İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

OHAL Ve KHK Mağdurları 4

Önerilen Yorum

aylin yağmur, 22 dakika önce yazdı:

Merhaba arkadaşlar, 

Gündem dışı bir şey sormak istiyorum.Kiraciyim,2020 ağustos ayına kadar devam edecek olan kontratim vardi ancak ev sahibim evi sattı. Yaklaşık 2 ay önce satmak istediğini sözlü olarak beyan etmişti.Bugün mesaj atti evi 1.5 ay içersinde boşaltin yeni ev sahibi tasinacak diye.Netten baktım sanirim bu durumun bana tebliğ edilmesi ve sonrasinda da 6 ay içersinde evi bosaltmam gerekiyormus.Gerçekten böyle mi?

Bu konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaş var mı acaba?Şu an taşınabilecek durumda degilim.Ne yapmalıyım sizce?

Normalde ev sahibi sitede istemese de kiracı isterse ilk sözleşme tarihinden itibaren her yıl aynı koşullarda kira sözleşmesini uzatarak 10 yıl boyunca aynı evde oturabilir. (T.borçlar k. m.347). Yeni ev sahibi size konutu edinme tarihinden itibaren bir ay içinde yazılı bildirimde bulunarak 6 ay sonra açacağı bir dava ile kira sözleşmesini sona erdirebilir ya da yeni ev sahibiniz kira sözleşmesinin sona erdiği Ağustos ayından 1 ay sonra açacağı bir dava ile sona erdirebilir. (T.borçlar  kanunu m.351). Bence siz Eğer şimdi evden çıkmak istemiyorsanız Yeni ev sahibine bu hukuki durumu anlatı dava açsa bile size ağustos'tan önce evden çıkaramaz, bir de masraflar kendisine kalir.Fakat bu arada kira aidat vb. Ne ödemeniz varsa eve ait aksatmadan devam edin yoksa bu sebeplerden tahliye isteyebilirler. 

677 KHK beraat , Kabul

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
İHRAÇ FAZLASI, 20 dakika önce yazdı:

Size yazılı bildirmesi gerekir ihtarname çekerek kiracı da tebliğden itibaren iki aya evi bosaltir diye biliyorum

Nette 6 ay yazıyordu.Okadar süre bana yeterdi.Şu mevsimde ist da ev bulup tasinmak ck zor.Yazın daha rahat ev bulmak.Bu konuyla ilgili net bir bilgiye sahip olan bir arkadas vardır umarım. Yine ilgilendiginiz için ck sagolun.

672-Ret

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
aylin yağmur, 37 dakika önce yazdı:

Merhaba arkadaşlar, 

Gündem dışı bir şey sormak istiyorum.Kiraciyim,2020 ağustos ayına kadar devam edecek olan kontratim vardi ancak ev sahibim evi sattı. Yaklaşık 2 ay önce satmak istediğini sözlü olarak beyan etmişti.Bugün mesaj atti evi 1.5 ay içersinde boşaltin yeni ev sahibi tasinacak diye.Netten baktım sanirim bu durumun bana tebliğ edilmesi ve sonrasinda da 6 ay içersinde evi bosaltmam gerekiyormus.Gerçekten böyle mi?

Bu konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaş var mı acaba?Şu an taşınabilecek durumda degilim.Ne yapmalıyım sizce?

Hocam Borçlar Kanunu 351'nci madde der ki:

MADDE 351- Kiralananı sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, edinme tarihinden başlayarak bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir. Kiralananı sonradan edinen kişi, dilerse gereksinim sebebiyle sözleşmeyi sona erdirme hakkını, sözleşme süresinin bitiminden başlayarak bir ay içinde açacağı dava yoluyla da kullanabilir. 

Yani yeni alıcının ihtiyacı varsa bunu yapabilir ancak. O da kiralama amaçlı olarak aldıysa, bu durumda size boşalttıramaz. Aksi halde yasal haklarınız mevcut.

