İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

Ep Etkin Pişmanlıkdan Yararlananlar Forumu

Önerilen Yorum

Etkin pişmanlıktan kendi isteğinizle faydalanmak demek hakkınızdaki suçlamayı kabul ettiğiniz şeklinde değerlendirilir. Bu durumda  aranıp bulunamayan bir delildir.

Tabi bu durumdan bilmeden faydalanmak isteyen, çeşitli nedenlerle ceza evine girnek istemeyenler tarafındanda sonucunu tam bilemesede kabul edenler var. Bunu yanında gerçekten suçlu olup kendini kurtarmak için kabuk eden gatta isteyenlerde var.

Suçlu olmadığınıza inanıyorsanız kabul etmeyin. Tutuklanma konusuna gelince beyanlarınız ve ifadeniz değişmefiği müddetçe hakkınızdaki tedbir durumu değişmez. Yani şu an tutuklu değilsenizbu EP den faydalandığınız içşn değil verdiğiniz bilgiler yada hakkınızdaki delil durumundandır.

Kurum hakkınızda işlem yapacaksa EP haricinde ifadenizdeki beyanlarınızıda kullanır.

cezai durumsa; ifadenizde belirttiğiniz hususlar doğrultusunda olur. 2012 yılına dair ankesör sadece destekleyici bir delil olur.

Önemli olan ifadenizde ne söylediniz, neleri kabul ettiniz.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Dershaneye gittiğimi, sohbet ortamına 2012 öncesi bir defa katıldığımı ve  beni sürekli olarak aradıklarını görüşmek istemediğimi bahaneler üreterek bildirdiğimi söyledim. Hiç buluşmadım dedim. Bir de o evlerde gördüğüm bir ismi bildirdim. Ama işte etkin pişmanlıktan faydalandık. 2 ardışık arama 7 ankesör araması denildi. 2014 yılına kadar arandım dedim.. İşte acaba üyeliğe girer mi bu. Etkin pişmanlıktan su an vazgeçsem mahkeme esnasında isteyebilir miyim tekrar.? 

Ankesör 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Ykkk1, 3 saat önce yazdı:

Dershaneye gittiğimi, sohbet ortamına 2012 öncesi bir defa katıldığımı ve  beni sürekli olarak aradıklarını görüşmek istemediğimi bahaneler üreterek bildirdiğimi söyledim. Hiç buluşmadım dedim. Bir de o evlerde gördüğüm bir ismi bildirdim. Ama işte etkin pişmanlıktan faydalandık. 2 ardışık arama 7 ankesör araması denildi. 2014 yılına kadar arandım dedim.. İşte acaba üyeliğe girer mi bu. Etkin pişmanlıktan su an vazgeçsem mahkeme esnasında isteyebilir miyim tekrar.? 

Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun 27.03.2018 tarihli, 2017/16-1118 Esas ve 2018/21 Karar, Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin 28.11.1998 tarihli, 2860/2638 sayılı kararlarını inceleyiniz. 

Güncelleme • • Konuk

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Ykkk1, 13 saat önce yazdı:

Sayın Ykkk1,

Basitçe etkin pişmanlık kurumu, suç işlemiş yada suça karışmış kişinin kendiliğinden yada yakalandıktan sonra bildiklerini anlatması, yaptığı eylem nedeniyle pişmanlık duyması ve bunu düzeltmeye çabalaması durumunda ceza verilmemesi yada indirim uygulaması içindir.

ceza verilip verilmemesini, indirim durumunu belirleyen ana etken yakalanmanız yada kendiliğinizden gelip ifade vermeniz yada teslim olmanızdır. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda EP den faydalanmanız ve miktarı mahkemenin takdirindedir. Bazı durumlarda lişi istemese dahi mahkeme kişiyi EP kapsamına sokabilmektedir.

sayın avukatgilmour' un paylaştığı ilk karar EP den vaz geçenler için değil, Verdiği ifadeleri inkar edenlerle ilgili bir davaya yönelik. EP den faydalanmak, faydalanmakla verdiğiniz ifadeleri değiştirmeniz yada inkar etmeniz durumları farklı. Siz anladığım kadarıyla ifadelerinizi değiştirmeden EP talebinizden vaz geçmek istiyorsunuz.

