İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

Vahit Aksay, 2 saat önce yazdı:

Ankara 26.idare mah. Olup sonucu belli olan arkadaşlar var mi acaba ortalama kac ay veya yıl da belli oluyor mahkemenin genel tutumu nasil acaba komisyonun ret gerekçesi kurum kanaati irtibat iltisak klasik şimdiden teşekkür ederim herşeyin hayırlısı diyelim 

Ben 26. İdare mahkemesinin bekliyorum..  Ocak ayında 1 yıl olacak ses seda yok.. duruşmalı istemiştik.. 1 yıl olmadan ses çıkmıyor sanırım.. 

679-YÖK Komisyon İncelemede

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

KHK 670 bugün komisyon ret kararını aldım. Gerekçe sadece kurum kanaati (ırtibat ve iltisak)

670 KYOK cuma günü ret kararı

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

KHKlı Demokrasiİstiyor   twitter dan destek lütfen. ) 9. sıradan giriş yaptık.

672 KHK

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Vardırbirhayr, 5.12.2021 - 20:02 yazdı:

Kurum kanaatine dair Danıştay'ın bilinen İLK kararı

İrtibat/iltisak nedeniyle tesis edilen kamu görevinden çıkarılmaya dayanak alınan kurum kanaati/değerlendirmesine ilişkin Danıştay'ın kararı, kurum kanaati/değerlendirmesinin olduğu dosyalara sunulabilir. 

Danıştay 5. Daire Başkanlığı 2019/3717 E. , 2021/3583 K.

T.C.

D A N I Ş T A Y

BEŞİNCİ DAİRE

Esas No : 2019/3717

Karar No : 2021/3583

Temyiz Eden (Davalı) : … Bankası

Vekili : Av. …

Karşı Taraf (Davacı) : …

Vekili : Av. …

İstemin Özeti : Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasında mühendis olarak görev yapan davacının, 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 4. Maddesinin 1. Fıkrasının (g) bendi uyarınca kamu görevinden çıkarılmasına ilişkin … tarih ve … sayılı yazıyla bildirilen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Yönetim Komitesinin … tarih ve … sayılı kararının iptaline ve bu karar nedeniyle yoksun kaldığı parasal haklarının yasal faiziyle birlikte ödenmesine karar verilmesi istemiyle açılan davada, dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı gerekçesiyle, dava konusu işlemin iptali ile dava konusu işlem nedeniyle davacının yoksun kaldığı parasal haklarının dava tarihinden itibaren işletilecek yasal faiziyle birlikte davalı idarece davacıya ödenmesi yolunda verilen ... İdare Mahkemesinin … tarih ve E:…, K:… sayılı kararına karşı yapılan istinaf başvurusunun açıklamalı olarak reddine ilişkin … Bölge İdare Mahkemesi ... İdare Dava Dairesinin … tarih ve E:…, K:… sayılı kararının temyizen incelenerek bozulması istenilmektedir.

Temyiz İsteminde Bulunan Davalı İdarenin İddialarının Özeti: Davalı idare tarafından; 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 4/1-(g) maddesinde, terör örgütleri veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplar ile üyeler arasındaki bağın sübut derecesinde ortaya konulmasının aranmadığı, idarece yapılacak değerlendirmenin yeterli görüldüğü, benzer nitelikteki davalarda mahkemelerce ret kararı verildiği, dava konusu kararın hukuka ve mevzuata uygun olarak tesis edildiği iddia edilmektedir.

Davacının Cevaplarının Özeti : Davacı tarafından; idarenin takdir yetkisinin mutlak olmadığı, davalı idarenin değerlendirmesine dayanak teşkil edecek herhangi bir bilgi veya belgenin dava dosyasına sunulamadığı, davalı idarenin temyiz dilekçesi ekinde sunduğu emsal kararlarda idarenin değerlendirmesine dayanak deliller bulunduğu için ret kararları verildiği, Bölge İdare Mahkemesince verilen kararın hukuka uygun olduğu belirtilerek temyiz isteminin reddi gerektiği savunulmaktadır.

