İçeriği gör
Aklima

MSB Araştırma Merkezine Atananlar

Önerilen Yorum

İyi günler,

MSB araştırma Merkezine atananlarla ilgili olarak bilgi paylaşımı yapmak için bu başlığı açmak zorunda kaldım. Zorunda kaldım diyorum çünkü; bu güne değin Araştırma Merkezlerine atanan onca personel olmasına rağmen kimseye ve hiç bir yerde tam manasıyla bilgiye ulaşamıyorum.

Bu başlık altında tecrübe edeceğim hususları paylaşmaya çalışacağım.

• Beğeni 3
  • Onaylama 1

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

İlk aklıma gelen hususu sormak isterim.

TSK dan KHK kamu görevinden çıkarılan kişiler OHAL komisyonu yada sonrası mahkeme kararıyla iade hakkı kazandığında araştırma merkezine 657 ye tabi memur olarak atanabilmektedir.

İade olan kişi 7075 sayılı kanun gereği hakkındaki işlemler yapılmamış sayılacağına göre yeniden 926 ya tabi asker kişi olmaktadır.

Peki, 926 sayılı kanuna tabi birisini 657 ye tabi bir memur statüsüne hangi kanun, yasayla geçirebilirsiniz.

Ohal komisyonunun çalışmasını düzenleyen 7075 sayılı kanunda TSK personeli olan subay astsubay ve uzman erbaşlar haricinde herkes genel olarak 657 ye tabi. Dolayısıyla 657 tabi olan bir memurun yine 657 ye tabi olunarak gerekli şartlar yerine getirilerek (memurun rızası, derece kademe kıstasları vs) 657 ye tabi araştırma merkezine atanabilmesi mümkün.

Ancak 926 sayılı kanuna tabi birisi nasıl 657 ye tabi atanabilir?

Bu konuyu bugüne değin dile getiren hiç oldu mu acaba? Özellikle, süreci avukatla yürütenlerden paylaşım bekliyorum.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Maalesef dönenler buraları terk ediyor gibi, eminim sizden benden önce dönenler olmuştur.

701 KHK TSK, Kara Kuvvetleri, Kriter Aile Bireyleri, Adli İdari işlem yok, 13 Nisan 2022 İADE Kararı telefonla Tebliğ, 19 Nisan 2022 İADE kararı tebliği yazılı, 17 haziran 2022 atama tebliği araştırma merkezi

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, 21.05.2022 - 17:31 yazdı:

İlk aklıma gelen hususu sormak isterim.

TSK dan KHK kamu görevinden çıkarılan kişiler OHAL komisyonu yada sonrası mahkeme kararıyla iade hakkı kazandığında araştırma merkezine 657 ye tabi memur olarak atanabilmektedir.

İade olan kişi 7075 sayılı kanun gereği hakkındaki işlemler yapılmamış sayılacağına göre yeniden 926 ya tabi asker kişi olmaktadır.

Peki, 926 sayılı kanuna tabi birisini 657 ye tabi bir memur statüsüne hangi kanun, yasayla geçirebilirsiniz.

Ohal komisyonunun çalışmasını düzenleyen 7075 sayılı kanunda TSK personeli olan subay astsubay ve uzman erbaşlar haricinde herkes genel olarak 657 ye tabi. Dolayısıyla 657 tabi olan bir memurun yine 657 ye tabi olunarak gerekli şartlar yerine getirilerek (memurun rızası, derece kademe kıstasları vs) 657 ye tabi araştırma merkezine atanabilmesi mümkün.

Ancak 926 sayılı kanuna tabi birisi nasıl 657 ye tabi atanabilir?

Bu konuyu bugüne değin dile getiren hiç oldu mu acaba? Özellikle, süreci avukatla yürütenlerden paylaşım bekliyorum.

https://drive.google.com/drive/folders/1QQJO_pipuLTcplMWluW7U4lvdk1bQVrc

VardırBirHayr

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@Aklima 

Sayın Hocam;

Bu durumla  alakalı bir arkadaşım var onun söylediklerini aynen yazıyorum. TSK dan ihraç olup sonra msb bakan onayı ile göreve dönmesi kabul edilmeyenler rütbesi veya özlük hakları alınarak  7075 sayılı kanunun 10-A maddesine göre memurluğa atamasını yapmışlar , tekrar dava açmış ,dava da meçhul de dedi , memurlukta yaşadığı bazı durumlarından dolayı istifa etmeyi düşünüyormuş. Maaşına belli bir süre zam uygulanmaması (enflasyon zammı dahil ), personellerin kendisine yapılan hal hareket ve davranışları gibi sebeplerden dolayı . 

