İçeriği gör

Arşivlendi

Bu konu arşivlendi ve daha fazla yanıtlara kapatıldı

KHK Mağdurları Forum

OHAL ve KHK Mağdurları 2

Önerilen Yorum

Karınca kararınca izlenimlerim...

Önce "pelikan" nedir, kimlerdir, ne amaçlamaktadır?

Bu soruya cevap vermeden önce bazı kavramlar üzerinde durmak gerekiyor. Misal "özgül ağırlık". Temel Karamollaoğlu özgül ağırlığı olan bir kişidir. Aldığı oy oranı ne kadar düşük olsa da dinlenen, saygı duyulan biridir. Söyledikleri normal akılla değerlendirilir, arka planı pek sorgulanmaz. Duruşu kendisine oy vermeyenlerce de takdir edilir, keza Millet İttifakında olması sol bir parti olan CHP ve tabanı tarafından yadırganmamıştır. Ya da Perinçek özgül ağırlığı olup olmadığı hep tartışılagelmiştir. Düşünceleri, az da olsa kamuoyu tarafından kendisinin ne düşündüğü anlamında merak edilmekle birlikte genel anlamda temsil ettiği grubun o anki olaya dair bakışının öğrenilmesi açısından izlenir. Temsil ettiği grubun son "ergenekon" ve "jitem" davalarının boşa düşmesiyle birlikte güçlendiği ve tasfiyelerden sonra devlet içinde rahat hareket edebildiği ve kritik yerlerde görev aldıkları -tekrar ve de tekrar- gündem takibi yapanların malumudur. 

Bu girizgahdan sonra "pelikan" mevzusuna gelince... Bu grup ilk kez Davutoğlu'nun başbakanlıktan ayrılmak zorunda olduğu dönemde adını duyurmuş, içinde gazetecilerden!, bürokratlara, akademik camiadan, iş adamlarına kadar geniş bir yelpaze barındırdığı söylenen bir oluşum. Oluşumun içinde olanlar çevrelerince gayet iyi bilinir ve özgül ağırlıkları sıfıra yakın olan kişilerdir. Doğrudan saraya bağlı olan bu grup, ömürlerinin sarayın ömrü kadar olduğunun bilincinde olan dolayısıyla 18 yıllık süreç sonucunda edindikleri tüm kazanımları korumaya çalışan kişilerden oluşuyor. Doğrudan sarayın yönlendirmeleriyle çalıştıkları gibi, Hitlerin danışmanının dediği gibi "Yapıp ettiklerinizin führerin hoşuna gidip gitmeyeceğini düşünerek hareket edin." düsturu ile de hareket ettikleri biliniyor. Dolayısıyla o cenahtan gelen açıklamalar söyleyenden bağımsız olarak değerlendiriliyor.

Erdoğan uzun süren iktidarını tüm bu ,demokrasilerde olmasına tahammül dahi edilmemesi gereken, gruplar arasında bir denge kurabilmesine borçlu bir anlamda. Farklı zamanlarda farklı hatta birbirine zıt açıklamalarını bu anlamda değerlendirmek gerek. Bir grubun öne çıktığını hissettiği anda bir hamle ile bunu boşa çıkarabiliyor. Adalet Bakanının açıklamalarını bu açıdan değerlendirmenizi öneririm. 

Yeni partilerin en önemli argümanlarından biri de malumunuz Erdoğan'ın MHP ve bazı çevrelerin periferisinden bir türlü çıkamaması ve dolayısıyla AKP'nin gittikçe MHPlileşmesi bunun da tabanda büyük rahatsızlık oluşturduğu yönünde. Artık bir karar vermesi gerektiğinin farkında Erdoğan. Ya normalleşme sürecine girebilmesi için gereken temel hukuki adımlar atılacak ya da bahsetmeye çalıştığım dengelerle uğraşırken elinden kayıp giden tabanı izlemek zorunda kalacak.

