İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

Demirci, 22 dakika önce yazdı:

Bence bölge idare mahkemesinin tanımları daha net ve sağlıklı gibi.

Demirci, 23 dakika önce yazdı:

, sorun "...kanaat oluşması yeterli..." kısmında

Öncelikle kanaat hukukta somut delillerle desteklenmelidir kurumun ise kararlarında hukukiligi sorumluluğu vardır.

Idari işlemin hukukiliginin denetimi  sebep,amaç,sekil...(diğer 2si pek bizle ilgili degil) unsurlariyla yapılır diye not almışım forumdan. Kanaat dediğimiz şey mevzuat ışığında ve mevzuata uygun usullerle kamu yararı amaclı  kurumların verdiği karar. Halk arasında kullanılan tabir(hissettim) değil.

BIM e göre irtibat; bir çıkar ilişkisi nedeniyle gönüllü veya gönülsüz kendi davranışlarını bireysel iletişim yoluyla yada yazılı ve görsel basın sosyal medya paylaşımları üzerinden gelen mesajları dikkate alarak belirleme hali 

Iltisak; yapisikmis gibi birlikte hareket etme, gönüllü şekilde tabi olma,aynı yöne bakma,aynı bakış acısıyla değerlendirme, eylemlerini bir grubun/ yapinin/örgütün işaret/talimat/yönlendirmelerine göre gerçekleştirme bunu yaparken dünyevi ve uhrevi faydalar umma.

Aldığım not

1.(Sayın Aklımdan alinti) Her virgülden sonra satırbaşı yapılarak hangi eylemimle aynı yöne bakmışım vb. soru sorulacak.

2. Irtibatta bir cati var (çıkar iliskisi) hangi çıkar sorulacak

3. Kendi sorum.

-Herhangi bir tanıma göre de olsa illiyet bağını nasıl kurdunuz/mahkeme ve komisyon

Sizin bakış acinizla; tanım nerden gelirse gelsin sizin kararınızda

1.kaynak olarak gösterilmiş mi.

2.Kanaat başlangıçta aktardığım gibi hissiyat değil veriler, iddialar ve savunmalar kapsaminda mevzuata göre hüküm verme işi halk tabiriyle karıştırmayın.

Dediginiz maalesef doğru. Ilk derece mahkemeleri topa girmeyip yukarı atıyor. Ictihat olacak emsal olacak diye heralde.

689-KKK-2019 ekim KYOK-komisyon ret- kurum kanaati-  idare mahkemesi süreci başladı

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Herşeyeinanabiliri, 16 dakika önce yazdı:

Mahkemelerin sığındığı nokta kararlarinda bağımsızlık ilkesi

Görmek istemedikleri nokta ölçütlere dayalı olma(kanuna dayalı olma) Belli kesin kriter varmi

Hükmün denetlenebilirligi( somut verilerle sonuca ulaşma kalben hissetme degil) somut kriter bile olsa sucun maddi/manevi unsuru yönüyle gerçekleştiğinin kasıt tespiti varmı 

Özellikle idari hukukta hangi iddianın/savunmanin delilin ağır bastigi hususu ;Iddia makamı biziz kurumların doğru dürüst savunması bile yok. Iddialarimiza cevap verme yok. 

--Yazdiklarim forumdan elde ettigim bilgilerden ibarettir. Kendim de istinaf aşamasına geçtim. Gol yemeye devam yani---

689-KKK-2019 ekim KYOK-komisyon ret- kurum kanaati-  idare mahkemesi süreci başladı

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Herşeyeinanabiliri, 17 saat önce yazdı:

Öncelikle kanaat hukukta somut delillerle desteklenmelidir kurumun ise kararlarında hukukiligi sorumluluğu vardır.

Idari işlemin hukukiliginin denetimi  sebep,amaç,sekil...(diğer 2si pek bizle ilgili degil) unsurlariyla yapılır diye not almışım forumdan. Kanaat dediğimiz şey mevzuat ışığında ve mevzuata uygun usullerle kamu yararı amaclı  kurumların verdiği karar. Halk arasında kullanılan tabir(hissettim) değil.

BIM e göre irtibat; bir çıkar ilişkisi nedeniyle gönüllü veya gönülsüz kendi davranışlarını bireysel iletişim yoluyla yada yazılı ve görsel basın sosyal medya paylaşımları üzerinden gelen mesajları dikkate alarak belirleme hali 

Iltisak; yapisikmis gibi birlikte hareket etme, gönüllü şekilde tabi olma,aynı yöne bakma,aynı bakış acısıyla değerlendirme, eylemlerini bir grubun/ yapinin/örgütün işaret/talimat/yönlendirmelerine göre gerçekleştirme bunu yaparken dünyevi ve uhrevi faydalar umma.

