İçeriği gör

Arşivlendi

Bu konu arşivlendi ve daha fazla yanıtlara kapatıldı

KHK Mağdurları Forum

OHAL ve KHK Mağdurları 1

Önerilen Yorum

Merhaba Arkadaşlar,

Ben KESK-Eğitim Sen Merkez Eğitimcisi ve İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak Üniversiteden ihraç edilmiş bir KHK'liyim. 9 ay açıkta kaldıktan sonra yargılandığım davadan beraat edip ilk Üniversite Yönetim Kurulu kararı ile daha sonra iki kez de (691/692) ile ihraç edildim. 

İhraç edilmemdeki en temel unsur muhalif olmak ve Eğitim Sen üyesi olmaktı. Ben bundan onur duyarım elbette. Dava sürecim ise buradaki arkadaşları tenzih ederek söylüyorum, 15 Temmuz sonrası ortaya çıkan durum ile FETÖ mensubu oldukları iddiasıyla ihraç edilmiş ve tutuklanmış Özel Yetkili Savcı, Hakim, TEM Şube Müdürü, Polislerin hakkımda topladıkları uydurma ve asılsız sözde delillerle oluşturdukları iftira dosyasından ibaret. İhracıma somut anlamda konu olan ise sadece bu davadır ki beraat ile sonuçlanmıştır.

Ben 9 ay gibi uzun bir süre açıkta kaldığım için ihraç edilmeme çok fazla şaşırmadım. Sadece haksızlığa uğramış olmanın ve birilerinin amacına ulaşmış olmasının verdiği olumsuz duygu durumu vardı. 

Yukarıda da bir arkadaşın ifade ettiği üzere elinizden ne geliyorsa, hangi işe daha meyilli iseniz o iş üzerinden ücret ve konuma çok fazla takılmadan iş bulmaya çalışın. Ben günlerce gezdim ve iş aradım. İnternetten birçok ilana başvurdum. Bir çok iş görüşmesinde "işe göre çok fazlasın" dediler ve nazikçe geri çevirdiler. Böyle durumlarda işe ihtiyacınız olduğunu açıkça ifade ederseniz geri çevrilmezsiniz. Çalışırken yine gözünüz kulağınız dışarıda olsun, size uygun, imkanları daha iyi olan farklı işlere de başvurun. 

Komisyona gelince; benim komisyondan pek bir umudum yok. Çünkü komisyonun kuruluş amacı belli. Oradan adil bir sonuç çıkma ihtimali %0,3 gibi bir rakama tekabül eder. Çünkü tamamen hukuksuz ihraçların gerekçesi "İdari Tasarruf" gibi keyfi bir uygulamadır! Biliyorsunuz ki bunu dönemin Adalet Bakanlığı koltuğunu işgal eden şahıs bizzat ifade etmiştir.

İdare Mahkemeleri ise işin ikinci oyalama kısmı diye düşünüyorum. Olumlu yönde karar veren yok mu? Var elbette ama çok ağır işleyen bir mekanizma var ortada. OHAL komisyonunun, sizi idari tasarrufla ihraç eden kuruma dönüp "Nasıl Bilirdiniz?" diye sorması her şeyi özetliyor aslında!

Bu platformu açan ve emeği geçen arkadaşlara teşekkür ederim. İşinden, ekmeğinden edilmiş on binlerce insanın iletişiminin sağlanması ve sorunlarına çözüm bulması adına çok önemli bir adımdı.

Yalnız şunu da ifade etmek de yarar var;  17-25 Aralık operasyonları öncesi siyasi iktidar ile kol kola olup, kamu kurumlarında ideolojik anlamda kendileri gibi düşünmeyen insanlara her türlü zulmü reva görmüş, 15 Temmuz sonrası ise ihraç edilmiş, gözaltına alınmış veya tutuklanmış kişilerin mağduriyetle ve hukukla yan yana gelmeleri asla söz konusu olamaz! Bunun birçok örneği ile karşılaşmış biri olarak söylüyorum bunu. 

OHAL döneminde yayınlanan KHK'ler ile alınan tüm yaptırımlar aslında tedbir niteliğindedir. Siyasi iktidar bunu bildiği için sürekli olarak OHAL süresini uzattı. Ekonomik anlamda kötüye gidişi frenleyebilmek adına ise KHK'leri yasalaştırıp tedbirleri kalıcı hale getirdi ve OHAL'i sonlandırdı. Bizler elbette bu hukuksuz sürecin sonunda tüm yasal haklarımızı geri alacağız ama bu siyasi iktidar olduğu sürece çok zor olacak!

