İçeriği gör
Karagöz

BM Başvuruları Genel Forumu

Önerilen Yorum

Konuk

İlgilenenlere duyurulur!

BM'ye 28 Mart'ta ilettigim yukaridaki epostaya az önce aşağıdaki cvp geldi. Aşağıdaki linkin en sol sütununun alt kısmında belirtilen 2017, 2018 ve 2019 yıllarına ait kayda geçmiş dava tablolarını inceleyince ülkemizden BM'ye sozkonusu yıllarda çok sayıda başvuru yapılmış olduğu görülecektir, ancak, davalar devam ederken gizlilik gerekçesiyle BM daha fazla bilgi verememektedir. Dolayısıyla, esas cevabini öğrenmek istediğim soruya hala yanıt alabilmiş değilim. Ayrica, daha önce sunduğum başvuru linki ile doğrudan online başvuru yapılabileceği ve başvuruya eklenecek Türkçe belgelerin özet tercumelerinin makbul kabul edilecegi BM tarafından teyit ediliyor:

Dear 

This is to acknowledge receipt of your email below.

As to your first question, you can find information on cases registered before the Human Rights Committee on the following link: https://www.ohchr.org/EN/HRBodies/CCPR/Pages/CCPRIndex.aspx: The cases are listed per year under the tab “table of registered cases”. We cannot provide further information than this on the type of cases registered before the Committee as the cases, while pending, remain confidential.

As to your second question, you can submit a complaint under the Special Procedures mechanism on the link you have identified in your email.

You also do not need to translate any attached document in full, however a summary translation should be provided of the points in the document most relevant to your complaint.

Best regards,

Petitions and Urgent Actions Section

Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights

Palais des Nations

CH-1211 Genève 10

Switzerland

Fax: +41 22 9179022

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konu Sahibi Gönderim • (düzenlendi)
Highlander, 1 saat önce yazdı:

İlgilenenlere duyurulur!

BM'ye 28 Mart'ta ilettigim yukaridaki epostaya az önce aşağıdaki cvp geldi. Aşağıdaki linkin en sol sütununun alt kısmında belirtilen 2017, 2018 ve 2019 yıllarına ait kayda geçmiş dava tablolarını inceleyince ülkemizden BM'ye sozkonusu yıllarda çok sayıda başvuru yapılmış olduğu görülecektir, ancak, davalar devam ederken gizlilik gerekçesiyle BM daha fazla bilgi verememektedir. Dolayısıyla, esas cevabini öğrenmek istediğim soruya hala yanıt alabilmiş değilim. Ayrica, daha önce sunduğum başvuru linki ile doğrudan online başvuru yapılabileceği ve başvuruya eklenecek Türkçe belgelerin özet tercumelerinin makbul kabul edilecegi BM tarafından teyit ediliyor:

Dear 

This is to acknowledge receipt of your email below.

As to your first question, you can find information on cases registered before the Human Rights Committee on the following link: https://www.ohchr.org/EN/HRBodies/CCPR/Pages/CCPRIndex.aspx: The cases are listed per year under the tab “table of registered cases”. We cannot provide further information than this on the type of cases registered before the Committee as the cases, while pending, remain confidential.

As to your second question, you can submit a complaint under the Special Procedures mechanism on the link you have identified in your email.

You also do not need to translate any attached document in full, however a summary translation should be provided of the points in the document most relevant to your complaint.

Best regards,

Petitions and Urgent Actions Section

Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights

Palais des Nations

CH-1211 Genève 10

Switzerland

Fax: +41 22 9179022

Sağ olunuz hocam, gayet faydalı oldu. Cidden en önemli soru kalmış, ama hızlı cevapladılar bence.

Özetle arkadaşlar, Sayın @Highlander hocamız, BM'ye 3 soru sordu.

1) Daha önce KHK ile ihraç gerekçesiyle Türkiye'den size başvuran devlet personeli oldu mu?

Cevapları: Başvurular yıllık olarak şu sitede yayınlanmaktadır https://www.ohchr.org/EN/HRBodies/CCPR/Pages/CCPRIndex.aspx Orda yayınlananlar haricinde devam etmekte olan başvurular için bilgi veremeyiz.

2) Internet üzerinden "Special Procedures" linkinden başvuru yapabilir miyim?

Cevapları: Evet yapabilirsiniz.

