İçeriği gör
Aklima

bilgi İdari Davalar Konusunda Önemli Paylaşımlar

Önerilen Yorum

Konuk

sayın @Aklima  avukatımız davayı adli yardım talepli açalım diyor... bazı yorumlarda adli yardım talebinin süreci uzattığını okudum. siz ne düşünüyorsunuz bu konuda. bir de duruşma istemli mi olmalı. kesinlikle öyle olmalı diyen de vardı.. ne yapmalıyız sizce?

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
portakal çiçeği, 4 saat önce yazdı:

sayın @Aklima  avukatımız davayı adli yardım talepli açalım diyor... bazı yorumlarda adli yardım talebinin süreci uzattığını okudum. siz ne düşünüyorsunuz bu konuda. bir de duruşma istemli mi olmalı. kesinlikle öyle olmalı diyen de vardı.. ne yapmalıyız sizce?

Adli yardım istemli açılması dava sürecini uzatmaz. Duruşmalı istem dava sürecini uzatır. Oda aylarca değil. Adli yardım talepli davada sadece dava açma aşmasındaki ücretlerden muaf olacaksınız. Amaç mahkemeye erişim hakkının korunması, maddi nedenlerle engellenmemesi. Davayı kaybetme durumunuz olursa bütün masraflar zaten size yüklenecek, bununda adli yardımla ilgisi yok. Adli yardımın bir avantajı da  oldu ya idare mahkemesinden red aldınız sonraki aşamalar için de size aynı şekilde faydası olacak. Duruşma istem olayı hakkınızdaki gerekçelere ve iddialara bağlı. Belgelerle kesinlikle çürütebildiğiniz bir dosya için duruşma talebine gerek yok. Ancak, mahkemenin dilekçeyi okumadan karar vereceğini düşünürseniz ve hakkınızda fetö denen örgütün ismen ve cismen fetö olarak bilinmediği ve kabul edilmediği bir döneme ait hakkınızda muğlak bir gerekçe varsa "yav yazdıklarımızı bunlar okumaz, ben kendim anlatayım" derseniz duruşmalı isteyebilirsiniz.

Kararı paylaşsanız, durumunuzu bilsem bir yorum yapmam daha kolay olur. 

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Aklima, 39 dakika önce yazdı:

Adli yardım istemli açılması dava sürecini uzatmaz. Duruşmalı istem dava sürecini uzatır. Oda aylarca değil. Adli yardım talepli davada sadece dava açma aşmasındaki ücretlerden muaf olacaksınız. Amaç mahkemeye erişim hakkının korunması, maddi nedenlerle engellenmemesi. Davayı kaybetme durumunuz olursa bütün masraflar zaten size yüklenecek, bununda adli yardımla ilgisi yok. Adli yardımın bir avantajı da  oldu ya idare mahkemesinden red aldınız sonraki aşamalar için de size aynı şekilde faydası olacak. Duruşma istem olayı hakkınızdaki gerekçelere ve iddialara bağlı. Belgelerle kesinlikle çürütebildiğiniz bir dosya için duruşma talebine gerek yok. Ancak, mahkemenin dilekçeyi okumadan karar vereceğini düşünürseniz ve hakkınızda fetö denen örgütün ismen ve cismen fetö olarak bilinmediği ve kabul edilmediği bir döneme ait hakkınızda muğlak bir gerekçe varsa "yav yazdıklarımızı bunlar okumaz, ben kendim anlatayım" derseniz duruşmalı isteyebilirsiniz.

Kararı paylaşsanız, durumunuzu bilsem bir yorum yapmam daha kolay olur. 

sayın @Aklima  mail olarak gönderdim.. bilginize...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

portakal çiçeği, Şimdi yazdı:

sayın @Aklima  mail olarak gönderdim.. bilginize...

