emniyet, adalet ve belli bir kaç kurum daha. Burada bu kurumlardan gelen kişilerin isyan etmesi de doğal, zira bir adaletsizlik var. Ancak düşünce sistematiğinde bir takım eksiklikler isyanın yanlış yöne gitmesine neden oluyor . Şöyle iki soru ile anlamaya çalışalım: diyelim ki MEB de TSK gibi yapsaydı. Hatta komisyon çok daha kötü davransa, herkesi reddetseydi, durumumuz bundan daha mı iyi olacaktı? Rasyonel bir insan buna şöyle cevap verir: benim için fark eden bir şey olmaz: beni ilgilendiren benim kararımdır sadece. Hakkaniyetli düşünce tarzında ise  bu durum istenilmezdi, zira bir çok kişi bu arada haksızlığa uğrayacaktı. İkinci sorumuz ise şu: bu kurumlarda olan kişilere haksızlığı yapan, diğer kurumlarda yaşayan mağdurlar mı, yoksa doğrudan adaletsizliği yapan kurum amir/bakan vb ile komisyon görevlileri mi? Açık bir şekilde burada cevap ikincisi. Şöyle bir örnek ile anlayabiliriz, çocukların olduğu bir yerde bir kaç çocuk cam kırıyor, cam kıran çocuklar disipline gidiyor, ama oraya gelen anne babalar kendi çocuklarını alıyorlar kenara. Kimi çocuğunu dövüyor, kimi ise dövmüyor (camı kıranlar disiplinde burada değil). Burada dayak yiyen çocuklara adaletsizlik yapıldığı kesin. Ama yapan dayak yemeyen çocuk mu yoksa dayak atan anne babalar mı? Peki diyelim ki, dayak atmayan anne babaların çocuklarından bir kısmı cam kıran çocukların arkadaşı ya da aynı sınıfta ya da aynı mahallede. Bu çocukların bu nedenle dayak yemesi gerekir mi?

4-İşin yasal kriter dediğimiz boyutuna gelirsek, burada insanların kendi inançları ya da felsefi düşünceleri gereği bir gruba yakın olmaları suç değildir. Suç ne zaman başlar derseniz? Suç yapılan işin "sonuçlarını öngörme" ve bu sonuçları "isteme" ile oluşur. Bu durumda bir cemaatin/tarikatın/grubun mensubu olmak ne suçtur, ne de bir disiplin cezası gerektirir. Ancak bu mensuplar, gidilen noktayı görebilecek durumdaysa, buna rağmen içeride kalmaya devam ediyorsa, artık suç ve ceza aşaması başlar (disiplin de buna dahil). İşte bu aşamadan sonra kriterli/kritersiz olma önem arz etmez. Zira artık kritersiz suçlular ve kritersiz masumlar gibi suç ile kriter arasındaki ilişkiyi koparan örneklemler doğacaktır. 

5-Sonuç ve özet olarak: siz suçlu değilsiniz, kritere sahip öğretmenler de suçlu değil, onların iade edilmesi haklı bir uygulama, sizin iade edilmemeniz ise haksız bir uygulama, bunların sorumlusu ise ne sizsiniz ne de o öğretmenler. Bunların yegane sorumlusu mağdurları bu duruma sokan yöneticiler ile yöneticilere bu mağduriyeti yaşatma fırsatı veren hainlerdir.

Not: Ben de kritersizim, benim cevabım gelmedi ama muhtemelen olumsuz olacak. Olumsuz olmasının sebebi ise beni ihraç listesine yazan kişilerin şu an komisyonda çalışmaları. Bırakın farklı bakanlığı, aynı bakanlık aynı birimde çalışan kişiler arasında bile MEB/TSK ayrımı kadar sert bir ayrım yapan bu kişiler yüzünden ihraç edildim ve muhtemelen mahkemeler yoluyla hakkımı alacağım. Bu kişilere şu ana kadar sadece iyiliğim dokundu, kimi ekmeğimi yedi, kimi arabama bindi, kimi başka türlü fayda gördü. Ama kıskançlık, haset, kin, ne derseniz deyin, insana mahsus huyları nedeniyle ihraç ettiler. Ben sorumluları biliyorum, bence sizler de öğrenin. 

Dostum durumu mükemmel bir şekilde özetlemişsin. Teşekkürler...

• Beğeni 5
  • Onaylama 1

• 679 KHK EGM • İade 20.11.2019 • Tebliğ 29.11.2019 • Atama 05.08.2020 • Göreve Başlama 14.09.2020 • Emeklilik LOADING...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Akademisyen arkadaslara bir sorum olacakti. Bilgisi olanlar cevap verirse cok sevirim. Tesekkurler.