• Beğeni 1

KHK Forum Editörü - 672 Maliye - VDK

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
aylin yağmur, 1 saat önce yazdı:

Merhaba arkadaşlar, 

Aynı durumu şuanda bende yaşıyorum. Yasal olarak sözleşme tarihinize kadar evde kalma hakkınız var. Ben 3 ay kira vermemek koşulu ile 3 ay sonra çıkmayı kabul ettim. Ev sahibine durumu iletin. Eğer hemen çıkmanızı istiyor ise taşınma, emlakçı masraflarını karşılaması gerekiyor. Kafasına göre ben evi sattım çık deme şansı(yasal olarak) yok. Eğer sizi zorla çıkartacak olsa bile noterden tebliğat yollamalı ve tebliğat tarihinden sonra 6 ay sonuna kadar yine evde durma hakkınız oluyor. Ve bu süreler göz önüne alındığında sözleşme tarihine gelinmesi söz konusu olmakta. Ben sözleşme tarihinine kadar oturacağım, eğer çıkmamı istiyor iseniz masrafları karşılaması gerektiğini söyleyin.

• Üzülme 1
  • Onaylama 1

701 KHK, Adelet Bakanlığı, Eski Zabıt Katibi, İhraç sonrası takipsizlik

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Minister, 4 dakika önce yazdı:

Normalde ev sahibi sitede istemese de kiracı isterse ilk sözleşme tarihinden itibaren her yıl aynı koşullarda kira sözleşmesini uzatarak 10 yıl boyunca aynı evde oturabilir. (T.borçlar k. m.347). Yeni ev sahibi size konutu edinme tarihinden itibaren bir ay içinde yazılı bildirimde bulunarak 6 ay sonra açacağı bir dava ile kira sözleşmesini sona erdirebilir ya da yeni ev sahibiniz kira sözleşmesinin sona erdiği Ağustos ayından 1 ay sonra açacağı bir dava ile sona erdirebilir. (T.borçlar  kanunu m.351). Bence siz Eğer şimdi evden çıkmak istemiyorsanız Yeni ev sahibine bu hukuki durumu anlatı dava açsa bile size ağustos'tan önce evden çıkaramaz, bir de masraflar kendisine kalir.Fakat bu arada kira aidat vb. Ne ödemeniz varsa eve ait aksatmadan devam edin yoksa bu sebeplerden tahliye isteyebilirler. 

Çok sagolun içime şu serptiniz.Bende buna benzer şeyler okumustum.10 yıldır bu evdeyim ve kontrati her yıl yeniden düzenlemedik otomatik olarak devam etti hep.Evı satmaya hiç niyetleri yoktu ancak ani gelişen durumlar oldu onlar için. Benim derdim yaza kadar oturabilmek.Yaz aylarında ist da uygun kiralık daire bulmak veya tasinmak daha kolay.Maddi olarak da ck zor durumdayim şu an.6 ay bile benim için önemli.

672-Ret

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
vergici672, 15 dakika önce yazdı:

Hocam Borçlar Kanunu 351'nci madde der ki:

MADDE 351- Kiralananı sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, edinme tarihinden başlayarak bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir. Kiralananı sonradan edinen kişi, dilerse gereksinim sebebiyle sözleşmeyi sona erdirme hakkını, sözleşme süresinin bitiminden başlayarak bir ay içinde açacağı dava yoluyla da kullanabilir. 

Yani yeni alıcının ihtiyacı varsa bunu yapabilir ancak. O da kiralama amaçlı olarak aldıysa, bu durumda size boşalttıramaz. Aksi halde yasal haklarınız mevcut.

Sayfayı meşgul ettiğim için herkesten ck özür dilerim.Benim anlayamadigim kendisi oturacak ise cikartabilir mi beni 1-2 ay içersinde.Sanirim kendisi oturacak eski ev sahibim mesajda öyle yazmisti.İranlı kendisi vatandaşlık içn başvurmuş da onun için buraya yerlesmesi gerekiyormus vs diye.Eger öyleyse o zaman 1.5 ay içersinde bosaltmam gerek değil mi?

