İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

@Demirci hocam merhabalar.

Sizin dava yeniydi diye hatırlıyorum sanki. Hızlı karar vermişler sanırım. Bende  davamın sonuçlanmasını kafamda 1 yıla bağlamıştım aslında. İdarenin 2. Cevabını bekliyorum. Genel durum bu şekilde hızlı karara mı dönüştü acaba bilginiz var mı? 

Ret kararı için üzüldüm geçmiş olsun.

701 KHK ile gerekçesiz ihraç

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Demirci, 3 saat önce yazdı:

Sizin kararda "En az derecede irtibat" yazılmış olduğuna emin misiniz?

Benim de bugün ret geldi. Benim kararda "FETÖ ile en az irtibat derecesinde bağının olduğu sonucuna varıldığından" denmiş yani en azından irtibatı olduğu için reddettik demişler.

"en az irtibat derecesinde bağının olduğu" bu şekilde yazılmış hocam 

692 KHK Adalet bakanlığı

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
bilyusran, 10 saat önce yazdı:

@Demirci hocam merhabalar.

Sizin dava yeniydi diye hatırlıyorum sanki. Hızlı karar vermişler sanırım. Bende  davamın sonuçlanmasını kafamda 1 yıla bağlamıştım aslında. İdarenin 2. Cevabını bekliyorum. Genel durum bu şekilde hızlı karara mı dönüştü acaba bilginiz var mı? 

Ret kararı için üzüldüm geçmiş olsun.

Genelleme yapmak doğru olmayabilir, o konuda birşey söylemek zor.

Ben de tabiki üzüldüm ama karar çabuk çıktığı için de bir bakıma sevindim, napiyim...

Güncelleme • • Demirci

Dear Commission, your decision broke my heart, I think we should break up...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Değerli arkadaşlar; bu “en düşük seviyede irtibat” utanmazlığı, yönetim veya zihniyet değişmezse eğer bizlerin hak ve hukuk mücadelesini 1-2 sene daha uzatacağa benziyor. Aslında bunun nedeni benim birkaç kararda gördüğüm “iltisak ve irtibata ilişkin olarak tam ve vicdani bir kanaat edinilememiştir” gerekçesi ile geri dönüşler artmaya başlayınca, dönüşleri engellemek için yeni bir icat gibi gözüküyor. Bilimsel anlamada hukuk eğitimi almış arkadaşlar bence şu aşağıda sıralayacağım konularda bizimle paylaşımda veya bilgilendirmede (AYM veya diğer mahkeme kararları da olabilir) bulunurlarsa sevinirim:

1.       İltisak ve irtibat denen tanım her yere çekilebilecek muğlak bir kavramdır. Bu bir garabettir. KHK ve sonuçları ağır ceza niteliğinde bir yaptırımdır.

2.       İltisak ve irtibat denen kavramlar zaten bir garabettir ancak kabul edilse bile (bazı muhalefet partileri de maalesef desteklediğinden yazıyorum) keyfi yorumlamalara yol açmamalı.

Dün bende 26. İdarede duruşmadaydım. Muhtemelen bana da “en düşük seviyede irtibat” diyerek ret verecekler. Bu husus birçoğumuzun kanayan yarası hale geleceğinden dolayı hazırlık yapmamız gerektiğine inanıyorum.

• Beğeni 2
  • Onaylama 2

679 KHK - RET - KRİTER YOK (KURUM KANAATİ) - ANKARA 26. İDARİ (RET) - MART 2023' TE İSTİNAFA BAŞVURDUM.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
The Oracle, 43 dakika önce yazdı:

Dün bende 26. İdarede duruşmadaydım. Muhtemelen bana da “en düşük seviyede irtibat” diyerek ret verecekler. Bu husus birçoğumuzun kanayan yarası hale geleceğinden dolayı hazırlık yapmamız gerektiğine inanıyorum.

