İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

OHAL Ve KHK Mağdurları 4

Önerilen Yorum

RosedewittbukateR, 1 saat önce yazdı:

Bunu şimdi ben de merak ettim... ?

Haberi yapana twitterdan yazdım. Kendi bilgisi olup olmadığını sordum, yoksa da Kurtuluş Baştimur'un e-mailini istedim. Bakalım, cevap gelirse paylaşacağım.

https://twitter.com/muratgures27

• Teşekkür 1
  • Onaylama 3

TÜBİTAK'tan ihraç. KHK bursuyla PHD. Kesinleşmiş beraat

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Naz, 4 saat önce yazdı:

@Zeynep adli idari durum yok. Ocakta kurum görüşü olumlu olarak gıttı. Tek banka 686 MEB beklemedeyim... 

Benim de MEB.686.Agustos sonu gibi görüş alınmış.Müdürüm olumlu konuşmuş.Bakalim ne olacak.Sonucumuz aynı olur bence.

686-Banka-beklemede

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

arkadaşlar sadece üst amir kanaati ve EA dan idare mahkemelerinden red alan var mı acaba 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk RosedewittbukateR
GamerTeacher63, 1 saat önce yazdı:

Bugün, gündeme düşen 25.idare mahkemesinin kararında iki ayrıntı gözüme çarptı. 

Birincisinden zaten bahsetmiştim. Gerekçeli kararın içinde geçen "arızi durumlar harici ifadesi" Avukata sordum. Bu ifade gelip, geçici ve dıştan gelen anlamlarıja gelen hukuki bir terimmiş. Kendisi şöyle yorumluyor. Eğer bu kişi sendikada geçici kalsaydı, istifa etmiş olsaydı. Muhtemelen arızi durumlar kapsamına girmiş olacak ve mahkeme komisyon kararını iptal edecekti. Aynı şey idareci baskısı veya sosyal hakların olduğu gerekçesiyle mahkemeye yapılan dayanaklı savunmalarla olsaydı yine arızi durum yani içten değil dışarıdan kaynaklanan sebep olarak görülecek ve mahkeme komisyon kararını iptal edecekti. 

İkinci durumda şu. Kararda geçen 38 aylık sendika muhtemelen önceki sendikanın kuruluşuna denk geliyor. Zira ikinci kurulduğunda toplasan 32 aylık bir ömür sonrasında 667 sy KHK ile kapanmıştı. Mahkeme burada şunu da düşünmüş olabilir. Önceki sendikada olup sonraki dönemde kurulduğunda da sonuna kadar kalmak irtibat sayılabilir. 

Ancak ve ancak... Nereden bakılırsa bakılsın karar kusurludur. Anayasanın 51. Maddesinde yer alan sendika seçme özgürlüğü ve sendikal faaliyetler kısıtlanamaz ifadesine tamamen ters düşmektedir. Muhtemelen bir üst mahkeme ya da bir üst mahkeme daha bu karar iptal olacaktır. 

Ne olursa olsun. Anayasal bir hak olan sendika, asla irtibat ve iltisak sayılamaz. 20.idare mahkemesinin kararlarını da gördük. Kişi orada sendikadan istifa etmiş, kimse yokmuya bağış yapmış ve çocuğunu okula göndermişti. Buna rağmen mahkeme iltisak yoktur diyerek komisyon kararını bozup kişiye işini iade etmişti. 

Bahsettiğim 20. İdare kararı linki: https://www.google.com.tr/amp/s/www.memurlar.net/haber/821669/sendika-banka-tanik-beyaniç-ve-okul-kriterine-dair-mahkeme-karari.html%3famp=1?espv=1

Evet bu kararı hatırladım. Hatta diğer forumda 20. İdareye düşen şanslı bile demiştik. Ama sonra ne olduysa 20. İdare birden kendiyle çelişircesine aksi kararlara imza atmaya başladı. Bi el ona " Hops, hayırdır?.." dedi sanki...

Karagöz, Bir saat önce yazdı:

Haberi yapana twitterdan yazdım. Kendi bilgisi olup olmadığını sordum, yoksa da Kurtuluş Baştimur'un e-mailini istedim. Bakalım, cevap gelirse paylaşacağım.

https://twitter.com/muratgures27

Hocam cevap gelirse beni etiketleyerek yazın olur mu, gözümden kaçsın istemiyorum...

Şimdiden teşekkürler...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
phantom18, 6 saat önce yazdı:

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/fetonun-mahrem-imamindan-fisleme-programi-itirafi-/1744072

Haber çok ilgi çekici AA da geçmesi bence daha ilginç... Başından beri söylediğimiz konu fişleme var! Bunu ankesörle yapmışlar, bylockla yapmışlar, listelerle yapmışlar, gizli tanıklarla yapmışlar. 

AA dahil tüm havuz medyası Allah 1 dese inanmıyorum inanamda  şüphe duyarim .  neden devletler kendisine bağlı ve güdümünde   TV ve haber ajansı olması gereği duyar?  