672-Ret

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
aylin yağmur, 4 dakika önce yazdı:

Sayfayı meşgul ettiğim için herkesten ck özür dilerim.Benim anlayamadigim kendisi oturacak ise cikartabilir mi beni 1-2 ay içersinde.Sanirim kendisi oturacak eski ev sahibim mesajda öyle yazmisti.İranlı kendisi vatandaşlık içn başvurmuş da onun için buraya yerlesmesi gerekiyormus vs diye.Eger öyleyse o zaman 1.5 ay içersinde bosaltmam gerek değil mi?

Hayır hocam. İhtiyacı yoksa sizi çıkaramaz. Oturmak için bile olsa bu durumda 1 ay içinde haber verip, 6 ay sonra dava açabilir. Yani sizin en az Ağustos'a kadar oturma hakkınız doğar. 

• Teşekkür 1
  • Onaylama 1

KHK Forum Editörü - 672 Maliye - VDK

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Sevgi, 58 dakika önce yazdı:

gizli tanık tamamen şahsi düşüncesiyle hareket etmiş mahkeme itibar etmiş, bilgi aktardığını düşünüyorum işe girişte etkisi vardır görgüye dayalı bilgi yok ancak mahkeme itibar etmiş, diğer tanıkların 2011-2012 yılları arasında birkaç sohbet iddiası mevcut istinaftaki vicdanlı hakimler varsa beraat verir düşüncesi mevcut bende sizler de görüşlerinizi bilgilerinizi paylaşırsanız arkadaşla paylaşırım gizli tanık hariç diğer tanıklarda bilgi aktardığını destekleyen yada işe girişte x şahsın etkisi vardır diyen dahi yok karara göre

Beraate gideceğini düşünüyorum, ancak takdir edersiniz ki ülkede hukukun ve mantığın açıklamaya yetmediği çok karar verildi. O yüzden tam olarak kestirebilmek imkansız. Yine de güzel ve hakkaniyetli bir karar alır Allah'ın izniyle.

Hakikaten bu Albatros nasıl bir adam ya. Fetönün içinde bu şekilde dönen pisliklerden haberi olduğunu söylüyor ve buna rağmen 17-25 aralıka kadar bu yapının içinde kalmaya devam etmiş. İster 17-25 öncesi olsun ister sonrası, akla, mantığa ve hukuka göre bir yapıda dönen pisliklerden haberi olup hala içinde yer alan ve bu yapıya öyle veya böyle yardıma devam eden birisi masum olamaz. Kimse kusura bakmasın.

Ayrıca bir liste ele geçirmiş, ki bence kesin olmamakla birlikte mutlaka dikkate alınması ve incelemeye tabi tutulması lazım. Ama taa 2-3 yıl boyunca bunu devlete vermiyor. Ki paralel mevzusu ayyuka çıkmış, herkes birbirine şüpheyle bakar olmuş.

Ve bu adam hala görevde. Bunca garabetine rağmen. Bunca insan hiçbir şekilde fetöye girmediği halde sivil ölüme mahkum edilmişken.

Güncelleme • • Karagöz
  • Beğeni 1

TÜBİTAK'tan ihraç. KHK bursuyla PHD. Kesinleşmiş beraat

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
aylin yağmur, Bir saat önce yazdı:

Merhaba arkadaşlar, 

1) Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir (6098 S. K. m. 299).

2) Kiralananı sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, edinme tarihinden başlayarak bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir.

Kiralananı sonradan edinen kişi, dilerse gereksinim sebebiyle sözleşmeyi sona erdirme hakkını, sözleşme süresinin bitiminden başlayarak bir ay içinde açacağı dava yoluyla da kullanabilir (6098 S. K. m. 351).

3) Dava yoluyla kira sözleşmesinin sona erdirilmesine ilişkin hükümler, kiracı aleyhine değiştirilemez (6098 S. K. m. 354).

4) Kiraya veren, gereksinim amacıyla kiralananın boşaltılmasını sağladığında, haklı sebep olmaksızın, kiralananı üç yıl geçmedikçe eski kiracısından başkasına kiralayamaz.

