İçeriği gör
MSA

Anayasa Mahkemesi 7075 Sayılı Kanunun (7145 Madde 23) 10/A Maddesini İptal Etti. K 2022/86

Önerilen Yorum

santorini, 13 saat önce yazdı:

@Aklima o zaman 10/a nın iptal edildiği kesin öyle mi ?

Sayın @santorini ,

iptal edildiğine dair, hukuk bürolarından, bürokrat tanıdığı olanlardan doğru olduğunu düşünmeme neden olan bilgiler geliyor. Ancak iptal olmasıyla herşey bitmiyor.

1. AYM kaarları geçmişe yürümez,

2. AYM 10/A maddesinin neresini, ne gerekçeyle iptal etti,

3. AYM iptal ettiği hükümle ilgili olarak süre verip düzenleme istedimi, süre verdiyse ne kadar bir süre,

4. AYM nin verdiği iptal kararının, idare mahkemelerinde iptal davası devam edenlere etkisi ne olacak. Kimisi iptal kararını kabullenip rütbeye dönüşe onay verirken, kimisi "sen araştırma merkezine atandığında kanun yasaldı ve vardı dolayısıyla memurluğa devam" diyebilir. Bu tür bir durumda kişi AYM ye kadar gider.

yani, olay iptal olması değil, nasıl, ne gerekçeyle, ne zaman iptal olduğu. Bu nedenle de karar yayınlanmadan, okunmadan yorum yapmak doğru olmayacaktır. 

• Beğeni 1
  • Onaylama 1

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
santorini, 16.09.2022 - 22:18 yazdı:

burdan ilgili maddenin iptal edilidiği anlamını nasıl çıkardınız ? açılan davada bir karara varılmış ama bu bizim beklediğimiz şey mi ? zira cevapta "25/7/2018 tarihli ve 7145 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hüküm " denilmiş. bunun 10/a olduğunu nerden anladınız ve de iptal kararı verdiğini?

bende bu haberi bekliyorum boşuna sevinip tekrar bir hayal kırıklığına uğramak istemiyorum.

Hocam selamlar benim babam da bu konudan mağdur göreve geri dönüşü oldu ancak iç işleri bünyesinde sonrasında dava açtık ve bizim elimize ulaşan bir mail görseli var anayasa mahkemesi tarafından metehandal799@gmail.com bu mailden veya h.metehan09 instagram hesabından ulaşırsanız sizlere de gönderebilirim. 

Metehan dal

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
MSA, 9.09.2022 - 11:11 yazdı:

Bir arkadaşımıza bilgi edinmeden gelen cevabi yazı.

Son Bilgi: EGM, TSK, JnGK, Sahil Güvenlik ve Dışişleri Personelinin araştırma merkezlerinde görevlendirmesi hakkındaki kanun AYM'nin 30.06.2022 Tarih ve 2022/86 sayılı kararı ile iptal edilmiştir

Karar sayısı belli oldu. Gerekçeli kararın açıklanmasını bekliyoruz.

Hocam selamlar benim babam da bu konudan mağdur göreve geri dönüşü oldu ancak iç işleri bünyesinde sonrasında dava açtık ve bizim elimize ulaşan bir mail görseli var anayasa mahkemesi tarafından metehandal799@gmail.com bu mailden veya h.metehan09 instagram hesabından ulaşırsanız sizlere de gönderebilirim. 

Metehan dal

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
H.metehan09, 05.12.2022 - 12:42 yazdı:

Size özel mesaj atıyorum.

• 679 KHK EGM • İade 20.11.2019 • Tebliğ 29.11.2019 • Atama 05.08.2020 • Göreve Başlama 14.09.2020 • Emeklilik LOADING...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

AYM Kararı bugün yayınlandı. Tüm mağdurlara hayırlı olsun.

Link:

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/01/20230112-3.pdf

Madde 452

Tazminat davası açma yasağı uygulayan maddesi iptal oldu. Maddi ve manevi tazminat davası açılabilecek.