KHK ile atilan bir Arastirma Gorevlisi en son calistigi kendi universitesine iadesi yapiliyor mu/yapılabilir mi yoksa direk farkli bir universiteye mi gonderiliyor? 

Güncelleme • • chosenOne

YOK, 675 KHK, Superonline ADSL Magduru, KYOK. KABUL karari 07.05.2021 tarihinde alindi.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
chosenOne, 21 dakika önce yazdı:

Akademisyen arkadaslara bir sorum olacakti. Bilgisi olanlar cevap verirse cok sevirim. Tesekkurler.

KHK ile atilan bir Arastirma Gorevlisi en son calistigi kendi universitesine iadesi yapiliyor mu/yapılabilir mi yoksa direk farkli bir universiteye mi gonderiliyor? 

Kendi üniversitemize dönemiyoruz maalesef. 3 üniversite tercih hakkı veriliyor iade olanlara. Bir tanesine atamanız gerçekleştiriliyor.

• Beğeni 2
  • Onaylama 1

679 KHK - YÖK - 5 aylık SGK Kaydı- 2018 Şubat KYOK - Komisyon incelemeye devam

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
chosenOne, 34 dakika önce yazdı:

Başka üniversite diye biliyorum.. 

• Beğeni 1
  • Onaylama 1

679-YÖK Komisyon İncelemede

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
bkartli, 3 saat önce yazdı:

18000 kişiden  tahmini 6000 i MEB dosyaları.Burdan da  çıkan sonuç her 3 dosyanın 1 i MEB personeli demek. Bir bitmediniz 672.....

4 yılda tükendik bile de☹️☹️

• Beğeni 2

672 KHK Tarım Orman Bak. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
ayse04208356, 6 dakika önce yazdı:

4 yılda tükendik bile de☹️☹️

Canınızı çok da sıkmayın. Tükenmediniz. Zor bir dönemden geçiyorsunuz. Düzelecek...

• Beğeni 7
  • Onaylama 1

• 679 KHK EGM • İade 20.11.2019 • Tebliğ 29.11.2019 • Atama 05.08.2020 • Göreve Başlama 14.09.2020 • Emeklilik LOADING...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
MSA, 7 dakika önce yazdı:

Canınızı çok da sıkmayın. Tükenmediniz. Zor bir dönemden geçiyorsunuz. Düzelecek...

İnşallah daha da uzun sürmez

Sağolun ☹️?

• Beğeni 2

672 KHK Tarım Orman Bak. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@MSA amirim bu komısyon bu sene bitirirmi dosyaları siz ne düşünüyorsunuz. Çünkü komısyon 2 ay daha çalısmaz adli tatil var.

• Onaylama 1

679- Adalet Bak-Albatros 4 takipsizlik- inceleme devam.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Küçük bir ilde yaşıyoruz. Öğretmen camiası genelde birbirini tanır ve heekesin herkese yardımı vardır bir şekilde. Biz bunun kurbanı olduk. Dünya görüşü olarak alakamız olmasa da hatır için üye olduk.       Çocuğumuz özel okullar içinde en iyi dereceyi orda yaptı ve teşvik çıktı diye okullarına verdik.                                               Kader mi kısmet mi? Başımıza geldi bu olay. Amenna.  Amaaaaa;                              Öyle kişiler iade oldu ki insanın çıldırması içten değil. Biz neyi  bekliyoruz demekten kendimi alamıyorum.

• Beğeni 2

672 Meb . Sendika üyeliğim ve teşvik , burs ile okula çocuk gönderme var. Terörist ilan edilmem için bunlar yetti.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Adli27, 12 dakika önce yazdı:

@MSA amirim bu komısyon bu sene bitirirmi dosyaları siz ne düşünüyorsunuz. Çünkü komısyon 2 ay daha çalısmaz adli tatil var.

Dostum. Eğer ceza davalarının  sonucunu beklemeye devam ederlerse bu sene bitmez malesef. Adli tatilde yapacaktır. Pandemideki çalışamama durumunu bir tatil olarak ele almamak lazım. Hayırlısı...

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.

• İletiler

• dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
    • @Karagöz "Dehumanize" kavramı anlamlı...Ruhumda bıraktığı hasar, Nietzsche'nin tanrı'nın öldüğünü ifade ettiği deli adamın hikayesindeki deli karakterinin "sonsuz bir hiç gibi başıboş dolaşıyorum" sözünün vücut bulmuş haliyim😔Başardılar!!! 
  • Şimdi Popüler

• Yeni Oluştur...