İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

Aklima, Bir saat önce yazdı:

Sayın @Sibemol,

Bahsettiğiniz yazının son sayfasında sol alt tarafta ekler başlığı olmalı yada yazı içeriğinde hakkınızdaki dosyanın ayrıca gönderileceğine dair bir metin olmalı. Bu kısımlara dikkat ediniz. Hakkınızdaki gerekçelere dayanak yapacakları mevzular bu ek içinde sunulacak. Eğer yazının içinde yada ekinde bahsettiğim gibi bir açıklama varsa ve bunu dosyayı uyapta göremiyorsanız, zaman kaybetmeden mahkemeye dilekçeyle ve ayrıca cimerede adalet bakanlığına; silahların eşitliği ilkesi gereğince davalı idarenib hakkınızda gönderdiği her türlü bilgi, belge, evrak, beyan, tespit vs nin tarafınıza tebliğ edilmesini istediğinizi idarenin uyapta görülen .... tarihli yazısı içerisinde geçen/ekinde yer aldığı yazıl olan ....... belgelerin/dosyanın uyapta görünmediğini tarafınızada tebliğ edilmemesi durumunda kendinizi savunamayacağınızı, açıklama yapamayacağınız, soru soramayacağınızı bu durumunda adil yargılanma ilkesi ve silahların eşitliği ilkelerine aykırı olduğunu bu konuda AYM nin verdiği hak ihlali kararları olduğnu belirten başvuru yapınız.

https://forum.khkhaber.com/forum/12-AYM/ altında Gizli Gizlik Dereceli Belgelerin Davacıya Tebliğ Edilmemesi - Gösterilmemesi adında paylaştığım 5 karar var.

Sayın @Aklima

MSB nin savunmasını tekrar tekrar okudum. Ne ekler kısmında ne de yazının içinde “hakkınızdaki dosyanın ayrıca gönderileceğine dair bir metin” e rastlamadım. 

692-MSB—KABUL

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Sağlık olsun, 6 saat önce yazdı:

Kaderdaşlar e devletten nüfus dairesinden protokol sorgusu yaptığımda nüfus dairesine başvurun dendi.

Nüfusa gittim biz bir şey görüntüleyemiyoruz dilekçemi de almadan il nüfus müdürlüğüne başvurun dendi

dilekçemi il müdürlüğüne mail attım bize başvurma bizde kayıt yok Ankaraya başvur dediler. Cimerden içişlerine başvurdum 

gelen cevapta il cevap verecek dendi, bir gün sonra ilçe cevap verecek yazısını gördüm, bugünde ilçe cevabında hakkımda hiçbir tahtit, bloke vs birşey yoktur diyor. Fakat hala nüfustan protokol sorgula dediğimde yine en başa nüfus müdürlüğüne başvurun diyor. 

Allahım sana geliyorum......

Okurken başım döndü 🙂

Hocam şöyle yapın: Bulunduğunuz ilin İl Nüfus Müdürlüğüne ISLAK İMZALI dilekçeyi ELDEN teslim edin veya iADELİ TAAHHÜTLÜ olarak gönderin. Dilekçenizin, İl Nüfus Müdürlüğü kayıtlarına girdiğinden emin olun. Dilekçenize evrak kaydı yapılıp işleme alındıktan sonrasını takip etmek daha kolay olacaktır. Elden teslim ederseniz, evrak kayıt numarasını almayı unutmayın ki ileride dava açmanız gerekirse, bu belgeyi dava dilekçenize eklemeniz gerekecek. Posta yolu ile gönderirseniz, gönderi kayıtlarını saklayın, mahkeme aşamasında lazım olacaktır.

Dilekçeniz il nüfus müdürlüğü kayıtlarına girdikten sonra şu aşamaları takip eder.

- İl Nüfus Müdürlüğü, dilekçenizi bir kaç gün içinde İl Emniyet Müdürlüğüne yönlendirir.

- İç İşleri Bakanlığı genelgesi gereğince, durumunuz Pasaport İdari Karar Komisyonu tarafından değerlendirilir. https://www.nvi.gov.tr/kurumlar/nvi.gov.tr/mevzuat/nufusmevzuat/genelge/idari_Karar_islemleri.pdf

- Böyle bir değerlendirme yapabilmek için emniyet tarafından hakkınızda araştırma yapılır.

- Araştırma neticesnde Komisyon uygun görürse, şerhinizin kaldırılmasında sakınca olmadığını il nüfus müdürlüğüne bildirir ve şerhiniz kalkar.

