İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

Libertatores, Bir saat önce yazdı:

Herkese İyi akşamlar diliyorum. 

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin süresi yarın doluyor , uzatılıp uzatılmaması yönünde herhangi bir açıklama yapıldı mı ? Uzatılmaz ise süreç nasıl işler? Yorumlarınızı bekliyorum . 

1000 emniyet mensubunu aynı anda ihraç ettiler, jandarma personellerine de  savunma gönderdiler, mecliste kapalı, seçim var oy kaybı bunlara dayanarak bence uzatılmayacak 657 dmk KHK ile eklenen ve asker kişiler için disiplin Kanuna KHK ile eklenen maddelere göre işlem yapacaklar diye düşünüyorum 

Bununla birlikte danıştay 5. Dairenin karalarına baktığımda evde kalma, dershane, yurtta kalma, çocuğunu okula gönderme, kimse yokmu bağış irtibat ve iltisak olarak değerlendirmeye almamaktadır. Memuriyete girdikten sonraki fiillerin dikkate alındığını görmekteyim. Ama disiplin Kanuna göre de zamanaşımı süresi var. ( fiil işlendikten sonra 2 yıl içinde işlem yapılması lazım) 

Sonuç: Yinede Bunların ne yapacağı belirli olmaz. 

Güncelleme • • Vardırbirhayr

VardırBirHayr

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Libertatores, 1 saat önce yazdı:

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin süresi yarın doluyor , uzatılıp uzatılmaması yönünde herhangi bir açıklama yapıldı mı ? Uzatılmaz ise süreç nasıl işler? Yorumlarınızı bekliyorum . 

657’ye tabi bir memur için devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektiren fiiller 125/E fıkrasında sayılmıştır. Bu maddenin “l” ve “g” bentleri şu şekildedir; l) (Ek: 3/10/2016 – KHK-676/75 md.; Aynen kabul: 1/2/2018-7070/61 md.) Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmak, bu örgütlere yardım etmek, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak ya da kullandırmak, bu örgütlerin propagandasını yapmak. g) Memurluk sıfatı ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak.

Libertatores, 1 saat önce yazdı:

TSK Disiplin Kanununun 20/1 fıkrasının “d” ve “h” bentlerine göre yapılacaktır. “d) İdeolojik veya siyasi amaçlı faaliyetlere karışmak: Siyasi partilere girmek, ideolojik veya siyasi faaliyetlere karışmak, ideolojik veya siyasi amaçlarla disiplini bozucu tavır ve davranışlarda bulunmaktır. h) (Ek: 17/4/2017-KHK-690/13 md.; Aynen kabul: 1/2/2018-7077/12 md.) Terör örgütleriyle ilişkisi olmak: Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmak, bu örgütlere yardım etmek, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak ya da kullandırmak, bu örgütlerin propagandasını yapmaktır.”

VardırBirHayr

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Vardırbirhayr, 45 dakika önce yazdı:

657’ye tabi bir memur için devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektiren fiiller 125/E fıkrasında sayılmıştır. Bu maddenin “l” ve “g” bentleri şu şekildedir; l) (Ek: 3/10/2016 – KHK-676/75 md.; Aynen kabul: 1/2/2018-7070/61 md.) Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmak, bu örgütlere yardım etmek, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak ya da kullandırmak, bu örgütlerin propagandasını yapmak. g) Memurluk sıfatı ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak.

TSK Disiplin Kanununun 20/1 fıkrasının “d” ve “h” bentlerine göre yapılacaktır. “d) İdeolojik veya siyasi amaçlı faaliyetlere karışmak: Siyasi partilere girmek, ideolojik veya siyasi faaliyetlere karışmak, ideolojik veya siyasi amaçlarla disiplini bozucu tavır ve davranışlarda bulunmaktır. h) (Ek: 17/4/2017-KHK-690/13 md.; Aynen kabul: 1/2/2018-7077/12 md.) Terör örgütleriyle ilişkisi olmak: Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmak, bu örgütlere yardım etmek, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak ya da kullandırmak, bu örgütlerin propagandasını yapmaktır.”