Aldığım not

1.(Sayın Aklımdan alinti) Her virgülden sonra satırbaşı yapılarak hangi eylemimle aynı yöne bakmışım vb. soru sorulacak.

2. Irtibatta bir cati var (çıkar iliskisi) hangi çıkar sorulacak

3. Kendi sorum.

-Herhangi bir tanıma göre de olsa illiyet bağını nasıl kurdunuz/mahkeme ve komisyon

Sizin bakış acinizla; tanım nerden gelirse gelsin sizin kararınızda

1.kaynak olarak gösterilmiş mi.

2.Kanaat başlangıçta aktardığım gibi hissiyat değil veriler, iddialar ve savunmalar kapsaminda mevzuata göre hüküm verme işi halk tabiriyle karıştırmayın.

Dediginiz maalesef doğru. Ilk derece mahkemeleri topa girmeyip yukarı atıyor. Ictihat olacak emsal olacak diye heralde.

BİM istinaf başvurumuzu kabul ederse, dosyayı ilk derece mahkemesine geri gönderiyor ve bunun üzerine, ilk derece mahkemesi kararını düzeltip yeni bir karar veriyor sanıyordum ama  İYUK 45. maddeye göre yeni kararı BİM veriyormuş.

Bölge idare mahkemesi İYUK 45. maddeye göre şu kararları verebilir:

Bölge idare mahkemesi, yaptığı inceleme sonunda ilk derece mahkemesi kararını hukuka uygun bulursa istinaf başvurusunun reddine karar verir. Karardaki maddi yanlışlıkların düzeltilmesi mümkün ise gerekli düzeltmeyi yaparak yine istinaf başvurusunu reddeder.

Bölge idare mahkemesi, ilk derece mahkemesi kararını hukuka uygun bulmadığı takdirde istinaf başvurusunun kabulü ile ilk derece mahkemesi kararının kaldırılmasına karar verir. Bu halde bölge idare mahkemesi işin esası hakkında yeniden bir karar verir.

Bölge idare mahkemesi, ilk inceleme üzerine verilen kararlara karşı yapılan istinaf başvurusunu haklı bulduğu, davaya görevsiz veya yetkisiz mahkeme yahut reddedilmiş veya yasaklanmış hakim tarafından bakılmış olması hallerinde, istinaf başvurusunun kabulü ile ilk derece mahkemesi kararının kaldırılmasına karar vererek dosyayı ilgili mahkemeye gönderir.

Dear Commission, your decision broke my heart, I think we should break up...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Demirci, 6 saat önce yazdı:

BİM istinaf başvurumuzu kabul ederse, dosyayı ilk derece mahkemesine geri gönderiyor ve bunun üzerine, ilk derece mahkemesi kararını düzeltip yeni bir karar veriyor sanıyordum ama  İYUK 45. maddeye göre yeni kararı BİM veriyormuş.

Bölge idare mahkemesi İYUK 45. maddeye göre şu kararları verebilir:

Bölge idare mahkemesi, yaptığı inceleme sonunda ilk derece mahkemesi kararını hukuka uygun bulursa istinaf başvurusunun reddine karar verir. Karardaki maddi yanlışlıkların düzeltilmesi mümkün ise gerekli düzeltmeyi yaparak yine istinaf başvurusunu reddeder.

Bölge idare mahkemesi, ilk derece mahkemesi kararını hukuka uygun bulmadığı takdirde istinaf başvurusunun kabulü ile ilk derece mahkemesi kararının kaldırılmasına karar verir. Bu halde bölge idare mahkemesi işin esası hakkında yeniden bir karar verir.

Bölge idare mahkemesi, ilk inceleme üzerine verilen kararlara karşı yapılan istinaf başvurusunu haklı bulduğu, davaya görevsiz veya yetkisiz mahkeme yahut reddedilmiş veya yasaklanmış hakim tarafından bakılmış olması hallerinde, istinaf başvurusunun kabulü ile ilk derece mahkemesi kararının kaldırılmasına karar vererek dosyayı ilgili mahkemeye gönderir.

