İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

Türk Silahlı Kuvvetleri Personeli Forumu

Önerilen Yorum

alnımaçık, Bir saat önce yazdı:

Merhaba iyi günler herkese hakkımda idare mahkemesi kabul kararı vermişti. 27 ocaktada msb ye yazı ulaştı. Ancak hala bir ses seda yok 1.5 ay oldu. Msb davayı istinafa taşıdı acaba istinaf sonucunda mı atama emri gelir. Bilgi sahibi olanlar yorum yapabilir mi ?

MSB nin istinaf etmesi size özel bir durum değil. Aynı durumdaki davacıların tümü için dava istinaf mahkemesine taşınıyor. Ancak bu durumun sizin görevinize başlatılmanız ile bir ilgisi yok. İdare mahkemesinin kararı normal şartlarda 30 gün içinde uygulanması gerekir. Ancak buna uyulmadığını sürenin 2-3 aya kadar  belki daha fazla uzadığını görüyoruz. Bi süre daha beklemenizi öneririm,  yakın zamanda "Araştırma Merkezi"nde görevlendirilmek üzere kamu görevine iade yazısı size tebliğ edilecektir. Postacıyı beklemeye devam 🙂 

Adli işlem yok - iade - istinaf

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Teşekkürler ederim cevaplarınız için.

1.derece yakın açığa alınma

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhaba Arkadaşlar Oyalama Komisyonu RET kararı vermiş. komisyon sonucunu bağlı olduğum kuvvet mi tebliğ ediyor yoksa MSB mi ? Tebliğ süresi ne kadar sürüyor ?

Komisyon - RET

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@Aklima;

Araştırma merkezine memur kadrosu ile yapılacak atamaya itiraz için dilekçe hazırlıyorum. Dilekçeyi emsal kararlarla desteklemek istiyorum ancak direkt alakalı karar bulmak çok zor. Belirttiğim konularda ve varsa sizin de belirtilmesinde faydalı olacağını düşündüğünüz konu ve emsal kararlar varsa, benimle paylaşırsanız sevinirim.

1. Mahkemenin iptal kararı sonrası, işlemin hiç yapılmamış sayılması, yani en son kamu görevinden çıkarıldığım görev yerine, (yeni bir atamaya gerek kalmaksızın) rütbe ve unvanımla iade edilmem gerektiği.

2. Kazanılmış unvan ve memuriyet derecesinin altında ve daha düşük ücretle  bir kadroya atanmamam gerektiği,

3. Takdir yetkisinin sınırları aşılarak, atama yapıldığı,

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
rıbas, 4 saat önce yazdı:

@Aklima;

Araştırma merkezine memur kadrosu ile yapılacak atamaya itiraz için dilekçe hazırlıyorum. Dilekçeyi emsal kararlarla desteklemek istiyorum ancak direkt alakalı karar bulmak çok zor. Belirttiğim konularda ve varsa sizin de belirtilmesinde faydalı olacağını düşündüğünüz konu ve emsal kararlar varsa, benimle paylaşırsanız sevinirim.

1. Mahkemenin iptal kararı sonrası, işlemin hiç yapılmamış sayılması, yani en son kamu görevinden çıkarıldığım görev yerine, (yeni bir atamaya gerek kalmaksızın) rütbe ve unvanımla iade edilmem gerektiği.

2. Kazanılmış unvan ve memuriyet derecesinin altında ve daha düşük ücretle  bir kadroya atanmamam gerektiği,

Allah belasını versin bunların ya. Hukuk ile de birşey geçmiyor ele bu nasıl düzendir yahu.

1.derece yakın açığa alınma

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Şevket, 11.03.2022 - 15:15 yazdı:

Merhaba, gelir vergisi matrahının ay bazında hesaplanması ve düzeltilmesiyle ilgili dilekçe yazacağım kurum Kara kuvvetleri bağlı bulunduğum tugaya gidiyorum bize değil vergi dairesine yazacaksın diyor vergi dairesine gidiyorum mal müdürlüğü bakıyor sizin maaşlara diyor mal müdürlüğüne gidiyorum tugaya yazacaksın diyor ben dilekçeyi iadeli taahhütlü göndermeye karar verdim hangi kuruma göndermeliyim TSK da iade olup gelir vergisi için başvuran oldumu nasıl yaptı bilgi verirseniz sevirim. 

