İçeriği gör
Karagöz

BM Başvuruları Genel Forumu

Önerilen Yorum

Konuk
Karagöz, 43 dakika önce yazdı:

Çok sağ olun hocam. Zaten acele etmiyoruz. Araştırmalarımızı iyice yapıp öyle başvuracağız. Yanlış adım atma lüksümüz bulunmuyor.

Sn Gergerlioğlu'na ulaşılabilirse, kendisinden bu konuda Sn İbrahim Kaboğlu nun da değerli fikirlerini alması istenebilir...

Eski forum zamanında Sn @By3kan Gergerlioğlu'na ulaşmıştı diye hatırlıyorum. Belki bize yardımı olur ulaşma konusunda...

Bir de bu konuda engin bilgi ve birikime sahip olduğuna inandığım Sn İbrahim Kaboğlu'nun böyle bir girişiminin olmamış olması imkansız gibi...

Bu konu hatta toplu başvuru ile ilgili ne der aşırı merak ediyorum...

Ona ulaşmak da harika olurdu Sn @Karagöz Hocam...

Güncelleme • • Konuk

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Şu ana kadar BM ce istenen tek savunma Nalet b... k programı ile ilgili imiş. Başka bir dosya kesinlikle yokmuş. Zaten tazminat da açılamıyor net bilgisi var BM için. İade için ne kadar pheasible İbrahim hocaya sorulabilir Anayasacı khklı olması hasebiyle. Allah Devletimize zeval vermesin 

• Onaylama 1

Hasan 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@Victim hocam nerden öğrendiniz sadece programla ilgili savunma istendiğini?

İlgili haberlerde bi BM evrağı da paylaşılmıştı. 

675 / yök / inceleme devam

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Ankaradan bir avukat söyledi Bakanlığı tanıyan. Savunma isteyebilir, bu rutindir ama tazminatla alakası yok konunun demiş yetkili kişi BM tazminata hükmetmezmiş. Zaten yapılan anlaşmalarda tazminat için ihlaller arasında var mı şüpheli bir konu. İadeye de bakar mı bilinmez. Kurtuluş Bey somut iddia edildiği gibi birşey varsa paylaşsın yoksa tazminat konusuna nokta koymalı gibi. 

Hasan 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Victim, Bir saat önce yazdı:

Ankaradan bir avukat söyledi Bakanlığı tanıyan. Savunma isteyebilir, bu rutindir ama tazminatla alakası yok konunun demiş yetkili kişi BM tazminata hükmetmezmiş. Zaten yapılan anlaşmalarda tazminat için ihlaller arasında var mı şüpheli bir konu. İadeye de bakar mı bilinmez. Kurtuluş Bey somut iddia edildiği gibi birşey varsa paylaşsın yoksa tazminat konusuna nokta koymalı gibi. 

Bu şekilde sorularımızı kendisine iletelim. İsterseniz biriktirelim yine, ben tekrardan kendisine sorayım. Veya isterseniz kendiniz de sorabilirsiniz. Önemli sorular bunlar ve bu başvurudan önce önümüzü olabildiğince net görmemiz azım. Öğrenebildiğimiz herşeyi ve tecrübelerimizi de paylaşalım.

• Beğeni 1

TÜBİTAK'tan ihraç. KHK bursuyla PHD. Kesinleşmiş beraat

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Hocam BMnin tazminata hükmetmediği bilgisi yanlış. Türkiye'nin imzaladığı uluslararası medeni ve siyasi haklar anlaşması uyarınca doğrudan tazminata karar veriyor(haksız veya yanlış tutuklamalarla ilgili). Büyük ihtimalle bizde bu anlaşma maddelerinden birisini kullanarak başvuru yapabileceğiz.

https://humanrightscenter.bilgi.edu.tr/media/uploads/2015/08/03/MedeniVeSiyasiHaklaraIliskinSozlesme.pdf

Bu şekilde 16 adet anlaşma var BM ile yapılan. Bize uygulanan KHK, hangi anlaşmanın hangi maddesini deliyor bunu tespit etmek lazım. Avukat Baştimur bunlara ek olarak Mandela Kanunları ve başka bi kanun uyarınca başvuru yapacağız demişti. 

SORU: BM'den olumsuz veya yetersiz cevap almamız durumunda AİHM'e başvuru durumu ne olur. Dava devam ederken başvuru yapılamayacak ama BM'den istediğimiz neticeyi alamazsak AİHM'e başvurumuzu etkiler mi bu?