Bu işlemlerin tamamlanması, bulunduğunuz ile göre değişken gösterir. İstanbul ve özellikle Ankara gibi büyükşehirlerde -15 gün denmesine rağmen- komisyon değerlendirmesi 6 aydan fazla sürebilmektedir.

İdare, 30 gün içinde dilekçenize cevap vermezse, talebinizi zımni red ettiği kabul edileceğinden (İYUK Md.10) dava açma hakkınız doğar. 

Ceza Yargılaması (Kesinleşmiş Beraat),  Bakan Oluru ile İhraç (Göreve İade).

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Sibemol, 3 saat önce yazdı:

Sayın @Aklima

MSB nin savunmasını tekrar tekrar okudum. Ne ekler kısmında ne de yazının içinde “hakkınızdaki dosyanın ayrıca gönderileceğine dair bir metin” e rastlamadım. 

Sayın @Aklima Hocam,

Benim dava dosyamda da sayın @Sibemol'ün belirttiği gibi olmuştu. 

MSB gönderdiği ilk savunmasında, STANDART şablon kullanıyor (bendeki de 6 sayfalık bir savunmaydı). Bu standart savunmada MSBKHK mevzuatı ile ilgili yetkilerine değiniyor ancak ihraç sebeplerini sizin özelinizde spesifik olarak belirtmiyor. İhraç sebeplerinizi çalıştığınız Kuvvet mahkemeye bildiriyor. 

MSB, kişinin ihraç sebeplerini ilgili kuvvet tarafından mahkemeye bildirileceğini ilk savunmasında belirtmesi gerekir ama maalesef MSB bunu belirtmiyor. Ancak MSB ilk savunmasında mahkemeye bildirmese de, ilgili kuvvete bir yazı yazarak, ihraçla ilgili dosyanın mahkemeye gönderilmesini söylüyor.

İlgili kuvvet dosyanızı mahkemeye gönderdiğinde, dosyaya GİZLİ gizlilik derecesi verdiğinden genellikle bu dosya UYAP'a yüklenmiyor. Bu nedenle sayın @Sibemol, Sayın @Aklima hocanın bahsettiği şekilde bir dilekçe yazmanızı tavsiye ederim. Böylece Kuvvet'ten gönderilen dosyayı detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhaba arkadaşlar; sene başında komisyondan ret gelmesi üzerine idare mah. açtığım davaya MEB den ilk savunma UYAP a yüklenmiş bugün. Klasik olarak kurumdan istediğim belgeler ve sorularıma cevaplar yok. İki adet ek göndermişler ek-1 109 sayfa; ihractan bugüne başbakanlık, MEB, idare mahkemesi başvurum, istinaf başvurum, AYM başvurum ve bunlara verilen kararlar ile mebdeki özlük dosyam; kişisel bilgiler, aile bireylerinin yazılı olduğu nüfus kayıt örneği, görev yerlerim vs, KYOK belgem falan var.

Sorum şu ek-2 diye bir dosya daha var. İndirdim sıkıştırılmış zip dosyası ve açılmıyor. Içinde ne var bakamıyorum. Bozuk arşiv hatası veriyor. Bu dosya 109 sayfalık ek-1 in sıkıştırılmış hali mi, yoksa görmem gereken başka belgeler de olabilir mi. Tecrübeli arkadaşlar ve Sn. @Aklima bu konuda bilginiz varsa yardımcı olur musunuz?

672 KHK, MEB, Sendika, Ret

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@absoluter 

absoluter, 18.08.2021 - 11:33 yazdı:

Sayın@Musa Erkmen  tapuda bana emniyete yazı yazdık ordan cevap bekliyoruz dendi, aynı şekilde mesajıda geldi.

Merhaba Sayın @absoluter evinizin satışını yapabildiniz mi tapudan satışla alakalı engel oluyor mu

.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
I-T teacher, 49 dakika önce yazdı:

Merhaba arkadaşlar; sene başında komisyondan ret gelmesi üzerine idare mah. açtığım davaya MEB den ilk savunma UYAP a yüklenmiş bugün. Klasik olarak kurumdan istediğim belgeler ve sorularıma cevaplar yok. İki adet ek göndermişler ek-1 109 sayfa; ihractan bugüne başbakanlık, MEB, idare mahkemesi başvurum, istinaf başvurum, AYM başvurum ve bunlara verilen kararlar ile mebdeki özlük dosyam; kişisel bilgiler, aile bireylerinin yazılı olduğu nüfus kayıt örneği, görev yerlerim vs, KYOK belgem falan var.