Sayın portakal çiçeği,

E-postada belirttiklerinizden anladığım; net bir şekilde eşinizi kurum istememiş. TSK sayfasında bir kaç kez yazdığım hususlar. Bahane  kovuşturma kullanılmış diğerleri yanına sos. Kovuşturmayla ilgili olarakta baş ağrısı konu EP dir. İdfare mahkemesi dilekçenizde istek kısmında mutlaka ama mutlaka "... ağır ceza mahkemesindeki kovuşturmanın sonucunun beklenmesini istediğinizi" ekleyin. Söz konusu kovuşturma dosyasında olduğu iddia edilen "başvurucunun ikrar içerikli ifadeleri, alınan tanık beyanı ve dosya kapsamına göre başvurucunun fetö/pdy terör örgütünün tsk içerisindeki kadrolaşma hedefi ve amacı doğrultusunda askeri kurumlara yerleştirilmek üzere seçildiği, örgüt sorumlusu tarafından örgüt içi hücresel yapının deşifre olmaması amacıyla sabit hatlı telefondan ardışık olarak aranmak suretiyle irtibat kurduğunun belirtildiği," kısmı aynen varsa bu kısım idare mahkemesinde sıkıntı olur. Bu kısımla ilgilide açıklama yapmanız gerekecektir. İdare mahkemesi kovuşturma dosyasını alıp hepsini okumaz ama komisyon kararına giren bu metni kullanabilir. Avukatınız bu kısmı atlamasın. Komisyon dosyada kendi işine yarayacak yeri cımbızla almış. Savcının iddialarına baksanıza, "ikrar" yani "kabul" var diyor, tanık beyanı var diyor, askeri kurumlara yerleştirilmek üzere seçildiği diyor ki bunu neyle destekliyor çok önemli bir husus ve ardışık arama diyor. Bunlar önemsenmeyecek iddialar değil. Kurumun gönderdiğine çok takılmayın. 2002 den beri bu adama sicil veriliyor. Sicil belgesinin ilk 3 soruda vatan millet, anayasal düzene sadakatle ilgili. Bu 3 sorudan birisi bile "A" haricinde olsa belge koyma zorunluluğu olduğu gibi tsk dan çıkarma sebebi. 2002 den beri her yıl 3 sicil amiri bu adama bu üç soru için "A" vermiş. 40 maddelik sicil değerlendirmesinden de sadece bu 3 soru kişiye tebliğ edilir. O zaman 2002 den bu yana bu 3 sicil amirlerinin hepsi hakkında en azından görevi ihmalden işlem yapılmış olması gerekir. Hepsimi fetö cü bu adamların yada hepsimi mal. 1-2-3 yıllık bir adamdan bahsetmiyoruz ki tanıyamadım desin. Hele ki birinci sicil amiri kaçar yeri yok. Bunları da kullanabilirsiniz.

Güzel bir dilekçe olması gerekli. Duygusallıktan uzak belgeye dayalı olmalı. Kovuşturma sonucu çok önemli. Mutlaka bekletici mesele yapılmalı. Kurum bile muhtemelen bu hususu kullanacaktır.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

sayın @Aklima  eşim ilk duruşmada ep'den vazgeçmişti, duruşma tutanağında da var. 

Aklima, 2 saat önce yazdı:

Söz konusu kovuşturma dosyasında olduğu iddia edilen "başvurucunun ikrar içerikli ifadeleri, alınan tanık beyanı ve dosya kapsamına göre başvurucunun fetö/pdy terör örgütünün tsk içerisindeki kadrolaşma hedefi ve amacı doğrultusunda askeri kurumlara yerleştirilmek üzere seçildiği, örgüt sorumlusu tarafından örgüt içi hücresel yapının deşifre olmaması amacıyla sabit hatlı telefondan ardışık olarak aranmak suretiyle irtibat kurduğunun belirtildiği,"

Aklima, 2 saat önce yazdı:

. Savcının iddialarına baksanıza, "ikrar" yani "kabul" var diyor, tanık beyanı var diyor, askeri kurumlara yerleştirilmek üzere seçildiği diyor ki bunu neyle destekliyor çok önemli bir husus ve ardışık arama diyor. Bunlar önemsenmeyecek iddialar değil.

tanık zaten 20 senedir görmediğini söyledi, tanık ep de kullanmış. ikrardan kasıt eşimin ifadesinde verdiği ''ben dershanesine gittim vb

ardışık arama için de arayan belli oldu. mahrem imam değil. gemiden bir erin aradığı kuvvetli muhtemel.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
portakal çiçeği, 6 dakika önce yazdı:

sayın @Aklima  eşim ilk duruşmada ep'den vazgeçmişti, duruşma tutanağında da var. 

tanık zaten 20 senedir görmediğini söyledi, tanık ep de kullanmış. ikrardan kasıt eşimin ifadesinde verdiği ''ben dershanesine gittim vb

ardışık arama için de arayan belli oldu. mahrem imam değil. gemiden bir erin aradığı kuvvetli muhtemel.

sayın @Aklima  hiç mi lehimize bir şey yok bu yazdıklarım içinden. acayip bi umutsuzluk doldu içime..

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@Aklima 

Size mail attım bakabilirsiniz. 

692 EGM. Banka araç kredisi. Ret. 11 Nisan iade. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
portakal çiçeği, 27.12.2019 - 20:40 yazdı:

sayın @Aklima  hiç mi lehimize bir şey yok bu yazdıklarım içinden. acayip bi umutsuzluk doldu içime..