Madde 460

7075 sayılı kanun 10/A maddesi iptal oldu

Uzun uzun daha sonra yazarız. Fakat genel olarak TSK, Emniyet, Jandarma ve Dışişleri Bakanlığında çalışmakta iken ihraç olan ve esdki görevi yerine araştırma merkezlerine atanan tüm personele uygulanan tüm idari işlemler iptal oldu. Tazminat davası açma yasağı kaldırıldı.

İdareye ise  kısa bir süre içerisinde ilgilileri eski görevlerine atama yükümlülüğü getirdi. @Aklima

• Beğeni 3
  • Teşekkür 2

• 679 KHK EGM • İade 20.11.2019 • Tebliğ 29.11.2019 • Atama 05.08.2020 • Göreve Başlama 14.09.2020 • Emeklilik LOADING...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
MSA, 11 saat önce yazdı:

İdareye ise  kısa bir süre içerisinde ilgilileri eski görevlerine atama yükümlülüğü getirdi. @Aklima

Bu kısım nerede yazıyor yada yasal bir etki var mı

Emekli

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Abidin Kubas, 4 saat önce yazdı:

İlla yazması gerekmiyor. Üzerinde işlem tesis edilmiş olan yada başka bir deyişle dayanak olarak gösterilen kanun maddesi iptal edildi. İdarenin yapmış olduğu işlem dayanaksız hale geldi ve yapacağı sonraki atama işlemleri için" normale" dönmüş olduk. Kısaca böyle açıklayabilirim.

679 KHK - RET - KRİTER YOK (KURUM KANAATİ) - ANKARA 26. İDARİ (RET) - MART 2023' TE İSTİNAFA BAŞVURDUM.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

3600 ek gösterge araştırma merkezinde çalışan personellere gelmedi. En azından benim bordromda gözükmüyor. Normal göstergeye 600 artış gösterilmiş (2200 den 2800 e çıkmış) ama emekliliğe yansıyan ek gösterge 3000 de sabit duruyor. Polisliğe geçmezsek 2500 e yakın emekli maaş artışı zammından dahi yararlanamayacağız. 

677 KHK EGM KABUL 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
hakannn, 1 saat önce yazdı:

3600 ek gösterge araştırma merkezinde çalışan personellere gelmedi. En azından benim bordromda gözükmüyor. Normal göstergeye 600 artış gösterilmiş (2200 den 2800 e çıkmış) ama emekliliğe yansıyan ek gösterge 3000 de sabit duruyor. Polisliğe geçmezsek 2500 e yakın emekli maaş artışı zammından dahi yararlanamayacağız. 

Benim 3600 olan ek göstergem 4200 olmuş bu ay... Bize yansıtmışlar. 

Ceza Yargılaması (Kesinleşmiş Beraat),  Bakan Oluru ile İhraç (Göreve İade).

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Abidin Kubas, 12.01.2023 - 19:54 yazdı:

Bir kişiyi kamuda kanun ve yönetmelik olmadan çalıştıramazsınız. Araştırma merkezine ataması yapılan ve görev yapanlar açısından olaya bakarsak, ilgili kanun ve kurum, aym iptal kararını rg de yayınladığı anda, ya ilgilileri başka bir kanuna ve yönetmeliğe tabi kuruma atarsınız yada eski görevine iade edersiniz.

12 ocak itibari ile araştırma merkezi adında bir kurum artık mevcut değil. Verilen iptal kararının doğal bir sonucu bu.

Bla Bla Bla, 4 saat önce yazdı:

Benim 3600 olan ek göstergem 4200 olmuş bu ay... Bize yansıtmışlar. 

Bakanlık personeli olanlar için durumda bir değişiklik yok DMK hükmüne rağmen işlem yapılmamış. İllerde görev yapanların çoğunda işlem tamamlanmış durumda.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
    • @Karagöz "Dehumanize" kavramı anlamlı...Ruhumda bıraktığı hasar, Nietzsche'nin tanrı'nın öldüğünü ifade ettiği deli adamın hikayesindeki deli karakterinin "sonsuz bir hiç gibi başıboş dolaşıyorum" sözünün vücut bulmuş haliyim😔Başardılar!!! 
  • Yeni Oluştur...