İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

Tolga, 28 dakika önce yazdı:

İrtibat iltisak nedir. Bir kişi takipsizlik yada beraat dahi alsa, isterseniz göreve iadeyi engelleyebileceginiz argumanlardir. Ohal komisyonu irtibat iltisak in tanımını yapmamıştır. İlk derece idare mahkemesi yapmamıştır. Ama bölge idare tanımını yapmıştır. Fakat bölge idare de kaç tane kriter yan yana olursa irtibat iltisak olur yada hangi kriterler irtibat iltisak tır diye net bir şekilde sıralama yada açıklama yapmamıştır. Şimdi sıra geldi danıştaya. Ben danistay in da irtibat iltisak kavramlarını taniyacagini düşünüyorum. Tanımını biraz genişletebilir ama ? yani iş Danıştay'da bitmez. Son kapı anayasa mahkemesi. Ben anayasa mahkemesinin irtibat iltisak i anayasaya aykırı bulacağını düşünüyorum. Yada umut ediyorum. Zaten anayasa mahkemesi de "yok kardeşim bir kisi takipsizlik de alsa beraat da alsa suçludur işe dönemez " derse. Artk iç hukuk yolu tükenmiştir . Ve olay bitmiştir. Ahim den  yüklü miktarda tazminat almak dışında bir işlem geriye kalmamıştır . 

Anayasada bu kadar geniş bir suç kavramı olamaz zaten olmamalı. Suçun açık bir şekilde ifade edilmiş olması gerekir ben de anayasa mahkemesinin bu konuda olumlu karar çıkaracağını düşünüyorum. Ama tabi hukuki süreç malum türkiye şartlarında artık ne kadar sürer meçhul. Mecbur bekleyip göreceğiz.. 

689 khk, adalet bakanligi, takipsizlik, inceleme devam. "Katip arzu halim yaz yare böyle..."

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Tolga, Bir saat önce yazdı:

İrtibat iltisak nedir. Bir kişi takipsizlik yada beraat dahi alsa, isterseniz göreve iadeyi engelleyebileceginiz argumanlardir. Ohal komisyonu irtibat iltisak in tanımını yapmamıştır. İlk derece idare mahkemesi yapmamıştır. Ama bölge idare tanımını yapmıştır. Fakat bölge idare de kaç tane kriter yan yana olursa irtibat iltisak olur yada hangi kriterler irtibat iltisak tır diye net bir şekilde sıralama yada açıklama yapmamıştır. Şimdi sıra geldi danıştaya. Ben danistay in da irtibat iltisak kavramlarını taniyacagini düşünüyorum. Tanımını biraz genişletebilir ama ? yani iş Danıştay'da bitmez. Son kapı anayasa mahkemesi. Ben anayasa mahkemesinin irtibat iltisak i anayasaya aykırı bulacağını düşünüyorum. Yada umut ediyorum. Zaten anayasa mahkemesi de "yok kardeşim bir kisi takipsizlik de alsa beraat da alsa suçludur işe dönemez " derse. Artk iç hukuk yolu tükenmiştir . Ve olay bitmiştir. Ahim den  yüklü miktarda tazminat almak dışında bir işlem geriye kalmamıştır . 

Tolga Hocam, maalesef AYM iltisak ve irtibatı anayasaya aykırı bulmamıştır. Tek olasılık bu kavramların ortaya çıkışından öncesi için (OHAL öncesi) uygulanamayacağını kabul etmeleri olabilir. Bu konuda henüz bir görüş belirtmediler.

https://www.anayasa.gov.tr/tr/haberler/norm-denetimi-basin-duyurulari/teror-orgutleriyle-iltisakli-veya-irtibatli-bulunanlarin-noter-arabulucu-ve-bilirkisi-olamamasini-ongoren-kurallarin-anayasa-ya-aykiri-olmadigi/

Arkadaşlar, AYM'yi de bir bütün ve sabit olarak görmeyelim derim. Gittikçe Sezer, Gül ve eski TBMM'nin atadığı üyeler emekli oluyor, yerlerine Erdoğan ve mevcut TBMM'nin atadığı üyeler geliyor. Bu da, zamanın AYM'nin KHK'lara bakışı açısından aleyhimize işlediği anlamına geliyor.

