İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

Ep Etkin Pişmanlıkdan Yararlananlar Forumu

Önerilen Yorum

DURSBAN4, 03.09.2019 - 08:57 yazdı:

Evet açıktayim. Somut olarak sadece 2 tanık var, 2010 yılında cemaat evinde beraber kaldık yönünde, bu kadar. Bu mahkemeler şimdi tetikçi gibi çalıştıkları için acaba tekrardan tutuklama verir mi ki?

hocam kurum kriter tarih aralığı ve son durumu açıklar mısınız? 2014 öncesi 2 tanıkla hüküm esas alınıyor mu? tanık beyanı başka deliller ile desteklenmesi gerekmez mi? bende 2019 soruşturması ile 2020 de açığa alındım ifadeye bile çağırmadılar.

Adalet Bakanlığı ANKARA İKM Aktif - Ceza Dosyası - Mahrem İmam HTS BAZ / Tanık Beyanı (Bağımsız) 2011 2013

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

merhabalar,

etkin pişmanlıktan yararlandım. dava yeni açıldı. sorum şu, iddianamenin en altında şu yazıyor; 

Ayrıca örgüt mensubu olan şüpheliler hakkında TCK'nın 58/9. maddesi uyarınca mükerrirlere özgü infaz rejiminin ve cezanın infazından sonra denetimli serbestlik tedbirinin UYGULANMASINA,

bunun anlamı nedir? hagb ya da beraat alamaz mıyım? 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

tnt59, 13 saat önce yazdı:

merhabalar,

etkin pişmanlıktan yararlandım. dava yeni açıldı. sorum şu, iddianamenin en altında şu yazıyor; 

Ayrıca örgüt mensubu olan şüpheliler hakkında TCK'nın 58/9. maddesi uyarınca mükerrirlere özgü infaz rejiminin ve cezanın infazından sonra denetimli serbestlik tedbirinin UYGULANMASINA,

Türk Ceza Kanununun;

"Suçta tekerrür ve özel tehlikeli suçlular

Madde 58- (1) Önceden işlenen suçtan dolayı verilen hüküm kesinleştikten sonra yeni bir suçun işlenmesi halinde, tekerrür hükümleri uygulanır. Bunun için cezanın infaz edilmiş olması gerekmez"

Bu maddeye göre siz suç işlemeyi adet haline getirmiş birisi olarak görülüyorsunuz. Önceden kesinleşmiş bir cezanız var (ceza uygulandı, yada uygulanmadı ama kesinleşti.)  Cezanız ertelenmiş olabilir yada koşullu salıverme kapsamında olabilirsiniz. Bu durumda da ikinci suç işlemiş olabilirsiniz.

Burada önceden kesinleşen cezanı varmı? Varsa taksirli suçtanmı, kasıtlı suçtanmı? Bunlar önemli. Belirttiğiniz maddenin uygulanabilmesi için her iki suç türününde aynı olması gerekir.

Maddede geçen "mükerrirlere özgü infaz rejimi" ise 5275 sayılı Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 108 inci maddesinde açıklanıyor. Hakkınızda bu madde kapsamında bir işlem yapılması isteniyor. Hakkınızda istenen se 4-5-6 ncı fıkralarda belirtilen hususlardır.

"Mükerrirlere ve bazı suç faillerine özgü infaz rejimi ve denetimli serbestlik tedbiri

(1) Madde 108- (1) Tekerrür hâlinde işlenen suçtan dolayı mahkûm olunan;

a) Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının otuzdokuz yılının,

b) Müebbet hapis cezasının otuzüç yılının,

c) Süreli hapis cezasının dörtte üçünün, İnfaz kurumunda iyi hâlli olarak çekilmesi durumunda, koşullu salıverilmeden yararlanılabilir.

(2) Tekerrür nedeniyle koşullu salıverme süresine eklenecek miktar, tekerrüre esas alınan cezanın en ağırından fazla olamaz.

(3) İkinci defa tekerrür hükümlerinin uygulanması durumunda, hükümlü koşullu salıverilmez.

(4) Hâkim, mükerrir hakkında cezanın infazının tamamlanmasından sonra başlamak ve bir yıldan az olmamak üzere denetim süresi belirler.

(5) Tekerrür dolayısıyla belirlenen denetim süresinde, koşullu salıverilmeye ilişkin hükümler uygulanır.

(6) Hâkim, mükerrir hakkında denetim süresinin uzatılmasına karar verebilir. Denetim süresi en fazla beş yıla kadar uzatılabilir.

(7) (Ek: 18/6/2014-6545/82 md.) Cezanın infazı tamamlandıktan sonra devam eden denetim süresi içinde, bu madde hükümlerine göre kendilerine yüklenen yükümlülüklere ve yasaklara aykırı hareket eden mükerrirler, infaz hâkimi kararı ile disiplin hapsine tabi tutulur. Disiplin hapsinin süresi on beş günden az ve üç aydan fazla olamaz.