Çok Çok ilginç durumlar gerçekten . 

1-Tanık beyanı - Ceza verilmesi-Yargıtay

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Bu konuda EGM den iade olup araştırma merkezine atananların açtığı davalar hakkında bilgi vereyim.

Büyük çoğunluk, ilk derece mahkemelerden göreve iade kararı (iptal) aldı. Fakat ististinaf tüm dosyaları ilginç bir şekilde reddediyor. Şuan güncel gelişme böyle. Bazı davacılar AYM ye kadar gitmeye karar verdi. 

• 679 KHK EGM • İade 20.11.2019 • Tebliğ 29.11.2019 • Atama 05.08.2020 • Göreve Başlama 14.09.2020 • Emeklilik LOADING...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
MSA, 24.05.2022 - 08:36 yazdı:

Bu konuda EGM den iade olup araştırma merkezine atananların açtığı davalar hakkında bilgi vereyim.

Büyük çoğunluk, ilk derece mahkemelerden göreve iade kararı (iptal) aldı. Fakat ististinaf tüm dosyaları ilginç bir şekilde reddediyor. Şuan güncel gelişme böyle. Bazı davacılar AYM ye kadar gitmeye karar verdi. 

Sayın @MSA,

İstinaf redlerinde danıştay yolu açıkmı yoksa "kesin" ibaresimi var. Şöyle ki polislikten yada subay, astsubay, uzman erbaşlıktan araştırma merkezine atama meslekten çıkarma işlemi olduğundan iyuk madde 46 c bendi gereği danıştay temyiz yolu açıktır. Bu durumda istinafın reddinin istinafı başvuru yoluberaberinde danıştaya istinaf kararının hukuksuz olduğu yine beraberinde aym ye başvuru yapılabilir. Bu konuda bilginiz, paylaşım yapan, tecrübesi olanlarla paylaşımınız oldumu.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

İyi günler,

Cuma günü katlış yaptım.

Katılışta tek istenen 3 adet beyaz fonlu 5*6 ebadında kıravat ve ceketli resim.

Doldurulacak evraklar konusunda ilgili personel yzrdımcı oluyor.

Kıyafet konusunda ilk gün sıkıntı olmamakla birlikte sonrası için gömlek ve mümkünse ütülü pantalon yada keten pantalon ve sırtmayacak seviyede spor ayakkabı giyilebiliyor. 657 de yazan kıyafet kıstaslarında bütün devlet dairelerinedi esneklik var.

En önemli olduğunu düşündüğüm husus sakal traşı. Bu konuda hassas olmak gerekli.

Bir kişinin yaptığı olumsuzlukla alakalı genele yansıma olduğunu meslekten biliyoruz.

Katılış sonrası rütbeli olarak atanmak için dava açılması gerekiyor. 60 gün

Eski birliğinizden araştırma merkezine kadar yolluk dilekçesi veriliyor. Hazır dilekçeler kurumda var.

Kuruma asker olarak atanmak için dilekçe veriyor. Hazır dilekçeler kurumda var.

Geçmişe dönük mali haklar için dilekçe veriliyor. Hazır dilekçeler kurumda var.

Msb akıllı kimlik kart için dilekçe veriliyor. Aile fertlerinede isteyecekseniz yukarda yazdığım özelliklerde onlar içinde resim getiriniz yada sonradan alabilirsiniz.

Son dönemde katılım çok olduğundan işlemlerimizi yapan insanlar üzerinde yoğunluk var. Bu nedenle diğer tecrübeli katılanlardan bilgi alarak onlara yardımcı olmanızı tavsiye ederim.

Hala terörist gibi gören az bir kesim olsada insanlar genel olarak iyi niyetli. Tedbirli yaklaşanlarda var. Psikolojik olarak bu duruma hazırlıklı olunuz.

Gelmeden önce kalacak yer konusunu halletmenizi tavsiye ederim.