TÜBİTAK'tan ihraç. KHK bursuyla PHD. Kesinleşmiş beraat

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Yaren672, 14 saat önce yazdı:

@vergici672 @varex   Merhabalar

Sizlerin bilgisine ihtiyacım var yardımcı olurmusunuz.Eşim 672 EGM ihraç              sigortaya 1995 girişi var Mesleğe giriş 2000 Askerlik borçlanması ödendi Toplam sigorta pirim 9200 günü var       44 yaşında ne zaman emekli olabilir                   İhraçtan sonraki 3 yıldır sigortalı çalıştı  Şu an işsiz 3.5 yıldan fazla sigortalı çalışırsa emekli sandığından emeklilik hakkımız olmayacak mı ?Malum iş yerleri sigortasız çalıştırmıyor   Kusura bakmayın Sizden fikir yorum almak bize yol gösterecek

Hocam anladığım basamak yasasına denk gelmiş, tahminen 52 yaş gibi emekli olur. Ayrıca emekli olurken son 7 yıla bakıldığı için bundan sonraki her gün onu SSK emeklisi yapar. Eğer o yaşa kadar sgklı çalışmaz ise o yaşta emekli sandığı emeklisi olur. 

• Beğeni 1
  • Teşekkür 1

KHK Forum Editörü - 672 Maliye - VDK

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
wildPuppy, 56 dakika önce yazdı:

ben AİHM den de ümitli değilim eğer AYM topa girmezse. çünkü komisyonu zaten AİHM başımıza sardı. suriyeliler gibi bi kozumuz oldukça AİHM i daha çoook takmayız umursamayız. AİHM başkanını son tavırları da bunu doğruluyor gibi zaten.

Bir ülkenin Cumhurbaşkanı her önüne geleni (Bakan seviyesindeki resmi heyetleri bile) makamında kabul etmek durumunda degildir (Açıkçası sozkonusu ziyaret çerçevesinde Sn. Yargicin en fazla Adalet Bakanı ile görüşeceğini bekliyordum). Bu ziyaret vesilesiyle, resmi makamlarimizca Sn. Yargica çok ilgi/alaka gösterildigini de yakından gördük (Kısacası, bu ziyaret çerçevesinde AİHM'e cok önem verildiği sonucuna vardim). Elbette, bunun nedenleri var (AİHM kararlarını uygulamasalar kim ne diyebilir ki, di mi!). 2013'te 12.400 Dolar olan kişi başı gelirin şu an kaç olduğuna bakmanizi tavsiye ederim (şahsen ben baktikca çok üzülüyorum, eminim siz de uzuleceksiniz). Sıradan vatandaş ekonomi ile hukuk arasındaki güçlü iliskinin farkında olmayabilir, normaldir, ama çok güçlü bir iliski var. Bir şeye yok demekle, o şey yok olmuyor.

Ancak, AİHM'e giden yol çok uzun ve dikenli...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
chosenOne, 19.09.2020 - 14:32 yazdı:

675 ve daha oncesi KHK lar dururken 683 den karar vermek hatadır...

aynen öyle hocam. ama malesef karar verme mekanizması çok farklı. şuan karar vermesi zor dosyalar kaldı.

Dediğim Arş. Gör arkadaş cuma günü yökten aranmış. kriter kurum kanaati. takipsizlik var.

679 Yök İD

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Karagöz, 23 dakika önce yazdı:

AYM ile ilgili olarak, yine çok iç açıcı olmasa da, mesela geçen sene (2019 Temmuz) atanan bir üyeyi örnek vereceğim: Selahaddin Menteş ? Biliyorum çoğunuz kim olduğunu hemen hatırladı, geri kalanınıza da bu isim tanıdık geldi.

Kimdi peki Sayın Menteş? Eski OHAL Komisyonu Başkanımız olur kendisi.

https://www.anayasa.gov.tr/tr/baskanvekilleri-ve-uyeler/uyeler/selahaddin-mentes/

Dediğim gibi, zaman AYMnin ihraç KHKlarıyla ilgili kararı açısından aleyhimize işliyor.

Kendisi khklıların avukatlık yapmasına ilişkin kararda imzası var. Bu da işi daha enteresan hale getiriyor. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
vergici672, 10 dakika önce yazdı:

Kendisi khklıların avukatlık yapmasına ilişkin kararda imzası var. Bu da işi daha enteresan hale getiriyor. 

