İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

Konuk

Karar - Ahmet Taşgetiren

• Anayasa Mahkemesi her gün hak ihlali kararları veriyor. En sonuncusu milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu ile ilgili. AYM’nin önünde kıyamet gibi dosya var. OHAL Komisyonu’nun önünde kıyamet gibi dosya var, AİHM’in önünde kıyamet gibi dosya var. İnsanlar “adalet” arıyor. 

Bugüne kadar 125 bin kişiyi KHK ile devletteki görevinden ihraç etmişiz. İnfazı peşin gelmiş, “Git hakkını Adaletten ara” demişiz. Ara ki bulasın. 

İçerde tutmak için birinden bırakıp ötekinde yakaladığımız ve tutukluluğu bin bilmem kaç günü geçmiş adamlar içerde adaleti bekliyor. KHK ile ihraç edilip yargıda beraat kararı alanlar göreve dönmek için adaleti bekliyor. 

Ben 15 Temmuz’un ardından ilk KHK ile 50 bini aşkın insan için ihraç kararı çıktığında “Bunların her birinin FETÖ’cü olduğuna Tayyip bey kefil midir?” diye yazmış, “Oysa bütün bu ihraçlar onun kefaleti ile gerçekleşiyor” demiştim. 

125 bin 678 kişi ihraç edilmiş bugüne kadar. Çığlık dolu Türkiye. Cezaevleri tıklım tıklım. 

* * *

Bu kadro “Ahiret inancı” olan bir kadro. Yani orada “Büyük muhakeme” var ve herkes yaptığının hesabını verecek. En zor hesap zulüm hesabı. Çünkü en büyük “kul hakkı” zulümle oluşur. Zulmettiğin varlıkla helalleşmeden kurtulmak söz konusu değil. 

Hani bir anekdot var. Rivayet edilir ki Kanuni Sultan Süleyman vefat ettiğinde şahsına ait küçük bir sandığın nâşı ile birlikte mezara konmasını vasiyet etmiş. Olurdu olmazdı tartışılmış, Şeyhülislam Ebussuud Efendi’ye sormuşlar. Şeyhülislam “Böyle bir şey caiz değil ama bakalım ne var içinde” diyerek sandığı açtırmış. Bakmışlar ki sandığın içinde Ebussuud’un Padişah’ın kararlarına mesnet teşkil eden “Fetva”ları var. Şeyhülislam derin endişe içinde şöyle demiş: 

“-Hey büyük sultan, sen Allah katında kendini temize çıkardın, mesuliyeti bize yıktın, biz nasıl bunun altından kalkacağız bakalım?”

Bu gelenekler var bizde ama olağanüstülükler her şeyin kimyasını olduğu gibi bizim kalb kimyamızı da etkiliyor ve yukardan aşağıya herkesin adalet formatı allak bullak oluyor. 

Karar veren, oy veren, fetva veren “Zulüm var ama…” deyip kıvranmaya başlıyor. 

Herkes herkesin gözünün içine bakıyor ve mazlumun ahı atmosferin içinde kaybolup gidiyor. 

Ahiret hesabı unutuluyor. Hatta öyle bir hesap yokmuş gibi davranılıyor. 

Biliyorum birileri “Hukuk devleti”nde ahiretten bahsetmemi yadırgayacaktır. Ne yapalım, her çaresiz “Bu işin mahşer boyutu var” diyerek teselli olmuyor mu? Çığlıkların dört duvar arasına gömüldüğü bir durumda “Yahu Allah’ın huzuruna gideceğiz” demekten başka çare mi var? 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Neco, 4 saat önce yazdı:

Pasaport tahtidi kaldırmak için örnek dilekçeye ihtiyacım var. Örnek dilekçeyi nereden ve nasıl bulabilirim. Teşekkürler...