"Etkin pişmanlıktan su an vazgeçsem mahkeme esnasında isteyebilir miyim tekrar.? " kısmını ise anlamadım. Savcılık ifadesinde EP istediniz, sulh hakimliği sizi tutuklamadı, ancak EP istediğiniz için kurum hakkınızda işlem yapacak, o zaman EP den vazgeçeyim, dava sırasında gerekirse yeniden isterim." Böyle bir şey yok. Yok derken, "karşınızdakileri en az kendiniz kadar akıllı en az kendiniz kadar aptal kabul edin" şeklinde bir atasözü var. Bunun yanında yargıtay kararlarına göre EP sadece bir tarafa dile getirilmesi yeterli olan bir durum değil. Bütün dava sürecinde pişmanlığın olması gerekir.

Sizin anlatımınıza göre" ceza almayacaksam niye kendimi yakayım, ceza alacaksam o zaman az ceza alayım." gibi bir durum çıkıyor. Birincisi siz suçlumusunuz değilmisiniz bunun kararını vicdanınızda vereceksiniz. "Suçsuzum" dediğinizi değerlendirerek devam ediyorum, cezai manada her şey ilk derece mahkemelerinde bitmiyor. Beraat alırsınız savcı itiraz eder ceza alırsınız. Ceza alırsınız istinafa gidersiniz beraat edersiniz. Maalesef Fetö davaları yargıtay, AYM ve danıştay içtihatları ile şekillenecek ve bu günden yarına bir konu değil.

İdari manada sizin için işlem yapılacaksa bu işlem 375 sayılı KHKnın geçici 35 inci maddesi kapsamında "değerlendirilen" ifadesine göre yapılacak. Bu ifade son derece geniş takdir hakkı tanıyan ve keyfice kullanılan bir yetki veriyor. Kurum hakkınızda işlem yapacaksa verdiğiniz ifadelerinizdeki ikrarınız yani kabullerinizi yeterli görecektir zaten. Yapacağınız bütün savunmalara karşıda şunu der "yakalanana kadar neden gelip kendin anlatmadın, ben sana güvenemem. Hem gizlemişsin hem EP den faydalanmışsın hem irtibatın olduğunu kabul etmişsin hemde ben suçsuzum diyorsun. Suçlu olmayabilirsin ama be sana güvenemem" ve yine işlem yapar.

Bahsettiğiniz gerekçeler örgüt üyeliği için yeter mi? sorusuna gelince. Gördüğüm evraklar arasında kayseri ağır ceza mahkemesinde tek arama 0 sn görüşme nedeniyle ceza alan kişi var. Ama Bülent Arınç' ın damadı gibi ikiyüzküsür aramaya rağmen beraat alanda var. Forumun ceza davaları kısmında ankesör nedeniyle beraat eden yada kararı bozulanlara dair kararlar var.

Fetö davalarıyla birlikte iyice dillendirilmeye başlanan; ilk derece mahkemelerinin aynı durumlar için verdiği farklı kararlar nedeniyle yargıtay başkanı dahi yargıtay açılış töreninde sıkıntı olduğunu ve yargıtayın bu duruma müdahil olmak zorunda kalacağını belirtmişti. Sonrasında ilk yargı paketiyle yargıtaya götürülemeyen davalar için yargıtay yolu açıldı. Yani istinaf mahkemelerinin bir hükmü kalmadı. İstinaf mahkemeleri yargıtayın yükünü hafifletmek için kurulmuştu. Ancak beklenen olmadı bunun yanında fetö kapsamında pek çok hakimde meslekten çıkarılınca yeni alınan gençlerle sıkıntılar iyice arttı. bunu ben demiyorum. yargıtay başkanının açılış konuşmasını dinleyebilirsiniz.

Dolayısıyla ceza alırsınız, almazsınız konusu bahsettiğiniz gerekçeler ve zaman dilimi açısından muğlak. En önemlisi bahsettiğiniz dönemlerde fetö/pdy diye bir örgüt yoktu. Ama soru sorarken "örgütle ne zaman görüştün derler." Siz eğer bu yaratıkların amacını biliyorduysanız zaten fetöcüsünüz. Bedelini ödeyeceksiniz, yok bilmiyorduysanız "ben fetö ile hiç görüşmedim, benim bildiğim böyle bir örgüt yoktu dersiniz."