Sorum şu ek-2 diye bir dosya daha var. İndirdim sıkıştırılmış zip dosyası ve açılmıyor. Içinde ne var bakamıyorum. Bozuk arşiv hatası veriyor. Bu dosya 109 sayfalık ek-1 in sıkıştırılmış hali mi, yoksa görmem gereken başka belgeler de olabilir mi. Tecrübeli arkadaşlar ve Sn. @Aklima bu konuda bilginiz varsa yardımcı olur musunuz?

Hocam, dosyanız kurumunuz tarafından elektronik ortamda mahkemeye gönderildiğinde, bu dosya genellikle sıkıştırılmış (.zip uzantılı) olarak mahkemeye ulaşır. Mahkeme, dosyaları zip'li halinden çıkartır ve evrak (PDF ve TİFF) olarak UYAP'a yükler. Yani zip dosyası içindeki tüm evraklar ÜST YAZI ve EK-XX'ler şeklinde UYAP'ta gözükür. Ayrıca mahkeme, gelen zip dosyasını da ayrı bir EK olarak (genellikle son EK) UYAP'a yükler. Sizin bahsettiğiniz zipli dosya bu dosya olmalı. 

Zip dosyasını indirip açarsanız, UYAP'ta gördüğünüz evrakları göreceksiniz.

Örnek üzerinden açıklayayım: aşağıdaki ilk görselde EK-5 olarak gözüken dosya, kurumunuzun mahkemeye elektronik ortamda gönderdiği tüm dosyaları içeren zip uzantılı ana dosya.

EK-5 olarak gözüken zip uzantılı dosyayı indirip dosyayı açtığınızda karşınıza ikinci görseldeki klasörler çıkıyor. Bu görseldeki iki önemli klasör, ÜSTYAZI ve EKLER klasörleri.

ÜSTYAZI ve EKLER klasöründeki dosyalar, UYAP'ta gördüğünüz dosyalardır. Yani tekrardan zipli dosyayı açmanıza gerek yoktur. Ama ne olur, ne olmaz deyip ben bu tür zipli dosyaları da açıp görünen dosyalarla farklılık var mı diye kontrol ediyorum. 

İLK GÖRSEL

Ekran-Resmi-2022-04-22-22-48-30.png

İKİNCİ GÖRSEL

Ekran-Resmi-2022-04-22-22-51-43.png

Güncelleme • • Bla Bla Bla

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Bla Bla Bla, Bir saat önce yazdı:

Sayın @Aklima Hocam,

Benim dava dosyamda da sayın @Sibemol'ün belirttiği gibi olmuştu. 

MSB gönderdiği ilk savunmasında, STANDART şablon kullanıyor (bendeki de 6 sayfalık bir savunmaydı). Bu standart savunmada MSBKHK mevzuatı ile ilgili yetkilerine değiniyor ancak ihraç sebeplerini sizin özelinizde spesifik olarak belirtmiyor. İhraç sebeplerinizi çalıştığınız Kuvvet mahkemeye bildiriyor. 

MSB, kişinin ihraç sebeplerini ilgili kuvvet tarafından mahkemeye bildirileceğini ilk savunmasında belirtmesi gerekir ama maalesef MSB bunu belirtmiyor. Ancak MSB ilk savunmasında mahkemeye bildirmese de, ilgili kuvvete bir yazı yazarak, ihraçla ilgili dosyanın mahkemeye gönderilmesini söylüyor.

İlgili kuvvet dosyanızı mahkemeye gönderdiğinde, dosyaya GİZLİ gizlilik derecesi verdiğinden genellikle bu dosya UYAP'a yüklenmiyor. Bu nedenle sayın @Sibemol, Sayın @Aklima hocanın bahsettiği şekilde bir dilekçe yazmanızı tavsiye ederim. Böylece Kuvvet'ten gönderilen dosyayı detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. 

Teşekkür ederim. Evet bana da MSB 6 sayfalık şablon bir yazı göndermiş. Bununla ilgil bir dilekçe  örneği var mı acaba? Yoksa kendim yazmaya çalışacağım. Bir de siz iade olmuşsunuz anladığım kadarıyla hayırlı olsun, sizin dosyanızda kuvvet herhangi bir delil sunamamış sanırım. Her ne kadar mahkemeye  GİZLİ gizlilik dereceli dosya gönderseler de mahkeme somut delil arıyor sanırım.

