İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

Türk Silahlı Kuvvetleri Personeli Forumu

Önerilen Yorum

calik87, 6 saat önce yazdı:

Değerli arkadaşlar. Mahkemeye gizli ibareli belgeleri göremiyoruz o yüzden UYAPa işlenmesini istiyoruz diye dilekçe yazmıştık. Biz savunma dahi yapmadan bu karar çıktı. yorumlar mısınız?

http://VQJDJV.png

@Güneşzag

" İYUK m.20/3’e 1994 yılında eklenen “Verilmeyen bilgi ve belgelere dayanılarak ileri sürülen savunmaya göre karar verilemez” cümlesini içeren Kanun değişikliğinin gerekçesi şu şekildedir: “Madde ile 2577 sayılı Kanunun 20. maddesinin 3. fıkrasının sonuna bilgi ve belgelere dayanılarak ileri sürülen savunmaya göre karar verilemeyeceği öngörülerek, adalete gölge düşürmesinin önüne geçilmesi ve yargılama hukukunun delil sistemi korunmak istenmiştir. Yargılama usulü hukukunun amaç, davaya dayanak yapılan tüm belge ve delillerin tarafların bilgisine sunulması suretiyle gerçeğin ortaya çıkması ve bu suretle hukukun üstünlüğünün sağlanmasıdır. Taraf ve vekillerine incelettirilmeyen belge ve dosyaya da yanılarak karar verilmesi, davacılara gerçek anlamda iddiasını kanıtlama hakkı tanınmadığını gösterdiği gibi adalete de gölge düşürmektedir. Kaldı ki, uygulamada gizlilik taşımayan belge ve dosyalara gizlilik damgası vurularak bunların ilgililere incelettirilmesi engellenmektedir.”

Ayrıca İYUK m.20/3’te 4001 sayılı Kanunla yapılan değişiklikten önce hâkim resen araştırma yetkisi kapsamında gerekli bilgi ve belgeleri dosyaya koysa da birtakım bilgi ve belgelere tarafların erişmesi mümkün 
değildi. Eğer mahkeme hükmünü bu gizli bilgi ve belgelere dayanarak verse bile ilgili taraf bu belgeleri inceleyemiyordu. Ancak yapılan değişiklik neticesinde bu hüküm kaldırılmıştır. Dolayısıyla idarenin gizli nitelikte olan bilgi ve belgeleri mahkemeye sunması durumunda bunların gizli tutulmasını, yani karşı tarafa gönderilmemesini talep etme yetkisinin olmaması gerektiği kanun koyucunun idaresinden de çıkmaktadır."

Dosyaya sunulmuş olan bilgi ve belgelerin karşı tarafa gönderilmesi adil yargılanmanın bir gereği olup savunma hakkının kullanılmasına imkân sağlar. yani bizlere gizlilik adı altında tebliğ edilmeyen veya uyapta göremediğimiz belgeler konusuna şimdi değilse bile ileride mutlaka adil yargıma konusunda hak ihlallerini üst mahkemeler görecek o yüzden bunu dilekçenizde belirtin.  

Ayrıca yürütme durdurma talebi de aynı adli yardım talebi gibi davanıza ektir. yürütme talebi red gelse bile davanız devam edecek, bizimde red geldi bölge idareye bir kere itiraz hakkı var onuda yaptık oda red geldi ve kesinleşmiş oldu. Ama Moralinizi bozmayın red geldi diye davanızda red olacak diye bir kaide yok inşallah sonuç olumlu olur?

Güncelleme • • Güneşzag

OHAL sonrası ihraç ankara 12.idare mah 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Çok teşekkür ederim

Güneşzag, Bir saat önce yazdı:

" İYUK m.20/3’e 1994 yılında eklenen “Verilmeyen bilgi ve belgelere dayanılarak ileri sürülen savunmaya göre karar verilemez” cümlesini içeren Kanun değişikliğinin gerekçesi şu şekildedir: “Madde ile 2577 sayılı Kanunun 20. maddesinin 3. fıkrasının sonuna bilgi ve belgelere dayanılarak ileri sürülen savunmaya göre karar verilemeyeceği öngörülerek, adalete gölge düşürmesinin önüne geçilmesi ve yargılama hukukunun delil sistemi korunmak istenmiştir. Yargılama usulü hukukunun amaç, davaya dayanak yapılan tüm belge ve delillerin tarafların bilgisine sunulması suretiyle gerçeğin ortaya çıkması ve bu suretle hukukun üstünlüğünün sağlanmasıdır. Taraf ve vekillerine incelettirilmeyen belge ve dosyaya da yanılarak karar verilmesi, davacılara gerçek anlamda iddiasını kanıtlama hakkı tanınmadığını gösterdiği gibi adalete de gölge düşürmektedir. Kaldı ki, uygulamada gizlilik taşımayan belge ve dosyalara gizlilik damgası vurularak bunların ilgililere incelettirilmesi engellenmektedir.”