Son atalar kuvvetler bünyesinde oluşturulan merkezlere yapılıyor. Önceki gibi her kuvvet aynı yerde değil.

DzKK için ankara dışında istanbulda da bir merkez açılacağı konuşuluyor.

Msb memur misafirhaneleri, öğretmen evleri ve diğer kamu misafirhanelerini araştırabilirsiniz. İnternette hepsinin iletşim bilgileri var.

Gördüğüm üzüldüğüm iki husus var. İnsanlar genel olarak bütün davalarını avukata bırakmış dilekçelerinde ne yazdığını bilmiyor. Dilekçe ve karalarını paylaşmaktan imtina ediyorlar. Şunu dahi duydum, ben avukata para veriyorum sizde tutun.

Lütfen dilekçe ve karalarınızı paylaşınız ki atıldığımız çukurdan çıkmak için, yapılan yanlışı düzeltmek hatta aynı yanlışı başkaları yapmasın diye yorum yapılabilsin.

Özellikle atama iptal davaları ve OYAK davaları konusunda şu ana kadar karara ulaşamadım desem yeridir.

Ohalin bittiği tarihten bu yana atama yada oyak konusunda açılan dava olmaması mümkün değil.

iade olduğunuzda çalışan emsalinizin fiili çalışma için aldığı tazminat (makam, paraşüt vb) haricindeki maaşı alıyorsunuz. Atandığınız kadrodaki memur maaşı sizinle eşitlenene kadar zam alamıyorsunuz. Buda özellikle eski personel açısından sıkıntılı bir durum.

Şu an için son olarak, OHAL komisyonuyla dönen sayısı inanılmaz az. Toplam KHK lı asker sayısına oran yüzde 1 seviyesinde dahi olmayabilir. 

Özellikle KHK lılar için mücadele yeni başlıyor. Çünkü mahkemelere erşim ve hak arama özgürlüğüne kabul kararyla kavuştuk. Bu aşamada dilekçeler ve açılacak davalar çok önemli.

Naçizane fikrim önümüzde yaklaşık 5 yıllık bir mücadele dönemi var.

Atamanın iptali davalarında YD isteme konusu kişilerin durumuna ve beraat alsalar yada idare mahkemesinden iade alsalarda farklı olacaktır. Bu nedenle YD isteğinide bulunacakların durumları ve haklarındaki isnadları iyi değerlendirmesini tavsiye ederim. Çünkü YD aldığınızda idare istinafa gitmekte ve bzı istinaf mahkemeleri esasa girerek YD nin iptaline karar vermekte buda ilk derece mahkemesini zora sokabilmektedir.

• Beğeni 1
  • Teşekkür 2

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Vardırbirhayr, 23.05.2022 - 13:44 yazdı:

Ne yazık ki ulaşılabilir tek kaynak bu paylaşım. Sağolası sayın MSA tarafından paylalşılmıştı.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, 50 dakika önce yazdı:

İyi günler,

Cuma günü katlış yaptım.

Katılışta tek istenen 3 adet beyaz fonlu 5*6 ebadında kıravat ve ceketli resim.

Doldurulacak evraklar konusunda ilgili personel yzrdımcı oluyor.

Kıyafet konusunda ilk gün sıkıntı olmamakla birlikte sonrası için gömlek ve mümkünse ütülü pantalon yada keten pantalon ve sırtmayacak seviyede spor ayakkabı giyilebiliyor. 657 de yazan kıyafet kıstaslarında bütün devlet dairelerinedi esneklik var.

En önemli olduğunu düşündüğüm husus sakal traşı. Bu konuda hassas olmak gerekli.

Bir kişinin yaptığı olumsuzlukla alakalı genele yansıma olduğunu meslekten biliyoruz.

Katılış sonrası rütbeli olarak atanmak için dava açılması gerekiyor. 60 gün

Eski birliğinizden araştırma merkezine kadar yolluk dilekçesi veriliyor. Hazır dilekçeler kurumda var.

Kuruma asker olarak atanmak için dilekçe veriyor. Hazır dilekçeler kurumda var.

Geçmişe dönük mali haklar için dilekçe veriliyor. Hazır dilekçeler kurumda var.

Msb akıllı kimlik kart için dilekçe veriliyor. Aile fertlerinede isteyecekseniz yukarda yazdığım özelliklerde onlar içinde resim getiriniz yada sonradan alabilirsiniz.