Yaşadıklarınızı sadece bu gün yada yarın diye düşünmeyin. Bu bir süreç ben 689 nolu KHK dan beri mücadele ediyorum, bekliyorum. 668 den bekleyenler var. İade olunca her şeyde bir anda düzelmiyor. Hatta asker ve poliste hiç düzelmiyor.

EP konusunda kişi suçlu değilse, EP' ye kişisel, elde olmayan mecburiyetler nedeniyle başvurmak zorunda olanlar olduğundan bahsetmiştim. Bunun haricinde suçsuz olan hiç kimsenin EP den faydalanması diye bir durum söz konusu olamaz.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
bulmaca, 17.02.2020 - 14:55 yazdı:

İyi günler iyi çalışmalar ben Beraat talepli EP'den yararlandım bir suçum yok örgüt üyesi değilim beraatimi istiyorum ancak mahkrmeniz aksi kanaatteyse EP istiyorum diye belirttim ve sonuç EP. Kimseye iftira atmadım sadece beraber kaldığımı söyledim zaten verdiğim isimler de sonradan EP' den yararlanmış ancak bir sorum var 2 yıl 1 ay ceza aldım paketle beraber yargıtaya gitti. Bozulmasına pek ihtimal vermiyorum ancak EP amacına ulaşmamış deyip bozabilirler mi delilim ise içerik olmayan bylok

EP amacına ulaşmamış için, ne anlattığınız neyi kabul ettiğiniz, örgütü çökertmeye yönelik ne bilgi verdiğiniz, Bylock u kabul edip etmediğiniz bylock yazışmalarınız, hakkınızdaki tanık ifadeleri diğer deliller ve EP kapsamında ne kadar indirim yapıldığına bakılır. Bylock u kabul ettiyseniz zaten yıl olarak dosyaya yaklaşılmaz her durumda 17/25 aralık 2013 sonrası o zamanki adıyla cematin içinde ve piramitin en alt basamağından daha yukardasınızdır olarak kabul edilir. Mahkemenin takdir hakkında olan bir durumdur. Yargıtay kararlarını inceleyerek kendi durumunuzla ilgili bir yorum yapabilirsiniz.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Aklima, 2 saat önce yazdı:

Sayın Ykkk1,

sayın avukatgilmour' un paylaştığı ilk karar EP den vaz geçenler için değil, Verdiği ifadeleri inkar edenlerle ilgili bir davaya yönelik. EP den faydalanmak, faydalanmakla verdiğiniz ifadeleri değiştirmeniz yada inkar etmeniz durumları farklı. Siz anladığım kadarıyla ifadelerinizi değiştirmeden EP talebinizden vaz geçmek istiyorsunuz.

Kararın tamamını okudunuz mu? Bence okumadınız. Önce kararın tamamını okuyun lütfen ve bu konuda yazılmış olan makaleleri okuyun ondan sonra gelin tavsiye verin.

Şu forumda okuduklarımı düzeltmeye kalksam inanın sadece bu işi yapmam gerekir. Hukukçu değilseniz bu kadar net ifadelerden kaçınının ki hukukçu olarak dahi net konuşmak mümkün değil.

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/227124

https://www.hukukihaber.net/orgutlu-suclarda-sanigin-etkin-pismanliktan-vazgecmesinin-etkisi-makale,6189.html

Son olarak bir de kitap önereyim. Seçkin yayıncılık "Etkin Pişmanlık – Vazgeçme – Cezasızlık" yazarsanız karşınıza çıkacaktır.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
avukatgilmour, 1 saat önce yazdı:

Kararın tamamını okudunuz mu? Bence okumadınız. Önce kararın tamamını okuyun lütfen ve bu konuda yazılmış olan makaleleri okuyun ondan sonra gelin tavsiye verin.

Şu forumda okuduklarımı düzeltmeye kalksam inanın sadece bu işi yapmam gerekir. Hukukçu değilseniz bu kadar net ifadelerden kaçınının ki hukukçu olarak dahi net konuşmak mümkün değil.