Öncelikle bu saltanatın son bularak, Hukuk devletinin yeniden inşası söz konusu olmalıdır. Bu da asla kendiliğinden olmaz. Bunun gerçekleşmesi için toplumun tüm kesimlerinin, ülkesini ve halkını seven herkesin elini taşın altına koyması gerekir. Allah hepimizin yardımcısı olsun, umudunuzu her daim diri tutun. Biz kazanacağız, çünkü biz Haklıyız!

Saygılarımla...

KESK-Eğitim ve Bilim ve Emekçileri Sendikası Merkez Eğitimcisi

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
672li, 8 dakika önce yazdı:

Arkadaslar red kararini sistemde gorelim 2 ay oldu karar hala ulasmadi.muhtarliga sordum yok. Kararlar gec mi ulasiyor yoksa benimkinde mi sorun oldu

Sizinkinde bir sorun var muhtemelen. Üzerine düşün derim. Sürenizden gitmesin. 

701 Sayılı KHK, Albatros-3A, Takipsizlik, Ret

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Hadi bee, 2 saat önce yazdı:

İyi günler. Bana 2 hafta önce red geldi. Gerekçeler; 12 ay sendika aidat kesintisi, 2 kimse yok mu sms ve digitürk iptali.

Sendika üyeliği 11 ay ve 30 gün sonra üyelikten düşülür kanun maddesine göre 12 ay aidat kesilmiş. Digitürk ile görüştüm 2012 den bu güne kadar üyelikten hiç ayrılmadan her ay fatura ödemişim. Bunların belgelerini mahkeme için hazırlıyorum. 

Ancak 2014 yılında adıma kayıtlı 4 avea hattı vardı. Üçünü ben kullanmıyorum. Kimse yok mu sms bilgilerine nereden ulaşabilirim? Avea son iki yıl kaydı var diyor. Yardımcı olabilecek ve bilgi verebilecek olursa sevinirim.

Geçmiş olsun hocam, 

Sizin okulunuza da digitürk'ü sormuşlardı. Okula sormaları ayrı garipti, sizin hiç iptal etmemiş olmanız ayrı garip. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Hadi bee, 3 saat önce yazdı:

İyi günler. Bana 2 hafta önce red geldi. Gerekçeler; 12 ay sendika aidat kesintisi, 2 kimse yok mu sms ve digitürk iptali.

Sendika üyeliği 11 ay ve 30 gün sonra üyelikten düşülür kanun maddesine göre 12 ay aidat kesilmiş. Digitürk ile görüştüm 2012 den bu güne kadar üyelikten hiç ayrılmadan her ay fatura ödemişim. Bunların belgelerini mahkeme için hazırlıyorum. 

Ancak 2014 yılında adıma kayıtlı 4 avea hattı vardı. Üçünü ben kullanmıyorum. Kimse yok mu sms bilgilerine nereden ulaşabilirim? Avea son iki yıl kaydı var diyor. Yardımcı olabilecek ve bilgi verebilecek olursa sevinirim.

Bende avea dan istedim "savcılığa başvuracaksınız" dediler

Enteresan, 1 saat önce yazdı:

Sizinkinde bir sorun var muhtemelen. Üzerine düşün derim. Sürenizden gitmesin. 

Kesinlikle takip edin. Benim gelmiş akraba almış ve unutmuş. 9 gün sonra ben takip edince ulaştım

672 KHK ret banka sgk sendika

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Geçen hafta Ankara'ya gitme imkanım oldu. İdare mahkemesine, davalının savunmasına avukat aracılığıyla yolladığım cevabi dilekçenin uyapta görünmemesi üzerine dilekçeyi elden teslim ettim. Avukata sorduğumda kendisinin dilekçeyi yolladığını belki yoğunluktan ötürü uyapa henüz işlenmediğini söylemişti. İdare mahkemesi kalemi böyle bir dilekçenin kendilerine ulaşmadığını söyledi. Cevabi dilekçenin geciktiğini, davalı tarafa gönderilemeyebileceğini ama hakimin bunu göreceğini söyledi. Bir bilgilendirme bir de sorum var.

Eğer dilekçeleriniz uyapta görünmüyorsa ve de avukat aracılığıyla işlemlerinizi gerçekleştiriyorsanız takibini iyi yapmalısınız. Sorum ise şu: cevabi dilekçe süresini kaçırdığım için hakim dilekçeyi görmesine rağmen dikkate almayabilir mi? 

672-ret-ankara 24

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Nogam, 9 dakika önce yazdı:

Geçen hafta Ankara'ya gitme imkanım oldu. İdare mahkemesine, davalının savunmasına avukat aracılığıyla yolladığım cevabi dilekçenin uyapta görünmemesi üzerine dilekçeyi elden teslim ettim. Avukata sorduğumda kendisinin dilekçeyi yolladığını belki yoğunluktan ötürü uyapa henüz işlenmediğini söylemişti. İdare mahkemesi kalemi böyle bir dilekçenin kendilerine ulaşmadığını söyledi. Cevabi dilekçenin geciktiğini, davalı tarafa gönderilemeyebileceğini ama hakimin bunu göreceğini söyledi. Bir bilgilendirme bir de sorum var.