O da ayrıca garip olmuş evet ?

Belki de bu yukarılardan istenen birşeydi.

TÜBİTAK'tan ihraç. KHK bursuyla PHD. Kesinleşmiş beraat

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Tolga, Bir saat önce yazdı:

Bazıları çok yazıyor . Komisyon 672 dururken 701 den karar açıklıyor. (Bu kararda yüzde 90 red oluor zaten) . Arkadaşlar komisyon KHK sırasına göre değil , en kolay ret verebileceginden en zor ret verebileceğini göre sıralama yapıyor. Mesela hapis cezası alanlar en hızlı ret alanlardır. Sonra bol kriterli olanlar en sonda az kriter yada hiç kriteri olmayıp fişleme veya kurum kanaati gibi şeylerle ret alanlar. Şimdi bazıları dicek kritermi yaristiriyoz. Hayır. Bana kalırsa beraat ve takipsizlik alan herkes suçsuzdur ve görevine dönmelidir. Hatta hapis cezası alan kişi Yargıtay onaylamadikca hukumozludur . Yargıtay onaylayinca cezası kesinleşir. Ama benim böyle düşünmem komisyonun çalışma bicimini değiştirmiyor. Yani komisyonun çalışma ve dosya sıralama biçimi bu. Yapacak bise yok. 

Yakın zamana kadar ben de sizin gibi düşünüyordum (yani kolay kararlardan başladıklarını varsayıyordum) ama geçenlerde 3 (sözde) imamla ilgili kararı görünce acaba yanılıyor muyum dedim (umarım algı yaratma amacli istisnai bir durumdur). Komisyonun çalışma düzenini anlayabilmek mümkün değil diye düşünmeye basladim. Bu itibarla, komisyona ve faaliyetlerine artık işletme biliminin karmaşıklık (complexity) teorisinin penceresinden bakiyorum.

Saatini kıran, saatin kaç olduğunu bilemez ?

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Leviathan, 13 dakika önce yazdı:

Yakın zamana kadar ben de sizin gibi düşünüyordum (yani kolay kararlardan başladıklarını varsayıyordum) ama geçenlerde 3 (sözde) imamla ilgili kararı görünce acaba yanılıyor muyum dedim (umarım algı yaratma amacli istisnai bir durumdur). Komisyonun çalışma düzenini anlayabilmek mümkün değil diye düşünmeye basladim. Bu itibarla, komisyona ve faaliyetlerine artık işletme biliminin karmaşıklık (complexity) teorisinin penceresinden bakiyorum.

Saatini kıran, saatin kaç olduğunu bilemez ?

Komisyonun tabiki tam bir düzen ve çalışma sistemi yok. Bu zaten bı zamanlar ayda 5000 karar verirken şuan ayda 500 karar bile vermemesinden belli. Pandemiden önce de yavaslamisti zaten . 

701 ile açığa alınmadan ihraç. İdari soruşturma yok. Adli soruşturma Kasım 2020 takipsizlik. Komisyon incelemesi devam ediyor.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Karagöz, 20 dakika önce yazdı:

@vergici672 Hocam, şimdi inceledim o AYM kararını ben de. Oy birliği ile alınmış o karar. Belki de ne yapsaydılar boşunaydı, yukarılardan gelen bir karar vardı. Veya birileri çok aşırı saçmalamış olabiliriz diye de düşünmüş olabilir.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/09/20200908-8.pdf