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/227124

https://www.hukukihaber.net/orgutlu-suclarda-sanigin-etkin-pismanliktan-vazgecmesinin-etkisi-makale,6189.html

Son olarak bir de kitap önereyim. Seçkin yayıncılık "Etkin Pişmanlık – Vazgeçme – Cezasızlık" yazarsanız karşınıza çıkacaktır.

paylaşımınız için teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Dershaneye gittiğimi, sohbet ortamına 2012 öncesi bir defa katıldığımı ve  beni sürekli olarak aradıklarını görüşmek istemediğimi bahaneler üreterek bildirdiğimi söyledim. Hiç buluşmadım dedim. Bir de o evlerde gördüğüm bir ismi bildirdim. Sizce bu ifadeden ceza alma ihtimalim nedir ? 2 ardışık arama 7 ankesör araması denildi. 2014 yılına kadar arandım dedim. Etkin pişmanlık yararlandım ama vazgeçeceğim suçlu değilim savcılık aşamasında ve kollukta tutuklanma korkusuyla kabul ettim. Sadece ankesör var. Beraat alabiliesem mesleğe dönenilir miyim. Beraat kararları gördüm aynı benim ifademe benziyor. Açığa alındım. 

Ankesör etkin pişmanlık

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Hannibal Chou, 2 saat önce yazdı:

Dershaneye gittiğimi, sohbet ortamına 2012 öncesi bir defa katıldığımı ve  beni sürekli olarak aradıklarını görüşmek istemediğimi bahaneler üreterek bildirdiğimi söyledim. Hiç buluşmadım dedim. Bir de o evlerde gördüğüm bir ismi bildirdim. Sizce bu ifadeden ceza alma ihtimalim nedir ? 2 ardışık arama 7 ankesör araması denildi. 2014 yılına kadar arandım dedim. Etkin pişmanlık yararlandım ama vazgeçeceğim suçlu değilim savcılık aşamasında ve kollukta tutuklanma korkusuyla kabul ettim. Sadece ankesör var. Beraat alabiliesem mesleğe dönenilir miyim. Beraat kararları gördüm aynı benim ifademe benziyor. Açığa alındım. 

Çarşamba günü Ykkk1 rumuzuyla, beş paylaşım yukarda benzer bir paylaşım var. OHAL sonrası dönem için kamu görevinden ayırma işlemlerinde 375 sayılı KHK ya eklenen geçici 35 inci maddeden faydalanılıyor. Bu maddede "...irtibat iltisakı olduğu değerlendirilen" eklinde bir ifade ver. Bu ifade idareye geniş bir takdir hakkı tanıyor. Sizin durumunuz için en sıkıntılı kısım burası. Ceza almamanınız en önemli kısım. Bundan sonraki kısımsa ilk olarak idarenin tavrı olacak.

Avantajlı olduğunuz bir kısım var oda Ykkk1 rumuzlu üye gibi jandarma olmanız. TSK özellikle "...değerlendirilen..." ifadesini kullanıyor, işlem yapıyor. Hatta "...değerlendirilen..." ifadesi geçemeyen KHK larla işlem yapılan personelin idare mahkemesine açtığı davalarda dahi savunma olarak ilgisi olmamasına rağmen ."...değerlendirilen..." kapsamında işlem yaptığını ve bunun kendisine tanınan takdir hakkı olduğunu yazıyor.

Gelecekle ilgili yorum yapmak doğru olmaz. Geçmişe bakınca Ergenekon, Balyoz soruşturmaları ve sonucu ortada. Daha geri gidersek 2011 yılında 926 sayılı kanuna eklenen bir maddeyle o zaman kadar çeşitli nedenlerle TSK dan ihraç edilmiş personele asker olmaktan kaynaklı bazı haklar hariç hakları geri verildi. Daha geride 80 zamanı yine kamudan çıkarılan personelle ilgili danıştay kararı sonrası hakların verilmesi vb.

Şu anki ortama bakarsak süreç uzun, ama yarın ne olur bilemeyiz. Geçmiş örnekleriyle dolu.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Telefon gidince yeni email acana kadar baska gecici hesap kullanmak zorunda kaldım 

Ankesör etkin pişmanlık

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
    • @Karagöz "Dehumanize" kavramı anlamlı...Ruhumda bıraktığı hasar, Nietzsche'nin tanrı'nın öldüğünü ifade ettiği deli adamın hikayesindeki deli karakterinin "sonsuz bir hiç gibi başıboş dolaşıyorum" sözünün vücut bulmuş haliyim😔Başardılar!!! 
  • Şimdi Popüler

• Yeni Oluştur...