İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

Bu da DW haberinin yazılı hali.

https://m.dw.com/tr/aymden-kritik-khk-kararı-üyeliğe-mgk-karar-veremez/a-58081177?maca=tr-Twitter-sharing

Videoya göre yazılı haberin bazı nüansları var, ama yazılı halini daha somut ve gerçekçi buldum. Her iki habere göre de hakiki, işe yarar, dişe dokunur ve herhangi birimizin işe dönmesine yol açacak bir iptal kararı yok maalesef.

Tabii bunların hiçbirinin resmi bir açıklama olmadığını belirtmek gerekiyor.

TÜBİTAK'tan ihraç. KHK bursuyla PHD. Kesinleşmiş beraat

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Yazılı hukuktan, idari işlemlerden ve koyulan kurallardan hiç anlamam ama benim gibi birinin bile anladığı birşey varsa "hala Harranlıyız" ?

• Beğeni 4
  • Onaylama 1

Herkes icin adalet

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

https://t24.com.tr/haber/AYM-den-kritik-KHK-karari-uyelige-mgk-karar-veremez,962284

Kararın bu şekilde verildiği yönünde haber yapılmış bu sitede ilgisi çekenler okuyabilir açıklama yapacak arkadaşları da merakla bekliyorum

679 KHK-KYOK-İnceleme devam ediyor-Sd Kart:DİL 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Zaten benim 20.idare mahkemesi gruplara üyeliği,mensubiyeti veya Iltisaki yahut bunlarla irtibatı olduğu gerekçesi ile red vermiş....yani idare mahkemesi benim için iltisakli demiş.3minim bir cogumuza da bunu yapmışlardır.dolayisiyla AYM kararı da idare mahkemesi iltisak durumuna bakar demiş...yani bizleri kapsamiyor..benim yorumum

AYM kararına göre ise ilk önce mahkeme sonra ihraç olmalıydık.

672 Red. 20.idare

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
vergici672, 23.06.2021 - 09:34 yazdı:

Hocam söylediğiniz gerekçeler çok makul ve katılıyorum. Beni umutsuzluğa sevk eden nokta ise, İ.F.'nin atanmasının ardından çoğunluğun şahinlere geçmesi. Örneğin geçen hafta çıkan İletişim Başkanlığı kararına bakarsanız, burada neredeyse tamamı Abdullah Gül tarafından atanmış üyelerin 6-7'sinin karşı oy yazılarını görürsünüz. Şahin grup bir kişi ile önde. Yine umutsuzluğa sevk eden ikinci nokta, burada bu kararı verip, mahkemelerden retleri hızlandırabilirler, böylece kendilerince bu sorunu çözmüş olurlar. Bu durumda bir iktidar değişikliğinde kanun hariç çözüm yolu kalmaz. Son olarak iyice otoriterleşen ve elindeki bütün silahları baskı için kullanan bir yapı oluştu. Geçen yılın Kasım ayında ortaya çıkan demokrat havanın tam tersi durumu yaşıyoruz.

Özetle, hukuki mantığım sizin görüşlerinizi desteklese de, siyasi mantığım tersini gösteriyor.

Dostlar işin özeti vergici emminin bu yorumunda. AYM aslında bize çok büyük bir kazık attı. Yıllarca bu KHKları sorumluluktan kaçınmak için gündemine almadı.

Ta ki çoğunluk Erdoğan'ın atadıklarına geçinceye kadar. Çünkü onların vereceği karar belliydi. Gerekçeli karar çıkınca göreceğiz, yüksek olasılıkla Gül'ün atadıkları "iptal" diyerek kendilerini şirin göstermişlerdir.

E be adamlar, çok iptal istiyordunuz da, geçen sene neden görüşmediniz. Halbuki bir aylık müracaatları bile görüşüyordunuz.

TÜBİTAK'tan ihraç. KHK bursuyla PHD. Kesinleşmiş beraat

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

AYM basit bir ifade ile irtibat ve iltisak girmemiş.

