İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

İade Olanlar Ve Tazminatlar Forumu

Önerilen Yorum

H.Ali, 7 dakika önce yazdı:

* Bey in sitesinde bir dilekçe paylaşılmıştı. Mali ve özlük hakları ile ilgili hakların talebi ile ilgili. O dilekçe elinde olan varsa paylaşabilir mi?

* nin

O

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
668khk07, 04.09.2019 - 17:51 yazdı:

Arkadaşlar 

Eşim jandarma komisyon ile kabul alıp başladı işine

Geriye dönük maaş hesabında nelere dikkat etmemiz lazım 

Sadece bir buçuk aylık sigortası var kabul alınca hemen bitirdik sigortayı 

Geriye dönük maaş hesabında özellikle vergi dilimi mevzusuna dikkat ediniz.Normal şartlarda vergi dilimine genel olarak temmuz ağustos gibi girmeye başlıyorduk. Yılbaşından itibaren vergi dilimine girdiğiniz aya kadar kesinti yoktu. Ancak maaşları toplu öderlerken bu kesintiyi direk yıllık üzerinden yapanlar oldu. Geçmişe dönük özlük haklarınız konusunda yazacağınız dilekçede maaşınızın ay aya hesaplanmasını ve bordro düzenlenmesini isteyiniz. "Biz öyle yapmıyoruz" demelerine karşı dilekçenizde 685 sayılı KHK nın "Kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvurunun kabulü halinde ilgili kanun hükmünde kararname hükümleri, söz konusu kurum ve kuruluş bakımından tüm hüküm ve sonuçlarıyla birlikte söz konusu kanun hükmünde kararnamenin yayımı tarihinden geçerli olmak üzere ortadan kalkmış sayılır." maddesi gereğince bordronuzun aylık olarak yapılması gerektiğini belirtin. Yasal faiziyle birlikte ödenmesini isteyin. Derece kademe ve gösterge ilerlemesinin yapılarak hesaplamaların yapılmasını isteyiniz.

Yukarıda belirttiğim madde kapsamında Banka promosyonlarını isteyin. Promosyonların faizlerini isteyin.

Bunların her birisini madde madde yazınız. Tek cümlede yazmayınız.

Sigorta konusu sıkıntı değil. Mesaiye başlayınca SGK ya dilekçe yazarak durumunuzu anlatınız ve yukarıda belirttiğim madde gereğince emekli sandığı primlerinizin yatırılacak olması nedeniyle adınıza yatana 4a sgk primlerinin (adınıza olan banka hesap numarası bilgilerini yazarak) ödenmesini isteyiniz.

Kuruma maaşla ilgili verilen dilekçeye yapılan işlem sonrası faizler için %99 mahkemeye başvurmanız gerekecek.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Aklima, 6 dakika önce yazdı:

Geriye dönük maaş hesabında özellikle vergi dilimi mevzusuna dikkat ediniz.Normal şartlarda vergi dilimine genel olarak temmuz ağustos gibi girmeye başlıyorduk. Yılbaşından itibaren vergi dilimine girdiğiniz aya kadar kesinti yoktu. Ancak maaşları toplu öderlerken bu kesintiyi direk yıllık üzerinden yapanlar oldu. Geçmişe dönük özlük haklarınız konusunda yazacağınız dilekçede maaşınızın ay aya hesaplanmasını ve bordro düzenlenmesini isteyiniz. "Biz öyle yapmıyoruz" demelerine karşı dilekçenizde 685 sayılı KHK nın "Kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvurunun kabulü halinde ilgili kanun hükmünde kararname hükümleri, söz konusu kurum ve kuruluş bakımından tüm hüküm ve sonuçlarıyla birlikte söz konusu kanun hükmünde kararnamenin yayımı tarihinden geçerli olmak üzere ortadan kalkmış sayılır." maddesi gereğince bordronuzun aylık olarak yapılması gerektiğini belirtin. Yasal faiziyle birlikte ödenmesini isteyin. Derece kademe ve gösterge ilerlemesinin yapılarak hesaplamaların yapılmasını isteyiniz.

Yukarıda belirttiğim madde kapsamında Banka promosyonlarını isteyin. Promosyonların faizlerini isteyin.

Bunların her birisini madde madde yazınız. Tek cümlede yazmayınız.

Sigorta konusu sıkıntı değil. Mesaiye başlayınca SGK ya dilekçe yazarak durumunuzu anlatınız ve yukarıda belirttiğim madde gereğince emekli sandığı primlerinizin yatırılacak olması nedeniyle adınıza yatana 4a sgk primlerinin (adınıza olan banka hesap numarası bilgilerini yazarak) ödenmesini isteyiniz.

