İçeriği gör
Karagöz

BM Başvuruları Genel Forumu

Önerilen Yorum

Bu durumda BM ye müracaatımızın olumlu tarafı AİHM başvurudaki gibi 5-6 yıl beklemek zorunda olmayacağımızdır.

• Onaylama 1

675 / yök / inceleme devam

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
ahmet bel, 3 saat önce yazdı:

Ergenekon’la ilgili BM tazminata hükmetmişti. Aynı dosya AİHM götürülmüş. AİHM, BM bu konuda karar verdiği için kabul edilemez demiş. 

Daha önce paylaştığım linkleri incelediyseniz, benzer bir durumun BM için de geçerli olduğunu goreceksiniz. Örneğin, daha önce AİHM'e başvurmuş iseniz, BM başvurunuzu kabul etmiyor.

İlgili cümleyi aşağıda sunuyorum:

Has the same matter been submitted to another international body? If it has been submitted to another treaty body or to a regional mechanism such as the Inter-American Commission on Human Rights, the European Court of Human Rights, the African Commission on Human and Peoples' Rights, or the African Court on Human and Peoples' Rights, the Committees cannot examine the complaint. The aim of this rule is to avoid unnecessary duplication at the international level. This is an issue that the complainant should indicate in the original complaint, specifying the body to which it was submitted;

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Karagöz, 14 saat önce yazdı:

BM'yi Türkiye'nin baskılayabilmesi çok çok zor Sayın Rose. Gönlünüz ferah olsun bu konuda. Suriyeli mültecileri Avrupa'ya karşı kullanmaya benzemez. Amerika var işin içinde. Hapisteki papazını aldı adamlar.

Suriye konusunda yanılıyorsunuz, BM de bu konuda Türkiye'nin gayretlerine çok ihtiyaç duyuyor. UNDP ve UNDP Türkiye'nin projelerini incelerseniz bana hak verecekseniz diye düşünüyorum. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konu Sahibi Gönderim • (düzenlendi)
Highlander, 13 dakika önce yazdı:

Suriye konusunda yanılıyorsunuz, BM de bu konuda Türkiye'nin gayretlerine çok ihtiyaç duyuyor. UNDP ve UNDP Türkiye'nin projelerini incelerseniz bana hak verecekseniz diye düşünüyorum. 

Peki AİHM ile kıyaslayınca sizce hangisini Türkiye daha çok etkileyebilir?

Hangisini bu iş çok daha doğrudan etkiliyor?

Güncelleme • • Karagöz

TÜBİTAK'tan ihraç. KHK bursuyla PHD. Kesinleşmiş beraat

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
İncelemeye Devam, 14 saat önce yazdı:

Forumu sadece takip eden bir KHK li yakını olarak yaptığım araştırmada BM ye başvuru yapılabilir ancak BM 'nin kararları bağlayıcı değil ve tazminat hükmü vermiyor bildiğim kadarıyla. 

Burada da iç hukuk yollarının tüketilmesi gerekiyor.

Ayrıca olay AİHM yansıyınca Hükümet bireysel başvuru sahibininin alternatif uluslararası yargı yollarına başvurduğu için AİHM e basvuramayacagi savunmasını yapıyor  ( 1 AİHM karar inda okumustum)

Nacizane fikrimi belirteyim dedim 

Hukuk öğrencisi olarak.

İç hukuk yolları tuketilmek zorunda değil, ancak bu bağlamda iç hukuk prosedürünü tamamlamak adina atılmış olan adımlar detaylıca başvuruda izah edilmek zorunda ve daha önemlisi iç hukuk yolu tuketilmeden başvuru yapılmasının gerekçesi (makul sürenin aşımı vb) titiz şekilde belirtilmek zorunda, ilgili kısmı aşağıda sunuyorum, BM'nin web sitesinden ilettigim linklerde herşey izah edilmiş, surdan duydum filan gibi dedikodulara itibar etmeyelim, oturup inceleyelim: 

Have all domestic remedies been exhausted? A cardinal principle governing the admissibility of a complaint is that the complainant must have exhausted all relevant remedies that are available in the State party before bringing a claim to a Committee. This usually includes pursuing the claim through the local court system. The mere doubts about the effectiveness of a remedy do not, in the Committees’ view, dispense with the obligation to exhaust it. There are, however, exceptions to this rule, when proceedings at the national level have been unreasonably prolonged, or the remedies are unavailable or would plainly be ineffective. The complainant should, however, give detailed reasons why the general rule should not apply. On the issue of exhaustion of domestic remedies, the complainant should describe in his/her initial submission the efforts he/she has made to exhaust local remedies, specifying the claims advanced before the national authorities and the dates and outcome of the proceedings, or alternatively stating why any exception should apply;

Karagöz, 21 dakika önce yazdı:

Peki AİHM ile kıyaslayınca sizce hangisini Türkiye daha çok etkileyebilir?

Hangisini bu iş çok daha doğrudan etkiliyor?

