İçeriği gör
Aklima

bilgi İdari Davalar Konusunda Önemli Paylaşımlar

Önerilen Yorum

Konu Sahibi Gönderim • (düzenlendi)

9. KHK ekli listelerinde ad ve soyadın yayınlanması konusunda hak ihlali gerekçesiyle dilekçelerinizde kullanmanızı tavsiye edeceğim bir husus;

Aklima, 17 dakika önce yazdı:

Günaydınlar,

Sayın defterdarzade' nin paylaştığı AYM kararlarını okurken dikkatimi çeken bir husu oldu paylaşmak isterim.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/11/20191129-7.pdf sayfasında bulunan kararda sayın defterdarzade' nin paylaşımındaki güvenlik ve arşiv araştırmasıyla ilgili olan "K" maddesi (160' ıncı maddeden itibaren başlıyor.) altında 163 üncü maddede kişisel verilerin saklanması, silinesi ve düzeltilmesi gibi hakların olduğu anayasanın 20 inci maddesinden bahsedilmiş. 168 inci maddede ise beş farklı AYM kararını örnek göstererek kişisel verilerin neler olduğunun kabul edildiğini açıklamış.

Bu kapsamda idare mahkemesi ve ileriki aşamalarda dilekçelerde kullanılabilecek bir hak ihlali var.

Şöyle ki; sadece "adı ve soyadı" dahi kişisel veri kapsamındadır. Bu durumda sadece bu mahkeme kararı dahi dayanak gösterilerek hak ihlalleri kapsamında; "hakkımda bir mahkeme kararı olmaksızın, somut delil ve tespit olmaksızın bu gün dahil herkesin internet ortamından dahi rahatlıkla ulaşabileceği .... KHK da adım, soyadım, işim ve ... bilgilerim açık olarak yayınlanarak terör örgütleriyle ilişkilendirildim. Anayasanın 20. maddesine aykırı olan bu husus AYM nin .... nolu (paylaşılan karar ve 168 inci maddedeki kararlar yazılabilir.) kararlarıyla da sabittir." şeklinde eklenebilir.

Bunun yanında aynı metin, son kısmına "Belirttiğim nedenlerle adım ve soyadımın ... khk ekli listesinden silinmesini istiyorum." şeklinde bir dilekçe CİMER' e yazılarak ta durum belgelendirilebilir.

Güncelleme • • Aklima
  • Beğeni 1
  • Teşekkür 1

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

10. Soruşturma nedir, kovuşturma nedir sonuçları nasıl olur,

sanıksanız durumunuz, haklarınız,

tanıksanız haklarınız, durumunuz,

idari dava nasıl açılır,

Hükmün açıklanmasının geriye bırakılması gibi pek çok konuda çok güzel, detaya girmeyen, yormayan kısa anlatımların olduğu dökümanlar var. Tavsiye ederim. Siteye UYAP altından ulaşılıyor. Yani resmi bir site. 

Adres http://www.hukukiyardim.gov.tr/ Bu adres altında karşınıza iki resim çıkıyor. yukarda bahsettiklerim soldaki resim altında. Sağdaki resmi tıklayarak indirebileceğiniz döküman ise yine aynı basitlikte, mahkemeler, adalet binalarının yapısı ve çalışması, mahkemeler, hangi mahkeme ne yapar, ön büro nedir, kalem nedir, gibi pek çok soruya cevap veriyor. Arşivlemenizi tavsiye ederim.

• Beğeni 1
  • Teşekkür 1

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Sayın @Aklima uzun düşünceler sonucunda komisyon ret kararına yapacağım itiraz üzerine  aklımda ki soruları geneli de ilgilendirebileceğini düşündüğüm için buradan size sormaya karar verdim.Cevaplarsanız ve bilginizi paylaşırsanız memnun olurum.

1.Davalı olarak -kendi kurumum TSK- MSB mi yoksa DzKK olarak mı belirteceğiz? 

