İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

Emniyet Genel Müdürlüğü Personeli Forumu

Önerilen Yorum

Buralar çok sessiz kalmış.

Nerdesiniz 677 liler.. 

Nerdesiniz 701'ler - 672'ler ve daha niceleri.??? 

677, EGM, Kriter yok, RET 05.11.2021

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Burdayiz.692 khk kalmadi heralde.ne kadar 701 li kaldı sizce

Egm -ist-4 ekim 677- sgk kaydı. İncelemeye devam

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

kaynak : https://www.facebook.com/groups/242383923334242/permalink/305375543701746/

Ohal komisyonu kararlarına karşı açılacak iptal davaları ile ilgili birazcık bilgilendirme yapalım…

İdari Yargılama Usulü Kanununun 2’nci maddesinin ilk fıkrasının a bendi uyarınca, idari işlemler, yetki, şekil, sebep, konu ve maksat yönlerinden biri ile hukuka aykırılık taşımaları halinde idari yargı yerlerince iptal edilirler.

OHAL komisyonu kararlarına karşı açılacak iptal davalarında bu 5 unsurun başlıklar halinde irdelenip, sebep başlığı altında aleyhe ileri sürülen hususlara başlıklar açarak cevap verilmesi yararlı olacaktır.

1. Yetki Unsuru

OHAL KHK’sı ile bir memurun meslekten ihraç edilmesi mümkün değildir. Çünkü memurları ihraç etme yetkisi Yüksek Disiplin Kurullarındadır ve Bakanlar Kurulu bu yetkiyi kullanarak adı ne olursa olsun herhangi bir işlem tesis edemez. Bu şekilde tesis edilen işlem yoklukla maluldür. KHK ile yapılan bu işlem, yargı organlarına ve idareye tanınan yetkilerin açıkça gaspı anlamına gelmektedir ve Anayasa Mahkemesinin çeşitli defalar belirttiği gibi yetki gaspı suretiyle yapılmış düzenlemeler yoklukla maluldür.

2. Şekil Unsuru

Anayasanın 129/2 hükmüne göre, “Memurlar ve diğer kamu görevlileri ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları mensuplarına savunma hakkı tanınmadıkça disiplin cezası verilemez.”. Madde hükmü çok açık olmakla birlikte bu hüküm yok sayılarak idare tarafından herhangi bir savunma alınmadan meslekten çıkarma kararı verilmesi hukuka aykırıdır.

3. Sebep Unsuru

Herkesçe malumdur ki; bir idari işlem tesis edildiği tarihte sebepleriyle tesis edilmelidir.OHAL Komisyonu çoğunlukla, meslekten çıkartılma işleminden daha sonra ortaya çıkan durumları idari işlemin sebebi olarak değerlendirmektedir. Kamu güvenliğinden başka, somut bir gerekçe ortaya konulmayıp kişiyi KHK ile mesleğinden ihraç edip daha sonra ortaya çıkan durumları idari işlemin sebebiymiş gibi değerlendirmek bu işlemi sonradan hukuka uygun hale getirmez.

4. Konu Unsuru

İdarî işlemin hukuk âleminde gerçekleştirdiği değişikliğe “konu” denmektedir. Başka bir ifadeyle idarî işlemin konu unsuru, o işlemin doğurduğu hukukî sonuçtan ibarettir. Olağanüstü halin konusunu, süresini ve kapsamını aşan düzenlemeler yapılamaz bunun sonucu olarak olağanüstü hal süresini aşan tedbirler alınamayacağı gibi, kanunlarda genel ve sürekli değişiklikler yapılamaz ve uygulaması olağanüstü halin süresini aşan genel ve sürekli düzenlemeler de yapılamaz. Ekli listelerle memurların görevlerine son verilemez.

5. Amaç /Maksat Unsuru

Amaç, herhangi bir işin/fiilin yapılmasıyla gözetilen nihaî hedeftir. İdarî işlemlerin genel amacı, kanunlarda açıkça belirtilmiş olsun veya olmasın, kamu hizmetlerinin etkin bir şekilde yürütülmesi ve kamu yararının sağlanmasıdır.

İdarenin güttüğü gerçek amaca kanunda öngörülen usulden farklı bir usul izleyerek ulaşmaya çalışması, doktrinde usul saptırması olarak bilinmekte ve amaç unsuru bakımından hukuka aykırılık hâlleri arasında sayılmaktadır.

Buna göre idarenin sadece Yüksek Disiplin Kurulu marifetiyle meslekten ihraç edebileceği memuru; disiplin işlemleriyle uğraşmadan, ve yargı denetiminden kaçmak amacıyla KHK işlemi ile ihraç etmesi usul saptırmasıdır.

