İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

Türk Silahlı Kuvvetleri Personeli Forumu

Önerilen Yorum

Aklima, 20.09.2022 - 15:21 yazdı:

Sayın @Vardırbirhayr ,

"15 Temmuzdan sonra Kanundaki “devlet memurluğundan çıkarma” sebeplerine “Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmak, bu örgütlere yardım etmek, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak ya da kullandırmak, bu örgütlerin propagandasını yapmak” şeklindeki 125/E/I) maddesi eklenmiştir.(657 dmk ya) 

l) (Ek: 3/10/2016 – KHK-676/75 md.; Aynen kabul: 1/2/2018-7070/61 md.) Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmak, bu örgütlere yardım etmek, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak ya da kullandırmak, bu örgütlerin propagandasını yapmak"

her birisi somut delil, şahit, görüntü, belge gerektiren durumlar. 375 dönemi bitti.

"Memuriyete girmeden önceki fiillerden dolayı  ceza soruşturması yada Kovuşturması olan kişiler için idare  devlet memurluğundan çıkarma cezası verilebilir mi? (Memuriyete girmeden önce işlenmiş suçlardan dolayı disiplin cezası hükümlerine dayanarak bir ceza verilemez diye biliyorum)"

soruşturma yada kovuşturma olması bir sonuç doğurmaz. Sonuçta ceza alınması durumu değiştirebilir. Normal hukuk düzeninde değiştirmez ancak muktedirler sen bir dolaş sonra idare mahkemesiyle gel zihniyetiyle ilişik kesme işlemi yapabilir.

GEÇMİŞE YÜRÜMEZLİK İLKESİ

Geçmişe etkili bir şekilde disiplin cezası verilemeyeceğini açıklayan ilkeye geçmişe yürümezlik ilkesi denir. Bu ilke gereğince memura geçmişe etkili disiplin cezası verilemez. Disiplin suç ve cezalarının geçmişe yürümezliği, bunların zaman bakımından uygulanmasıyla ilgilidir: “Disiplin cezaları verildiği tarihten itibaren hüküm ifade eder ve derhal uygulanır” (DMK m.132/1). Memuriyete girmeden önce işlenmiş suçlardan dolayı disiplin hükümlerine dayanarak bir ceza verilemez. (AKYILMAZ, Bahtiyar ve diğerleri: age., s.387)

Geçmişe yürümezlik ilkesinin disiplin suç ve cezaları açısından geçerli olduğu hususu Danıştay tarafından da kabul edilmektedir:

“Meydana geldiği tarihte hukukun öngördüğü koşullara uygun olarak yürürlüğe konulmuş bir disiplin yönetmeliği bulunmaması nedeniyle disiplin cezası uygulanmasına olanak bulunmayan eylemleri, sonradan yürürlüğe konulan bir disiplin yönetmeliği kapsamına alarak disiplin cezasına tâbi tutmak hukukun genel ilkeleriyle bağdaşmaz. ( D10D, E. 84/958, K. 84/1262, KT. 12.06.1984. Aktaran, Akyılmaz.)

Anayasa’nın 38/1. maddesine göre “Kimse, işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanunun suç saymadığı bir fiilden dolayı cezalandırılamaz; kimseye suçu işlediği zaman kanunda o suç için konulmuş olan cezadan daha ağır bir ceza verilemez.”  

BİR MEMURUN MEMURİYET ÖNCESİ İŞLEMİŞ OLDUĞU FİİL VE HAL SEBEBİYLE MEMURİYETE BAŞLADIKTAN SONRA DİSİPLİN SORUŞTURMASI YAPILMASININ MÜMKÜN OLMADIĞI GİBİ DİSİPLİN CEZASI VERİLMESİ UYGUN DEĞİLDİR.

Disiplin suçu; kamu görevlisinin göreviyle ilgili kusurlu fiili veya davranışıdır(5) Bu tanıma göre disiplin suçu fiil, kusur ve illiyet bağını (göreviyle ilgisi) barındırmalıdır. Disiplin suçunu oluşturan fiil memurun görevi içinde veya görevi dolayısıyla işlenmiş olmalıdır.