Ayrıca İYUK m.20/3’te 4001 sayılı Kanunla yapılan değişiklikten önce hâkim resen araştırma yetkisi kapsamında gerekli bilgi ve belgeleri dosyaya koysa da birtakım bilgi ve belgelere tarafların erişmesi mümkün 
değildi. Eğer mahkeme hükmünü bu gizli bilgi ve belgelere dayanarak verse bile ilgili taraf bu belgeleri inceleyemiyordu. Ancak yapılan değişiklik neticesinde bu hüküm kaldırılmıştır. Dolayısıyla idarenin gizli nitelikte olan bilgi ve belgeleri mahkemeye sunması durumunda bunların gizli tutulmasını, yani karşı tarafa gönderilmemesini talep etme yetkisinin olmaması gerektiği kanun koyucunun idaresinden de çıkmaktadır."

Dosyaya sunulmuş olan bilgi ve belgelerin karşı tarafa gönderilmesi adil yargılanmanın bir gereği olup savunma hakkının kullanılmasına imkân sağlar. yani bizlere gizlilik adı altında tebliğ edilmeyen veya uyapta göremediğimiz belgeler konusuna şimdi değilse bile ileride mutlaka adil yargıma konusunda hak ihlallerini üst mahkemeler görecek o yüzden bunu dilekçenizde belirtin.  

Ayrıca yürütme durdurma talebi de aynı adli yardım talebi gibi davanıza ektir. yürütme talebi red gelse bile davanız devam edecek, bizimde red geldi bölge idareye bir kere itiraz hakkı var onuda yaptık oda red geldi ve kesinleşmiş oldu. Ama Moralinizi bozmayın red geldi diye davanızda red olacak diye bir kaide yok inşallah sonuç olumlu olur?

672

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
BusnrYilmaz, 03.12.2019 - 18:37 yazdı:

@Muart adli sureciniz nedir birde herha gi bir suclama var mi

9 yıl ceza alarak tahliye oldum. Gerekçeli kararımın yazılmasını bekliyom 9 aydır. Yerel mahkeme dosyayı bulamıyor herhalde ?  Suçlama derken klasik terör örgütü üyeliği 

701 khk- j.utgm

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Arkadaşlar 701 nolu khk ile Hvkk dan ihraç olmuştum ankesörlü telefon başkasına hat verme hat verdiğim kişi 14 yaşındaki yiğenim yeğenimin babası ihraç albay bugün Hvkk yı aradım yiğenim ve eniştemin durumunu sordular bende adlı işlem devam ediyor dedim onlar bu durumdayken olmaz prosedür böyle dedi yani düşünün yiğen 14 yaşında askeri lise 1inci sınıf öğrencisi ve 3uncu derece akraba enişte 2nici derece yan soy akraba sizce benim durum ne olur..

701 khk incelemeye devam

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Prosedür gerçekten boyleyse yandık yani seninkiler üçüncü derece degil. Benimkisi birinci derece mahkemesi suruyor

Böyle bir uygulamayı nasıl surdurebiliyorlar inanamıyorum.

Güncelleme • • Passaport
Yanlis

677 jandarma takipsizlik 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Esimin kardesleri ceza aldilar esim 689 khk ile akrabadan ihrac.O zaman esimin durumu hic ic acici degil oylemi.Ceza aldiklari icin yani biz hic beklemeyelim o zaman .

689 KHK (Esim icin takip ediyorum.Inceleme Devam)

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Sizin eşinizin kardeşlerinin durumu eşinizi bağlamamasi lazım ama bir şekilde hukuksuzca bu durumu devam ettiriyorlar baksanıza garfielda resmen onlar beraat ederse siz iade olursunuz demeye getirmisler. Saçmalığa bak arkadaş 

677 jandarma takipsizlik 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Passaport, 10 dakika önce yazdı:

Sizin eşinizin kardeşlerinin durumu eşinizi bağlamamasi lazım ama bir şekilde hukuksuzca bu durumu devam ettiriyorlar baksanıza garfielda resmen onlar beraat ederse siz iade olursunuz demeye getirmisler. Saçmalığa bak arkadaş 

Aynen öyle dedi yiğen kesin beraat alır da enişte ceza alır bu arada ablam hala çalışıyor...

701 khk incelemeye devam

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Ya bu sürdürülebilir bir olay değil de iste bakalım ne kadar uzatacaklar bu haksız durumlari kardeşine hat veren bir jandarma personelinin iade olduğunu biliyorum. Ama karadan havadan denizden daha duymadım.

677 jandarma takipsizlik 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
    • @Karagöz "Dehumanize" kavramı anlamlı...Ruhumda bıraktığı hasar, Nietzsche'nin tanrı'nın öldüğünü ifade ettiği deli adamın hikayesindeki deli karakterinin "sonsuz bir hiç gibi başıboş dolaşıyorum" sözünün vücut bulmuş haliyim😔Başardılar!!! 
  • Yeni Oluştur...