İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

orhan123, 1 saat önce yazdı:

Merhaba 

1 ay önce idare mahkemesi kabul kararı tebliğ edildi. Hala göreve başlatılma ile ilgili bir karar yok. 

Bakanlığı aradığımda karar önümüzde bakıyoruz cevabı vermişlerdi. 

Acaba göreve hemen başlatılmayla alakalı kuruma dilekçe yazsam faydası olur mu ?  

Ya da bir şey yapmam gerekiyor mu ?  Desteğiniz için teşekkür ederim. 

(YARGI KARARINI UYGULAMAKLA YÜKÜMLÜ DAVALI KURUMUN İSMİ)

BAŞVURAN

AD SOYAD :

TC KİMLİK NO :

ADRES :

DİLEKÇE KONUSU : ……………...................…İdare Mahkemesi'nin 201.../...............E. sayılı dosyasında verdiği ............(iptaly a da yürütmeyi durdurma)........ kararının gereğinin İVEDİ olarak yerine getirilmesi, kararın uygulandığına ilişkin bilgi ve belgelerin Bilgi Edinme Hakkı Yasası kapsamında tarafımıza gönderilmesi taleplerimiz hakkındadır.

Anayasa 138/4 Maddesi ile 2577 Sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu 28/1. Maddesi gereğince; yargı makamları ta-rafından verilen kararların GECİKMEKSİZİN YERİNE GETİRİLMESİ ZORUNLUDUR. Bu süre, yasa gereğince hiçbirşekilde kararın İdare’ye tebliğinden başlayarak 30 günü geçemez.

Yargı Makamlarınca verilen kararları uygulamamak, Türk Ceza Kanunu’nun 257’nci Maddesi’nde düzenlenen GöreviKötüye Kullanma Suçu’nu teşkil etmektedir. Bu bağlamda, kararın uygulanmasından sorumlu tüm kamu görevlile-ri, Görevi Kötüye Kullanma Suçu’nun failleri olacaklardır. Kararı uygulamayan İdarelerin ise tazminat sorumluluğuvardır.

Bahsedilen nedenlerle, ……………...................…İdare Mahkemesi'nin 201.../............... E. sayılı dosyasında verdiği ............(iptalya da yürütmeyi durdurma)........ kararının gereğinin; İVEDİ olarak yerine getirilmesini ve Kararın uygulandığınailişkin bilgi ve belgelerin Bilgi Edinme Hakkı Yasasıkapsamında tarafımıza gönderilmesini talep eder; aksi takdirdetarafınızın idari, cezai ve tazminat sorumluluğunun doğacağı hususu ile ilgili yasal yollara başvurma zorunluluğu-muzun doğacağı hususunu bilgilerinize sunarız.

AD SOYAD

İMZA

EK- Yargı kararı ve nüfus kimliği fotokopileri

https://ekolojikhaklar.org/yargi-kararinin-uygulatilmasi-icin-ne-yapabilirim/

idare mah.tazminat davasıda açılabilirsiniz

Güncelleme • • Vardırbirhayr

VardırBirHayr

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
orhan123, 2 saat önce yazdı:

Merhaba 

1 ay önce idare mahkemesi kabul kararı tebliğ edildi. Hala göreve başlatılma ile ilgili bir karar yok. 

Bakanlığı aradığımda karar önümüzde bakıyoruz cevabı vermişlerdi. 

Acaba göreve hemen başlatılmayla alakalı kuruma dilekçe yazsam faydası olur mu ?  

Ya da bir şey yapmam gerekiyor mu ?  Desteğiniz için teşekkür ederim. 

30 günü geçti ise suç duyurusunda bulunun. SİZLERE ACIMAYANA SİZ HİÇ ACIMAYIN. Açıklama kısmında yürütmeyi durdurma yada iptal kısmını düzenlersiniz. İdare yargılama merci mi neye bakıyormuş. Dava sürecinde mahkemeye sundun herşeyini ve mahkemeden çıkan karar bu sen uygulamak zorundasın. 