3) Başvurumdaki Türkçe dokümanları (mesela KHK listesi) tamamen İngilizce'ye (veya BM'nin başka bir resmi diline) çevirmem gerekir mi? Yoksa özetini çevirsem olur mu?

Cevapları: Önemli kısımları özet olarak çevirmeniz yeterlidir.

Güncelleme • • Karagöz
  • Beğeni 1
  • Teşekkür 1

TÜBİTAK'tan ihraç. KHK bursuyla PHD. Kesinleşmiş beraat

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Karagöz, 43 dakika önce yazdı:

Sağ olunuz hocam, gayet faydalı oldu. Cidden en önemli soru kalmış, ama hızlı cevapladılar bence.

Özetle arkadaşlar, Sayın @Highlander hocamız, BM'ye 3 soru sordu.

1) Daha önce KHK ile ihraç gerekçesiyle Türkiye'den size başvuran devlet personeli oldu mu?

Cevapları: Başvurular yıllık olarak şu sitede yayınlanmaktadır https://www.ohchr.org/EN/HRBodies/CCPR/Pages/CCPRIndex.aspx Orda yayınlananlar haricinde devam etmekte olan başvurular için bilgi veremeyiz.

2) Internet üzerinden "Special Procedures" linkinden başvuru yapabilir miyim?

Cevapları: Evet yapabilirsiniz.

3) Başvurumdaki Türkçe dokümanları (mesela KHK listesi) tamamen İngilizce'ye (veya BM'nin başka bir resmi diline) çevirmem gerekir mi? Yoksa özetini çevirsem olur mu?

Cevapları: Önemli kısımları özet olarak çevirmeniz yeterlidir

Hal böyleyken, titiz bir çalışmayla iyi düzeyde İngilizce bilen birinin avukatsiz da başvuru yapabileceğini düşünüyorum. Aşağıdaki link bence oldukça kullanıcı dostu. https://spsubmission.ohchr.org/

Ayrıca, yukarıdaki başvuru linkinden deneme amaciyla elde ettiğim bazı ekran resimlerini de izleyen linkte sunuyorum: 

sCHvGo.jpg

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Highlander, 17 dakika önce yazdı:

Hal böyleyken, titiz bir çalışmayla iyi düzeyde İngilizce bilen birinin avukatsiz da başvuru yapabileceğini düşünüyorum. Aşağıdaki link bence oldukça kullanıcı dostu. https://spsubmission.ohchr.org/

Ayrıca, yukarıdaki başvuru linkinden deneme amaciyla elde ettiğim bazı ekran resimlerini de izleyen linkte sunuyorum: 

sCHvGo.jpg

Sanırım bir önceki paylasimimda resimlerin hepsini yüklemeyi başaramadım. Aşağıda tamamını sunuyorum:

so9c4K.jpg

287H6k.jpg

1y1ld4.jpg

Bqmaiq.jpg

tOTnAb.jpg

xKVh20.jpg

8SkRL0.jpg

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@ahmet bel NET HATIRLAYAMIYORUM AMA HATIRLADIĞIM KADARIYLA BM KARAR VERDİĞİNDE AYNI TİP DAVADA, AYNI KONUDA AİHM BM'NİN KARARINA İŞARET EDEREK REDDEDİYOR. DİYOR Kİ BM'İN BU KARARI VAR. VE KARAR AİHM İÇİNDE SABİTTİR DİYOR. (BİR HABER SİTESİNDE OKUMUŞTUM.) TABİİ Kİ BİR İSTİSNASI VARDIR BENCE BUNUN HERHANGİ BİRİNE BAŞVURU YAPILACAĞI ZAMAN EKSİK SAVUNMA VERİRSEN DERDİNİ TAM ANLATAMADIĞIN. MAHKEME RED VERİR SONRA SAVUNMAN DA Kİ EKSİKLİĞİ TAMAMLAYIP DİĞERİNE BAŞVURURSUN VE EKLERSİN SONUNA ÖNCEDEN ŞU KURULUŞTAN KARAR ÇIKTI AMA SAVUNMAMA BUNLARI DA EKLEDİM SONRASINDA BUNLARA DA MARUZ KALDIM GİBİ EKLERSEN BİR ŞEYİ DİĞERİ DE DAVANA RED VERMEZ BAKAR FARKLI DELİLLER VAR GEREKÇESİYLE.