Adalet reformu konusu ise, benim düşüncelerime göre ne siyasi hesaplar, ne hukuki hassasiyetler ne de Avrupa Birliği açısından ele alınmamalı. Mevcut terör paradigması ile bakkalın, esnafın, eşrafın, memurun, işçinin yargılanabildiği bir ucu açık yasa maddeleri bütünü mevcut. Bu maddeler güçlüyken ya da bazı ilişkiler ağına sahipken sizden uzak duruyor gibi görünebilir, ama emin olun sendelediğiniz ya da bir seçim kaybettiğiniz an da toplumsal desteğinizin azaldığı anlaşıldığı gün demoklesin kılıcı gibi başınızda sallanacaktır. Reformu kaybedilen İstanbul seçimlerinden bağımsız düşünmemek gerekiyor. 

Yazacak çok şeyim var ama şimdilik bunlarla yetiniyorum. Peki "Çok bilmiş gibi yazdın peki söyle bakalım Ekim'de iade olacak mıyız?" diye bir soru zihinlerde oluşmuş olabilir. Gelişme olacağı Erdoğan'ın FETÖ yerine FETO dediği gün belliydi aslında. Nacizane yıl bitmeden takipsizlik ve beraat alanlar başta olmak üzere mağduriyetlerin giderileceğini düşünüyorum, bir şekilde cezası olan ya da tahliye olanların da umutsuz olmaması gerekiyor. Çünkü bu adım surda gedik açmaktan çok daha büyük bir gelişme olacak. Paradigma değişeceği için ceza alanların çok büyük bir kısmının davası beraatle sonuçlanacak ve haksız yere ellerinden alınan işlerine geri döneceklerdir. 

Az biraz daha sabır...

672-ret-ankara 24

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Saphyr, 10 dakika önce yazdı:

Ne zamanki Ahaber'de biz konuşulduk o zaman bu iş tamam derim:)

Ne konuşuldu?

26 nisan açık 701 KHK ihraç-ea kodlama dışında kriter yok-takipsizlik-inceleme hala devam ediyor

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
ali akca, 8 dakika önce yazdı:

Ne konuşuldu?

konuşulmadı konuşulursa dedim:)

679 - Adalet Bakanlığı, Kabul

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Saphyr, 9 dakika önce yazdı:

konuşulmadı konuşulursa dedim:)

‎face ten bir alıntı;

Hayrullah Yücel‎ - KHKlı Platformu

20 saat · 

⚡??Bir ret de benden❗⚡??
Ankara İdare Mahkemesi bana ret kararı vermiş.❌ Neymişmiş de OHAL Komisyonunun başvurumu ret etme kararı yerindeymişmişmiş❗?
➡️Aralık 2018’de Ankara İdare Mahkemesine başvurmuştum ve Eylül 2019’da Mahkeme bana ret kararı vermiş.❌ ☣️Sendika ve ☣️dernek üyelikleri, ☣️Cihan Medya ödemesi ve ☣️istinafta olan ceza dosyası ➖?gerekçe?➖ olarak gösterilmiş.❌
Üzüldün mü❓? Asla❗??
?Nasıl ki bu kararlar siyasi iradenin gücü ve etkisi ile patır patır veriliyorsa☁️ gün gelecek siyasi bir rüzgâr? ile bu kararlar bir bir bozulacak.⛅✔️
✨?☀️Enseyi karartmak yok.

679, inceleniyor, banka

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
absoluter, 29 dakika önce yazdı:

Lütfen; Memduh bayaraktaroğlu nun youtube deki, Ne olacak bu KHK lıların hali söyleşisini izleyin (17. 9. 2019 tarihli)

O kişiyi pek güvenilir bulmuyorum. Hepimiz Bugünlerde bizim hakkımızda pozitif de olsa konuşanlara ihtiyatli olalım ?

https://www.sozcu.com.tr/2012/yazarlar/emin-colasan/kader-kurbani-memduh-87737/

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Elaziz, 29 dakika önce yazdı:

Dostlar çok bunaldım, şu metronun önüne atıp kendimi sonsuz uykuyla bincimi kapatmak isriyorum artık.