Kişi eğer fetö terör örgütü üyesi veya mensubiyeti ile ihraç edilmiş ise bir idari karar ile seni örgütü üyesi veya mensubu olarak değerlendirdik ve kamudan ihraç ettik şeklinde yapamazsınız bunun kararını mahkemeler verir demiş. 

Durumun ohal komisyonuna ve komisyonun inceleme yaptığı iltisakı ve irtibatı yönüyle bir alakası yok AYM başkanı dünkü konuşmasında ise idarenin bu alanda takdirinin olabileceğini irtibat ve iltisakın da idare mahkemeleri ile ortaya konulacağı tarzında bir şeyler ifade etmişti.

Bizi ilgilendiren kısım irtibat ise önce komisyon ki dilerim burada ayıklanır iş sonra idari yargının vereceği emsal kararlar ile irtibat ve iltisakın netleşmesi kısaca arkadaşlar Danıştay bu konuda asıl söz sahibi tabi AYM başka konularda hak ihlali kararı verebilir örneğin bu işlerin 6-7 sene sürmesi kamuda istihdam edilememe durumu ya da yurtdışı yasağı vs temel haklar noktasında da KHK ların etkilediği alanlar oldu bu konularda bir şeyler diyebilir örneğin kişinin irtibat ve iltisakı için ohal komisyonunu 5 sene idare mahk 2 istinafı 1 Danıştay ı 2 sene beklemesi toplam 9 yıl yapıyor bu süre uzun bir süre diyebilir.

672 Enerji Bak. 23 Mayıs kabul sistemde

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Karagöz, 9 saat önce yazdı:

Dostlar işin özeti vergici emminin bu yorumunda. AYM aslında bize çok büyük bir kazık attı. Yıllarca bu KHKları sorumluluktan kaçınmak için gündemine almadı.

Ta ki çoğunluk Erdoğan'ın atadıklarına geçinceye kadar. Çünkü onların vereceği karar belliydi. Gerekçeli karar çıkınca göreceğiz, yüksek olasılıkla Gül'ün atadıkları "iptal" diyerek kendilerini şirin göstermişlerdir.

E be adamlar, çok iptal istiyordunuz da, geçen sene neden görüşmediniz. Halbuki bir aylık müracaatları bile görüşüyordunuz.

AYM daha öncesinde de Noterlik kanunu ve bir kaç bireysel başvuru kararında kendi yönünü belli etmişti. Orada tabii işin özüne geçmeden değerlendirme yapmıştı. Burada işin özüne de geçti ve şunu demeye getirdi, Anayasa 129'u, haklar bölümündeki maddelerin önüne koydum. Özgürlükçü değil, güvenlikçiyim dedi.

Diğer taraftan bizlerin kararlarında ve mahkemelerde karşımıza çıkanlar AYM'nin verdiği kararlara halen aykırı. Bireysel başvuru kararlarında, AYM açıkça, irtibat-iltisakı somut olarak ortaya koy diyor. Oysa hem OHAL komisyonu hem de özel idare mahkemeleri (Ankara 19-28. idare mahkemeleri) bu değerlendirmeyi somut olarak yapmıyor. Oradan yana ileride bir çıkış kapısı olabilir.

Bunun haricindeki tek çıkış yolu ise iktidarın ve özellikle ortağının gitmesi. CHP'nin kanun teklifi bu anlamda çok önemli. Muhtemelen diğer muhalefet partileri de bu yönde destek vereceklerdir. Ancak ortağı yanında olduğu sürece, iktidar tarafından böyle bir şey beklemiyorum.