• Beğeni 5
  • Teşekkür 1

• 679 KHK EGM • İade 20.11.2019 • Tebliğ 29.11.2019 • Atama 05.08.2020 • Göreve Başlama 14.09.2020 • Emeklilik LOADING...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Yaren672, 8 saat önce yazdı:

@vergici672 @varex   Merhabalar

Sizlerin bilgisine ihtiyacım var yardımcı olurmusunuz.Eşim 672 EGM ihraç              sigortaya 1995 girişi var Mesleğe giriş 2000 Askerlik borçlanması ödendi Toplam sigorta pirim 9200 günü var       44 yaşında ne zaman emekli olabilir                   İhraçtan sonraki 3 yıldır sigortalı çalıştı  Şu an işsiz 3.5 yıldan fazla sigortalı çalışırsa emekli sandığından emeklilik hakkımız olmayacak mı ?Malum iş yerleri sigortasız çalıştırmıyor   Kusura bakmayın Sizden fikir yorum almak bize yol gösterecek

öncelikle geçmiş olsun..

sigortalı bir işte çalışıp kalan günleri tamamlayarak emekli olma hakkı tabi ki var...

ihraç olması demek emekliliğe esas haklarının kaybolması demek değil...

size yakın bir SGK ya uğrayıp geriye dönük olarak hizmet çizelgesi ve emekli olmak için gereken prim süresini öğrenebilirsiniz..

ayrıca E Devlet HİTAP programına girip hizmet dökümünüze bakıp emeklilik için kalan gün sayısını görebilirsiniz..

ihraç olmak emeklilik ile ilgili hak kaybı demek değil arkadaşlar...bunu özelde çalışarak tamamlama şansınız her daim var....

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

3.5 yıl sonra pardon diyerek beni göreve iade eden Sayın komisyon görevlilerine teşekkürler...

6 aydır komisyon tarafından iade edilmeme rağmen  ancak bu hafta çalışacağım yeri belirleyebilen sayın EGM yöneticilerine saygılar....

bir altı ay sonra gel tercih yap seni bir yerlere atalım araştırma merkezine vs. diyerek beni çağıracak olan bakanlık personeline içten sevgiler....

oturacak bir koltuk bir masa bulduğumda ise mahkeme kararıma rağmen beni bir kaç yıl daha bekletme planı olan sayın büyüklerimize hem sevgi hem saygılar..

tamam coğrafya kaderdir ama Afrika ya da Şili de değiliz...Ant dağları yok karşımızda ya da Atakama çölüne cephe değil evimiz, çita yok bahçemizde...

hayallerimiz umutlarımız yitik ya da gaip değil...üstelik yaşama enerjimiz hala full seviyeye yakın...ve gözlerimiz ileriye bakıyor....

bizi seven ya da sevmeyen sayın büyüklerimiz iade olan insanları sevin bağrınıza basın artık bir mendil uzatın onlara....

dağları yırtıp enginlere sığmayacak kadar azimli, vatan için millet için çalışacak bu insanlar için pardon demeseniz bile yeniden bir merhaba deyin.....

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Konu Dışı:

İnternette karşılaştığım aşağıdaki pazar fıkrası bana forumda paylaşılan duyumları anımsattı:)

Şef’in Tahmin Raporu

Eylülün ortası geldi diye Kızılderililer, şeflerine hazırlık yapmak için kışın nasıl geçeceğini sormuşlar, tam olarak bilememekle birlikte ‘karizma çizilmesin’ diye bir cevap vermesi de lazım, yerden aldığı bir tutam toprağı havaya doğru savurmuş ve gözlerini kısıp  “Çok soğuk geçecek odun toplayın!” demiş kabilesindekilere..
Rezil olmamak içinde eyalet Meteoroloji istasyonunu da gizlice telefonla aramayı ihmal etmemiş.
”Veriler henüz tam değil!” demiş yetkili, “Tahminimizi netleştiremedik..!”
Bir hafta sonra tekrar aramış istasyonu “Soğuk olacak değil mi?” diye
“Hava istasyonlarından tam veri alamıyoruz!” demiş yetkili “Ama  çok soğuk olacağı konusunda başka bir gözlemimiz var..”
Şef köyüne dönüp bin bir havayla “En ufak odun parçasını bile biriktirin!” demiş Kızılderililere.
İki hafta Meteoroloji istasyonuna bu sefer bizzat gidip kabilesine rezil olmamak için “Tamamen emin misiniz?.. Ufak bir şüpheniz yok değil mi kışın soğuk geçeceğinden?” diye sormuş..
“Dediğimiz gibi istasyonlardan net sonuç alamıyoruz!” demiş yetkili “Ama şundan emin olun ki çok soğuk geçecek. Çünkü bütün Kızılderililer bir aydır deli gibi odun topluyorlar..!”