Sakın ha dostum sakın.

Cenabı Allah insana inat duygusunu niye vermiş düşün, imtihan şiddetlendiğinde inat, imanın sözkonusu olduğunda inat et diye. Unutma bir Khk lı mütefekkirin dediği gibi "Yaşadıklarımızı yaşamadan ölmesinler" senin acelen niye...

Her KHK lı birgün İADE yi tadacaktır

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Yav hakkaten arkadas, " iade etmezler, bunlar duzenleme yapmazlar, hukuka donmezler" falan diyorsunuzya, kendinize veya bunu okuyanlara karsi nasil bir fayda guderek yaziyorsunuz bunlari? Haa iyi o zaman diyip antidepresan kullanmayi birakanlar geri mi baslasin? Umutsuzluktan hayat enerjisini yitirenler tekrar eski hallerine mi donsun? İntihari bile dusunenler oldu, Allah korusun intihar mi etsinler? Nedir yani, aklinizdaki dusunce ne? Hepmiz eni sonu olecez, goz cukurumuzda kurtlar ahenkle dans edecek. Hak aramayalim mi? Hayata dair umitvar olmayalim mi? Hukumetten habersiz çişe gidemeyecek kanallar, höt dense, kuyruklarini bacaklarinin altina alip kosup saklanacak olan kanallar kac gunudur khk haberi yapiyor, daha ne istiyorsunuz, tellallar tutulup mahalle mahalle duyuru mu yapilsin? Yeter artik ! Bi susun!

672 MEB. 2 aylik sendika+HTS. Ilk durusmada beraat(7/5/2019). 20 Kasim 2019 iade.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cuma disinda baska gunler yukleme oluyor mu

Komisyon cuma disinda baska gubler yukleme yaptigi oluyor mu

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Merve2323, 5 dakika önce yazdı:

Cuma disinda baska gunler yukleme oluyor mu

Bence şimdi yükleme yapmasınlar , düzenlemeyi bekleyip öyle yapsınlar. Yüklemeyle dönecek oran belli %7 ,  ama yorumları okuyunca çok pis gaza geliyor insan , sanki pazartesi kurumda işe başlayacakmışız gibi. 

Bak şimdiden pazartesi sendromu başladı!!

693- İnceleme devam ediyor

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Hukukçu arkadaşlar yardımcı olurmusunuz staj yapmak istediğim baro yetkilisi hakkında soruşturma ve kovuşturma olmadığına dair beyan dilekçesi istiyor ama avukatlık kanun da işe mahkumiyet şartı engel diyor bana dilekçe yaz yönetim kurulu karar versin diyor ama büyük ihtimalle olumsuz olur dedi ben de sadece staj yapıp avukatlık ruhsatnamesi talep etmeyeceğimi dile getirdim.zaten 1 yıl içinde ohal komisyonu ve yerel ağır ceza dan karar çıkar dedim avukatlık stajı yapan veya yapamayan varsa yardımcı olurmusunuz 

675 KHK okul

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.