701 KHK - ret - sohbet - mahkeme başvuru aşamasında

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Hiranur05, 18 saat önce yazdı:

@ahmet bel NET HATIRLAYAMIYORUM AMA HATIRLADIĞIM KADARIYLA BM KARAR VERDİĞİNDE AYNI TİP DAVADA, AYNI KONUDA AİHM BM'NİN KARARINA İŞARET EDEREK REDDEDİYOR. DİYOR Kİ BM'İN BU KARARI VAR. VE KARAR AİHM İÇİNDE SABİTTİR DİYOR. (BİR HABER SİTESİNDE OKUMUŞTUM.) TABİİ Kİ BİR İSTİSNASI VARDIR BENCE BUNUN HERHANGİ BİRİNE BAŞVURU YAPILACAĞI ZAMAN EKSİK SAVUNMA VERİRSEN DERDİNİ TAM ANLATAMADIĞIN. MAHKEME RED VERİR SONRA SAVUNMAN DA Kİ EKSİKLİĞİ TAMAMLAYIP DİĞERİNE BAŞVURURSUN VE EKLERSİN SONUNA ÖNCEDEN ŞU KURULUŞTAN KARAR ÇIKTI AMA SAVUNMAMA BUNLARI DA EKLEDİM SONRASINDA BUNLARA DA MARUZ KALDIM GİBİ EKLERSEN BİR ŞEYİ DİĞERİ DE DAVANA RED VERMEZ BAKAR FARKLI DELİLLER VAR GEREKÇESİYLE.

Mesela BM'ye başvuru yaptiniz ve bu başvuru olumsuz sonuclandiysa, aynı konuda AİHM'e basvuru yapamıyorsunuz. Bunun tek istisnası ise AİHM'e yapacağınız başvurunuzun yeni bilgiler içeriyor olmasıdır. AİHM'in Practical Guide on Admissibility Criteria başlıklı kitapçığının ilgili yerinin fotoğrafını aşağıda sunuyorum.
WOtIDn.jpg

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Başvuru linkini daha detaylıca inceleme imkanım oldu, linkte esasen insan hakları ihlaline konu olayın kısa kronolojik özetinin sunulması gerekiyor ve ilgili kısım sadece 2000 karakter olacak şekilde sınırlandırılmış. Bu itibarla kendi durumumdan hareketle anonim olarak hazırladığım bir TASLAK metni aşağıda sunuyorum, lafı fazla uzatmamaya çalıştığım halde bile 2266 karakter oldu.

Please provide a short chronological summary of the incident: what happened; when (date/time); who was involved?

I was suspended from public office on ../../2016, as per measures taken during the period of state of emergency declared in Turkey after the failed coup attempt of 7/15/2016. First, I had an interview with three members of the inspection committee of my office on ../../2017. Towards the end of this interview, members of inspection committee implied that I was suspended from my office upon the complaint of some of my previous supervisors without informing me about the specific reason for my suspension and without telling me the names of complainants. Second, I was eternally dismissed from the public office as per the state of emergency decree-law issued by the Council of Ministers of the Republic of Turkey on ../../2017. Third, on ../../2017, I went to both administrative court and constitutional court even if, as per the above decree-law, provisions of the state of emergency decree-law were not supposed to be brought before any court. Later, the Inquiry Commission on the State of Emergency Measures was established as an administrative organ (not a court of law) responsible for reaching decisions on applications to be submitted against state of emergency measures, and, as response, both administrative court and constitutional court urged me to apply to this commission as the first step. Fourth, on ../../2017, I applied to the aforementioned commission. Fifth, state of emergency came to an end in Turkey on 7/19/2018. However, despite the end of state of emergency, the commission took no decision on my application yet, and, only if the commission rejects my application, I will be eligible to go to an administrative court established solely for dealing with cases to be brought for the purpose of the annulment of commission decisions. In this context, it is obvious that all domestic remedies have not been exhausted for my dismissal yet in Turkey. However, it is also clear that proceedings at the national level have been unreasonably prolonged. Departing from this fact, I would like to ask you to urge Turkish authorities to accept my request for returning to my previous position at the Turkish government as per especially Articles 14, 15, 17, 25 and 26 of International Covenant on Civil and Political Rights to which Turkey is party.