Hiç bilmiyorum, bence önemi de yok zira AİHM'e başvurma şansımız şuan yok, tek opsiyonunuz şuan için bm.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Highlander, 16 dakika önce yazdı:

İç hukuk yolları tuketilmek zorunda değil, ancak bu bağlamda iç hukuk prosedürünü tamamlamak adina atılmış olan adımlar detaylıca başvuruda izah edilmek zorunda ve daha önemlisi iç hukuk yolu tuketilmeden başvuru yapılmasının gerekçesi (makul sürenin aşımı vb) titiz şekilde belirtilmek zorunda, ilgili kısmı aşağıda sunuyorum, BM'nin web sitesinden ilettigim linklerde herşey izah edilmiş, surdan duydum filan gibi dedikodulara itibar etmeyelim, oturup inceleyelim: 

Have all domestic remedies been exhausted? A cardinal principle governing the admissibility of a complaint is that the complainant must have exhausted all relevant remedies that are available in the State party before bringing a claim to a Committee. This usually includes pursuing the claim through the local court system. The mere doubts about the effectiveness of a remedy do not, in the Committees’ view, dispense with the obligation to exhaust it. There are, however, exceptions to this rule, when proceedings at the national level have been unreasonably prolonged, or the remedies are unavailable or would plainly be ineffective. The complainant should, however, give detailed reasons why the general rule should not apply. On the issue of exhaustion of domestic remedies, the complainant should describe in his/her initial submission the efforts he/she has made to exhaust local remedies, specifying the claims advanced before the national authorities and the dates and outcome of the proceedings, or alternatively stating why any exception should apply;

Hiç bilmiyorum, bence önemi de yok zira AİHM'e başvurma şansımız şuan yok, tek opsiyonunuz şuan için bm.

Ama BM'ye başvurursak AİHM'ye başvuramayacağımız anlamına geliyor paylaştığınız yazı. Yani ortada bir trade-off olacak. Şimdi BM mi 8 yıl sonra AİHM mi şeklinde. O yüzden önemi olabilir diye düşünüyorum.

TÜBİTAK'tan ihraç. KHK bursuyla PHD. Kesinleşmiş beraat

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Ayrıca, grup halinde başvuru yapılmasını zorlaştırabilecek bir husus daha dikkatimi çekti, başkası adına başvuru yapılmasi halinde mutlaka ilgili kisinin yazılı olarak rıza verdigini belirtmesi gerekiyor (istisna ilgili kişinin hapiste olması veya kayıp olması). Bu itibarla, grup başvurularında tüm ilgililerin yazılı olarak rıza verdigini belirtmesi BM tarafından şart kosulabilir diye tahmin ediyorum yani ben tüm khklilar adına basvuruyorum derseniz BM başvuruyu kabul etmeyebilir. İlgili kısım aşağıdadır:

Anyone can lodge a complaint with a Committee against a State that satisfies these two conditions (being a party to the treaty and having accepted the Committee’s competence to examine individual complaints), claiming that his or her rights under the relevant treaty have been violated. It is not necessary to have a lawyer prepare the complaint, though legal advice may improve the quality of the submissions. Be aware, however, that legal aid is not provided under the procedures. One may also bring a claim on behalf of another person on condition that his/her written consent is obtained (without requirement as to its specific form). In certain cases, one may bring a case without such consent, for example, where a person is in prison without access to the outside world or is a victim of an enforced disappearance. In these cases, the author of the complaint should state clearly why such consent cannot be provided.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Sitede herşey izah edilmiş ama elimizde örnek bir başvuru metni olsa yol gösterici olarak çok faydalı olurdu. İlgili anlaşma maddeleri ve uygulanan hukuksuzlukların Latince ibareleriyle güçlendirilmiş bi başvuru şart mı? Çünkü bu uluslararası mahkemeler yayınladıkları kararlarda bu ifadeleri kullanıyorlar. Bu prosedürleri bizimle birlikte öğrenecek avukat bizim işimize yaramaz. Bu konularda uygun bütçeyle profesyonel destek almak lazım bence

675 / yök / inceleme devam

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Bu konuya hakim birden fazla hukukçunun yorumu lazım...

Aklıma Sn @hukuknediyor geldi...

Sizin bu konuda bir fikriniz var mı S @hukuknediyor?..

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
ahmet bel, 9 dakika önce yazdı:

Sitede herşey izah edilmiş ama elimizde örnek bir başvuru metni olsa yol gösterici olarak çok faydalı olurdu. İlgili anlaşma maddeleri ve uygulanan hukuksuzlukların Latince ibareleriyle güçlendirilmiş bi başvuru şart mı? Çünkü bu uluslararası mahkemeler yayınladıkları kararlarda bu ifadeleri kullanıyorlar. Bu prosedürleri bizimle birlikte öğrenecek avukat bizim işimize yaramaz. Bu konularda uygun bütçeyle profesyonel destek almak lazım bence

Örnek metin henüz bulamadım maalesef, herkes araştırsın lutfen. Avukatlar bize göre pahalı. 

Aşağıda başvurunuzu avukata hazırlatmak zorunda olmadığımizı belirten bir kurulus, yerel mahkemeler gibi ufak hatalara takılmaya bilir, daha esnek olabilir diye düşünüyorum. Düşünsenize çok zor durumda olup da dil bile bilmeden buralara başvuran (arakanlilar filan) insanlar var.

It is not necessary to have a lawyer prepare the complaint, though legal advice may improve the quality of the submissions. Be aware, however, that legal aid is not provided under the procedures

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

• Yeni Oluştur...