Disiplin cezaları "Memurların ve diğer kamu görevlilerinin memuriyet ve vazifeleri ile ilgili olarak işledikleri kusurları yahut memurluk sıfatına ve görevine etki edebilecek kusurlu davranışlarını cezalandırmak için konulmuş bulunan müeyyidelerdir", şeklinde de tanımlanmıştır, KALABALIK, Halil (2014), Kısa İdare Hukuku, Konya, s. 284.

(5) GÖZLER - KAPLAN, s. 658; KAYA, Cemil (2005), "Memur Disiplin Suç ve Cezalarına ve Disiplin Soruşturmasına Hakim Olan Temel İlkeler", Amme İdaresi Dergisi, C. 38, S. 2, s. 62; KARAHANOĞULLARI, Onur (1999), "Memur Disiplin Hukukunun Niteliği ve İlkeleri", Çağdaş Yerel Yönetimler Dergisi, C. 8, S. 3, s. 56; Başka bir ifadeyle disiplin mevzuatına aykırı fiil ve davranışlara disiplin suçu denilmektedir, ADALET BAKANLIĞI CEZA İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (2014), s. 2; Öğretide disiplin suçuna ilişkin bir başka tanım ise şu şekildedir: "Disiplin suçları, kamu hizmetinin, hizmetten yararlananlara düzenli ve verimli bir şekilde sunulması için, kurum içi düzeni, disiplini ve hizmeti sunanların statüsünü düzenleyen normlara aykırı hal ve davranışları ifade eder", AKYILMAZ, Bahtiyar (2004), "Anayasal Esaslar Çerçevesinde Kamu Personeli Disiplin Hukuku ve Uygulamadaki Sorunlar", Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi, C. 6, S. 1-2, s. 243.

@Aklima

Güncelleme • • Vardırbirhayr

VardırBirHayr

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Sayın @Aklima öncelikle kararınız hayırlı olsun. OYAK emsaller ile eşitlenme bir diğer tabir ile ihraçtan kaynaklı nema kaybı ile ilgili Ankara İdare Mahkemesi kararları ne yönde, bilginiz var mı?

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
MsK., 13 saat önce yazdı:

Sayın @Aklima öncelikle kararınız hayırlı olsun. OYAK emsaller ile eşitlenme bir diğer tabir ile ihraçtan kaynaklı nema kaybı ile ilgili Ankara İdare Mahkemesi kararları ne yönde, bilginiz var mı?

Sayın @MsK.,

AYM kararına kadar ilk derece mahkemeleri red veriyordu. İstinaftan pek karar çıkmıyordu. Ancak AYM kararı sonrası çıkan kararlarda şu ana kadar red görmedim.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

19.idareden ret geldi. Beraat almıştım. Ceza davasına konu edinilen eylemleri, kurum kanaatini (kritik kadroda çalışmak- çalıştığım kadro mevzuata göre kritik değil, iltisaklı amirlerin olumlu sicil vermesi. Bunlar DEĞERLENDİRME, KANAAT. aynı kadroda ve aynı amirlerden sicil almış başkaları hala görevde.) gerekçe göstererek ret vermiş. Hayırlısı bakalım.  

701 KHK ile ihraç, Komisyon RET-Ankesör

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhaba Arkadaşlar önümüzdeki hafta duruşmalı davacı olarak idari mahkemem var avukat tutmadım özellikle kendim duruşmalı istedim. Bu zamana kadar herhangi bir soruşturma adli vs.. olmadı. Kurum kanaati ile iltisaktan ihraç olmuştum. Süreç tahmin ettiğimden hızlı ilerledi mahkeme 3 ay önce ara karar vermişti kurumlardan bilgi istedi gelen cevapların hiçbirinde herhangi bir kayıt çıkmadı.  Mahkemeyi duruşmalı istememde ve avukat tutmamamda hata mı ettim bilmiyorum. Kendimi savunma yapabileceğim bir suçlama konusu yok maddi durumlardan dolayı ve idari mahkeme olduğundan dolayı gerek görmedim.  Duruşma ne kadar sürüyor ve duruşma ile ilgili tavsiyeniz ne olur ? daha önce duruşmaya katılan varsa tecrübesini aktarabilir mi ?