Yukarıdaki kısım başvurunun ana metnini teşkil ediyor. Bu kısımdan sonra her biri en fazla 3MB olacak 3 adet dosya yükleyebiliyoruz. Burada uğranılan hak ihlalleri Sözleşmenin ilgili maddeleriyle daha açık şekilde bağlantı kurularak detaylıca izah edilebilir (Durumunuzla ilgili başka maddeler varsa, o maddelere de atıfta bulunabilirsiniz.). Bilahare, başvuruyu sunmadan önce, any additional comments and information yani ek görüş ve bilgiler başlıklı bir kısım daha var, bu kısımda da yazacaklarınız 2000 karakterle sınırlı. Başvuru platformunun ilgili sayfalarının fotoğraflarını sırasıyla aşağıda sunuyorum:

TSIXk6.jpg

eF7v97.jpg

xn2FeD.jpg

Sözleşmenin 4. Maddesi dikkatimi çekti, bu maddeye göre OHAL döneminde taraf ülkenin sözleşmenin uygulanmasını askıya alabileceği belirtiliyor. O yüzden, yukarıdaki metinde ülkemizde OHAL’in sona erdiği tarihi dile getirme gereği hissettim. Sözleşmeyi içeren linki de aşağıda sunuyorum, inceleyebilirsiniz: https://www.ohchr.org/en/professionalinterest/pages/ccpr.aspx

Sözleşmenin google’dan Türkçesini de indirebilirsiniz.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Sayın @Victim ana forumda yazmış, çok sağ olsun. Faydalı olabileceği için, buraya da copy-paste yapıyorum:

"Sn Snickersnee, 

Guzel yazmışsınız. Geniş metinde komisyondan 9/10 ret çıktığı ve tabi hakim ilkesine aykırı 6 dairede 120.000 dosyaya bakılıyor olacağından ve şimdiye kadarki kabul oranlarının da çok düşük olduğundan bahsedip, prolonged/geciken ve domestic remedy olmayışına vurgu yapmalı. Metniniz şık olmuş.Kişisel gerekçelendirmeler paragraflandırılıp bu metinle kolektif gönderilebileceği gibi bireysel mi diye de soruluyor online seçeneklerde. Attached file en fazla 3 tane isteniyor zaten. Birisi en fazla 8 sayfalık matbu form dilekçesi de olabiliyormuş. Kimi de bu yüzden mail gönderiyormuş bahse konu birime çoklu ekleri de gönderebilmek için. 

Umarım tüm masum ve mağdurlar düze çıkarlar."

TÜBİTAK'tan ihraç. KHK bursuyla PHD. Kesinleşmiş beraat

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Karagöz, 13 saat önce yazdı:

Sayın @Victim ana forumda yazmış, çok sağ olsun. Faydalı olabileceği için, buraya da copy-paste yapıyorum:

"Sn Snickersnee, 

Guzel yazmışsınız. Geniş metinde komisyondan 9/10 ret çıktığı ve tabi hakim ilkesine aykırı 6 dairede 120.000 dosyaya bakılıyor olacağından ve şimdiye kadarki kabul oranlarının da çok düşük olduğundan bahsedip, prolonged/geciken ve domestic remedy olmayışına vurgu yapmalı. Metniniz şık olmuş.Kişisel gerekçelendirmeler paragraflandırılıp bu metinle kolektif gönderilebileceği gibi bireysel mi diye de soruluyor online seçeneklerde. Attached file en fazla 3 tane isteniyor zaten. Birisi en fazla 8 sayfalık matbu form dilekçesi de olabiliyormuş. Kimi de bu yüzden mail gönderiyormuş bahse konu birime çoklu ekleri de gönderebilmek için. 

Umarım tüm masum ve mağdurlar düze çıkarlar."

@Victim 'in paylaştığı form kendimizi daha iyi ifade etmemizi sağlayacak, formu içeren link burada da bulunsun: https://www.ohchr.org/en/hrbodies/hrc/complaintprocedure/pages/hrccomplaintprocedureindex.aspx

Normalde bu formun doldurulup imzalanarak postayla BM'ye iletilmesi gerekiyor ama online forma eklenmesinin sorun yaratmayacagi kanaatindeyim. Yine de aşağıdaki epostayi atarak BM yetkililerine de bu hususu teyit ettirmeyi düşünüyorum.