Kuruma maaşla ilgili verilen dilekçeye yapılan işlem sonrası faizler için %99 mahkemeye başvurmanız gerekecek.

Aklima hocam şu ana kadar bütün dilekçelerimi kendim yazdım ama mali haklarıma hiç vakıf değilim. Alacaklarımı kalem kalem bilmiyorum. Kendim araştırıp bulup mu hazırlayayım dilekçeyi, avukat mı tutayım? 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Aklima hocam kurum ihraç dönemindeki sgk çalışmasını keserki egm de bazı ilker kesiyormuş. Nasıl bir yol izlenmeli

670 EGM. Gyapta takipsizlik. Sd kart Ad ve Mml

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Diane, 3 saat önce yazdı:

Aklima hocam şu ana kadar bütün dilekçelerimi kendim yazdım ama mali haklarıma hiç vakıf değilim. Alacaklarımı kalem kalem bilmiyorum. Kendim araştırıp bulup mu hazırlayayım dilekçeyi, avukat mı tutayım? 

Sayın Diane,

MEB' de haklar ve alacaklar, yan ödemeler, ek ders vb konularda bilgim yok. Bordronuzda ne tür kalemler var bilmiyorum. Bu konuyu avukatta bilmez. Şunu yapabilirsiniz. KHK lı olduğunuz dönemlere ait, sizinle aynı yıl göreve başlamış bir öğretmen (bir kaç tane olsa daha iyi olur) arkadaşın (derce kademesi aynı olsun) bordrolarını mutemetten veya görüyorsanız e-devletten çıktısını alın. Siz göreve başladıktan sonra yapılan ödemelere ait aylık bordrolarla kıyaslayın. Aradaki farkları sorgulayın. Ek ödemeymiş, ek ders ücretiymiş, banka promosyonuymuş yani çalışıyor olsanız alacağınız her ne varsa 685 sayılı KHK nın "Kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvurunun kabulü halinde ilgili kanun hükmünde kararname hükümleri, söz konusu kurum ve kuruluş bakımından tüm hüküm ve sonuçlarıyla birlikte söz konusu kanun hükmünde kararnamenin yayımı tarihinden geçerli olmak üzere ortadan kalkmış sayılır." kapsamında isteyin. Dilekçenizde şunu da belirtebilirsiniz. "Tereddütte olunan bir durum olması durumunda ilerde idarenin tazminat ödemesine neden olmamak için gerekirse görüş alınması ve sonucun 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanunun ilgili maddesi gereğince 30 gün içerisinde tarafıma yazılı olarak bildirilmesini, her halde 2577 sayılı İdari yargılama usulü kanunu 10 uncu maddesi, 2 nci fıkrası gereği 60 gün içinde cevap verilmemesi durumunda müracaatımla ilgili durum "İdari makamların sükutu" olarak değerlendirilecektir. Gereğini arz ederim."

Büyük ihtimalle işin içinden çıkamayacaklar. Ya isteğinizin tam karşılığı olmayan bir cevap verecekler, ya ödemeyiz diyecekler yada bir kısmını ödeyecekler. Önemli olan 30 gün içinde cevap verilmedi. İkinci dilekçenizi patlatın. ve ".... tarihli dilekçeme 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanunun kapsamında 30 gün geçmesine rağmen cevap verilmemiştir." deyiniz. 60 gün geçince ister ombudsmana isterseniz idare mehkemesine 60 gün içerisinde başvuruda bulabilirsiniz.

Faizler dahil isteyiniz. Olay idare mahkemesine giderse zaten sıkıntı yok. Bütün kalemleri buldurur merak etmeyin.

Adnan104, 3 saat önce yazdı:

Aklima hocam kurum ihraç dönemindeki sgk çalışmasını keserki egm de bazı ilker kesiyormuş. Nasıl bir yol izlenmeli

Sayın Adnan104,

Kurum maaşı keser doğrudur. Ancak SGK olayı farklı. Siz KHK lı iken 4A kapsamında sigortalandınız. Ama memur olmanız itibariyle 4C kapsamında sigorta piriminiz yatacak. SGK 4A dan alıp 4C ye aktarma yapmaz. Zaten kesintileride farklı.