Komisyon - RET

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
AdaletBekleyen701, 22 dakika önce yazdı:

Merhaba Arkadaşlar önümüzdeki hafta duruşmalı davacı olarak idari mahkemem var avukat tutmadım özellikle kendim duruşmalı istedim. Bu zamana kadar herhangi bir soruşturma adli vs.. olmadı. Kurum kanaati ile iltisaktan ihraç olmuştum. Süreç tahmin ettiğimden hızlı ilerledi mahkeme 3 ay önce ara karar vermişti kurumlardan bilgi istedi gelen cevapların hiçbirinde herhangi bir kayıt çıkmadı.  Mahkemeyi duruşmalı istememde ve avukat tutmamamda hata mı ettim bilmiyorum. Kendimi savunma yapabileceğim bir suçlama konusu yok maddi durumlardan dolayı ve idari mahkeme olduğundan dolayı gerek görmedim.  Duruşma ne kadar sürüyor ve duruşma ile ilgili tavsiyeniz ne olur ? daha önce duruşmaya katılan varsa tecrübesini aktarabilir mi ?

- İdari dava duruşma süresi ortalama 5 dakika olarak planlanıyor. Pek çok mahkeme bu süreye pek dikkat etmiyor.

- Duruşma sırasında söyleyeceğiniz şeylerin, duruşma öncesinde YAZILI olarak yapmış olmanızda fayda var. Çünkü idari davalarda sözlü ifadelerin pek bir kıymeti harbiyesi yok.

- Hakkınızda somut herhangi bir delil olmadığını belirttiğinizden size tavsiyem; kısa bir savunma yapmanız ve İdare'nin içi boş argümanlarını bir kaç cümle ile çürütmeniz.

- Duruşmada size ve kurum avukatına söz hakkı verilecek. Kurum avukatı, dilekçede yazılı hususları aynen beyan ediyoruz şeklinde genel ve kısa bir savunma yapar, şaşırmayın.

- Duruşmadaki 3 hakimden biri, sizin dosyanızdan sorumludur. O kişiyle ve mahkeme başkanıyla göz kontağınızı iyi kurun, kendinizden emin bir şekilde konuşun, gereksiz ayrıntılara girmeyin.

Umarım güzel haberlerini alırız. 

Ceza Yargılaması (Kesinleşmiş Beraat),  Bakan Oluru ile İhraç (Göreve İade).

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhaba arkadaşlar kasım 2020 den beri yazmıyorum bakmiyirum okumuyorum şimdi ise eşim geçen gün 21.idaren işe  iade kararı cıktı çok sukur.  Darısı tüm hakedenlerin başına inş.

Sizlere sormak istiyorum iade kararından sonra ne zaman ise baslatmalari gerek idare kurumanteblig ettikten 30 gün içinde ise başlaması gerek diye biliyorum ama bunun istinaf aşaması var kesinleşmesini gerekiyor bu süreç nasil işliyor bilgisi olan var ise bizide bilgilendirsin.

(701 khk-komisyon inceleme devam- Baz sinyali çakışması birde ankesörlu telefondan imam aranmış sen aradin diyolar bunu zaten hala anlamıyorum) Düzelir bu yanlışlıklar diye diliyorum icimden ama arada bi umutsuzluk kapliyo yaşına gelmeyen oğlum beni üniforma ile görsün tek dileğim tek savaşım bunun icin.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Eşim için takip ediyorum. Darbe davası kesinleşmis beraat. 28. İdare mahkemesi KKK iade oldu çok şükür. Darısı bekleyenlerin başına 🙏

.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Terazi, Bir saat önce yazdı:

Eşim için takip ediyorum. Darbe davası kesinleşmis beraat. 28. İdare mahkemesi KKK iade oldu çok şükür. Darısı bekleyenlerin başına 🙏

Gözünüz aydın, darısı bekleyenlerin başına.