Dear Sir/Madam, 

Upon a closer look at your website, I see that, as well as an online application platform (https://spsubmission.ohchr.org/) which you previously said I could use to submit my communication as per International Covenant on Civil and Political Rights, "Human Rights Council Complaint Procedure Form" exists on your website (https://www.ohchr.org/en/hrbodies/hrc/complaintprocedure/pages/hrccomplaintprocedureindex.aspx).

In this respect, as an alternative to online communication, it seems that a hard copy of Human Rights Council Complaint Procedure Form to be filled in and undersigned by an applicant can be mailed to your address in Geneva.

I think that using Human Rights Council Complaint Procedure Form will allow me to explain the details of my case more clearly to your office, and so I plan to add Human Rights Council Complaint Procedure Form as an attachment to the online application form. I guess that my approach, using Human Rights Council Complaint Procedure Form under the online application platform, will have no negative effect on the admissibility of my online application, but I would like you to cofirm whether my approach will make any problem in light of your procedures.

Wishing all of you good health, 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

• İletiler

• Hocam, kendinize haksızlık etmeyin. Devlet söz vermiş 657ye uyduğun sürece sorun yok demiş. Birçok kişi de buna güvenip kendini o memuriyet için hazırlamıştı ve o işe kendini adamıştı. Özellikle belli bir yaştan sonra gerçekten zordu bu işler. Birçok kişiye de yedikleri damga çok ağır geldi, yeni bir hayat kurmak için o psikolojik gücü kendilerinde bulamadılar. Bunun üstüne uğraştığımız davaları parçalanan aileleri ekleyin. Hayatta kalabilmeniz bile başarı aslında.
    • 8 sene geçti ve hiç bir şey değişmedi. Parkomatta  çalışdım, inşaatlarda çalıştım, tarla işlerinde çalıştım, bir buçuk sene kadar dershanede çalıştım (depremden sonra kapandı) fabrikada 3-5 ay çalıştım ödeme sorunu olunca  ayrıldım yine inşaattayım. 8 yılda bir kazmaya sap olamadım, ortalamaya baksan 8 yıl asgari ücret altında kazandım. Hep günü kurtarma uğraşıyla  geçti 8 sene. Bu 8  sene bana ne kadar beceriksiz işe yaramaz olduğumu gösterdi. Bazen düşünüyorum nasıl bir günahım varmışta bu duruma düştüm ve kurtulamıyorum ... Ülkenin hukuk olsun adalet olsun ekonomi olsun vesaire memnun değilizya, ben bunun bin katı kendimden memnun değilim ...
    • Yeminle şaka gibiyiz ya. Herkese açık bir forumda birbirine dilekçe dava danışan, fikir alış verişi yapan, sabır tavsiye eden, gündem hakkında analizler yapan "terörist" mi olur arkadaş? İçinde olmasak tam bir komedi değil mi şu durum aslında? 8 sene be.
    • Bir düşüncem de KHK mağdurlarıyla ilgili... Mağdurlar bu işin çözümünün peyder pey olacağını bir türlü anlayamadı... pazarlamada "foot at the door" diye bir tabir vardır, yani ayağınızı kapıya koyabilirseniz, satışı büyük ihtimalle halledersiniz... burada da o ayak, ufak da olsa, KHK'lı bir grubun toplu iade olmasıydı... mesela takipsizlik-beraat alanlar iade olabilseydi, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iade olma yolu açılacaktı, çünkü o kapı açılmış olacaktı bir kere... ama bunun yerine ne zaman takipsizlik alanların iadesi gündeme gelse, diğer tüm KHK'lılar "bizde, bizde, bizde..." demeye başladı ve o kapıya ayak bu yüzden hiç konulamadı, çünkü kapı hiç açılamadı... Bu talepler nedeniyle, iade işi toplum nazarında en ağır kişinin iade olacağı şeklinde ve çok ağır mali külfete neden olacak şeklinde yorumlandı veya imajı o şekilde verildi (Abdurrahman Dilipak'ın idareyi KHK'lılarla ilgili mali külfetle korkutma twitini hatırlayın)... halbuki hep beraber en azından takipsizlik-beraat alanlar gibi toplum vicdanını da kanatan bir kesimin iade olmasını savunsaydık, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iadesi toplum nazarında daha kabul edilebilir hale gelecekti...
    • dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
  • Şimdi Popüler

• Yeni Oluştur...