Süreç için toplu ödemeden itibaren 30 günlük süreci geçirmeniz durumunda 3 aşamalı bir başvuru yolu bulunmaktadır. Mesaj atarsanız yardımcı olmak isteriz.

Hukukçu~Stj. Avukat

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
rıbas, 21 saat önce yazdı:

@Aklima;

Sayın@rıbas,

Hakkınızda adli olarak bir husus varmıydı. Soruşturma sırasında yada kovuşturma aşamasında KYOK yada beraat aldıysanız bu belgelerde ".... olmakla beraber dava açmaya yeterli bir şey yok" yada ".... olmakla beraber ceza vermeye yeterli bir şey yok" manasına gelen bir ifade varmı. Bu husus önemli.

Araştırma merkezine atamanın iptali için,

Eski görevinize atanmanmanızın T.C. adalet sistemi tarafından yapılan araştırmalarda hakkınızda hiç bir tespit olmamasına rağmen idarece halen teröristmiş gibi karşılanmanız ve asker andı itibariyle alnınıza sürülen şerefsiz yaftasının devam ettiği ancak bu konuda somut hiç bir gerekçe gösterilmediği bu durumun anayasanın 15. maddesi kapsamında  savaş ve seferberlik durumunda dahi koruma altına manevi varlığıma dokunulamayacağı ilkesinin ihlalidir.

IV.  Temel hak ve hürriyetlerin kullanılmasının durdurulması

Madde 15 – Savaş, seferberlik (…)[10] veya olağanüstü hallerde, milletlerarası hukuktan doğan yükümlülükler ihlal edilmemek kaydıyla, durumun gerektirdiği ölçüde temel hak ve hürriyetlerin kullanılması kısmen veya tamamen durdurulabilir veya bunlar için Anayasada öngörülen güvencelere aykırı tedbirler alınabilir.

Birinci fıkrada belirlenen durumlarda da, savaş hukukuna uygun fiiller sonucu meydana gelen ölümler (…)[11] dışında, kişinin yaşama hakkına, maddi ve manevi varlığının bütünlüğüne dokunulamaz; kimse din, vicdan, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz ve bunlardan dolayı suçlanamaz; suç ve cezalar geçmişe yürütülemez; suçluluğu mahkeme kararı ile saptanıncaya kadar kimse suçlu sayılamaz.

TSK personel kanunu ve iç Hizmet kanunu kapsamında mezuniyetiniz itibariyle kıdem ve sicil olarak astınız olan binlerce personelin astı konumunda olacak olmanız.

Beylik tabancanızın alınması,

Öldükten sonra cenazenize askeri merasim isteme hakkı,

Atanabileceğiniz bazı birliklerin yapısı gereği yemeklerde kazandan sayılmanız nedeniyle yemek ücreti ödemeyecek olmanız,

Lojmanlarda; rütbe ve puanınıza göre olan sıralama hakkınızın memur olarak mevcut durumunuzun gerisine gitmesi

Bitirmiş olduğunuz kurslar nedeniyle ilerde olası bu kurslar için yapılacak olan tazminat arttırımlarından faydalanamamak,

askeri kamplarda lojmanlardakine benzer sıkıntı,

Çocuklarınızın ilerde olası şehirdışında okumaları durumu ortaya çıkması durumunda ordu evlerinde dışarıya göre daha makul ve en önemlisi güvenli bir ortamda kalamayacak olması,

Rütbeniz, derece ve kademe ilerlemeleriniz nedeniyle özellikle maddi haklarınızda her geçecek zam döneminde daha geriye gidecek olmanız,

Yıpranma hakkınızın olmayacak olması nedeniyle ilerde emekli olurken yaşayacağınız maddi kayıplar,

Her ne kadar iade olmuş olsanız da atamanızın eski statünüze yapılmaması nedeniyle çevrenizdekiler nezdinde halen aklanmamış olmanın verdiği manevi ve psikolojik sıkıntı, baskı vb,

hususlarını yazabilirsiniz.

https://www.asghukukdanismanlik.com/goreve-iade-sonrasi-arastirma-merkezine-atanan-memurlarin-haklari/

sayfasını okumanızı tavsiye ederim.