Kararda iki adalet bakanlığı eski bürokratı (S.M ve Y.S) ile hükümetin söylediklerini harfiyen yerine getiren iki Sayıştay eski üyesi (R.A. ve R.G.) de olumlu yönde görüş bildirmiş. Çok şaşırdığım bir yaklaşımdı bu. Halen nedenini bulamadım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Bize eşit şartlarda mücadele imkanı vermediler ki gerçekten ne kadar nitelikli olduğumuzu gösterelim. Hileli zarların olduğu bir oyunun içinde bulduk kendimizi. Şartların eşit olmadığı, zarların hileli olduğu bir oyunda hayatta kalmak bile çok büyük bir başarı. Tüm olumsuzluklara rağmen mücadeleden vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz, mücadele edeceğiz. Eninde sonunda kazanacağız, buna şüphe yok. Bize düşen görev, o gün gelene kadar ilk önce akıl sağlığımızı, sonra beden sağlığımızı korumak ve azimle ve inadına yaşamak.  Her birimiz farklı ailelerde, farklı kültürlerde, çok farklı şartlar altında yaşadık, büyüdük ve bu günlere geldik. Hepimizin başına aynı olay gelmiş olsa da, herkesin tepkisi, reaksiyonu, hissettiği şeyler, dayanma eşiği vs farklı. Ama işin özü bence haklı olduğumuzu bildiğimiz böyle bir durumda dirayetli olup yaşamaya devam etmek. Tüm olumsuzluklara rağmen yaşayacağız ve ileride tüm haklarımızı aldığımız günlere akıl ve beden sağlığımız tam olarak ulaşacağız. 
    • Hocam, kendinize haksızlık etmeyin. Devlet söz vermiş 657ye uyduğun sürece sorun yok demiş. Birçok kişi de buna güvenip kendini o memuriyet için hazırlamıştı ve o işe kendini adamıştı. Özellikle belli bir yaştan sonra gerçekten zordu bu işler. Birçok kişiye de yedikleri damga çok ağır geldi, yeni bir hayat kurmak için o psikolojik gücü kendilerinde bulamadılar. Bunun üstüne uğraştığımız davaları parçalanan aileleri ekleyin. Hayatta kalabilmeniz bile başarı aslında.
    • 8 sene geçti ve hiç bir şey değişmedi. Parkomatta  çalışdım, inşaatlarda çalıştım, tarla işlerinde çalıştım, bir buçuk sene kadar dershanede çalıştım (depremden sonra kapandı) fabrikada 3-5 ay çalıştım ödeme sorunu olunca  ayrıldım yine inşaattayım. 8 yılda bir kazmaya sap olamadım, ortalamaya baksan 8 yıl asgari ücret altında kazandım. Hep günü kurtarma uğraşıyla  geçti 8 sene. Bu 8  sene bana ne kadar beceriksiz işe yaramaz olduğumu gösterdi. Bazen düşünüyorum nasıl bir günahım varmışta bu duruma düştüm ve kurtulamıyorum ... Ülkenin hukuk olsun adalet olsun ekonomi olsun vesaire memnun değilizya, ben bunun bin katı kendimden memnun değilim ...
    • Yeminle şaka gibiyiz ya. Herkese açık bir forumda birbirine dilekçe dava danışan, fikir alış verişi yapan, sabır tavsiye eden, gündem hakkında analizler yapan "terörist" mi olur arkadaş? İçinde olmasak tam bir komedi değil mi şu durum aslında? 8 sene be.
    • Bir düşüncem de KHK mağdurlarıyla ilgili... Mağdurlar bu işin çözümünün peyder pey olacağını bir türlü anlayamadı... pazarlamada "foot at the door" diye bir tabir vardır, yani ayağınızı kapıya koyabilirseniz, satışı büyük ihtimalle halledersiniz... burada da o ayak, ufak da olsa, KHK'lı bir grubun toplu iade olmasıydı... mesela takipsizlik-beraat alanlar iade olabilseydi, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iade olma yolu açılacaktı, çünkü o kapı açılmış olacaktı bir kere... ama bunun yerine ne zaman takipsizlik alanların iadesi gündeme gelse, diğer tüm KHK'lılar "bizde, bizde, bizde..." demeye başladı ve o kapıya ayak bu yüzden hiç konulamadı, çünkü kapı hiç açılamadı... Bu talepler nedeniyle, iade işi toplum nazarında en ağır kişinin iade olacağı şeklinde ve çok ağır mali külfete neden olacak şeklinde yorumlandı veya imajı o şekilde verildi (Abdurrahman Dilipak'ın idareyi KHK'lılarla ilgili mali külfetle korkutma twitini hatırlayın)... halbuki hep beraber en azından takipsizlik-beraat alanlar gibi toplum vicdanını da kanatan bir kesimin iade olmasını savunsaydık, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iadesi toplum nazarında daha kabul edilebilir hale gelecekti...
  • Yeni Oluştur...