Hocam çok teşekkür ederim. 

Bu bilgilere göre; 

1- 375 sayılı KHK uzatılmaz ise TSK personelleri için ihraç işlemleri disiplin kanununa göre yapılacak bu sebeple ihraç işlemi personelin en az iki sicil amirinin  onayı ile başlatılacak ve karar yüksek disiplin kurulunda verilecek, yani yetki komutanlıklara verilecek  diyebilir miyiz?

2- Yüksek Disiplin kurulunun karar vermesi için personelin mahkemesi devam ediyorsa  kesinleşmiş mahkeme kararını beklemek zorunda kalmayacak mı? ya da personelin mahkemesi olsun veya olmasın yüksek disiplin kurulu irtibat ve iltisak var diyerek ihraç işlemlerine süratle  devam edebilir diyebilir miyiz?

1-Tanık beyanı - Ceza verilmesi-Yargıtay

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Libertatores, 19 dakika önce yazdı:

Hocam çok teşekkür ederim. 

Bu bilgilere göre; 

1- 375 sayılı KHK uzatılmaz ise TSK personelleri için ihraç işlemleri disiplin kanununa göre yapılacak bu sebeple ihraç işlemi personelin en az iki sicil amirinin  onayı ile başlatılacak ve karar yüksek disiplin kurulunda verilecek, yani yetki komutanlıklara verilecek  diyebilir miyiz?

2- Yüksek Disiplin kurulunun karar vermesi için personelin mahkemesi devam ediyorsa  kesinleşmiş mahkeme kararını beklemek zorunda kalmayacak mı? ya da personelin mahkemesi olsun veya olmasın yüksek disiplin kurulu irtibat ve iltisak var diyerek ihraç işlemlerine süratle  devam edebilir diyebilir miyiz?

Yüksek disiplin kurulundan kimler var ise onların kararı (önemide var mı kimin ihraç ettiğinin) 

1)Disiplin kanunun maddelerini incelediğimizde irtibat ve iltisak yok(madde metinlerini kalınlaştırarak paylaştım) 

2) İdare, Disiplin Kanuna göre ihraç ettikten sonra idare mahkemesi ihraç işlemini iptal etse dahi eğer adli işlem sonuçlanmamış ise sonuçlanana kadar görevden uzaklaştırıyor. (Göreve başlatmıyor.) 

Güncelleme • • Vardırbirhayr

VardırBirHayr

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

İyi günler,

375 sayılı KHK ile hakkında kamu görevinden çıkarma işlemi yapılan Millî Savunma Bakanlığı kadrolarında çalışan kamu görevlilerinin dikkatine:

Son görev yeriniz;

ADANA, ANKARA, BURSA, ERZURUM, GAZİANTEP, İSTANBUL, İZMİR, KONYA, SAMSUN illerinden farklı bir yerse. 13 temmuz 2022 tarihinde resmi gazetede yayınlanan karar gereği 2577 sayılı kanunun 20/C maddesinin 1 inci fıkrasına eklenen açıklama gereği, Kamu görevinden çıkarılmanıza dair açtığınız iptal davaları bu şehirlerdeki idare mahkemelerine gönderilecek. Bu şehirlerde davası olanlar için bir değişiklik yok.

Mahkeme değişimi yaşayacaklar için mevcut davaları UYAP üzerinde kapalı görülecek ve yazdığıma benzer (daha detaylı bir açıklamayla) bir açıklamayla karar verilecek ve dosyanız yukarda yazılı illerdeki idare mahkemelerine sevk edilecek. Yargılama yeniden başlayacağı için süreç uzayabilir.