Sayın portakal çiçeği,

Umutsuz olacağınız bir durum yok. Sanırım dikkat çekmek istediğim hususu izah edemedim. Şöyle ki; Komisyon kararındaki gerekçelerle ilgili olarak idare mahkemesi dilekçenizde kısa ve güzel açıklamalar yapmalısınız. Özellikle ceza davanızdan cımbızla çekilip aşınan savcının yorumuna. Çünkü idare mahkemesi ceza davasının evrakının tamamını alıp okumayacak. Forumda da paylaşılan kararlar, iddianameler vb ne bakarsanız hepsinde ara başlıklar yada önceki kısımları okumanıza gerek duymayacağınız hissi veren ifadeler var. Bunların arasından "savcı mütaalasında", "yukarıda açıklanan gerekçelere doğrultusunda" gibi yerleri gözü arar bu da genelde sona yakın yerdedir. Bu kısma bakar geçer. Sizin komisyon kararına konulan savcı beyanı tam böyle bir örnek alıntı. İdare mahkemeside aynısını yapabilir. Buna fırsat vermeyiniz. Siz kendi durumunuzu biliyorsunuz ve izah ediyorsunuz. Aynısını dilekçede de yapınız. Gerekçelerle ilgili olarak yazacaklarınızdan soru türetilemesin. "komisyon böyle yazmış ama dosyaya bakınca idare mahkemesi öyle olmadığını, cımbızla seçim yapıldığını görür" şeklinde sakın düşünmeyin. Yoksa durumunuzda umutsuzluğa düşeceğiniz hiç bir şey yok. Rehavete kapılmayın, tedbiri elden bırakmayın o kadar.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

sayın @Aklima     teşekkür ederim. taslak bir dilekçe hazırladığımızda paylaşırım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, 15.11.2019 - 10:42 yazdı:

6. Komisyon ret kararında Aleyhinizde kullanılan gerekçeler özellikle ve özellikle 17/25 aralık 2013 öncesine aitse aşağıdaki paylaşıma dikkat ediniz. Resim olduğu için sadece ilgili kısmı paylaşamadım.

Aklima, 31.08.2019 - 10:44 yazdı:

Daha önce paylaşmıştım ancak yeniden paylaşma gereği görüyorum.

OHAL içerisinde KHK yada OHAL sonrası hakkında işlem yapılan herkes içindir.

Aleyhinizde kullanılan gerekçeler özellikle ve özellikle 17/25 aralık 2013 öncesine aitse https://forum.khkhaber.com/topic/2158-ankara-20-i̇dare-mahkemesi-20181xxx-k-tebliğ-ocak-2019-bylock-gizli-tanık-tanık-evde-kalma-kurum-kanaati-i̇ptal/ adresindeki kararın 8 inci sayfasınadaki 13-14 ve 15 inci maddelerini idare mahkemesi dilekçelerinizde kullanabilirsiniz.

Sayın @Aklima bahse konu paylaşımınız da belirtmişsiniz bununla alakalı sorum olacak;

Ret gerekçesi, 2012 yılına ait 1 adet 0 sn ardışık konulu Ceza Davasının bulunması ve değerlendirme yazısı.Yukarıdaki paylaşımınıza istinaden çağrının  17/25 öncesine denk geldiği için ilgili maddeleri kullanmamın bir faydası olur mu ?

⚓??Atatürkçü Kuvvacı 701'li Deniz Astsubayı--OHAL Komisyonu /Fazla Bekletmeden "RET" Verdik - 4 Kasım 2019 --- 24.İdare biraz bekletip "RET" Verdi  /--Adli süreç '' Beraat''--/  ??⚓

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• 25 ayla ben de çok uzaklarda sayılmam dostlar. normal demek ki.
    • @F.Y. benimde yaklaşık bir yıldır olduğu gibi bekliyor. Görevdeyim heran bir terslik olacak duygusu beni psikiyatrilik etti. 
    • Merhaba, benim dosyam istinaf mahkemesinde nisan ayı itibariyle 27. aya giriyor. Bugün yarın cevap gelir diye bekliyorum. önceki yazışmalarda sanırım bir arkadaş 27.ayda cevap geldi diye yazmıştı. Umarım daha fazla uzamaz. Her gün buraya bakıp bir cevap gelen var mı diye bakıyorum. Hepimiz için adalet diliyorum. Saygılar..
    • Bende 14. idarede 2.5 yıldan fazla oldu. kriter sadece kurum kanaati.
    • @F.Y. idare mahkeme kararı göreve iadeyse, BİM hızlıca 2-3 ay içinde bu kararı tersine çevirebiliyorken, eğer önceki idare mahkemesi kararı olumsuzsa,  karar alması epeyce gecikebiliyor... OHAL Komisyonundan beri amaç belli, hukuki süreci olabildiğince uzatmak... daha önce istenmiş ve dosyada olan bilgileri tekrar tekrar yeniden istiyorlar... Düşüncem süreci bekleyenlerin, hiç dönmeyecekmiş gibi hayatlarını dizayn etmeleri, (çünkü beklemek, belirsizlik herşeyden daha çok yoruyor ve giden ömrümüzden gidiyor) ve eğer ola ki, bir gün iade olunursa, her zaman yeni bir başlangıç yapılabilir ve yeni duruma hızlıca uyum sağlanır... böylece bu bekleme süreci de boşa harcanmamış olur...
  • Yeni Oluştur...