İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

Değerli arkadaşlar bir konuda tavsiyenizi almak üzere olabildiğince özet olarak bir hususa değinmek istiyorum.

Ocak 2017 de ihraç edildim. OHAL Komisyonu kurum görüşü nedeniyle ret vermişti ama mahkeme sürecinde ardışık arama kriteri önüme çıktı. Emniyet’ten gelen raporda 5er 6şar satırdan oluşan 3 adet ardışık arama çizelgesi var. Her ne kadar Yargıtay 16. Ceza Dairesinin tanımına uymasa da (önümde arkamda aranan asker şahıs yok, periyodik arama yok, şifreli kaydetme yöntemi yok vb.) idare mahkemesi ret kararı verdi (hiçbir ceza yargılamam yok) ve Mart 2023’ te istinafa başvurdum. Vicdanlı yargı üyelerinin önüne gelmediği sürece, emsal Danıştay ve AYM kararlarına rağmen benim bu çukurdan kurtulup görevime dönmem mümkün gözükmüyor. Ancak bu arada da hayat devam ediyor.

Mart 2018’ de bir işyerinde asgari ücretli olarak SGK kaydı olmadan çalışmaya başladım (kendim mecburen GSS ödüyorum). Durumumu 3-5 kişi dışında kimse bilmiyor. E-devlette 6060 (4c) gün çalışma kaydım gözüküyor. Bu işyerinde KHK’ lı olduğumu söyleyip (diğer çalışanların alacağı tavır yüzünden) sigortalı bir şekilde devam etme olanağım olmadığı için başka bir işyerine durumumu anlatıp gireyim de en azından 4a üzerinden emekliliğimi kurtarayım diyorum. Benim durumuma benzer olup da tır şoförlüğü yapan, biraz yurtiçinde çalışıp yurtdışında çalışmaya başlayan (kazancı Euro olduğu için) veya tamamen oraya taşınan tanıdıklarımda var (bekâr olduğum için yer değişikliği konusunda rahatım).

Bir ihtimal, olurda göreve dönersem zaten 4c üzerinden her şey hesaplanarak haklarımı alırım ama yıllarımızda geçiyor. Bu şekilde 4a üzerinden çalışıp emekli olursam çok mu az emekli maaşı alırım? Yukarıda belirttiğim hususlar kapsamında başka bir tavsiyeniz olur mu?

679 KHK - RET - KRİTER YOK (KURUM KANAATİ) - ANKARA 26. İDARİ (RET) - MART 2023' TE İSTİNAFA BAŞVURDUM.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
The Oracle, 2 saat önce yazdı:

OHAL Komisyonu kurum görüşü nedeniyle ret vermişti ama mahkeme sürecinde ardışık arama kriteri önüme çıktı.

Genç ve saglikliysaniz, yurtdışında bulacaginiz herhangi bir iş euro kazanacağınız için mantıklı bir tercih olur (sakın tır şoförlüğünü begenmemezlik etmeyin). Sağlığım yerinde olsa ben de yurtdışını düşünürdüm ama son 2-3 yıldır sağlığım bozuldu ve yurtdışında sağlık maalesef pahalı oluyor genelde.

Öte yandan, Komisyon kaç yıldır araştırma yapiyor da ardışık arama mevzusuna bakmıyor mu? Ayrıca, ardışık arama herkeste olabilecek bir kriter bence zira herhangi bir sabit numaradan herkes aranmış olabilir, yanlış mıyım? Örneğin, adamın biri araba almak için internetten beğendiği tüm arabaların sahiplerini sabit bir telefondan arayabilir ve 1-2 hafta sonra bu kişilerden bazılarını tekrar pazarlık yapmak veya karşı teklif sunmak için arayabilir (al sana ardışık arama yoksa bu mevzu benim bildiğim gibi değil mi, konuya vakıf olan var mı?). 

Güncelleme • • Demirci

Dear Commission, your decision broke my heart, I think we should break up...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@The Oracle SGK kaydı yapıldığı zaman KHK lı olduğunuzu işyeriniz bilemez.KHK lı olduğunuzu Ancak sizden geçmiş hizmet dökümünüzü isterse öğrenebilir.Ancak normal şartlarda hiç bir işletme bunu istemez.Çalıştığım yerde 8 khklı var hepsi sigortalı bunlardan sadece  3 tanesini işveren biliyor .Onlar işe girerken söyledikleri için biliyor

Güncelleme • • 303kd

672 komisyon ret, 24 idari,sendika cihan dernek

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Demirci, 5 saat önce yazdı:

Genç ve saglikliysaniz, yurtdışında bulacaginiz herhangi bir iş euro kazanacağınız için mantıklı bir tercih olur (sakın tır şoförlüğünü begenmemezlik etmeyin). Sağlığım yerinde olsa ben de yurtdışını düşünürdüm ama son 2-3 yıldır sağlığım bozuldu ve yurtdışında sağlık maalesef pahalı oluyor genelde.