Danıştay Tetkik Hakimi : …

Düşüncesi : İdare Dava Dairesi kararının onanması gerektiği düşünülmektedir.

TÜRK MİLLETİ ADINA

Karar veren Danıştay Beşinci Dairesince, Tetkik Hakiminin açıklamaları dinlendikten ve dosyadaki belgeler incelendikten sonra, dosya tekemmül ettiğinden yürütmenin durdurulması istemi hakkında ayrıca bir karar verilmeyerek gereği görüşüldü:

Bölge idare mahkemesi idare dava daireleri tarafından verilen kararların temyiz yolu ile incelenerek bozulabilmeleri, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 49. Maddesinde belirtilen nedenlerden birinin bulunması halinde mümkündür.

… Bölge İdare Mahkemesi ... İdare Dava Dairesinin yukarıda belirtilen kararı ve dayandığı gerekçe hukuk ve usule uygun olup, bozulmasını gerektirecek bir sebep bulunmadığından, temyiz isteminin reddi ile anılan kararın ONANMASINA, temyiz giderlerinin istemde bulunan üzerinde bırakılmasına, kullanılmayan yürütmenin durdurulması istemine ilişkin harcın istemi halinde davalı idareye iadesine, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 50. Maddesi uyarınca, bu onama kararının taraflara tebliğini ve bir örneğinin de belirtilen İdare Dava Dairesine gönderilmesini teminen dosyanın kararı veren ilk derece Mahkemesine gönderilmesine, 10/11/2021 tarihinde oybirliğiyle kesin olarak karar verildi.

Av.Mustafa ÖZKAN paylaşımından alıntıdır. 

Karar çok iyi ama yine de bizim için çok daha belirleyici olacak bir karar, idare ve bölge idare mahkemesinin kurum kanaati nedeniyle KHK'lı alehine verdiği bir kararın danıştay tarafından bozulması olacaktır. Hukukçu değilim, aramızda hukukçu kaldı mı bilmiyorum ama verilen karar ile benim sözünü ettiğim türde bir karar farklı nitelikte gibi görünüyor. 

KHK 689 - Eğitim-Sen'li Akademisyen

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
scienceindex, 6 saat önce yazdı:

Ben 26. İdare mahkemesinin bekliyorum..  Ocak ayında 1 yıl olacak ses seda yok.. duruşmalı istemiştik.. 1 yıl olmadan ses çıkmıyor sanırım.. 

scienceindex, 6 saat önce yazdı:

13 ay bitti ses yok son yazışmalar tebliğler dahil biteli 8 ay. Durusmali

689-KKK-2019 ekim KYOK-komisyon ret- kurum kanaati-  idare mahkemesi süreci başladı

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Herşeyeinanabiliri, 24 dakika önce yazdı:

13 ay bitti ses yok son yazışmalar tebliğler dahil biteli 8 ay. Durusmali

20.idare 29 ay oldu.Duruşması 24 kasımda yapıldı.Daha yeni beş kurumdan bilgi belge istedi.iki üç ay da onu beklerler.

672 KHK RET ANKARA 20.İDARİ 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Herkese günaydın arkadaşlar,

Dün hakkımda yeni herhangi bir soruşturma dosyası var mı diye aralıklarla gerçekleştirdiğim rutin sorgulamaları yaptırmak için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gittim. En son sorgulamayı Mayıs ayında yaptırmıştım. O tarihten bu güne hakkımda bir takım ihbarlarda bulunulduğunu öğrendim. Savcılık daha önce takipsizlik kararı aldığımı, tekrarlanan tahkikat ve tetkikler neticesinde de soruşturmaya yer olmadığına dair karar vermiş. Komisyondan halen karar beklemekte olduğum için bu tip durumlar komisyon kararlarını olumsuz etkileyebilir mi acaba diye düşünüyorum.

Bu husus hakkında düşüncesi, bilgisi, tecrübesi olan var mı?