Yurtdışında yaşıyor , Mağdur , Sicil temiz , Adli Soruşturma yok, idari işlem ile pasaport iptali 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Fişlemelerle ilgi bence sd kart yani garson sonradan oluşturulan yani darbeden sonra oluşturulan bir fişlemedir birileri tarafından istenen kişiler listeye eklenip ihraç gerekçesi oluşturulmuş. Şimdi benim takipsizlikten benim fişleme (cd) kodu yüzünden ihraç olduğum yazıyor yani savcı bu yüzden ihraç olduğumu yazmış ben 679 KHK ile 06.01.2017 tarihinde ihraç oldum ama sd kart 18.04.2017 tarihinde ele geçirilmiş...ayrıca benimle birlikte 2 sınıf arkadaşımında takipsizlik vermiş savcı hata onların görevde olduğunu benim ihraç olduğumu yazmış bu şahsı neden ihraç ettiniz sorar gibi..herşey o kadar saçma ve tutarsızki mantıklı hiçbirşey yok 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Tokatlamaya devam:/

Göreve iade edilen memura yüksek vergi şoku

2016 yılındaki darbe girişiminden sonra yaklaşık 132 bin kişi kamudan ihraç edildi. Mahkemede yargılandıktan sonra suçsuz bulunanlar OHAL Komisyonu kararıyla göreve tekrar dönüyor ve boşta geçen dönemdeki maaşları topluca ödeniyor. Ancak, toplu ödenen maaşların vergisi, ödemenin yapıldığı yılın kazancı olarak kabul ediliyor. Normalde ilgili yıllarda ödenseydi sadece yüzde 15 vergiye tabi olacak maaşlar, toplu ödemeden dolayı yüzde 27'ye varan oranlarda vergilendiriliyor. O yıl aldıkları normal maaşlara da yüksek vergi uygulanıyor.

Olağanüstü hal (OHAL) kararnameleriyle 2016 yılından sonra 132 bin kişi kamudan ihraç edildi. Bunlardan 126 bin 300'ü, göreve iade edilmeleri talebiyle OHAL Komisyonu'na başvurdu. OHAL Komisyonu, başvuruların 98 bin 300'ünü sonuçlandırdı ve 9 bin 600 kişinin görevi iadesine karar verdi.

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre: Göreve iade edilen kamu personeline, görevden uzaklaştırıldıkları dönemde alamadıkları maaşları, topluca ödeniyor. Parayı topluca alan memurlar, vergi şoku yaşıyorlar. Örneğin üç yıl görevden uzaklaştırılmış olan kişi 2020 yılında göreve iade edilmiş ise üç yıllık dönemde alamadığı maaşın tamamı 2020 yılı kazancı olarak kabul ediliyor. Bu tutardan, 2020 yılı gelir vergisi tarifesi üzerinden vergi kesiliyor.

Örneğin, 4. derecenin 1. kademesindeki bekar bir komiser, temmuz ayında yüzde 7 oranında zam yapılsa bile bu yılın tamamında yüzde 15 oranında gelir vergisine tabi olması gerekiyor. Sadece aralık ayındaki maaşının bir kısmı yüzde 20 vergiye tabi olacak.

Bu kişi için hesaplanan yıllık vergi tutarı yaklaşık 3 bin 700 lira olur. Bekar bir çalışana bu yıl toplam 2 bin 600 lira asgari geçim indirimi (AGİ) uygulanacağı için, hesaplanan vergiden bu tutar düşülür. Ödemesi gereken net vergi bin 100 lira olur.

Ancak, bu kişi 36 ay görevden uzaklaştırılmış ise açıkta geçen 36 ayın maaşı bu yılın şubat ayında topluca ödendiğinde, ödenen tutarın tamamı 2020 yılının kazancı olarak kabul edilir.

Örneğin, 36 ay için topluca brüt 140 bin lira ödendi ise bu paranın

22 bin liraya kadar olan kısmından yüzde 15,

22 bin lira ile 49 bin lira arasındaki kısmından yüzde 20,

49 bin liradan sonraki kısmından ise yüzde 27 oranında vergi kesilir.

Şubat ayı normal maaşı dahil yılın geri kalanındaki maaşlarından da yüzde 27 oranında vergi alınır. Böylece bu kişi hem 2017, 2018 ve 2019 yıllarına ait maaşlar için, hem de bu yılın geri kalan ayları için yüksek vergi öder.

ÖZELGEDE OLUMSUZ CEVAP VERİLDİ

Üniversiteden 1 Eylül 2016 tarihinde ihraç edilen bir akademisyen, OHAL Komisyonu kararıyla 3 Ocak 2019 tarihinde göreve iade edildi. Görevden uzaklaştırıldığı 2016, 2017, 2018 yıllarındaki maaşları topluca ödenerek, yukarıda anlattığımız şekilde vergilendirildi. Akademisyen, yapılan işlemin doğru olup olmadığını vergi dairesine sordu. Hazine Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yayımladığı özelgede, bir ücret ödemesinin tahakkuk ve ödemesi hangi ayda yapılmış ise bu ödemenin o ayın ücreti kabul edilerek vergilendirilmesi gerektiği belirtildi.