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

x7RSDU.png

fıkra ama gerçek kadar gerçek bir fıkra:)

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

İrtibat iltisak nedir. Bir kişi takipsizlik yada beraat dahi alsa, isterseniz göreve iadeyi engelleyebileceginiz argumanlardir. Ohal komisyonu irtibat iltisak in tanımını yapmamıştır. İlk derece idare mahkemesi yapmamıştır. Ama bölge idare tanımını yapmıştır. Fakat bölge idare de kaç tane kriter yan yana olursa irtibat iltisak olur yada hangi kriterler irtibat iltisak tır diye net bir şekilde sıralama yada açıklama yapmamıştır. Şimdi sıra geldi danıştaya. Ben danistay in da irtibat iltisak kavramlarını taniyacagini düşünüyorum. Tanımını biraz genişletebilir ama ? yani iş Danıştay'da bitmez. Son kapı anayasa mahkemesi. Ben anayasa mahkemesinin irtibat iltisak i anayasaya aykırı bulacağını düşünüyorum. Yada umut ediyorum. Zaten anayasa mahkemesi de "yok kardeşim bir kisi takipsizlik de alsa beraat da alsa suçludur işe dönemez " derse. Artk iç hukuk yolu tükenmiştir . Ve olay bitmiştir. Ahim den  yüklü miktarda tazminat almak dışında bir işlem geriye kalmamıştır . 

701 ile açığa alınmadan ihraç. İdari soruşturma yok. Adli soruşturma Kasım 2020 takipsizlik. Komisyon incelemesi devam ediyor.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

ben AİHM den de ümitli değilim eğer AYM topa girmezse. çünkü komisyonu zaten AİHM başımıza sardı. suriyeliler gibi bi kozumuz oldukça AİHM i daha çoook takmayız umursamayız. AİHM başkanını son tavırları da bunu doğruluyor gibi zaten.

Güncelleme • • wildPuppy

su sıkan itfayenin hortumunu... Sadece adalet bekleyişinde.Komisyon RET,  ilk celsede beraat! İdari Mahkemede adalet haykırışında.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Bazıları çok yazıyor . Komisyon 672 dururken 701 den karar açıklıyor. (Bu kararda yüzde 90 red oluor zaten) . Arkadaşlar komisyon KHK sırasına göre değil , en kolay ret verebileceginden en zor ret verebileceğini göre sıralama yapıyor. Mesela hapis cezası alanlar en hızlı ret alanlardır. Sonra bol kriterli olanlar en sonda az kriter yada hiç kriteri olmayıp fişleme veya kurum kanaati gibi şeylerle ret alanlar. Şimdi bazıları dicek kritermi yaristiriyoz. Hayır. Bana kalırsa beraat ve takipsizlik alan herkes suçsuzdur ve görevine dönmelidir. Hatta hapis cezası alan kişi Yargıtay onaylamadikca hukumozludur . Yargıtay onaylayinca cezası kesinleşir. Ama benim böyle düşünmem komisyonun çalışma bicimini değiştirmiyor. Yani komisyonun çalışma ve dosya sıralama biçimi bu. Yapacak bise yok. 