• Beğeni 3
  • Teşekkür 1

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, 10 saat önce yazdı:

Sayın@rıbas,

Hakkınızda adli olarak bir husus varmıydı. Soruşturma sırasında yada kovuşturma aşamasında KYOK yada beraat aldıysanız bu belgelerde ".... olmakla beraber dava açmaya yeterli bir şey yok" yada ".... olmakla beraber ceza vermeye yeterli bir şey yok" manasına gelen bir ifade varmı. Bu husus önemli.

Araştırma merkezine atamanın iptali için,

Eski görevinize atanmanmanızın T.C. adalet sistemi tarafından yapılan araştırmalarda hakkınızda hiç bir tespit olmamasına rağmen idarece halen teröristmiş gibi karşılanmanız ve asker andı itibariyle alnınıza sürülen şerefsiz yaftasının devam ettiği ancak bu konuda somut hiç bir gerekçe gösterilmediği bu durumun anayasanın 15. maddesi kapsamında  savaş ve seferberlik durumunda dahi koruma altına manevi varlığıma dokunulamayacağı ilkesinin ihlalidir.

IV.  Temel hak ve hürriyetlerin kullanılmasının durdurulması

Madde 15 – Savaş, seferberlik (…)[10] veya olağanüstü hallerde, milletlerarası hukuktan doğan yükümlülükler ihlal edilmemek kaydıyla, durumun gerektirdiği ölçüde temel hak ve hürriyetlerin kullanılması kısmen veya tamamen durdurulabilir veya bunlar için Anayasada öngörülen güvencelere aykırı tedbirler alınabilir.

Birinci fıkrada belirlenen durumlarda da, savaş hukukuna uygun fiiller sonucu meydana gelen ölümler (…)[11] dışında, kişinin yaşama hakkına, maddi ve manevi varlığının bütünlüğüne dokunulamaz; kimse din, vicdan, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz ve bunlardan dolayı suçlanamaz; suç ve cezalar geçmişe yürütülemez; suçluluğu mahkeme kararı ile saptanıncaya kadar kimse suçlu sayılamaz.

TSK personel kanunu ve iç Hizmet kanunu kapsamında mezuniyetiniz itibariyle kıdem ve sicil olarak astınız olan binlerce personelin astı konumunda olacak olmanız.

Beylik tabancanızın alınması,

Öldükten sonra cenazenize askeri merasim isteme hakkı,

Atanabileceğiniz bazı birliklerin yapısı gereği yemeklerde kazandan sayılmanız nedeniyle yemek ücreti ödemeyecek olmanız,

Lojmanlarda; rütbe ve puanınıza göre olan sıralama hakkınızın memur olarak mevcut durumunuzun gerisine gitmesi

Bitirmiş olduğunuz kurslar nedeniyle ilerde olası bu kurslar için yapılacak olan tazminat arttırımlarından faydalanamamak,

askeri kamplarda lojmanlardakine benzer sıkıntı,

Çocuklarınızın ilerde olası şehirdışında okumaları durumu ortaya çıkması durumunda ordu evlerinde dışarıya göre daha makul ve en önemlisi güvenli bir ortamda kalamayacak olması,

Rütbeniz, derece ve kademe ilerlemeleriniz nedeniyle özellikle maddi haklarınızda her geçecek zam döneminde daha geriye gidecek olmanız,

Yıpranma hakkınızın olmayacak olması nedeniyle ilerde emekli olurken yaşayacağınız maddi kayıplar,

Her ne kadar iade olmuş olsanız da atamanızın eski statünüze yapılmaması nedeniyle çevrenizdekiler nezdinde halen aklanmamış olmanın verdiği manevi ve psikolojik sıkıntı, baskı vb,

hususlarını yazabilirsiniz.

https://www.asghukukdanismanlik.com/goreve-iade-sonrasi-arastirma-merkezine-atanan-memurlarin-haklari/

sayfasını okumanızı tavsiye ederim.