689 KHK, takipsizlik kararı, inceleme devam.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
yasin_doganay, 5 saat önce yazdı:

Herkese günaydın arkadaşlar,

Dün hakkımda yeni herhangi bir soruşturma dosyası var mı diye aralıklarla gerçekleştirdiğim rutin sorgulamaları yaptırmak için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gittim. En son sorgulamayı Mayıs ayında yaptırmıştım. O tarihten bu güne hakkımda bir takım ihbarlarda bulunulduğunu öğrendim. Savcılık daha önce takipsizlik kararı aldığımı, tekrarlanan tahkikat ve tetkikler neticesinde de soruşturmaya yer olmadığına dair karar vermiş. Komisyondan halen karar beklemekte olduğum için bu tip durumlar komisyon kararlarını olumsuz etkileyebilir mi acaba diye düşünüyorum.

Bu husus hakkında düşüncesi, bilgisi, tecrübesi olan var mı?

Bence hukuki durumunuzu hakkımda soruşturma yok, takipsizlik aldım vs gibi bilgileri çevrenizle paylaşmayın. Belki de biri bunu nasıl olmaz ya da ya çıkarsa niyetine ihbarda bulunuyor olabilir. Komisyonun neye nasıl karar verdiği ise bir muamma. Ama elinize geçen her türlü takipsizlik vs belgeyi valilik aracıyla ne olur olur ne olmaz komisyona gönderin. 

672-YÖK

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

2 haftadır forum sayfasında ölüm sessizliği var. Anlaşılan komisyon bizi bir sene daha oyalayacak. Tabi dayanacak gücümüz kaldı mı bilmiyorum.Keske herkesin kararı 3 yıl içinde çıksaydı. Herkes yoluna bakardı. 

• Beğeni 2
  • Onaylama 4

Telefon hatti mağduru -TMSF Döneminde 1 Adet Banka Islemi

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
gorafda, 2 saat önce yazdı:

2 haftadır forum sayfasında ölüm sessizliği var. Anlaşılan komisyon bizi bir sene daha oyalayacak. Tabi dayanacak gücümüz kaldı mı bilmiyorum.Keske herkesin kararı 3 yıl içinde çıksaydı. Herkes yoluna bakardı. 

Hakkaten çok ağır bir imtihan, inşallah mükafatı ahirete kalanlardan olmadan bu dünyada hakkımıza kavuşuruz. 

Yalnız ne ah aldılar yahu... 

2014 ocak - 2015 kasım sendika - SMS var mı bilmiyorum, hatırlamıyorum.  - Beklemede.. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• 25 ayla ben de çok uzaklarda sayılmam dostlar. normal demek ki.
    • @F.Y. benimde yaklaşık bir yıldır olduğu gibi bekliyor. Görevdeyim heran bir terslik olacak duygusu beni psikiyatrilik etti. 
    • Merhaba, benim dosyam istinaf mahkemesinde nisan ayı itibariyle 27. aya giriyor. Bugün yarın cevap gelir diye bekliyorum. önceki yazışmalarda sanırım bir arkadaş 27.ayda cevap geldi diye yazmıştı. Umarım daha fazla uzamaz. Her gün buraya bakıp bir cevap gelen var mı diye bakıyorum. Hepimiz için adalet diliyorum. Saygılar..
    • Bende 14. idarede 2.5 yıldan fazla oldu. kriter sadece kurum kanaati.
    • @F.Y. idare mahkeme kararı göreve iadeyse, BİM hızlıca 2-3 ay içinde bu kararı tersine çevirebiliyorken, eğer önceki idare mahkemesi kararı olumsuzsa,  karar alması epeyce gecikebiliyor... OHAL Komisyonundan beri amaç belli, hukuki süreci olabildiğince uzatmak... daha önce istenmiş ve dosyada olan bilgileri tekrar tekrar yeniden istiyorlar... Düşüncem süreci bekleyenlerin, hiç dönmeyecekmiş gibi hayatlarını dizayn etmeleri, (çünkü beklemek, belirsizlik herşeyden daha çok yoruyor ve giden ömrümüzden gidiyor) ve eğer ola ki, bir gün iade olunursa, her zaman yeni bir başlangıç yapılabilir ve yeni duruma hızlıca uyum sağlanır... böylece bu bekleme süreci de boşa harcanmamış olur...
  • Yeni Oluştur...