Yeniden inşa ve imar amacıyla boşaltılması sağlanan taşınmazlar, eski hali ile, haklı sebep olmaksızın üç yıl geçmedikçe başkasına kiralanamaz. Eski kiracının, yeniden inşa ve imarı gerçekleştirilen taşınmazları, yeni durumu ve yeni kira bedeli ile kiralama konusunda öncelik hakkı vardır. Bu hakkın, kiraya verenin yapacağı yazılı bildirimi izleyen bir ay içinde kullanılması gerekir; bu öncelik hakkı sona erdirilmedikçe, taşınmaz üç yıl geçmeden başkasına kiralanamaz.

Kiraya veren, bu hükümlere aykırı davrandığı takdirde, eski kiracısına son kira yılında ödenmiş olan bir yıllık kira bedelinden az olmamak üzere tazminat ödemekle yükümlüdür (6098 S. K. m. 355).

Özetle (Yeni malik İktisap eylediği taşınmazla alakalı olarak: İktisap ettiği tarihten itibaren, 1 ay içerisinde tarafınıza  ihtarname tebliğ ettirmeli ve ilgili ihtarnamede;  malın(Ev) iktisap tarihinden(Satın alma tarihi) itibaren 6 ay içerisinde  boşaltmanızı isteyecektir( Zira kanunun lafzında belirttiği üzere iktisap tarihinden itibaren bir (1) ay içinde kiralananı satın aldığını ve ihtiyacı, olduğunu kiracıya bildirmesi ve yine iktisaptan itibaren iktisap günü dahil altı (6) ayın sonunda sulh hukuk mahkemesinde dava açması gerekir. Davanın altı ayın sonunda hemen açılması şart olmayıp sözleşme sonuna kadar açılması mümkündür)

ihtar tebliği zorunlu olup bunun sonradan giderilmesi mümkün değildir. İhtiyaç iddiasına dayalı davalarda tahliyeye karar verilebilmesi için ihtiyacın gerçek, samimi ve zorunlu olduğunun kanıtlanması gerekir.(Hukuk Genel Kurulu 2009/6-74 E., 2009/98 K.)   İhtiyaç iddiasına dayalı davalarda tahliyeye karar verilebilmesi için ihtiyacın gerçek, samimi ve zorunlu olduğunun kanıtlanması gerekir.(YARGITAY 6. HUKUK DAİRESİ E. 2015/7043  K. 2015/7734 T. 1.10.2015)

Kiracılar için evi sattım çıkmanız gerekiyor şeklinde bir söylem geçerli değildir, ayrıca satın alan kişi kanunda belirtildiği üzere ihtarı çekmek zorundadır. zira ihtarname ilgili davanın açılabilmesinin ön koşuludur. bu sebeple yeni malik tarafınıza iktisap tarihinden itibaren 1 ay içinde ihtar çekse dahi, 6 ay gibi bir süreniz bulunmaktadır. diğer taraftan ilgili malik ihtiyacının olduğunu kanıtlamakla mükelleftir. 

Güncelleme • • Lawyer
  • Beğeni 1
  • Onaylama 1

677 KHK- Komisyon İncelemesi Devam- Şikayet- KYOK 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@Qwerty ilk ihraçtan bir sene sonra gittim ve aynı sizin gibi oldum ama sonra dedim benim bi suçum yok alnım ak çok da duygusal olmamak lazım dedim Gidiyorum ama hiç birşey de eskisi gibi değil hiç birşey...

• Beğeni 2

679 KHK adalet bakanlığı

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.