Öte yandan, Komisyon kaç yıldır araştırma yapiyor da ardışık arama mevzusuna bakmıyor mu? Ayrıca, ardışık arama herkeste olabilecek bir kriter bence zira herhangi bir sabit numaradan herkes aranmış olabilir, yanlış mıyım? Örneğin, adamın biri araba almak için internetten beğendiği tüm arabaların sahiplerini sabit bir telefondan arayabilir ve 1-2 hafta sonra bu kişilerden bazılarını tekrar pazarlık yapmak veya karşı teklif sunmak için arayabilir (al sana ardışık arama yoksa bu mevzu benim bildiğim gibi değil mi, konuya vakıf olan var mı?). 

Öncelikle ilgilendiğniz için teşekkür edeim. Benimde başıma gelene kadar ardışık arama ne demek veya her ankesör / büfe araması ardışık mıdır bende bilmiyordum. İdari davalar forumunda bu konuyu uzun uzadıya tartıştığımızdan buraya yeni bir başlık açmayayım. Her arama tipi ardışık arama olarak kategorize edilmesin diye zaten yaklaşık 2 sayfalık tanım var. Eminiyetten gelen ATAÇ raporunda sırf "ardışık arama" başlığı var diye "bulandırsanda yiyeceme bulandırmasanda yiyecem" durumuna düştüm. Birçoğumuzun durumuda bu şekilde zaten. Maksat zamana oynamak. İstinaftan olumu bir sonuç gelse bile gelene kadar kendimi ifade edemediğim bir çalışma ortamında kalmak istemiyorum. Olumsuz geleceğini varsayarak şimdiden ön alıp SGK' lı bir işe başlayıp en azından emekliliği kurtarayım diyorum.

679 KHK - RET - KRİTER YOK (KURUM KANAATİ) - ANKARA 26. İDARİ (RET) - MART 2023' TE İSTİNAFA BAŞVURDUM.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhaba 2020 den bu yana danıştayda  kımıldamayan dosyamız 3 yılın sonunda dava son aşaması olarak , karar verildi yazıyor ;1 haftadır ama göremiyoruz kararı elimize ne zaman ulaşır bilgisi olan var mı ?

OHAL sonrası ihraç ankara 12.idare mah 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Güneşzag, 7 saat önce yazdı:

Merhaba 2020 den bu yana danıştayda  kımıldamayan dosyamız 3 yılın sonunda dava son aşaması olarak , karar verildi yazıyor ;1 haftadır ama göremiyoruz kararı elimize ne zaman ulaşır bilgisi olan var mı ?

Danıştay aşamasını bilmemekle birlikte, karar verildikten sonra gerekçeli kararın yazılması 2 hafta ila 6 aya kadar uzayabilen bir süreçte gerçekleşebilir.  Gerekçeli kararın bir kaç aydan önce yazılması beklentisi içine girmemenizi tavsiye ederim. 

Bu arada verilen karar türünü, aşağıdaki SMS sorgulama yöntemi ile öğrenbilirsiniz belki. 

https://sms.UYAP.gov.tr/sms-icerikleri

Taraf olduğum bir dosyanın karar türünü nasıl öğrenebilirim?

Bu işlem için aşağıdaki formata uygun oluşturulacak mesajı 4060 a gönderiniz.

Sorgu Şekli: TC_KIMLIK_NO DOSYA_NO KARARTUR

Örnek Sorgu: 11111111111 2008/1 KARARTUR

Cevap olarak gönderilen örnek mesaj: “2008/1 sayılı dosyada verilen karar sonucu: Kabul”

Ceza Yargılaması (Kesinleşmiş Beraat),  Bakan Oluru ile İhraç (Göreve İade).

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
303kd, 15 saat önce yazdı:

@The Oracle SGK kaydı yapıldığı zaman KHK lı olduğunuzu işyeriniz bilemez.KHK lı olduğunuzu Ancak sizden geçmiş hizmet dökümünüzü isterse öğrenebilir.Ancak normal şartlarda hiç bir işletme bunu istemez.Çalıştığım yerde 8 khklı var hepsi sigortalı bunlardan sadece  3 tanesini işveren biliyor .Onlar işe girerken söyledikleri için biliyor

İnsan işsiz kalınca bir an önce bir işe gireyim de maaşım olsun istiyor. Tabi KHK' lı olarak bizim durumumuz biraz farklı. Ortalığın toz duman olduğu özellikle ilk yıllarda, kontrol edilen medyada yapılan yaftalamaları da göz önünde bulundurursak iş yerine SGK' lı olarak girmem çok zordu. İş yeri sahibi zaten olmaz deyince olmuyor. Sizin işvereniniz gayet merhametli, cesaretli ve anlayışlı bir insanmış. Birde toplumun bilinçsizliğinden dolayı insan kendini ifade edemiyor. Nasıl bir muamele ile karşılaşacağınızı pek kestiremiyorsunuz. Hizmet dökümü vermeseniz bile eski bir asker olarak size yöneltilen "Ne iş yapıyordun?" sorusunu cevaplamak benim için kolay olsa da bilinçsiz insanlara durumumuzu anlatmak çok zor. Bundan sonra umarım her şey hepimiz için hayırlı olur.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
The Oracle, 12 saat önce yazdı:

İnsan işsiz kalınca bir an önce bir işe gireyim de maaşım olsun istiyor. Tabi KHK' lı olarak bizim durumumuz biraz farklı. Ortalığın toz duman olduğu özellikle ilk yıllarda, kontrol edilen medyada yapılan yaftalamaları da göz önünde bulundurursak iş yerine SGK' lı olarak girmem çok zordu. İş yeri sahibi zaten olmaz deyince olmuyor. Sizin işvereniniz gayet merhametli, cesaretli ve anlayışlı bir insanmış. Birde toplumun bilinçsizliğinden dolayı insan kendini ifade edemiyor. Nasıl bir muamele ile karşılaşacağınızı pek kestiremiyorsunuz. Hizmet dökümü vermeseniz bile eski bir asker olarak size yöneltilen "Ne iş yapıyordun?" sorusunu cevaplamak benim için kolay olsa da bilinçsiz insanlara durumumuzu anlatmak çok zor. Bundan sonra umarım her şey hepimiz için hayırlı olur.

Komutanım, işsiz kalmaktansa kesinlikle çalışmayı öneririm. Boş durdukça insan kendi kendine bunalıma giriyor, çoğu forumdaş doğrulayacaktır. Bence sormadıkları sürece KHKyı söylemeyin, ama yalan da söylemeyin. Hayırlı rızklar, bol kazançlar diliyorum.

• Beğeni 2
  • Teşekkür 1
  • Onaylama 2

TÜBİTAK'tan ihraç. KHK bursuyla PHD. Kesinleşmiş beraat

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Karagöz, 34 dakika önce yazdı:

Komutanım, işsiz kalmaktansa kesinlikle çalışmayı öneririm. Boş durdukça insan kendi kendine bunalıma giriyor, çoğu forumdaş doğrulayacaktır. Bence sormadıkları sürece KHKyı söylemeyin, ama yalan da söylemeyin. Hayırlı rızklar, bol kazançlar diliyorum.

İhraçtan sonra 14 ay işsiz kaldım. Tabi yine iş arıyordum ama insan eski hayat standartlarında bir iş bulmaya çalışıyor. En sonunda şu anki çalıştığım işyerine girdim. İşyeri sahipleri yine sağolsunlar sahiplendiler diyebilirim. En azından asgari ücretlide olsa maaşım var diyebiliyorum. Sigortasız çalışmak ve kendi bilgi, beceri, eğitimimin çok altında bir işte çalışmak zaten ayrı bir meselede; bulunduğum ortamda kim olduğum, hangi okullardan mezun olduğum vb. olmadan sanki başka bir kimlikle başka bir kişiye bürünmüş gibi çalışmak beni yordu. Yaklaşık beş buçuk yıl böyle geçti. Bu nedenle sigortalı bir başka işe ayrılıp oradan yurtdışına çıkmayı düşünüyorum. Tek derdim yargıdan ümidim olmadığım için en azından emekliliği kurtarayım. Zaten nereye gitsem buradakinden fazla alacağım. Tanıdığım başka bir KHK' lı geçen sene tır şoförlüğüne başladı ve yeni olmasına rağmen yurtdışına çıkmaya başladığı için asgari ücret + 1.000 Euro civarı alıyor. Yargıdan olumlu bir karar gelmezse eğer en azından hem emekliliğimi doldururum hemde iyi seviyede para biriktiririm. Allah hepimize görevimize dönmeyi, eğer daha hayırlı kapılar varsa açmayı nasip etsin.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Değerli arkadaşlar

Malumlarınız olduğu üzere idare mahkemesi kararı ile idarede yeniden göreve başlamıştım. Sosyal ve ekonomik haklar konusu idare mahkemenin İPTAL  kararında  yer almadığı için önce idareye dilekçe sonra da mahkemeye dava açmıştım. İdare mahkemesi davalı idareden savunma dahi almadan KARAR vermiş. Mahkeme kalemi, önümüzdeki günlerde kararın tebliğ edileceğini söyledi.

Avukat arkadaşlar ile görüştüm ve şu şekilde yorumladılar: İdareden hangi amaçla savunma alınacak? Savunulacak bir durum var mı? İdare, ekonomik ve sosyal hakları vermeyeceğim şeklinde mi savunma verecek?  bu nedenle İPTAL kararına istinaden doğrundan tek hakimle verilen kararlar çerçevesinde Sosyal ve ekonomik hakların ödenmesi şeklinde idarenin aleyhine KARAR verilmiştir şeklinde oldu.

Gelişmelerden bilgilendireceğim 

• Beğeni 4
  • Teşekkür 1

İnceleme devam

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...