Yani İstinaf'ın ilk derece mahkemesine iade ettiği tüm dosyalar, kararı bozulmuş dosyalar anlamına mı geliyor bu? 

375 KHK - Garson SD- İptal 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
mine4444, 11.12.2022 - 20:46 yazdı:

Merhaba arkadaşlar, sizden fikir almak istiyorum. 
Memurlukta 4c'de 20 yıl, işçi olarak 4a'da 2 yıl çalışma sürem var. 1995 işe girişliyim, 2022 mart ayı idare mahkemesine başvurdum. Süreç uzun sürer diye düşünüyorum. 
Gündemde eyt var büyük ihtimal emekli olurum diye düşünüyorum. Emekli olursam KHK'lar iptal edilirse tekrar memurluğa dönebilirmiyim? Bu konu hakkında bilgisi olan paylaşabilir mi? Şimdiden teşekkürler. 

Merhaba arkadaşlar emeklilik ile ilgili öğrendiğim bilgiyi paylaşayım. 1998 öncesi göreve başlamış, 5800 günü doldurmuş ve yaşta tutuyorsa dahi emekli olunamıyormuş. 4c'den 4a'ya geçince enaz 1260 gün çalışma şartı varmış. 

Selamlar... 

672 khk

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
mine4444, 2 saat önce yazdı:

Merhaba arkadaşlar emeklilik ile ilgili öğrendiğim bilgiyi paylaşayım

Nerden ogrendiniz. Paylastiginiz bilgilere gore ; Bayanlar icin aranan 20 yillik hizmet surenizi tamamlamissiniz. Yas kosulunun kalkmasi durumunda emekli ayligi ve ikramiye hakki sahibisiniz.  Iade durumunda tekrar ise başlayabilirsiniz. Tarafınıza yapılan aylık ödemeler ,ihraç donemine ait alacağınız odemeden kesilir. Ikramiye icin farkli bir yontem oldugunu da biryerde okumustum hatirlamiyorum. 1260 gun konusu; eger 20 yillik hizmet suresi ve karşılığı prim gununde eksiklik olsaydi ve siz bunu ssk kapsaminda tamamlasaydınız en son 7 yıllık hizmet suresi içerisinde ssk prim toplamı 3.5 yıldan fazla(1260gun) olsaydı emekli sandigi değil ssk kapsaminda emekli olurdunuz. Ikramiye yok. Ssk kapsamındaki prim gün sayısı 1260 dan az olacak sekildeyse gene son 7 yılda emekli sandigi fazla oldugundan emekli sandigi kapsaminda emekli olacak ancak emekli ikramiyesi alamayacaktınız. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
mine4444, 2 saat önce yazdı:

1998 öncesi göreve başlamış, 5800 günü doldurmuş ve yaşta tutuyorsa dahi emekli olunamıyormuş. 4c'den 4a'ya geçince enaz 1260 gün çalışma şartı

Arkadaşınızın durumu farklı. 5800 gün hepsi emekli sandığında ise 16kusur yıl eder ki SSK hizmet suresi için yetmez. Sigortalılık başlangıcında Ssk varsa durum değişir günümüze kadar getirir. Ancak emekli sandığına zaten yetmeyen fiili calisma süresine dayanarak ssk dan emekli  olabilmek için en son ssk ya en az 1261 gün prim yatirilma şartı aranır. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Bugün uyapa baktığımda nüfus kayıt örneğinin yuklendigini gördüm.Ankara 24. İdarede dosyam.Bu dosyanın çıkacağına ilişkin bir gelisme midir ?Bir bilgisi olan var mı bu konuda.Haziranda başvuru yapmıştım 

679 gib komisyon inceleme devam

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Expert, 27 dakika önce yazdı:

Bugün uyapa baktığımda nüfus kayıt örneğinin yuklendigini gördüm.Ankara 24. İdarede dosyam.Bu dosyanın çıkacağına ilişkin bir gelisme midir ?Bir bilgisi olan var mı bu konuda.Haziranda başvuru yapmıştım 

Ara karar ya da karar verilecektir.

672 KHK banka incelemede

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
    • @Karagöz "Dehumanize" kavramı anlamlı...Ruhumda bıraktığı hasar, Nietzsche'nin tanrı'nın öldüğünü ifade ettiği deli adamın hikayesindeki deli karakterinin "sonsuz bir hiç gibi başıboş dolaşıyorum" sözünün vücut bulmuş haliyim😔Başardılar!!! 
  • Şimdi Popüler

• Yeni Oluştur...