• Teşekkür 1

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konu Sahibi Gönderim • (düzenlendi)
ahmet bel, 13 dakika önce yazdı:

Hocam BMnin tazminata hükmetmediği bilgisi yanlış. Türkiye'nin imzaladığı uluslararası medeni ve siyasi haklar anlaşması uyarınca doğrudan tazminata karar veriyor(haksız veya yanlış tutuklamalarla ilgili). Büyük ihtimalle bizde bu anlaşma maddelerinden birisini kullanarak başvuru yapabileceğiz.

https://humanrightscenter.bilgi.edu.tr/media/uploads/2015/08/03/MedeniVeSiyasiHaklaraIliskinSozlesme.pdf

Bu şekilde 16 adet anlaşma var BM ile yapılan. Bize uygulanan KHK, hangi anlaşmanın hangi maddesini deliyor bunu tespit etmek lazım. Avukat Baştimur bunlara ek olarak Mandela Kanunları ve başka bi kanun uyarınca başvuru yapacağız demişti. 

SORU: BM'den olumsuz veya yetersiz cevap almamız durumunda AİHM'e başvuru durumu ne olur. Dava devam ederken başvuru yapılamayacak ama BM'den istediğimiz neticeyi alamazsak AİHM'e başvurumuzu etkiler mi bu?

Kurtuluş Bey etkilemez yani başvuru hakkı devam eder demişti. Ama AİHS 35/2-b kafamı kurcalıyor.

Güncelleme • • Karagöz

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

en güzeli Sayın Kabaoğluna ulaşıp net cevapları ondan almak. Bu şekilde bi hak arama yöntemi varsa acaba neden bugüne kadar bizlere yönlendirmede bulunmadılar.

AİHS 35/2-b benimde kafamı kurcalıyor. Muallak bi ifade var.  BMye başvuru varsa değerlendirmeye alınmayabilir diyor.  Peki başvuru neticelenmişse ne olacak? 

• Onaylama 1

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Karagöz, 28 dakika önce yazdı:

Kurtuluş Bey etkilemez yani başvuru hakkı devam eder demişti. Ama AİHS 35/2-b kafamı kurcalıyor.

Ya bunu babam da dedi...

AİHM e gidemezsiniz o neticelenmeden gibi bişey dedi...

Tam konuşamadık onla...

?

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konu Sahibi Gönderim • (düzenlendi)
RosedewittbukateR, 18 dakika önce yazdı:

Ya bunu babam da dedi...

AİHM e gidemezsiniz o neticelenmeden gibi bişey dedi...

Tam konuşamadık onla...

?

O doğru. Kurtuluş Bey de röportajımızda söylemişti. Aynı anda ikisine de başvuramıyoruz. Ama BM'den olur da (Allah korusun) olumsuz bir karar geldi. AİHM'ye gitme hakkımızın devam etmesi yine de bir artı.

Öte yandan BM'den olumsuz karar gelirse, AİHM'den olumlu karar gelmesi olasılığı oldukça düşer.

Sayın Kaboğlu'na hepimiz ulaşmaya çalışalım.

Güncelleme • • Karagöz

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

• İletiler

• Bir düşüncem de KHK mağdurlarıyla ilgili... Mağdurlar bu işin çözümünün peyder pey olacağını bir türlü anlayamadı... pazarlamada "foot at the door" diye bir tabir vardır, yani ayağınızı kapıya koyabilirseniz, satışı büyük ihtimalle halledersiniz... burada da o ayak, ufak da olsa, KHK'lı bir grubun toplu iade olmasıydı... mesela takipsizlik-beraat alanlar iade olabilseydi, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iade olma yolu açılacaktı, çünkü o kapı açılmış olacaktı bir kere... ama bunun yerine ne zaman takipsizlik alanların iadesi gündeme gelse, diğer tüm KHK'lılar "bizde, bizde, bizde..." demeye başladı ve o kapıya ayak bu yüzden hiç konulamadı, çünkü kapı hiç açılamadı... Bu talepler nedeniyle, iade işi toplum nazarında en ağır kişinin iade olacağı şeklinde ve çok ağır mali külfete neden olacak şeklinde yorumlandı veya imajı o şekilde verildi (Abdurrahman Dilipak'ın idareyi KHK'lılarla ilgili mali külfetle korkutma twitini hatırlayın)... halbuki hep beraber en azından takipsizlik-beraat alanlar gibi toplum vicdanını da kanatan bir kesimin iade olmasını savunsaydık, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iadesi toplum nazarında daha kabul edilebilir hale gelecekti...
    • dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
  • Yeni Oluştur...