Güncelleme • • Sibemol

692-MSB—KABUL

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Sibemol, 6 dakika önce yazdı:

Teşekkür ederim. Evet bana da MSB 6 sayfalık şablon bir yazı göndermiş. Bununla ilgil bir dilekçe  örneği var mı acaba? Bir de siz iade olmuşsunuz anladığım kadarıyla hayırlı olsun, sizin dosyanızda kuvvet herhangi bir delil sunamamış sanırım. Her ne kadar mahkemeye  GİZLİ gizlilik dereceli dosya gönderseler de mahkeme somut delil arıyor sanırım.

Henüz iade olmadım ama olacağım. Duruşmam üzerinden 3 ay geçmesine rağmen mahkeme bir türlü karar ver(e)miyor. 

UYAP'a yüklenmeyen GİZLİ gizlilik dereceli dosyamı, ben bizzat mahkemeye giderek incelemiştim. Dosyadan bir kaç not almam savunma yapmama yetmişti çünkü dosyam bomboştu. Bu nedenle, dosyaya ulaşmak için ilave bir dilekçe yazma gereği duymamıştım. 

Sayın @Aklima hocanın paylaştığı linkteki aşağıdaki emsal kararlardan yola çıkılarak bir dilekçe yazılabilir.

AYM, Gizli Gizlik Dereceli Belgelerin Davacıya Tebliğ Edilmemesi - Gösterilmemesi - 1

AYM, Gizli Gizlik Dereceli Belgelerin Davacıya Tebliğ Edilmemesi - Gösterilmemesi - 2

AYM, Gizli Gizlik Dereceli Belgelerin Davacıya Tebliğ Edilmemesi - Gösterilmemesi - 3

AYM, Gizli Gizlik Dereceli Belgelerin Davacıya Tebliğ Edilmemesi - Gösterilmemesi - 4

AYM, Gizli Gizlik Dereceli Belgelerin Davacıya Tebliğ Edilmemesi - Gösterilmemesi - 5

• Beğeni 1
  • Teşekkür 1

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Bla Bla Bla, 10 dakika önce yazdı:

Henüz iade olmadım ama olacağım. Duruşmam üzerinden 3 ay geçmesine rağmen mahkeme bir türlü karar ver(e)miyor. 

UYAP'a yüklenmeyen GİZLİ gizlilik dereceli dosyamı, ben bizzat mahkemeye giderek incelemiştim. Dosyadan bir kaç not almam savunma yapmama yetmişti çünkü dosyam bomboştu. Bu nedenle, dosyaya ulaşmak için ilave bir dilekçe yazma gereği duymamıştım. 

Sayın @Aklima hocanın paylaştığı linkteki aşağıdaki emsal kararlardan yola çıkılarak bir dilekçe yazılabilir.

AYM, Gizli Gizlik Dereceli Belgelerin Davacıya Tebliğ Edilmemesi - Gösterilmemesi - 1

AYM, Gizli Gizlik Dereceli Belgelerin Davacıya Tebliğ Edilmemesi - Gösterilmemesi - 2

AYM, Gizli Gizlik Dereceli Belgelerin Davacıya Tebliğ Edilmemesi - Gösterilmemesi - 3

AYM, Gizli Gizlik Dereceli Belgelerin Davacıya Tebliğ Edilmemesi - Gösterilmemesi - 4

AYM, Gizli Gizlik Dereceli Belgelerin Davacıya Tebliğ Edilmemesi - Gösterilmemesi - 5

Teşekkür ederim. Aslında dilekçe yazmayı düşünmüyordum çünkü benim de dosyamda hiçbir şey yok o kadar eminim kendimden. Ama ne yazacaklarını merak ettiğim için ve ileride açacağım davalara Bilgi belge olsun diye yazacağım. Sizin de hakkınızda hayırlısı olsun kararınız çıkar iade olursunuz yakın zamanda.

692-MSB—KABUL

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Sibemol, 2 dakika önce yazdı:

Teşekkür ederim. Aslında dilekçe yazmayı düşünmüyordum çünkü benim de dosyamda hiçbir şey yok o kadar eminim kendimden. Ama ne yazacaklarını merak ettiğim için ve ileride açacağım davalara Bilgi belge olsun diye yazacağım. Sizin de hakkınızda hayırlısı olsun kararınız çıkar iade olursunuz yakın zamanda.

Teşekkür ederim, umarım hepimiz en kısa zamanda görevlerimize döneriz. 