Bir kişi daha kurtuldu. Şimdilik birer birer, ileride biner biner... 

Ceza Yargılaması (Kesinleşmiş Beraat),  Bakan Oluru ile İhraç (Göreve İade).

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Bla Bla Bla, 28.03.2023 - 01:24 yazdı:

- İdari dava duruşma süresi ortalama 5 dakika olarak planlanıyor. Pek çok mahkeme bu süreye pek dikkat etmiyor.

- Duruşma sırasında söyleyeceğiniz şeylerin, duruşma öncesinde YAZILI olarak yapmış olmanızda fayda var. Çünkü idari davalarda sözlü ifadelerin pek bir kıymeti harbiyesi yok.

- Hakkınızda somut herhangi bir delil olmadığını belirttiğinizden size tavsiyem; kısa bir savunma yapmanız ve İdare'nin içi boş argümanlarını bir kaç cümle ile çürütmeniz.

- Duruşmada size ve kurum avukatına söz hakkı verilecek. Kurum avukatı, dilekçede yazılı hususları aynen beyan ediyoruz şeklinde genel ve kısa bir savunma yapar, şaşırmayın.

- Duruşmadaki 3 hakimden biri, sizin dosyanızdan sorumludur. O kişiyle ve mahkeme başkanıyla göz kontağınızı iyi kurun, kendinizden emin bir şekilde konuşun, gereksiz ayrıntılara girmeyin.

Umarım güzel haberlerini alırız. 

Mahkemem bugün oldu 3 dk planlamışlar toplamda 4-5 dk sürdü.  kısaca kendimi ifade ettim ihraç olduğum tarihten öncesi ve sonrasında herhangi bir soruşturma geçirmediğimi kurum kanaati ile ihraç olduğumu ayrıca davalı kurumun yaptığı savunmada ismimin dahi geçmediğini dile getirdim. Dediğiniz gibi göz kontağını ve daha önce vermiş olduğum yazılı dilekçemin aynen geçerli olduğunu söyledim. MSB avukatına da sordu O da klasik tek cümle yaptığımız savunma aynen geçerli dedi. Mahkeme bitti  🙂 Mahkeme sonucu en erken ne kadar sürede çıkar bilmiyorum  

Komisyon - RET

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Bir düşüncem de KHK mağdurlarıyla ilgili... Mağdurlar bu işin çözümünün peyder pey olacağını bir türlü anlayamadı... pazarlamada "foot at the door" diye bir tabir vardır, yani ayağınızı kapıya koyabilirseniz, satışı büyük ihtimalle halledersiniz... burada da o ayak, ufak da olsa, KHK'lı bir grubun toplu iade olmasıydı... mesela takipsizlik-beraat alanlar iade olabilseydi, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iade olma yolu açılacaktı, çünkü o kapı açılmış olacaktı bir kere... ama bunun yerine ne zaman takipsizlik alanların iadesi gündeme gelse, diğer tüm KHK'lılar "bizde, bizde, bizde..." demeye başladı ve o kapıya ayak bu yüzden hiç konulamadı, çünkü kapı hiç açılamadı... Bu talepler nedeniyle, iade işi toplum nazarında en ağır kişinin iade olacağı şeklinde ve çok ağır mali külfete neden olacak şeklinde yorumlandı veya imajı o şekilde verildi (Abdurrahman Dilipak'ın idareyi KHK'lılarla ilgili mali külfetle korkutma twitini hatırlayın)... halbuki hep beraber en azından takipsizlik-beraat alanlar gibi toplum vicdanını da kanatan bir kesimin iade olmasını savunsaydık, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iadesi toplum nazarında daha kabul edilebilir hale gelecekti...
    • dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
  • Şimdi Popüler

• Yeni Oluştur...