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA
İZMİR

ŞİKÂYETÇİ    :  Adı ve Soyadı

Adres

ŞÜPHELİ    :    Adı ve Soyadı
        Adres

SUÇ    :    Görevi kötüye kullanma

SUÇ TARİHİ    :    …/…/…

AÇIKLAMALAR    :
1-İzmir İdare Mahkemesine işlemin iptali ve yürütmenin durdurulması istemi ile açmış olduğum davada İzmir İdare Mahkemesi …/…/… tarih ve Esas …/… sayılı kararı ile yürütmenin durdurulmasına karar verilmiştir.
2-İdare, yürütmenin durdurulması kararına karşı İzmir Bölge İdare Mahkemesine itiraz etmiş fakat itirazı reddedilmiştir. Bunun üzerine …/…/… tarihinde idareye bir dilekçe ile başvurarak görevime başlamak istediğimi bildirdim. Yapmış olduğum başvuruya bugüne kadar olumlu veya olumsuz bir cevap alamadım. Bu durumda Cumhuriyet Başsavcılığına başvurma zarureti hâsıl olmuştur.

DELİLLER    :    Mahkeme kararı ve her tür delil.

HUKUKİ NEDENLER    :    Türk Ceza Kanunu md. 257 ve ilgili mevzuat.

SONUÇ VE İSTEM    :    Yukarıda kısaca açıklanan nedenlerle, mahkeme kararını yerine getirmemek sureti ile görevini kötüye kullanan şüphelinin cezalandırılması için gerekli işlemin yapılmasını saygılarımla arz ve talep ederim. …/…/…

Şikâyetçi
Adı ve Soyadı
İmza

Ek: mahkeme kararı, idareye teslim edildiğine dair kargo çıktısı vs. 

Güncelleme • • Vardırbirhayr
  • Beğeni 5
  • Onaylama 2

VardırBirHayr

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
orhan123, 8 saat önce yazdı:

Merhaba hocam, 

27 idarede bizim dosya numarası 2020/56x  lardaydı. bir buçuk sene içerisinde duruşma verildi. Duruşmadan 1 ay sonra da karar verildi. 

Tam olarak sırayla gidilmiyor olsa da ortalama sıraya uyuyorlar diye biliyorum . 

Ayriyetten duruşma istemeyenlerin kararları daha hızlı veriliyor diye biliyorum. 

Merhaba 

Sizden 15 gün önce de bizim kabul kararı çıkmıştı.  Bizimkisi de üst mahkemeye başvuruldu. 

İstinafa başvuru bize tebliğ edilmeden cevap yazmadan, idare mahkemesi konuyu bölge idare mahkemesine götürdü.  Bu da YD'li davalar da normal bir durum sizinde başınıza gelebilir. 

orhan123, 8 saat önce yazdı:

Merhaba hocam, 

27 idarede bizim dosya numarası 2020/56x  lardaydı. bir buçuk sene içerisinde duruşma verildi. Duruşmadan 1 ay sonra da karar verildi. 

Tam olarak sırayla gidilmiyor olsa da ortalama sıraya uyuyorlar diye biliyorum . 

Ayriyetten duruşma istemeyenlerin kararları daha hızlı veriliyor diye biliyorum. 

Merhaba 

Sizden 15 gün önce de bizim kabul kararı çıkmıştı.  Bizimkisi de üst mahkemeye başvuruldu. 

İstinafa başvuru bize tebliğ edilmeden cevap yazmadan, idare mahkemesi konuyu bölge idare mahkemesine götürdü.  Bu da YD'li davalar da normal bir durum sizinde başınıza gelebilir. 

cehaletimi hoş görün YD nin açılımı nedir acaba.benim dosyada 25.idarede yd :hayır ,delil tesbiti:hayir haziyor duruşmalı daha mah.günü verilmedi

686 hat mağduru

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
kaktüs, 7 dakika önce yazdı:

cehaletimi hoş görün YD nin açılımı nedir acaba.benim dosyada 25.idarede yd :hayır ,delil tesbiti:hayir haziyor duruşmalı daha mah.günü verilmedi

Yürütmeyi,

Durdurma.

679 KHK - Ret - Adalet - Beraat - Kriter Yok - Kurum Kanaati - Ankara 19 İdari

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Carlito, 04.07.2022 - 13:42 yazdı:

Geçen ayın 9unda idare mahkemesinden kabul kararı almıştım. Bugün bakanlık yürütmeyi durdurma talepli üst mahkemeye başvurmuş. Bundan sonraki süreç nasıl olacak bir bilgisi olan varmi üst mahkeme ne kadar bir sürede karar verir yd talebini kabul etmeme gibi bir durumu olabilir mi?