2.Dilekçe nüshalarını fiziki olarak çıktısını alıp bulunduğumuz ildeki mahkemeye mi vereceğiz? Şöyle ki en az iki nüsha olarak belirtilmiş ekler vs ile epeyce sayfa tutuyor sorum o yüzden.Ayrıca eklerde dahil mi çıktı alacağız?Bu aşamada Mahkeme-MSB-Dzkk- olarak 3 nüsha mı alacağız? 

3.Dilekçede bütün sayfalar mı imza atacağız yoksa son sayfaya mı ?Bu soruyu  forumda ki  bir paylaşım üzerine soruyorum öyle bir anlam çıkardım ve kafama takıldı.

Ufak sorular gibi gözükebilir ama teknik konu olduğundan kafamı kurcaladı cevaplarsanız sevinirim.

⚓??Atatürkçü Kuvvacı 701'li Deniz Astsubayı--OHAL Komisyonu /Fazla Bekletmeden "RET" Verdik - 4 Kasım 2019 --- 24.İdare biraz bekletip "RET" Verdi  /--Adli süreç '' Beraat''--/  ??⚓

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

sayın @phantom18  güzel bir konuya değinmişsiniz.

phantom18, 30 dakika önce yazdı:

.Dilekçede bütün sayfalar mı imza atacağız yoksa son sayfaya mı ?Bu soruyu  forumda ki  bir paylaşım üzerine soruyorum öyle bir anlam çıkardım ve kafama takıldı.

bunu dün ben de okumuştum ve kafamda soru işaretiydi.

eşim çalıştığı için bu iş bana kaldı.araştırma yapıyorum, dilekçe vs.. savunmasını da ben hazırlamıştım :)..  bunu da inş. öncelikle sayın @Aklima  nın değerli fikirleriyle ve de tabii sizlerin yardımıyla hazırlayacam. 1-2 güne karar gelirmiş ret kararı. gelsin de paylaşacam inş.

bi de avukatınız bu konuda yardımcı oluyor mu?

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Sayın @portakal çiçeği teşekkür ederim bende aynı şekilde kendi çabalarımla halletmeye çalışacağım.Kolaylık versin sonucu iyi olsun.Avukatım bu davanın ayrı bir dava olduğu gerekçesiyle ilave ücret istedi fakat bazı ufak konularda destekleri tabi ki oluyor.

⚓??Atatürkçü Kuvvacı 701'li Deniz Astsubayı--OHAL Komisyonu /Fazla Bekletmeden "RET" Verdik - 4 Kasım 2019 --- 24.İdare biraz bekletip "RET" Verdi  /--Adli süreç '' Beraat''--/  ??⚓

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
phantom18, 11 dakika önce yazdı:

sonucu iyi olsun

amin inş. tüm masumlar için. biz avukatımızla detaylı görüşemedik bu konuyu. sadece ret kararını gördüğümüzde konuşmuştu eşim. şu an askerde kendisi. gelsin de bakacaz artık

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
phantom18, 46 dakika önce yazdı:

Sayın @Aklima uzun düşünceler sonucunda komisyon ret kararına yapacağım itiraz üzerine  aklımda ki soruları geneli de ilgilendirebileceğini düşündüğüm için buradan size sormaya karar verdim.Cevaplarsanız ve bilginizi paylaşırsanız memnun olurum.

1.Davalı olarak -kendi kurumum TSK- MSB mi yoksa DzKK olarak mı belirteceğiz? 

2.Dilekçe nüshalarını fiziki olarak çıktısını alıp bulunduğumuz ildeki mahkemeye mi vereceğiz? Şöyle ki en az iki nüsha olarak belirtilmiş ekler vs ile epeyce sayfa tutuyor sorum o yüzden.Ayrıca eklerde dahil mi çıktı alacağız?Bu aşamada Mahkeme-MSB-Dzkk- olarak 3 nüsha mı alacağız? 

3.Dilekçede bütün sayfalar mı imza atacağız yoksa son sayfaya mı ?Bu soruyu  forumda ki  bir paylaşım üzerine soruyorum öyle bir anlam çıkardım ve kafama takıldı.