Eğer dilekçeleriniz uyapta görünmüyorsa ve de avukat aracılığıyla işlemlerinizi gerçekleştiriyorsanız takibini iyi yapmalısınız. Sorum ise şu: cevabi dilekçe süresini kaçırdığım için hakim dilekçeyi görmesine rağmen dikkate almayabilir mi? 

Almayabilir. Alsa da karşı taraf itiraz edebilir. 

KHK Forum Editörü - 672 Maliye - VDK

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
aydineneshilal, 17 saat önce yazdı:

düzelecek arkadaşlar her şey yoluna girecek silahını gösteremediği için yalan söyleyip oğluna mahçup olan arkadaşım  hiç üzülme gün gelecek silahına kavuşacaksın gün gelecek silahını teslim almaya beraber gideceksin oğlunla ve diyeceksin ki bak oğlum bana yeni ve daha iyi bir silah verdiler diyeceksin merak etmeyin hiç kimsenin şüphesi olmasın biz devletin kağıdını bile boşa harcamamış insanlarız biz TÜRKİYE CUMHURİYETİ nin şerefli devlet memurlarıyız neye inanırsanız inanın bu değişmeyecek 

Sn. Aydineneshilal güzel şeyler yazıyorsun. Senin soylediklerinin olacağına inanmayi o kadar çok istiyorum ki. Ama 3 yıldır yasadiklarimiz ve hayal kırıklığı buna Engel oluyor. 

Yinede seviliyorsun ??

672 khk sendika komisyon inceliyor ..................

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
tamirci, 10 saat önce yazdı:

Arkadaşlar fabrikalara gidin bazı yerlerde 20 kişi işe başlar 15 kişi ertesi gün iş bırakır.

Burası kesinlikle çok doğru. İşin aslı iş biraz ağır olup herkes yapmaz. Ya da yapamaz. Sadece sabır meselesi. 10 gün içinde alışırsınız zaten.

Mesela işçi gelip 2 saat sonra bırakıyor. İşveren devamlı personel istiyor.

İnanın fabrikalarda o kadar abartılacak bir şey yok.Sadece güvenin kendinize. Piyasada çok rahat ve gamsız insan var.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Arkadaşlar yardıma ihtiyacım var. Ankarada adres değişikliği icin komisyona başvuruyu nereden yapıyoruz. Valilik sıhhıyedeki sağlık bakanlığına taşınmış. Oradanmı yapıyoruz ? iyi akşamlar.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
my teacher, 13 dakika önce yazdı:

Arkadaşlar yardıma ihtiyacım var. Ankarada adres değişikliği icin komisyona başvuruyu nereden yapıyoruz. Valilik sıhhıyedeki sağlık bakanlığına taşınmış. Oradanmı yapıyoruz ? iyi akşamlar.

Bir arkadaşım ulusta hal civarında bir el binasına gitmişti. Hacı Bayramın caddesinde. 

KHK Forum Editörü - 672 Maliye - VDK

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.

• İletiler

• Bir düşüncem de KHK mağdurlarıyla ilgili... Mağdurlar bu işin çözümünün peyder pey olacağını bir türlü anlayamadı... pazarlamada "foot at the door" diye bir tabir vardır, yani ayağınızı kapıya koyabilirseniz, satışı büyük ihtimalle halledersiniz... burada da o ayak, ufak da olsa, KHK'lı bir grubun toplu iade olmasıydı... mesela takipsizlik-beraat alanlar iade olabilseydi, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iade olma yolu açılacaktı, çünkü o kapı açılmış olacaktı bir kere... ama bunun yerine ne zaman takipsizlik alanların iadesi gündeme gelse, diğer tüm KHK'lılar "bizde, bizde, bizde..." demeye başladı ve o kapıya ayak bu yüzden hiç konulamadı, çünkü kapı hiç açılamadı... Bu talepler nedeniyle, iade işi toplum nazarında en ağır kişinin iade olacağı şeklinde ve çok ağır mali külfete neden olacak şeklinde yorumlandı veya imajı o şekilde verildi (Abdurrahman Dilipak'ın idareyi KHK'lılarla ilgili mali külfetle korkutma twitini hatırlayın)... halbuki hep beraber en azından takipsizlik-beraat alanlar gibi toplum vicdanını da kanatan bir kesimin iade olmasını savunsaydık, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iadesi toplum nazarında daha kabul edilebilir hale gelecekti...
    • dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
  • Yeni Oluştur...