Hemen kalbinizi karartmayın. Ancak benim kararda bunun tanımı dahi yoktu. Sadece kurum savunmasında var ve sınırları yargı intiharlarıyla belirlenecek diyordu. Emsal danıştay kararlarına ragmen Ilk derecede çok yapacak bişey yok. Kendi kararımdan anladigim  idarede ilk derece mahkemede topu yukarı atmışlar kendilerini ise katmamışlar. Avukat bile mahcup şekilde kem küm etmişti ama korku büyük demekki. Umarım kararınız olumlu çıkar.

689-KKK-2019 ekim KYOK-komisyon ret- kurum kanaati-  idare mahkemesi süreci başladı

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
The Oracle, Bir saat önce yazdı:

Değerli arkadaşlar; bu “en düşük seviyede irtibat” utanmazlığı, yönetim veya zihniyet değişmezse eğer bizlerin hak ve hukuk mücadelesini 1-2 sene daha uzatacağa benziyor. Aslında bunun nedeni benim birkaç kararda gördüğüm “iltisak ve irtibata ilişkin olarak tam ve vicdani bir kanaat edinilememiştir” gerekçesi ile geri dönüşler artmaya başlayınca, dönüşleri engellemek için yeni bir icat gibi gözüküyor. Bilimsel anlamada hukuk eğitimi almış arkadaşlar bence şu aşağıda sıralayacağım konularda bizimle paylaşımda veya bilgilendirmede (AYM veya diğer mahkeme kararları da olabilir) bulunurlarsa sevinirim:

1.       İltisak ve irtibat denen tanım her yere çekilebilecek muğlak bir kavramdır. Bu bir garabettir. KHK ve sonuçları ağır ceza niteliğinde bir yaptırımdır.

2.       İltisak ve irtibat denen kavramlar zaten bir garabettir ancak kabul edilse bile (bazı muhalefet partileri de maalesef desteklediğinden yazıyorum) keyfi yorumlamalara yol açmamalı.

“en düşük seviyede irtibat” yazili değil benim kararda, "...FETÖ/PDY ile en az irtibat derecesinde bağının olduğu sonucuna varıldığından..." yazılı. Bu hususu daha önce  paylaşanlar konuyu eksik ifade etmiş olabilirler.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Demirci, 25 dakika önce yazdı:

en düşük seviyede irtibat” yazili değil benim kararda, "...FETÖ/PDY ile en az irtibat derecesinde bağının olduğu sonucuna varıldığından..." yazılı. Bu hususu daha önce  paylaşanlar konuyu eksik ifade etmiş olabilirler.

En az irtibat derecesinde ne demek. Yanı üyelik irtibat arası mi anlamalıyız. Yoksa irtibatin en az derecesimi. Karar da tartışılan husus varmı. Ispatlanamayan üyelik unsuru vs.

Böyle bir sınıflandırma neye kime göre.

AYM irtibat/iltisak tanımı sonrası idare bu kavramların belirsiz ve öngörülemez olmadığı soylenemez. Bu kavramlarin hukuki niteligi ve objektif anlami Yargi ictihatlariyla belirlenebilecek durumdadir itirafinda bulunmus. Yanı ictihatlarla anlam kazanacak diye anladım. O yüzden yargı idarenin keyfiligini kilif değil hukuk literatüründe yer bulacak olması sebebiyle genel hukuk ilkelerine uygunluğunu gözetmek zorundadır. Kendi kurum savunmanızı bu tanimi nasil kullanarak hakliligini iddia ettigine dair kontrol etmenizi oneririm .

689-KKK-2019 ekim KYOK-komisyon ret- kurum kanaati-  idare mahkemesi süreci başladı

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Herşeyeinanabiliri, 1 saat önce yazdı:

En az irtibat derecesinde ne demek. Yanı üyelik irtibat arası mi anlamalıyız. Yoksa irtibatin en az derecesimi. Karar da tartışılan husus varmı. Ispatlanamayan üyelik unsuru vs.