• İletiler

• Bize eşit şartlarda mücadele imkanı vermediler ki gerçekten ne kadar nitelikli olduğumuzu gösterelim. Hileli zarların olduğu bir oyunun içinde bulduk kendimizi. Şartların eşit olmadığı, zarların hileli olduğu bir oyunda hayatta kalmak bile çok büyük bir başarı. Tüm olumsuzluklara rağmen mücadeleden vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz, mücadele edeceğiz. Eninde sonunda kazanacağız, buna şüphe yok. Bize düşen görev, o gün gelene kadar ilk önce akıl sağlığımızı, sonra beden sağlığımızı korumak ve azimle ve inadına yaşamak.  Her birimiz farklı ailelerde, farklı kültürlerde, çok farklı şartlar altında yaşadık, büyüdük ve bu günlere geldik. Hepimizin başına aynı olay gelmiş olsa da, herkesin tepkisi, reaksiyonu, hissettiği şeyler, dayanma eşiği vs farklı. Ama işin özü bence haklı olduğumuzu bildiğimiz böyle bir durumda dirayetli olup yaşamaya devam etmek. Tüm olumsuzluklara rağmen yaşayacağız ve ileride tüm haklarımızı aldığımız günlere akıl ve beden sağlığımız tam olarak ulaşacağız. 
    • Hocam, kendinize haksızlık etmeyin. Devlet söz vermiş 657ye uyduğun sürece sorun yok demiş. Birçok kişi de buna güvenip kendini o memuriyet için hazırlamıştı ve o işe kendini adamıştı. Özellikle belli bir yaştan sonra gerçekten zordu bu işler. Birçok kişiye de yedikleri damga çok ağır geldi, yeni bir hayat kurmak için o psikolojik gücü kendilerinde bulamadılar. Bunun üstüne uğraştığımız davaları parçalanan aileleri ekleyin. Hayatta kalabilmeniz bile başarı aslında.
    • 8 sene geçti ve hiç bir şey değişmedi. Parkomatta  çalışdım, inşaatlarda çalıştım, tarla işlerinde çalıştım, bir buçuk sene kadar dershanede çalıştım (depremden sonra kapandı) fabrikada 3-5 ay çalıştım ödeme sorunu olunca  ayrıldım yine inşaattayım. 8 yılda bir kazmaya sap olamadım, ortalamaya baksan 8 yıl asgari ücret altında kazandım. Hep günü kurtarma uğraşıyla  geçti 8 sene. Bu 8  sene bana ne kadar beceriksiz işe yaramaz olduğumu gösterdi. Bazen düşünüyorum nasıl bir günahım varmışta bu duruma düştüm ve kurtulamıyorum ... Ülkenin hukuk olsun adalet olsun ekonomi olsun vesaire memnun değilizya, ben bunun bin katı kendimden memnun değilim ...
    • Yeminle şaka gibiyiz ya. Herkese açık bir forumda birbirine dilekçe dava danışan, fikir alış verişi yapan, sabır tavsiye eden, gündem hakkında analizler yapan "terörist" mi olur arkadaş? İçinde olmasak tam bir komedi değil mi şu durum aslında? 8 sene be.
    • Bir düşüncem de KHK mağdurlarıyla ilgili... Mağdurlar bu işin çözümünün peyder pey olacağını bir türlü anlayamadı... pazarlamada "foot at the door" diye bir tabir vardır, yani ayağınızı kapıya koyabilirseniz, satışı büyük ihtimalle halledersiniz... burada da o ayak, ufak da olsa, KHK'lı bir grubun toplu iade olmasıydı... mesela takipsizlik-beraat alanlar iade olabilseydi, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iade olma yolu açılacaktı, çünkü o kapı açılmış olacaktı bir kere... ama bunun yerine ne zaman takipsizlik alanların iadesi gündeme gelse, diğer tüm KHK'lılar "bizde, bizde, bizde..." demeye başladı ve o kapıya ayak bu yüzden hiç konulamadı, çünkü kapı hiç açılamadı... Bu talepler nedeniyle, iade işi toplum nazarında en ağır kişinin iade olacağı şeklinde ve çok ağır mali külfete neden olacak şeklinde yorumlandı veya imajı o şekilde verildi (Abdurrahman Dilipak'ın idareyi KHK'lılarla ilgili mali külfetle korkutma twitini hatırlayın)... halbuki hep beraber en azından takipsizlik-beraat alanlar gibi toplum vicdanını da kanatan bir kesimin iade olmasını savunsaydık, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iadesi toplum nazarında daha kabul edilebilir hale gelecekti...
  • Yeni Oluştur...