EGM  701 KHK

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Mrb arkadaşlar  herkese geçmiş  olsun egm  701 khk benimde komisyondan red geldi gerekçe sadece ae bide irtibat ve iltisak yazıyor merak ettiğin şey garsondan hiç söz etmemiş ben dava dilekcesinde söz edeyim mi bilemedim ae den red alan arkadalar benimle irtibata gecerse sevinirim burayada yeni üyelik aldım  ilk defa yazıyorum.cok örnek  dilekçe  inceledim hepsinde fişleme garson yazıyor  ama bende sadece ae rabbim hepimizin yardımcısı  olsun

Fundaaa

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Funda, 2 saat önce yazdı:

Mrb arkadaşlar  herkese geçmiş  olsun egm  701 khk benimde komisyondan red geldi gerekçe sadece ae bide irtibat ve iltisak yazıyor merak ettiğin şey garsondan hiç söz etmemiş ben dava dilekcesinde söz edeyim mi bilemedim ae den red alan arkadalar benimle irtibata gecerse sevinirim burayada yeni üyelik aldım  ilk defa yazıyorum.cok örnek  dilekçe  inceledim hepsinde fişleme garson yazıyor  ama bende sadece ae rabbim hepimizin yardımcısı  olsun

Öncelikle geçmiş olsun. kodlama sadece ea ve garsondan bahsedilmemiş? o nasıl oluyor. garson kelimesini kullanmasalar bile ea fişlemesini yapan kişinin kod adı GARSON itidir. Dikkatli olunmalı, ısırıyor ve kuduzdur.

Kodlamaları yapan kişi garsondur. Savunmanızın ana unsuru, bel kemiği fişleme, yani garson itinin yaptığı bu pislik olacaktır.

İrtibat ve İltisak? derken neyle bu yargıya varmışlar. hakkınızda açılan bir davadan bahsedilmişş mi? bizlere yansımamış olsa bile bir çok arkadaşşımızın hakkında soruşturma açılmış ve falanca ilin falanca numaralı soruşturması diye ohal kararında yazıyor.

Güncelleme • • Masum_155

EGM  701 KHK

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Teşekkür  ederim. Güya örgüt arşivinde  detaylı bilgisinde mahrem yapıda  EA seviyesinde yazıyor.irtibat ve iltisak konusunda nasıl bu konuya vardılar bende bilmiyorum. Adli soruşturma  yok sadece açığa  aldığımızda  acilan soruşturma var o görünüyor .Adli idari soruşturma  geçirmedim. E devlet de baktığımda herhangi bisey görünmüyor 

Fundaaa

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Funda, 21 saat önce yazdı:

Teşekkür  ederim. Güya örgüt arşivinde  detaylı bilgisinde mahrem yapıda  EA seviyesinde yazıyor.irtibat ve iltisak konusunda nasıl bu konuya vardılar bende bilmiyorum. Adli soruşturma  yok sadece açığa  aldığımızda  acilan soruşturma var o görünüyor .Adli idari soruşturma  geçirmedim. E devlet de baktığımda herhangi bisey görünmüyor 

e-devlette mahkeme aşamasına gelmiş durumlar görünür. soruşturma ve kovuşturma görünmez. ea dan başka bir kriter yazmamışlarmı? etüd, ders, zümre başkanı, vs. gibi şeyler. ya da kurum kanaati, üst amir kanaati gibi hususlar? bunları es geçmeyin idare mahkemesi dilekçenizde.

EGM  701 KHK

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Hayır  hiç birşey yok sadece ea yazıyor parantez içinde de ae kodunun açıklamasını yazmışlar sadece bu 

Fundaaa

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Arkadaşlar merhaba. Haziran 2018de aldığım beraat kararında, soruşturma aşamasında, iddianamede ya da gerekçeli kararda fişleme ile ilgili hiçbir isnatta bulunulmadı.  Bu durumda olan var mıdır? 

679EGM

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@cogitoergosum kararınız nedir

Egm -ist-4 ekim 677- sgk kaydı. İncelemeye devam

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Bir düşüncem de KHK mağdurlarıyla ilgili... Mağdurlar bu işin çözümünün peyder pey olacağını bir türlü anlayamadı... pazarlamada "foot at the door" diye bir tabir vardır, yani ayağınızı kapıya koyabilirseniz, satışı büyük ihtimalle halledersiniz... burada da o ayak, ufak da olsa, KHK'lı bir grubun toplu iade olmasıydı... mesela takipsizlik-beraat alanlar iade olabilseydi, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iade olma yolu açılacaktı, çünkü o kapı açılmış olacaktı bir kere... ama bunun yerine ne zaman takipsizlik alanların iadesi gündeme gelse, diğer tüm KHK'lılar "bizde, bizde, bizde..." demeye başladı ve o kapıya ayak bu yüzden hiç konulamadı, çünkü kapı hiç açılamadı... Bu talepler nedeniyle, iade işi toplum nazarında en ağır kişinin iade olacağı şeklinde ve çok ağır mali külfete neden olacak şeklinde yorumlandı veya imajı o şekilde verildi (Abdurrahman Dilipak'ın idareyi KHK'lılarla ilgili mali külfetle korkutma twitini hatırlayın)... halbuki hep beraber en azından takipsizlik-beraat alanlar gibi toplum vicdanını da kanatan bir kesimin iade olmasını savunsaydık, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iadesi toplum nazarında daha kabul edilebilir hale gelecekti...
    • dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
  • Yeni Oluştur...