• Beğeni 2
  • Teşekkür 1

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Vardırbirhayr, 22.07.2022 - 14:04 yazdı:

@Aklima  aklima komutanım 375 Sayılı KHK 25. 7.2022 tarihinde son bulacak, bu tarihe kadar 375 sayılı KHK kapsamında meslekten çıkarma işlemi tesis ediliyordu. Herhalde 1 yıl uzatılmayacak.  Uzatılmazsa süreç nasıl işler? Görüşleriniz nelerdir? 

375 sayılı khk nın süresi bittiği tarihten 7 gün öncesine kadar savunması alınmayanlar, adli olarak ceza almadıkları sürece artık irtibat iltisak olarak işlem görmezler.

657, 926, TSK disiplin kanunu ve Kolluk kuvvetlerine dair disiplin mevzuatı hükümlerine göre işlem görecekler.

Asıl olan adli olarak ceza almamak.

"irtibatı iltisakı olduğu değerlendirilen" sefası bitti.

Tekrar iyi günler,

30 Haziran tarihinde Anayasa Mahkemesinde Görüşülen 7075 sayılı kanunun 10/A maddesinin iptaliyle ilgili bilgisi, duyumu olan var mı acaba?

• Beğeni 4
  • Teşekkür 1

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, Bir saat önce yazdı:

375 sayılı KHK nın süresi bittiği tarihten 7 gün öncesine kadar savunması alınmayanlar, adli olarak ceza almadıkları sürece artık irtibat iltisak olarak işlem görmezler.

657, 926, TSK disiplin kanunu ve Kolluk kuvvetlerine dair disiplin mevzuatı hükümlerine göre işlem görecekler.

Tekrar iyi günler,

30 Haziran tarihinde Anayasa Mahkemesinde Görüşülen 7075 sayılı kanunun 10/A maddesinin iptaliyle ilgili bilgisi, duyumu olan var mı acaba?

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bu 7075 sayılı kanunun görüşülmesi mevzuunu baştan beri takip ediyorum ama AYM gündeminde / takviminde bu konu başlığını göremedim. Ben mi yanlış yere bakıyorum acaba? 

679 KHK - RET - KRİTER YOK (KURUM KANAATİ) - ANKARA 26. İDARİ (RET) - MART 2023' TE İSTİNAFA BAŞVURDUM.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, 5 saat önce yazdı:

375 sayılı KHK nın süresi bittiği tarihten 7 gün öncesine kadar savunması alınmayanlar, adli olarak ceza almadıkları sürece artık irtibat iltisak olarak işlem görmezler.

Tekrar iyi günler,

Sayın aklima komutanım yargıdan tam anlamda bir çözüm de bekleyemiyorduk çünkü hala geçici 35.madde bütün kamu görevlileri (özellikle hakimler) ihraç riskini heran tetikte bekletiyordu.Bilindiği üzere bir ihbar, bir şikayet,kurum kanaati ile ihraç edebiliyorlardı. 

VardırBirHayr

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, 22 saat önce yazdı:

Tekrar iyi günler,

İlk etapta adli olarak sıkıntısı olmayanlar için göreve dönüş yolu açıldı diyebilir miyiz?

⚓??Atatürkçü Kuvvacı 701'li Deniz Astsubayı--OHAL Komisyonu /Fazla Bekletmeden "RET" Verdik - 4 Kasım 2019 --- 24.İdare biraz bekletip "RET" Verdi  /--Adli süreç '' Beraat''--/  ??⚓

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@Aklima bu karar 6 yıl sonra kurum kanati gerekçe gösterilerek red alanları nasıl etkiler 

672 meb- adli işlem yok- 21 ay sendika- başka kriter yok

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
    • @Karagöz "Dehumanize" kavramı anlamlı...Ruhumda bıraktığı hasar, Nietzsche'nin tanrı'nın öldüğünü ifade ettiği deli adamın hikayesindeki deli karakterinin "sonsuz bir hiç gibi başıboş dolaşıyorum" sözünün vücut bulmuş haliyim😔Başardılar!!! 
  • Şimdi Popüler

• Yeni Oluştur...