Son dönemde katılım çok olduğundan işlemlerimizi yapan insanlar üzerinde yoğunluk var. Bu nedenle diğer tecrübeli katılanlardan bilgi alarak onlara yardımcı olmanızı tavsiye ederim.

Hala terörist gibi gören az bir kesim olsada insanlar genel olarak iyi niyetli. Tedbirli yaklaşanlarda var. Psikolojik olarak bu duruma hazırlıklı olunuz.

Gelmeden önce kalacak yer konusunu halletmenizi tavsiye ederim.

Son atalar kuvvetler bünyesinde oluşturulan merkezlere yapılıyor. Önceki gibi her kuvvet aynı yerde değil.

DzKK için ankara dışında istanbulda da bir merkez açılacağı konuşuluyor.

Msb memur misafirhaneleri, öğretmen evleri ve diğer kamu misafirhanelerini araştırabilirsiniz. İnternette hepsinin iletşim bilgileri var.

Gördüğüm üzüldüğüm iki husus var. İnsanlar genel olarak bütün davalarını avukata bırakmış dilekçelerinde ne yazdığını bilmiyor. Dilekçe ve karalarını paylaşmaktan imtina ediyorlar. Şunu dahi duydum, ben avukata para veriyorum sizde tutun.

Lütfen dilekçe ve karalarınızı paylaşınız ki atıldığımız çukurdan çıkmak için, yapılan yanlışı düzeltmek hatta aynı yanlışı başkaları yapmasın diye yorum yapılabilsin.

Özellikle atama iptal davaları ve OYAK davaları konusunda şu ana kadar karara ulaşamadım desem yeridir.

Ohalin bittiği tarihten bu yana atama yada oyak konusunda açılan dava olmaması mümkün değil.

iade olduğunuzda çalışan emsalinizin fiili çalışma için aldığı tazminat (makam, paraşüt vb) haricindeki maaşı alıyorsunuz. Atandığınız kadrodaki memur maaşı sizinle eşitlenene kadar zam alamıyorsunuz. Buda özellikle eski personel açısından sıkıntılı bir durum.

Şu an için son olarak, OHAL komisyonuyla dönen sayısı inanılmaz az. Toplam KHK lı asker sayısına oran yüzde 1 seviyesinde dahi olmayabilir. 

Özellikle KHK lılar için mücadele yeni başlıyor. Çünkü mahkemelere erşim ve hak arama özgürlüğüne kabul kararyla kavuştuk. Bu aşamada dilekçeler ve açılacak davalar çok önemli.

Naçizane fikrim önümüzde yaklaşık 5 yıllık bir mücadele dönemi var.

Atamanın iptali davalarında YD isteme konusu kişilerin durumuna ve beraat alsalar yada idare mahkemesinden iade alsalarda farklı olacaktır. Bu nedenle YD isteğinide bulunacakların durumları ve haklarındaki isnadları iyi değerlendirmesini tavsiye ederim. Çünkü YD aldığınızda idare istinafa gitmekte ve bzı istinaf mahkemeleri esasa girerek YD nin iptaline karar vermekte buda ilk derece mahkemesini zora sokabilmektedir.

Deneyim, gözlem ve değerlendirmelerinizi bu kadar detaylı olarak paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

''Naçizane fikrim önümüzde yaklaşık 5 yıllık bir mücadele dönemi var.'' değerlendirmenizi çok gerçekçi ve kıymetli bulduğumu belirtmeyelim. Göreve dönenlerin, her şeyin birden eski haline dönmesi beklentisi içine girmemesinin ve mücadeleye devam etmesi gerekeceğinin farkında olması, yaşayabilecekleri hayalkırıklıklarının önüne geçecek ve psikolojilerini sağlam tutmaya yardımcı olacaktır.

DzKKlığının halihazırda Ankara'da bulunan Araştırma Merkezi'ne (ARGE) ek olarak İstanbul'da da bir ARGE kurulması çalışmaları yapıldığını ben de duydum. İstanbul'da ARGE olarak düşünülen yerin ise Sarıyer'deki Er Eğitim Tabur K.lığı bünyesinde olabilirmiş. 

Ceza Yargılaması (Kesinleşmiş Beraat),  Bakan Oluru ile İhraç (Göreve İade).

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...