• Beğeni 2
  • Onaylama 1
  • Katılmama 1

701 ile açığa alınmadan ihraç. İdari soruşturma yok. Adli soruşturma Kasım 2020 takipsizlik. Komisyon incelemesi devam ediyor.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Bize eşit şartlarda mücadele imkanı vermediler ki gerçekten ne kadar nitelikli olduğumuzu gösterelim. Hileli zarların olduğu bir oyunun içinde bulduk kendimizi. Şartların eşit olmadığı, zarların hileli olduğu bir oyunda hayatta kalmak bile çok büyük bir başarı. Tüm olumsuzluklara rağmen mücadeleden vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz, mücadele edeceğiz. Eninde sonunda kazanacağız, buna şüphe yok. Bize düşen görev, o gün gelene kadar ilk önce akıl sağlığımızı, sonra beden sağlığımızı korumak ve azimle ve inadına yaşamak.  Her birimiz farklı ailelerde, farklı kültürlerde, çok farklı şartlar altında yaşadık, büyüdük ve bu günlere geldik. Hepimizin başına aynı olay gelmiş olsa da, herkesin tepkisi, reaksiyonu, hissettiği şeyler, dayanma eşiği vs farklı. Ama işin özü bence haklı olduğumuzu bildiğimiz böyle bir durumda dirayetli olup yaşamaya devam etmek. Tüm olumsuzluklara rağmen yaşayacağız ve ileride tüm haklarımızı aldığımız günlere akıl ve beden sağlığımız tam olarak ulaşacağız. 
    • Hocam, kendinize haksızlık etmeyin. Devlet söz vermiş 657ye uyduğun sürece sorun yok demiş. Birçok kişi de buna güvenip kendini o memuriyet için hazırlamıştı ve o işe kendini adamıştı. Özellikle belli bir yaştan sonra gerçekten zordu bu işler. Birçok kişiye de yedikleri damga çok ağır geldi, yeni bir hayat kurmak için o psikolojik gücü kendilerinde bulamadılar. Bunun üstüne uğraştığımız davaları parçalanan aileleri ekleyin. Hayatta kalabilmeniz bile başarı aslında.
    • 8 sene geçti ve hiç bir şey değişmedi. Parkomatta  çalışdım, inşaatlarda çalıştım, tarla işlerinde çalıştım, bir buçuk sene kadar dershanede çalıştım (depremden sonra kapandı) fabrikada 3-5 ay çalıştım ödeme sorunu olunca  ayrıldım yine inşaattayım. 8 yılda bir kazmaya sap olamadım, ortalamaya baksan 8 yıl asgari ücret altında kazandım. Hep günü kurtarma uğraşıyla  geçti 8 sene. Bu 8  sene bana ne kadar beceriksiz işe yaramaz olduğumu gösterdi. Bazen düşünüyorum nasıl bir günahım varmışta bu duruma düştüm ve kurtulamıyorum ... Ülkenin hukuk olsun adalet olsun ekonomi olsun vesaire memnun değilizya, ben bunun bin katı kendimden memnun değilim ...
    • Yeminle şaka gibiyiz ya. Herkese açık bir forumda birbirine dilekçe dava danışan, fikir alış verişi yapan, sabır tavsiye eden, gündem hakkında analizler yapan "terörist" mi olur arkadaş? İçinde olmasak tam bir komedi değil mi şu durum aslında? 8 sene be.
    • Bir düşüncem de KHK mağdurlarıyla ilgili... Mağdurlar bu işin çözümünün peyder pey olacağını bir türlü anlayamadı... pazarlamada "foot at the door" diye bir tabir vardır, yani ayağınızı kapıya koyabilirseniz, satışı büyük ihtimalle halledersiniz... burada da o ayak, ufak da olsa, KHK'lı bir grubun toplu iade olmasıydı... mesela takipsizlik-beraat alanlar iade olabilseydi, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iade olma yolu açılacaktı, çünkü o kapı açılmış olacaktı bir kere... ama bunun yerine ne zaman takipsizlik alanların iadesi gündeme gelse, diğer tüm KHK'lılar "bizde, bizde, bizde..." demeye başladı ve o kapıya ayak bu yüzden hiç konulamadı, çünkü kapı hiç açılamadı... Bu talepler nedeniyle, iade işi toplum nazarında en ağır kişinin iade olacağı şeklinde ve çok ağır mali külfete neden olacak şeklinde yorumlandı veya imajı o şekilde verildi (Abdurrahman Dilipak'ın idareyi KHK'lılarla ilgili mali külfetle korkutma twitini hatırlayın)... halbuki hep beraber en azından takipsizlik-beraat alanlar gibi toplum vicdanını da kanatan bir kesimin iade olmasını savunsaydık, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iadesi toplum nazarında daha kabul edilebilir hale gelecekti...
  • Yeni Oluştur...