• İletiler

• Bize eşit şartlarda mücadele imkanı vermediler ki gerçekten ne kadar nitelikli olduğumuzu gösterelim. Hileli zarların olduğu bir oyunun içinde bulduk kendimizi. Şartların eşit olmadığı, zarların hileli olduğu bir oyunda hayatta kalmak bile çok büyük bir başarı. Tüm olumsuzluklara rağmen mücadeleden vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz, mücadele edeceğiz. Eninde sonunda kazanacağız, buna şüphe yok. Bize düşen görev, o gün gelene kadar ilk önce akıl sağlığımızı, sonra beden sağlığımızı korumak ve azimle ve inadına yaşamak.  Her birimiz farklı ailelerde, farklı kültürlerde, çok farklı şartlar altında yaşadık, büyüdük ve bu günlere geldik. Hepimizin başına aynı olay gelmiş olsa da, herkesin tepkisi, reaksiyonu, hissettiği şeyler, dayanma eşiği vs farklı. Ama işin özü bence haklı olduğumuzu bildiğimiz böyle bir durumda dirayetli olup yaşamaya devam etmek. Tüm olumsuzluklara rağmen yaşayacağız ve ileride tüm haklarımızı aldığımız günlere akıl ve beden sağlığımız tam olarak ulaşacağız. 
    • Hocam, kendinize haksızlık etmeyin. Devlet söz vermiş 657ye uyduğun sürece sorun yok demiş. Birçok kişi de buna güvenip kendini o memuriyet için hazırlamıştı ve o işe kendini adamıştı. Özellikle belli bir yaştan sonra gerçekten zordu bu işler. Birçok kişiye de yedikleri damga çok ağır geldi, yeni bir hayat kurmak için o psikolojik gücü kendilerinde bulamadılar. Bunun üstüne uğraştığımız davaları parçalanan aileleri ekleyin. Hayatta kalabilmeniz bile başarı aslında.
    • 8 sene geçti ve hiç bir şey değişmedi. Parkomatta  çalışdım, inşaatlarda çalıştım, tarla işlerinde çalıştım, bir buçuk sene kadar dershanede çalıştım (depremden sonra kapandı) fabrikada 3-5 ay çalıştım ödeme sorunu olunca  ayrıldım yine inşaattayım. 8 yılda bir kazmaya sap olamadım, ortalamaya baksan 8 yıl asgari ücret altında kazandım. Hep günü kurtarma uğraşıyla  geçti 8 sene. Bu 8  sene bana ne kadar beceriksiz işe yaramaz olduğumu gösterdi. Bazen düşünüyorum nasıl bir günahım varmışta bu duruma düştüm ve kurtulamıyorum ... Ülkenin hukuk olsun adalet olsun ekonomi olsun vesaire memnun değilizya, ben bunun bin katı kendimden memnun değilim ...
    • Yeminle şaka gibiyiz ya. Herkese açık bir forumda birbirine dilekçe dava danışan, fikir alış verişi yapan, sabır tavsiye eden, gündem hakkında analizler yapan "terörist" mi olur arkadaş? İçinde olmasak tam bir komedi değil mi şu durum aslında? 8 sene be.
    • Bir düşüncem de KHK mağdurlarıyla ilgili... Mağdurlar bu işin çözümünün peyder pey olacağını bir türlü anlayamadı... pazarlamada "foot at the door" diye bir tabir vardır, yani ayağınızı kapıya koyabilirseniz, satışı büyük ihtimalle halledersiniz... burada da o ayak, ufak da olsa, KHK'lı bir grubun toplu iade olmasıydı... mesela takipsizlik-beraat alanlar iade olabilseydi, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iade olma yolu açılacaktı, çünkü o kapı açılmış olacaktı bir kere... ama bunun yerine ne zaman takipsizlik alanların iadesi gündeme gelse, diğer tüm KHK'lılar "bizde, bizde, bizde..." demeye başladı ve o kapıya ayak bu yüzden hiç konulamadı, çünkü kapı hiç açılamadı... Bu talepler nedeniyle, iade işi toplum nazarında en ağır kişinin iade olacağı şeklinde ve çok ağır mali külfete neden olacak şeklinde yorumlandı veya imajı o şekilde verildi (Abdurrahman Dilipak'ın idareyi KHK'lılarla ilgili mali külfetle korkutma twitini hatırlayın)... halbuki hep beraber en azından takipsizlik-beraat alanlar gibi toplum vicdanını da kanatan bir kesimin iade olmasını savunsaydık, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iadesi toplum nazarında daha kabul edilebilir hale gelecekti...
  • Şimdi Popüler

• Yeni Oluştur...