Ufak sorular gibi gözükebilir ama teknik konu olduğundan kafamı kurcaladı cevaplarsanız sevinirim.

Sayın phantom18,

1. 685 sayılı KHK gereği davalı kurum"Milli Savunma Bakanlığı" olacak, Dava sürecinde muhatabınız MSB dir. 

2. Dava dilekçesinin 2 suret olması olayı birisinin size geri verilecek olmasından dolayı. Bu sistemi pek kullanan mahkeme kalmadı. Çıktı öncesi en azından telefonla sorup öğrenebilirsiniz. Normalde bir suret çoğu mahkemede yetiyor. İki suret istenirse ekler dahil çıktı almanız gerekir. Bulunduğunuz ilde idare mahkemesi varsa (Ankara haricinde bir yerdeyseniz) idare mahkemesine yoksa sulh hukuk mahkemesine verebilirsiniz.

3. Dilekçede sadece son sayfada adınızın olduğu yere imza atacaksınız. Ancak tavsiyem her sayfada yazılara da denk gelecek şekilde imza atmanız. Boşluğa imza atmayın. İmzalarken her sayfanın altında 4-5 sayfa kağıt olmasını sağlarsanız iyi olur. İmzalayacağınız kağıdı direk masa veya cam üstünde imzalamayın.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Sayın @Aklima sorularıma verdiğiniz cevaplar için teşekkürler.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhaba Meb 2. Savunmasını da gönderdi . İlk savunmada herşeyi açıkladık diyor. Tekrar cevap yazmama gerek yok değil mi ? Bundan sonra dosyanın tekemmül etmesini mi bekleyeceğim teşekkürler

672 -20. İdare- Beraat İade olacağım ama tarihini bilmiyorum

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Merve Koc, 17.12.2019 - 23:38 yazdı:

Merhaba Meb 2. Savunmasını da gönderdi . İlk savunmada herşeyi açıkladık diyor. Tekrar cevap yazmama gerek yok değil mi ? Bundan sonra dosyanın tekemmül etmesini mi bekleyeceğim teşekkürler

Bekleyebilirsiniz yada dilekçeyle bir an önce tekemmül etmesini isteyebilirsiniz.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• 25 ayla ben de çok uzaklarda sayılmam dostlar. normal demek ki.
    • @F.Y. benimde yaklaşık bir yıldır olduğu gibi bekliyor. Görevdeyim heran bir terslik olacak duygusu beni psikiyatrilik etti. 
    • Merhaba, benim dosyam istinaf mahkemesinde nisan ayı itibariyle 27. aya giriyor. Bugün yarın cevap gelir diye bekliyorum. önceki yazışmalarda sanırım bir arkadaş 27.ayda cevap geldi diye yazmıştı. Umarım daha fazla uzamaz. Her gün buraya bakıp bir cevap gelen var mı diye bakıyorum. Hepimiz için adalet diliyorum. Saygılar..
    • Bende 14. idarede 2.5 yıldan fazla oldu. kriter sadece kurum kanaati.
    • @F.Y. idare mahkeme kararı göreve iadeyse, BİM hızlıca 2-3 ay içinde bu kararı tersine çevirebiliyorken, eğer önceki idare mahkemesi kararı olumsuzsa,  karar alması epeyce gecikebiliyor... OHAL Komisyonundan beri amaç belli, hukuki süreci olabildiğince uzatmak... daha önce istenmiş ve dosyada olan bilgileri tekrar tekrar yeniden istiyorlar... Düşüncem süreci bekleyenlerin, hiç dönmeyecekmiş gibi hayatlarını dizayn etmeleri, (çünkü beklemek, belirsizlik herşeyden daha çok yoruyor ve giden ömrümüzden gidiyor) ve eğer ola ki, bir gün iade olunursa, her zaman yeni bir başlangıç yapılabilir ve yeni duruma hızlıca uyum sağlanır... böylece bu bekleme süreci de boşa harcanmamış olur...
  • Yeni Oluştur...