(8) (Ek: 18/6/2014-6545/82 md.) Çocuğa karşı işlenen bir suçtan dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına veya müebbet hapis cezasına mahkûmiyet hâlinde birinci fıkradaki koşullu salıverilme süreleri uygulanır.

(9) (Ek: 18/6/2014-6545/82 md.) Birinci fıkradaki koşullu salıverme süreleri, 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 102 nci maddesinin ikinci fıkrasında tanımlanan cinsel saldırı suçundan, 103 üncü maddesinde tanımlanan çocukların cinsel istismarı suçundan, 104 üncü maddesinin ikinci ve üçüncü fıkrasında tanımlanan reşit olmayanla cinsel ilişki suçundan, 188 inci maddesinde tanımlanan uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçundan dolayı hapis cezasına mahkûm olanlar hakkında da uygulanır. 188 inci madde hariç olmak üzere bu suçlardan dolayı hapis cezasına mahkûm olanlar hakkında, cezanın infazı sırasında ve koşullu salıverildikleri takdirde denetim süresi içinde, aşağıdaki tedavi veya yükümlülüklerden bir veya birkaçına infaz hâkimi tarafından karar verilir:

a) Tıbbi tedaviye tabi tutulmak

b) Tedavi amaçlı programlara katılmak

c) Suçun mağdurunun oturduğu ve çalıştığı yerleşim bölgesinde ikamet etmekten yasaklanmak

d) Mağdurun bulunduğu yerlere yaklaşmaktan yasaklanmak

e) Çocuklarla bir arada olmayı gerektiren bir ortamda çalışmaktan yasaklanmak

f) Çocuklar hakkında bakım ve gözetim yükümlülüğünü gerektiren faaliyet icra etmekten yasaklanmak

(10) (Ek: 18/6/2014-6545/82 md.) Dokuzuncu fıkra hükümleri çocuklar hakkında uygulanmaz.

(11) (Ek: 18/6/2014-6545/82 md.) Bu maddenin dokuzuncu fıkrasının uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, Sağlık Bakanlığının görüşü alınmak suretiyle Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikle düzenlenir." şeklinde.

HAGB için önceden ceza almamanız önemli. Beraat konusuna gelince dosyanızın içeriği önemli. Ne olduğunu, ne yaptığınızı siz biliyorsunuz. Savcı ceza verilmesini bununlada yetinilmeyip ceza sonrasında izlenmenizi istemiş.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Aklima, 5 saat önce yazdı:

Suçta tekerrür ve özel tehlikeli suçlular

Madde 58- (1) Önceden işlenen suçtan dolayı verilen hüküm kesinleştikten sonra yeni bir suçun işlenmesi halinde, tekerrür hükümleri uygulanır. Bunun için cezanın infaz edilmiş olması gerekmez"

Bu maddeye göre siz suç işlemeyi adet haline getirmiş birisi olarak görülüyorsunuz. Önceden kesinleşmiş bir cezanız var (ceza uygulandı, yada uygulanmadı ama kesinleşti.)  Cezanız ertelenmiş olabilir yada koşullu salıverme kapsamında olabilirsiniz. Bu durumda da ikinci suç işlemiş olabilirsiniz.

Burada önceden kesinleşen cezanı varmı? Varsa taksirli suçtanmı, kasıtlı suçtanmı? Bunlar önemli. Belirttiğiniz maddenin uygulanabilmesi için her iki suç türününde aynı olması gerekir.

Hakkımda 3 yıl süren soruşturma vardı.  sonra goz alti kararı verilmiş. Savcılık ifadesinde etkin pismanlik tan yararlandım. daha önce bu veya benzer ya da farklı bi suçtan cezam olmadı.  Sicilim de temiz dolayısıyla.  O zaman bu madde benim için uygulanamaz. Peki savcı bunu bilmiyor mu? Neye istinaden böyle bir talepte bulunmus orasını anlayamadım ben de. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
tnt59, 31 dakika önce yazdı:

Hakkımda 3 yıl süren soruşturma vardı.  sonra goz alti kararı verilmiş. Savcılık ifadesinde etkin pismanlik tan yararlandım. daha önce bu veya benzer ya da farklı bi suçtan cezam olmadı.  Sicilim de temiz dolayısıyla.  O zaman bu madde benim için uygulanamaz. Peki savcı bunu bilmiyor mu? Neye istinaden böyle bir talepte bulunmus orasını anlayamadım ben de. 

Belirttiğim gibi, kazara yapılacak bir durum değil. Çoğu hukukçuya sorun böyle bir istekle karşılaşmamıştır. Durum belirttiğiniz gibiyse aklıma tek gelen isim benzerliği olması dolayısıyla yanlışlık olması. İddianameyi iyi inceleyiniz. Savcının bu istekte bulunmasının altında ne yatıyor. Önceden kesinleşmiş bir ceza almadıysanız sıkıntı yok, mahkemede savcılığın iddianameye hakimiyeti yada hukuka yaklaşımı açısından kullanırsınız.