Şayet zamanında @Aklima hocanın bu paylaşımlarını görseydim, ben kesinlikle dilekçe yazardım. Benim bu konuya uyanmam çok geç oldu. Duruşmam da yapıldığı için kurcalamak istemedim. Ama siz ve sizin durumunuzda olan herkesin, bu durumla karşılaşması durumunda mutlaka dilekçe yazmasını tavsiye ederim. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Bize eşit şartlarda mücadele imkanı vermediler ki gerçekten ne kadar nitelikli olduğumuzu gösterelim. Hileli zarların olduğu bir oyunun içinde bulduk kendimizi. Şartların eşit olmadığı, zarların hileli olduğu bir oyunda hayatta kalmak bile çok büyük bir başarı. Tüm olumsuzluklara rağmen mücadeleden vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz, mücadele edeceğiz. Eninde sonunda kazanacağız, buna şüphe yok. Bize düşen görev, o gün gelene kadar ilk önce akıl sağlığımızı, sonra beden sağlığımızı korumak ve azimle ve inadına yaşamak.  Her birimiz farklı ailelerde, farklı kültürlerde, çok farklı şartlar altında yaşadık, büyüdük ve bu günlere geldik. Hepimizin başına aynı olay gelmiş olsa da, herkesin tepkisi, reaksiyonu, hissettiği şeyler, dayanma eşiği vs farklı. Ama işin özü bence haklı olduğumuzu bildiğimiz böyle bir durumda dirayetli olup yaşamaya devam etmek. Tüm olumsuzluklara rağmen yaşayacağız ve ileride tüm haklarımızı aldığımız günlere akıl ve beden sağlığımız tam olarak ulaşacağız. 
    • Hocam, kendinize haksızlık etmeyin. Devlet söz vermiş 657ye uyduğun sürece sorun yok demiş. Birçok kişi de buna güvenip kendini o memuriyet için hazırlamıştı ve o işe kendini adamıştı. Özellikle belli bir yaştan sonra gerçekten zordu bu işler. Birçok kişiye de yedikleri damga çok ağır geldi, yeni bir hayat kurmak için o psikolojik gücü kendilerinde bulamadılar. Bunun üstüne uğraştığımız davaları parçalanan aileleri ekleyin. Hayatta kalabilmeniz bile başarı aslında.
    • 8 sene geçti ve hiç bir şey değişmedi. Parkomatta  çalışdım, inşaatlarda çalıştım, tarla işlerinde çalıştım, bir buçuk sene kadar dershanede çalıştım (depremden sonra kapandı) fabrikada 3-5 ay çalıştım ödeme sorunu olunca  ayrıldım yine inşaattayım. 8 yılda bir kazmaya sap olamadım, ortalamaya baksan 8 yıl asgari ücret altında kazandım. Hep günü kurtarma uğraşıyla  geçti 8 sene. Bu 8  sene bana ne kadar beceriksiz işe yaramaz olduğumu gösterdi. Bazen düşünüyorum nasıl bir günahım varmışta bu duruma düştüm ve kurtulamıyorum ... Ülkenin hukuk olsun adalet olsun ekonomi olsun vesaire memnun değilizya, ben bunun bin katı kendimden memnun değilim ...
    • Yeminle şaka gibiyiz ya. Herkese açık bir forumda birbirine dilekçe dava danışan, fikir alış verişi yapan, sabır tavsiye eden, gündem hakkında analizler yapan "terörist" mi olur arkadaş? İçinde olmasak tam bir komedi değil mi şu durum aslında? 8 sene be.
    • Bir düşüncem de KHK mağdurlarıyla ilgili... Mağdurlar bu işin çözümünün peyder pey olacağını bir türlü anlayamadı... pazarlamada "foot at the door" diye bir tabir vardır, yani ayağınızı kapıya koyabilirseniz, satışı büyük ihtimalle halledersiniz... burada da o ayak, ufak da olsa, KHK'lı bir grubun toplu iade olmasıydı... mesela takipsizlik-beraat alanlar iade olabilseydi, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iade olma yolu açılacaktı, çünkü o kapı açılmış olacaktı bir kere... ama bunun yerine ne zaman takipsizlik alanların iadesi gündeme gelse, diğer tüm KHK'lılar "bizde, bizde, bizde..." demeye başladı ve o kapıya ayak bu yüzden hiç konulamadı, çünkü kapı hiç açılamadı... Bu talepler nedeniyle, iade işi toplum nazarında en ağır kişinin iade olacağı şeklinde ve çok ağır mali külfete neden olacak şeklinde yorumlandı veya imajı o şekilde verildi (Abdurrahman Dilipak'ın idareyi KHK'lılarla ilgili mali külfetle korkutma twitini hatırlayın)... halbuki hep beraber en azından takipsizlik-beraat alanlar gibi toplum vicdanını da kanatan bir kesimin iade olmasını savunsaydık, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iadesi toplum nazarında daha kabul edilebilir hale gelecekti...
  • Yeni Oluştur...