• Beğeni 3
  • Onaylama 3

KHK Forum Editörü - 672 Maliye - VDK

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Ya benmi yanlış anladim bu AYM karari aslinda dostlar alışverişte görsün minvalinde cunku uye olmak veya mensubiyeti bulunmak zaten ağır bir suçtur.dusununki uyeliginden veya mensubiyetinden şüphelenen birine irtibat iltisak etiketi zaten yapışmıştır neyi iptal ettiklerini acaba kendileri biliyormu

• Beğeni 2
  • Onaylama 4

679 tarım Bakanlığına bağlı il müdürlüğü engelli işçi adli beraat a bendinden  2 gizli tanık marifeti ama bir birlerini yalanlayan gizli tanık

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
vergici672, 11 dakika önce yazdı:

AYM daha öncesinde de Noterlik kanunu ve bir kaç bireysel başvuru kararında kendi yönünü belli etmişti. Orada tabii işin özüne geçmeden değerlendirme yapmıştı. Burada işin özüne de geçti ve şunu demeye getirdi, Anayasa 129'u, haklar bölümündeki maddelerin önüne koydum. Özgürlükçü değil, güvenlikçiyim dedi.

Diğer taraftan bizlerin kararlarında ve mahkemelerde karşımıza çıkanlar AYM'nin verdiği kararlara halen aykırı. Bireysel başvuru kararlarında, AYM açıkça, irtibat-iltisakı somut olarak ortaya koy diyor. Oysa hem OHAL komisyonu hem de özel idare mahkemeleri (Ankara 19-28. idare mahkemeleri) bu değerlendirmeyi somut olarak yapmıyor. Oradan yana ileride bir çıkış kapısı olabilir.

Bunun haricindeki tek çıkış yolu ise iktidarın ve özellikle ortağının gitmesi. CHP'nin kanun teklifi bu anlamda çok önemli. Muhtemelen diğer muhalefet partileri de bu yönde destek vereceklerdir. Ancak ortağı yanında olduğu sürece, iktidar tarafından böyle bir şey beklemiyorum.

DW Türkçe'de yer alan haberdeki gibi "iltisak" ve "irtibat" ibareleri iptal edilmediği için Anayasa Mahkemesi kararının, 7086 sayılı Kanun ile ihraç edilen personeli çok fazla etkilemeyeceği söylenebilir. Ancak, yine de 7086 ile ihraç edilen 4 bini aşkın kamu personelinden hangisinin üyelikten, hangisinin mensubiyetten, hangisinin iltisaktan, hangisinin irtibattan ihraç edildiği belli olmadığı için yeni bir hukuki karmaşa ortaya çıkabilecektir.

672 KHK incelemeye devam

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Bir düşüncem de KHK mağdurlarıyla ilgili... Mağdurlar bu işin çözümünün peyder pey olacağını bir türlü anlayamadı... pazarlamada "foot at the door" diye bir tabir vardır, yani ayağınızı kapıya koyabilirseniz, satışı büyük ihtimalle halledersiniz... burada da o ayak, ufak da olsa, KHK'lı bir grubun toplu iade olmasıydı... mesela takipsizlik-beraat alanlar iade olabilseydi, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iade olma yolu açılacaktı, çünkü o kapı açılmış olacaktı bir kere... ama bunun yerine ne zaman takipsizlik alanların iadesi gündeme gelse, diğer tüm KHK'lılar "bizde, bizde, bizde..." demeye başladı ve o kapıya ayak bu yüzden hiç konulamadı, çünkü kapı hiç açılamadı... Bu talepler nedeniyle, iade işi toplum nazarında en ağır kişinin iade olacağı şeklinde ve çok ağır mali külfete neden olacak şeklinde yorumlandı veya imajı o şekilde verildi (Abdurrahman Dilipak'ın idareyi KHK'lılarla ilgili mali külfetle korkutma twitini hatırlayın)... halbuki hep beraber en azından takipsizlik-beraat alanlar gibi toplum vicdanını da kanatan bir kesimin iade olmasını savunsaydık, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iadesi toplum nazarında daha kabul edilebilir hale gelecekti...
    • dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
  • Şimdi Popüler

• Yeni Oluştur...