Bu işlem bir anda düzelecek bir durum değil. Zamanla ve takiple tamamlanacak. Kurumunuz sizin iadeniz üzerine 4c sigorta primini 685 nolu KHK nın yukarıda da paylaştığım maddesi gereğince mecbur yatıracak. Maaşınızı ise (belki) sen çalışmışsın diye kesecek. Bazıları yapıyor. Kessin önemli değil, şahıslarla mücadele etmeyin. O durumda kuruma dilekçe yazarak "685 sayılı KHK nın "Kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvurunun kabulü halinde ilgili kanun hükmünde kararname hükümleri, söz konusu kurum ve kuruluş bakımından tüm hüküm ve sonuçlarıyla birlikte söz konusu kanun hükmünde kararnamenin yayımı tarihinden geçerli olmak üzere ortadan kalkmış sayılır." kapsamında maaşınızın kesilen kısımlarının ödenmesini istediğinizi, Kamu görevinden çıkarıldıktan yaşamınızı devam ettirebilmek için çalışmak zorunda olduğunuzu T.C. kanunları gereği sigortasız olarak çalışmanızın mümkün olmadığını, Kamu görevinden haksız yere çıkarıldıktan sonraki çalışmanız karşılığında aldığınız paranın alın teriniz ve emeğinizin karşılığı olduğunu ve bu meblağın görevinize iade edilmeniz nedeniyle 685 sayılı KHK nın "Kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvurunun kabulü halinde ilgili kanun hükmünde kararname hükümleri, söz konusu kurum ve kuruluş bakımından tüm hüküm ve sonuçlarıyla birlikte söz konusu kanun hükmünde kararnamenin yayımı tarihinden geçerli olmak üzere ortadan kalkmış sayılır."  kapsamında hakkınız olan alacaktan kesilemeyeceğini burada hata varsa bu hatanın hakkınızda .... KHK ile işlem yapılmasına neden olan idarede ve çalışanlarında olduğunu eğer rücu edilecek bir meblağ varsa bu meblağın Kamu Zararlarının Tahsiline İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte kapsamında adınızı ... nolu KHK ya ekletenlerin tespit edilerek kendilerinden tahsil edilmesi yoluna gidilmesini,  tereddütte olunan bir durum olması durumunda ilerde idarenin tazminat ödemesine neden olmamak için gerekirse görüş alınması ve sonucun 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanunun ilgili maddesi gereğince 30 gün içerisinde tarafıma yazılı olarak bildirilmesini, her halde 2577 sayılı İdari yargılama usulü kanunu 10 uncu maddesi, 2 nci fıkrası gereği 60 gün içinde cevap verilmemesi durumunda müracaatımla ilgili durum "İdari makamların sükutu" olarak değerlendirilecektir. Gereğini arz ederim." deyiniz. Önemli olan yasal süreler ve her şeyin yazılı olması.

Dilekçelerinizi verdiğinizde teslim alındı kağıdını alınız. Yada sizde kalan suretin müsait bir yerine "aynı dilekçe ..... tarihinde teslim alınmıştır" gibi bir ifade, tarih ve kimlik bilgisi yazdırınız.

Güncelleme • • Aklima
  • Beğeni 3
  • Teşekkür 1

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Yasal faiz yıllık %9 muş. 3 yıllık %27,

TÜFE 3 yıllık %55. Yasal faiz istersek Reel kayıp %50.

İdare mahkemesinden TÜFE oranında faiz isteyebilir miyiz?

672 tkipsiz

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

İade olan arkadaşlar, pasaport talebiniz oldu mu? bu konuda durum nasıl? 

672 - Takipsizlik - Ohal Komisyon red - İdare Mah İade

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Arkadaşlar bugün kabul kararını gördüm işçi kadrosunda iade olup da alınan haklar nelerdir 

Teiaş 692 sayılı khk ihraç ,adli davada beraat bank asya incemeye devam

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Bir düşüncem de KHK mağdurlarıyla ilgili... Mağdurlar bu işin çözümünün peyder pey olacağını bir türlü anlayamadı... pazarlamada "foot at the door" diye bir tabir vardır, yani ayağınızı kapıya koyabilirseniz, satışı büyük ihtimalle halledersiniz... burada da o ayak, ufak da olsa, KHK'lı bir grubun toplu iade olmasıydı... mesela takipsizlik-beraat alanlar iade olabilseydi, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iade olma yolu açılacaktı, çünkü o kapı açılmış olacaktı bir kere... ama bunun yerine ne zaman takipsizlik alanların iadesi gündeme gelse, diğer tüm KHK'lılar "bizde, bizde, bizde..." demeye başladı ve o kapıya ayak bu yüzden hiç konulamadı, çünkü kapı hiç açılamadı... Bu talepler nedeniyle, iade işi toplum nazarında en ağır kişinin iade olacağı şeklinde ve çok ağır mali külfete neden olacak şeklinde yorumlandı veya imajı o şekilde verildi (Abdurrahman Dilipak'ın idareyi KHK'lılarla ilgili mali külfetle korkutma twitini hatırlayın)... halbuki hep beraber en azından takipsizlik-beraat alanlar gibi toplum vicdanını da kanatan bir kesimin iade olmasını savunsaydık, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iadesi toplum nazarında daha kabul edilebilir hale gelecekti...
    • dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
  • Yeni Oluştur...