Bir gelirin vergilendirilecek aşamaya gelebilmesi için o gelirin vergi kanunlarında şartları belirlenen şekilde elde edilmiş olması gerektiği kaydedilen özelgede, gerçek usulle vergilendirilen ücret gelirlerinde "elde etmenin", gelirin kişinin hukuki ve ekonomik tasarrufuna girmesi ile gerçekleştiği vurgulandı. Özelgede, hukuki tasarrufun, gelirin sahibi tarafından talep edilebilir hale gelmesini, ekonomik tasarrufun ise gelirin sahibinin emrine amade kılındığı zamanı ifade ettiği, ücret gelirinin de ancak bu şartların sağlanması ile vergilendirilecek aşamaya gelmiş olacağı belirtildi.

Dolayısıyla, bir ücret ödemesine vergi tevkifatı yapılabilmesi için nakden veya hesaben ödeme yapılmış olması gerektiği kaydedildi.

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ UYGULANMIYOR

Göreve iade edilenlerin bir diğer önemli kaybı ise asgari geçim indiriminde (AGİ) yaşanıyor. Özelgede, asgari geçim indirimi yıllık tutarının, ücretlinin asgari geçim indiriminden bir yıl boyunca faydalanacağı net menfaat olduğu vurgulandı.

Aylık yapılan ücret ödemelerinde ise asgari geçim indiriminin, hesaplanan yıllık tutarın 12'ye bölünmesi suretiyle uygulanacağı ve bir ay içerisinde yararlanılabilecek AGİ tutarının, yıllık AGİ'nin 12'de 1'ini geçemeyeceği belirtildi.

Örneğimizdeki komiser, yüksek vergi diliminin yanı sıra sadece 2017, 2018 ve 2019 yıllarındaki AGİ'yi alamamaktan dolayı 5 bin 700 lira kayba uğrayacak. Bu kişi bekar değil de eşi çalışmıyor ve çocukları bulunuyor ise AGİ'den dolayı kaybı daha da artacak.

https://www.memurlar.net/haber/888398/goreve-iade-edilen-memura-yuksek-vergi-soku.html?amp=1

• Beğeni 3
  • Teşekkür 2
  • Kahkaha 1

672 KHK incelemeye devam

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Göreve iade edilen memura yüksek vergi şoku ile ilgili daha öncesinde yapılan itirazlar vardı ve kabul edilmişti diye hatırlıyorum yanlış mı hatırlıyorum?Hatta dava konusu vs de olmuştu?

• Beğeni 1

⚓??Atatürkçü Kuvvacı 701'li Deniz Astsubayı--OHAL Komisyonu /Fazla Bekletmeden "RET" Verdik - 4 Kasım 2019 --- 24.İdare biraz bekletip "RET" Verdi  /--Adli süreç '' Beraat''--/  ??⚓

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Melih Kutlu'nun dün paylşatığı "Sendika" kriteri olan RED kararı için söylenecek tek cümle var:

"İdare mahkemeler, fişleme listelerini baz alarak RED-KABUL vermektedir. Kriter, Savunma vs. nin hiç bir önemi yoktur."

• Beğeni 3
  • Onaylama 2

672 KHK - Komisyon: Ret - Banka,Okul - 21. İdari

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Badi Ekrem, 27 dakika önce yazdı:

Melih Kutlu'nun dün paylşatığı "Sendika" kriteri olan RED kararı için söylenecek tek cümle var:

"İdare mahkemeler, fişleme listelerini baz alarak RED-KABUL vermektedir. Kriter, Savunma vs. nin hiç bir önemi yoktur."

İstedikleri kadar Red etsinler bir yerde çark etmek zorunda kalacaklar.

FİŞLEYEMEYECEKLER
Mahkeme, güvenlik soruşturmalarıyla ilgili de dikkat çekici iki iptal kararına imza attı. Buna göre, kamu kurum ve kuruluşlarının arşivinde fişleme niteliğinde yer alan ve hukuki denetimden geçmeyen bilgiler artık güvenlik soruşturmalarında kullanılamayacak.

https://www.memurlar.net/haber/887395/AYM-istihbarat-bilgileri-guvenlik-sorusturmalarina-konu-olamaz.html?amp=1

Güncelleme • • Klarnet
  • Beğeni 2

672 KHK incelemeye devam

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.

• İletiler

• dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
    • @Karagöz "Dehumanize" kavramı anlamlı...Ruhumda bıraktığı hasar, Nietzsche'nin tanrı'nın öldüğünü ifade ettiği deli adamın hikayesindeki deli karakterinin "sonsuz bir hiç gibi başıboş dolaşıyorum" sözünün vücut bulmuş haliyim😔Başardılar!!! 
  • Şimdi Popüler

• Yeni Oluştur...