Merhaba,

İdari Yargılama Usul Kanunu kapsamında değerlendirilecek olursa YD verilmesi istisnai bir durum, normal şartlarda kolay kolay verilmiyor/verilmemesi gerekiyor. Yani aslında bu şartlarda idare mahkemeleri de tabiri caizse kılı kırk yararak kabul kararı verdikleri için kabul almakta  çok zor, bu nedenlede istinaf mahkemesinin YD vermemesi gerektirecek bir durumun da olmaması gerekiyor. Ama maalesef bu davalara bakan özel mahkemelerde işler pek öyle yürümüyor. Her iki yönde de kararlar çıkıyor. 

Göreve başladınız mı?

• Beğeni 1
  • Onaylama 1

679 KHK - Ret - Adalet - Beraat - Kriter Yok - Kurum Kanaati - Ankara 19 İdari

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Bob Marley, 6 saat önce yazdı:

Merhaba,

İdari Yargılama Usul Kanunu kapsamında değerlendirilecek olursa YD verilmesi istisnai bir durum, normal şartlarda kolay kolay verilmiyor/verilmemesi gerekiyor. Yani aslında bu şartlarda idare mahkemeleri de tabiri caizse kılı kırk yararak kabul kararı verdikleri için kabul almakta  çok zor, bu nedenlede istinaf mahkemesinin YD vermemesi gerektirecek bir durumun da olmaması gerekiyor. Ama maalesef bu davalara bakan özel mahkemelerde işler pek öyle yürümüyor. Her iki yönde de kararlar çıkıyor. 

Göreve başladınız mı?

Hayır henüz başlamadım. 13 haziranda tebliğ edildi  13 temmuzda süre doluyor tatil dolayısıyla 18 temmuza kadar baslatmalari lazım ama yd kararını bekletiyorlar gibi geliyor. Bakanlığı aradığımda bakan onayından demişlerdi geçen hafta 

672 KHK - Maliye Bakanlığı VDK - Komisyon ret 20. İdare - Adli idari işlem yok - kriter yok 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
kaktüs, 8 saat önce yazdı:

Ben idare mahkemesinden ret almıştım  istisnafa başvuru yapmistim uyaptan  baktığımda evrak yerine tıkladigimda yd yapildi yazıyor bunun anlami nedir bilen biri aciklarsa sevinirim lütfen 

Güncelleme • • Cengiz Yildiz
Yanlış kelime kullanimi

701 khk adalet  bakanligi

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
kaktüs, 16 saat önce yazdı:

YD, "Yürütmeyi durdurma"

Cengiz Yildiz, 8 saat önce yazdı:

Ben idare mahkemesinden ret almıştım  istisnafa başvuru yapmistim uyaptan  baktığımda evrak yerine tıkladigimda yd yapildi yazıyor bunun anlami nedir bilen biri aciklarsa sevinirim lütfen 

yd yapildi: yürütmeyi durdurma talebiyle ilgili arar verildiğine dair kod. Ne karar verildiği konusunda bir kod değil.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, 15 dakika önce yazdı:

YD, "Yürütmeyi durdurma"

yd yapildi: yürütmeyi durdurma talebiyle ilgili arar verildiğine dair kod. Ne karar verildiği konusunda bir kod değil.

Ts ederim bi an acaba mi diye düşündüm hevesim kursağımda kaldi ama yinede sağolun 

701 khk adalet  bakanligi

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Saygıdeğer arkadaşlar,bu zamana kadar  adli ve idari herhangi bir işlemim olmamıştı, az önce emniyet müd. kom şubeden arıyoruz dediler nerede olduğumu sordular, rahatsızlığımdan dolayı hastanede yattığımı beyan ettim, hastaneden çıktığınızda emniyet müd com şubeye geliniz ifadenizi alacaz dediler. 

Sizlerden ricam, bana ne şekilde ifade vermem nasıl bir davranış içinde olmam  konusunda beni aydınlatıp yönlendirirseniz sevinirim. Saygılarımla.

672 KHK

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...