Hakkımda adli bir husus, dolayısıyla KYOK ve beraat da yok. İdare mahkemesi tarafından verilmiş iptal kararı (kamu görevinden çıkarmaya karşı) var sadece. Mahrum kalacağım haklarımdan bahsetmişsiniz, hazırladığım dilekçede buna yakın ifadeler var. Bildiğim kadarıyla atamalara yapılan itirazda BİM kararı kesin, temyiz edilemiyor. Yani BİM den bu yönde çıkmış emsal kararlara ulaşabilirsem dilekçemde iddialarımı destekleyebilirim.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
rıbas, 7 saat önce yazdı:

Hakkımda adli bir husus, dolayısıyla KYOK ve beraat da yok. İdare mahkemesi tarafından verilmiş iptal kararı (kamu görevinden çıkarmaya karşı) var sadece. Mahrum kalacağım haklarımdan bahsetmişsiniz, hazırladığım dilekçede buna yakın ifadeler var. Bildiğim kadarıyla atamalara yapılan itirazda BİM kararı kesin, temyiz edilemiyor. Yani BİM den bu yönde çıkmış emsal kararlara ulaşabilirsem dilekçemde iddialarımı destekleyebilirim.

İdare mahkemesine başvuru esnasında ilgili maddenin yukarıda belirttiğimiz nedenlerle özel hayata saygı gösterilmesi hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle söz konusu maddenin AYM ye norm denetiminden geçmek üzere sevkini isteyebilirsiniz. Daha önceleri yöneticilik statüsündeki kişiler için bu süreç yaşanmıştı.

https://www.hukukihaber.net/ohal-komisyonu-karari-sonrasi-arastirma-merkezine-atanan-memurlar-makale,7976.html

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, 15.03.2022 - 08:57 yazdı:

İdare mahkemesine başvuru esnasında ilgili maddenin yukarıda belirttiğimiz nedenlerle özel hayata saygı gösterilmesi hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle söz konusu maddenin AYM ye norm denetiminden geçmek üzere sevkini isteyebilirsiniz. Daha önceleri yöneticilik statüsündeki kişiler için bu süreç yaşanmıştı.

https://www.hukukihaber.net/ohal-komisyonu-karari-sonrasi-arastirma-merkezine-atanan-memurlar-makale,7976.html

Çok teşekkür ederim, faydalı oldu. Başka bir konu daha var.

375 sayılı KHK Geçici 35/B kapsamında 2020'de (OHAL sonrası) tarihinde Bakan onayı il kamu görevinden çıkarıldım. İademin de aynı madde kapsamında olması gerektiğini düşünüyorum. 375 sayılı KHK Geçici 35/B de iade konusunda araştırma merkezi ile ilgili bir husus yok.

İdare,  7075 sayılı Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Kurulması Hakkında KHK 10/A maddesi kapsamında Araştırma merkezinde görevlendiriyor. 2020 tarihinde yani OHAL sonrasında kamu görevinden çıkarıldığıma göre konunun OHAL komisyonu görev alanına girmediğini düşünüyorum.

Sormak istediğim şu 7075 sayılı  KHK 10/A nın beni bağlayıcılığı var mı?

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Bir düşüncem de KHK mağdurlarıyla ilgili... Mağdurlar bu işin çözümünün peyder pey olacağını bir türlü anlayamadı... pazarlamada "foot at the door" diye bir tabir vardır, yani ayağınızı kapıya koyabilirseniz, satışı büyük ihtimalle halledersiniz... burada da o ayak, ufak da olsa, KHK'lı bir grubun toplu iade olmasıydı... mesela takipsizlik-beraat alanlar iade olabilseydi, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iade olma yolu açılacaktı, çünkü o kapı açılmış olacaktı bir kere... ama bunun yerine ne zaman takipsizlik alanların iadesi gündeme gelse, diğer tüm KHK'lılar "bizde, bizde, bizde..." demeye başladı ve o kapıya ayak bu yüzden hiç konulamadı, çünkü kapı hiç açılamadı... Bu talepler nedeniyle, iade işi toplum nazarında en ağır kişinin iade olacağı şeklinde ve çok ağır mali külfete neden olacak şeklinde yorumlandı veya imajı o şekilde verildi (Abdurrahman Dilipak'ın idareyi KHK'lılarla ilgili mali külfetle korkutma twitini hatırlayın)... halbuki hep beraber en azından takipsizlik-beraat alanlar gibi toplum vicdanını da kanatan bir kesimin iade olmasını savunsaydık, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iadesi toplum nazarında daha kabul edilebilir hale gelecekti...
    • dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
  • Şimdi Popüler

• Yeni Oluştur...