Böyle bir sınıflandırma neye kime göre.

AYM irtibat/iltisak tanımı sonrası idare bu kavramların belirsiz ve öngörülemez olmadığı soylenemez. Bu kavramlarin hukuki niteligi ve objektif anlami Yargi ictihatlariyla belirlenebilecek durumdadir itirafinda bulunmus. Yanı ictihatlarla anlam kazanacak diye anladım. O yüzden yargı idarenin keyfiligini kilif değil hukuk literatüründe yer bulacak olması sebebiyle genel hukuk ilkelerine uygunluğunu gözetmek zorundadır. Kendi kurum savunmanızı bu tanimi nasil kullanarak hakliligini iddia ettigine dair kontrol etmenizi oneririm .

Yani fetoyle ilişki/bağ, irtibattan daha düşük seviyede değil demek oluyor (yani irtibat ilişkisi derecelendirilmiyor/sınıflandırılmıyor aslında; benim kararda durum böyle, başkasını bilemem).

Kararda fazla kişiselleştirme yapılmamış, daha çok genel ifadeler kullanilmis, kurum da dilekçelerinde genel ifadeler kullanmıştı. Esas kurumun soyut kanaatinin somutlastirilmasi gerekirken (bunu altını çizerek talep etmiştim), benim somut bilgi, belge sunmadigim iddia edilmiş...

Tanım filan herşeyi kullanarak kendimi çok iyi savunduğumu düşünüyorum, içim rahat, mahkeme ara karar bile almadı.

• Şaşırma 1
  • Üzülme 1

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

22.12.2022 Müstemir Yetkilere İlişkin duyuru.

1- Ankara 21. İdare Mahkemesinin 02.01.2023 tarihi itibarıyla genel tevziye açılmasına, söz konusu tarihte 21. İdare Mahkemesinin derdest dosya sayısının genel tevziye açık diğer idare mahkemelerinin derdest dosya ortalamasına eşit olduğu kabul edilerek bu mahkemeye diğer genel tevziye açık idare mahkemeleri ile eşit tevzi yapılmasına,

2- Ankara 21. İdare Mahkemesinin 02.01.2023 tarihinden itibaren 685 sayılı Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 11'inci maddesi uyarınca Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu tarafından verilen kararlara karşı açılacak davalar (OHAL Komisyonu İşlemleri) yönünden tevziye kapatılmasına,

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Yukarıda Sayın Demirci'nin söylediğine ek olarak, o ifadenin anlamı şöyle. Kendilerince bir sıralamaya gitmişler anlaşılan

temas/irtibat    <    iltisak    <      suç sayılan üyelik, propagada...

Başvuruyu reddetmek için irtibat yeteceği için ve diğer ayrımlara ceza mahkemesi bakacağı için en az irtibat diyorlar.

Aferin tutarlı ve matematiksel bir iş olmuş. Pek alışık değiliz bunlardan böyle şeylere. Tebrik eder, aynı irtibat / iltisak kavramlarını Tamince'ye ve Pensilvanya'nın müdavimi olanlara da uygulamalarını temenni ederim.