Bu arada mera ettim, avukatınız ne diyor?

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
tnt59, 18 saat önce yazdı:

merhabalar,

Merhaba. Sizin etkin pişmanlıktan yararlanmanıza sebep olan kriter eylem ve tarih nedir? 17 25 öncesi sonrası banka bylock sohbet vs bağış sendika vs vs. Birde kurum nedir? 

Adalet Bakanlığı ANKARA İKM Aktif - Ceza Dosyası - Mahrem İmam HTS BAZ / Tanık Beyanı (Bağımsız) 2011 2013

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
anka0606, 37 dakika önce yazdı:

Merhaba. Sizin etkin pişmanlıktan yararlanmanıza sebep olan kriter eylem ve tarih nedir? 17 25 öncesi sonrası banka bylock sohbet vs bağış sendika vs vs. Birde kurum nedir? 

2013_2015 sohbet banka sendika cihan bağış odemesi.  Kurum üniversite.  Akademisyen. Çalıştığım yer yetkisizlik verdi. Ikamet ettiğim yere yönlendirdi davayı.  Benim 2009 askere gitmeden önce geç muayene den dolayı bakaya düşme durumundan para cezası verilmişti.  Önceden kesinleşmiş ceza bu dikkate alınmış olabilir mi? Avukatım pek üstünde durmadı.  Genel ifade tarzında bilgi verdi.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Aklima, Bir saat önce yazdı:

Belirttiğim gibi, kazara yapılacak bir durum değil. Çoğu hukukçuya sorun böyle bir istekle karşılaşmamıştır. Durum belirttiğiniz gibiyse aklıma tek gelen isim benzerliği olması dolayısıyla yanlışlık olması. İddianameyi iyi inceleyiniz. Savcının bu istekte bulunmasının altında ne yatıyor. Önceden kesinleşmiş bir ceza almadıysanız sıkıntı yok, mahkemede savcılığın iddianameye hakimiyeti yada hukuka yaklaşımı açısından kullanırsınız.

iddianemede  2013-2015 yılları arasında katıldığım sohbetlerde neler konuşulurdu yapılırdı gibilerinden detaylı açıklamalar yaptım. savcı da benim bu ifadelerimi alarak terör örgütü üyesidir demiş sadece. ikinci kez suç işlemiştir filan gibi başka açıklama yok iddianemede.

kendim hakkımda söyleyebileceğim üniversitede açığa alınmadan önce kurulan komisyonda da ifade vermiştik. bir idari soruşturma geçirmiş olduğumu varsayarak bu da ikincisi adli soruşturma gibilerinden olabilir mi? bir diğer husus da 2009 da askere gideceğim zaman geç muayene den dolayı bakaya düşmüş olduğumu öğrenmiştim. askere gitmeden önce kamu dava açıldı ifade verdim ben askerdeyken de para cezası verildi. sonra ödedim bitti. ama sabıka kaydımda bu durum hiç görünmedi bunla alakalı olacağını da zannetmiyorum. başka da bir durum yok. 

daha önce tutmayı düşündüğüm bir avukata danışmıştım. o üzerinde hiç durmadı. önemli birşey değil dedi geçiştirdi. şuanki avukatımla da diğer danıştığım avukat üstünde durmadığı için bu konuda konuşmadık. tekrar kendisinden bu konuda bilgi isteyeceğim. durumu paylaşırım. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Aklima, 1 saat önce yazdı:

avukatım matbu yazı kafanıza takmayın dedi. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
tnt59, Bir saat önce yazdı:

avukatım matbu yazı kafanıza takmayın dedi. 

"Matbu" bir yazıysa, kendi adıma söyleyeyim nadir gördüğüm bir husus. Ancak savcınız kaç yaşında? Tecrübesi vs. hususları durumu değiştirir. Mesleği hukuk olan bir kişi helede tecrübeliyse bu maddeyi dayanaksız yazmaz. İlginç olanı iddianameyi kabul eden mahkeme bu kısmı neden ve nasıl atlamış. Gerçi iade edilen kaç iddianame var diye sormak lazım.

Bu maddeyi yazmaya gerekçe askerlik dönemi için bahsettiğiniz husus dahi olsa iddianamede yazmalıdır. Öyle ben yazdım oldu olmaz. Yargıtay kararlarına bakınız pek çoğunda eksik araştırma yada beyanın yeterli görülmesi teyid edilmemesi gibi hususlar bozma nedenidir.

Belirttiğim gibi siz kendinizden eminseniz mahkemede kullanırsınız. Sıkıntı yapacağınız bir husus değil.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
    • @Karagöz "Dehumanize" kavramı anlamlı...Ruhumda bıraktığı hasar, Nietzsche'nin tanrı'nın öldüğünü ifade ettiği deli adamın hikayesindeki deli karakterinin "sonsuz bir hiç gibi başıboş dolaşıyorum" sözünün vücut bulmuş haliyim😔Başardılar!!! 
  • Şimdi Popüler

• Yeni Oluştur...