TÜBİTAK'tan ihraç. KHK bursuyla PHD. Kesinleşmiş beraat

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Bize eşit şartlarda mücadele imkanı vermediler ki gerçekten ne kadar nitelikli olduğumuzu gösterelim. Hileli zarların olduğu bir oyunun içinde bulduk kendimizi. Şartların eşit olmadığı, zarların hileli olduğu bir oyunda hayatta kalmak bile çok büyük bir başarı. Tüm olumsuzluklara rağmen mücadeleden vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz, mücadele edeceğiz. Eninde sonunda kazanacağız, buna şüphe yok. Bize düşen görev, o gün gelene kadar ilk önce akıl sağlığımızı, sonra beden sağlığımızı korumak ve azimle ve inadına yaşamak.  Her birimiz farklı ailelerde, farklı kültürlerde, çok farklı şartlar altında yaşadık, büyüdük ve bu günlere geldik. Hepimizin başına aynı olay gelmiş olsa da, herkesin tepkisi, reaksiyonu, hissettiği şeyler, dayanma eşiği vs farklı. Ama işin özü bence haklı olduğumuzu bildiğimiz böyle bir durumda dirayetli olup yaşamaya devam etmek. Tüm olumsuzluklara rağmen yaşayacağız ve ileride tüm haklarımızı aldığımız günlere akıl ve beden sağlığımız tam olarak ulaşacağız. 
    • Hocam, kendinize haksızlık etmeyin. Devlet söz vermiş 657ye uyduğun sürece sorun yok demiş. Birçok kişi de buna güvenip kendini o memuriyet için hazırlamıştı ve o işe kendini adamıştı. Özellikle belli bir yaştan sonra gerçekten zordu bu işler. Birçok kişiye de yedikleri damga çok ağır geldi, yeni bir hayat kurmak için o psikolojik gücü kendilerinde bulamadılar. Bunun üstüne uğraştığımız davaları parçalanan aileleri ekleyin. Hayatta kalabilmeniz bile başarı aslında.
    • 8 sene geçti ve hiç bir şey değişmedi. Parkomatta  çalışdım, inşaatlarda çalıştım, tarla işlerinde çalıştım, bir buçuk sene kadar dershanede çalıştım (depremden sonra kapandı) fabrikada 3-5 ay çalıştım ödeme sorunu olunca  ayrıldım yine inşaattayım. 8 yılda bir kazmaya sap olamadım, ortalamaya baksan 8 yıl asgari ücret altında kazandım. Hep günü kurtarma uğraşıyla  geçti 8 sene. Bu 8  sene bana ne kadar beceriksiz işe yaramaz olduğumu gösterdi. Bazen düşünüyorum nasıl bir günahım varmışta bu duruma düştüm ve kurtulamıyorum ... Ülkenin hukuk olsun adalet olsun ekonomi olsun vesaire memnun değilizya, ben bunun bin katı kendimden memnun değilim ...
    • Yeminle şaka gibiyiz ya. Herkese açık bir forumda birbirine dilekçe dava danışan, fikir alış verişi yapan, sabır tavsiye eden, gündem hakkında analizler yapan "terörist" mi olur arkadaş? İçinde olmasak tam bir komedi değil mi şu durum aslında? 8 sene be.
    • Bir düşüncem de KHK mağdurlarıyla ilgili... Mağdurlar bu işin çözümünün peyder pey olacağını bir türlü anlayamadı... pazarlamada "foot at the door" diye bir tabir vardır, yani ayağınızı kapıya koyabilirseniz, satışı büyük ihtimalle halledersiniz... burada da o ayak, ufak da olsa, KHK'lı bir grubun toplu iade olmasıydı... mesela takipsizlik-beraat alanlar iade olabilseydi, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iade olma yolu açılacaktı, çünkü o kapı açılmış olacaktı bir kere... ama bunun yerine ne zaman takipsizlik alanların iadesi gündeme gelse, diğer tüm KHK'lılar "bizde, bizde, bizde..." demeye başladı ve o kapıya ayak bu yüzden hiç konulamadı, çünkü kapı hiç açılamadı... Bu talepler nedeniyle, iade işi toplum nazarında en ağır kişinin iade olacağı şeklinde ve çok ağır mali külfete neden olacak şeklinde yorumlandı veya imajı o şekilde verildi (Abdurrahman Dilipak'ın idareyi KHK'lılarla ilgili mali külfetle korkutma twitini hatırlayın)... halbuki hep beraber en azından takipsizlik-beraat alanlar gibi toplum vicdanını da kanatan bir kesimin iade olmasını savunsaydık, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iadesi toplum nazarında daha kabul edilebilir hale gelecekti...
  • Yeni Oluştur...