İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

Ankesörlü Telefon Ardışık Arama Mağdurları Forumu

Önerilen Yorum

Huso Gok, 04.03.2020 - 11:01 yazdı:

Merhaba öncelikle herkese geçmiş olsun. Biran önce bu beladan kurtuluruz inşallah. Size bir sorum olacak.Üç ardışık arama ile mahkemem devam ederken kkk den 26 Mart itibariyle ihraç oldum. Başka şehirde yaşadığım için evrak imzalamaya gitmedim. Onlarda sadece tebliğ belgesi, mal bildirimi formu, fotoğraf, kimlik fotokopBisi, kimlik iadesi gibi evrakları benden imzalayıp geri göndermemi istiyorlar. Ama emri bana vermiyorlar. Gelsende veremeyiz diyorlar. Sorum şu idare mahkemesine dava açarken emir gerekli mi. Sadece tebliğ deki ilgi yeterli midir. Hiç gidesim yok inanın oralara.

Konuyla ilgili evrakı (onayın bizzat kendisi olmasa da onaya atıf yapan resmi bir yazıyı) size en azından PTT aracılığı ile tebliğ etmeleri gerekir. Tebliğ demek evrakın bir nüshasının size verilmesi anlamına gelmektir. Evrak nüshası size verilmeden resmi anlamda tebliğ yapılmış olmaz.

Bkz. tebliğat kanunu madde 8: https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.3.7201.pdf

Alıntı

Madde 8 –Tebliğ olunacak her nevi evrak, biri dosyasında konulmak ve diğeri tebliğ edilecek kimselere verilmek üzere lüzumu kadar nüshadan terekküp eder. Bu nüshalarda iş sahibi veya vekilinin imzası bulunur.Tebliğ olunmak üzere salahiyetli mercilere verilecek evrakın her nüshasına bu mercilerce, verildiği tarih yazılır ve istenirse makbuz verilir.Her nevi evrakın tebliğine ve davetiyelere ait tebliğ mazbataları dosyasına konur

Size nüshasını vermedikleri bir yazıyı/onayı resmi olarak tebliğ etmiş olmazlar. Ancak ona atıf yapan resmi bir yazı da size tebliğ edilmişse bence yeterlidir. Ki zaten ben dahil herkese bu şekilde yapılıyor... Bir ihtimal eğer giderseniz size onayı vermeden sadece göstermeleri mümkün olabilir. Bana göstermişlerdi.

7145 sayılı Kanun 26. maddesiyle, 27.06.1989/375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen geçici madde 35B esaslarına göre kamu görevinden çıkarılmış durumdayım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Sevgili arkadaşlar iyi gunler daha once de yazdım gruba yine sorma gereği duydum bilgisi olan ve bana benzer durumda olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

4 şubatta gözlatına alındim ve 11 subatta EP yaparak adli kontrolle cıktım. Suclama olarak askeri ogrenciyken 9 arama oldugunu ve bunlarin bir tanesinin ardisik oldugu soylendi. İfademde ise 2010 yilında bir ders calismak amaciyla o donem cemaat olarak bilinen bu lanet orgutun evlerinde kaldigimi soyledim. Bu evdeyken ders calisma namaz kilma normal sohbetler ettigimizi soyledim. O donem bir meslek sahibi olmak icin bu yapi icerisinde bulundugumu soyledim. Daha sonra askeri okulu kazandiktan sonra su anki esim ile ayni universiteyi kazandigimizi ve ona yakin olabilmek icin jandarmayi sectigimi ve baska herhangi bir askeri okula basvuru yapmadigimi jandarmayi ise yedek siralamadan kazandigimi soyledim. 1 sinifta iken kimsenin aramadigini ancak 2. Sinifta iken tanimadaigim numaralarin aradigini actigimda ise bu evlerde kaldigim donemdeki kisinin aradigini ve benle gorusmek istedigini ben de okuldan atilma korkusu ile mecburen gorustugumu ve toplamda biri ev ikisi cafe olmak uzere 2012 yilinda gorustugumu soyledim. Meslege baslayinca 2013 eylu ya da ekim aylarinda tanimadigim bir numaranin aradigini actigimda beni ankara iken arayan kisinin yonlendirmesi ile arayan birisi oldugunu ve bu sahsi daha once tanimadigimi kendisi ile avm de gorustugumu ve bu gorusmenin ardindan hemen telefon numarami degistirdigimi soyledim. O tarihten sonra beni kimse aramadi ve bu yapiya mensub kimse ile gorusmedim, zaten heicbir zaman semptai de duymadim. 

İfadem aynen bu sekildedir. Baska herhangi bir kriter yok, avukatim araciligi ile savciliga dilekce yazdik ve bu dilekce de 15 temmuz gunu arkadasimin dugunu olmasi ve benimde sadic olmam sebebiyle izinde oldugumu, daha onceki amirlqrimin tanik sifatiyla dinlenmesini ve ben izinde iken calismis oldugum ilde il jandarma komutani dahil 300 askeri personelin darbeye kalkistigini ve su an hapis cezasi aldiklarini beyan ettik. Ayrica savunmada EP yapmak sucu isledigi dusunulen kisilerin yararlancagi bir husus oldugunu benim herhangi bir eylemim olmadigini bu yapiyla irtibatimin tamamen 17-25 aralik oncesi oldugunu beyan ettim. Su an aciktayim idareye acigin kaldirilmasi icin yazi yazdik ancak uygun bulunmamasi ve idare mahkemesine basvuru yapacam. Bilgisi olan arkadaslar sizce durum ne olur hem adli hem idari yonden.

İfade

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Hayırlısı, 19 saat önce yazdı:

4 şubatta gözlatına alındim ve 11 subatta EP yaparak adli kontrolle cıktım. Suclama olarak askeri ogrenciyken 9 arama oldugunu ve bunlarin bir tanesinin ardisik oldugu soylendi. ... Ayrica savunmada EP yapmak sucu isledigi dusunulen kisilerin yararlancagi bir husus oldugunu benim herhangi bir eylemim olmadigini bu yapiyla irtibatimin tamamen 17-25 aralik oncesi oldugunu beyan ettim. Su an aciktayim idareye acigin kaldirilmasi icin yazi yazdik ancak uygun bulunmamasi ve idare mahkemesine basvuru yapacam. Bilgisi olan arkadaslar sizce durum ne olur hem adli hem idari yonden.

Geçmiş olsun. Çok bilgili olduğumu iddia edemem. Sadece kendi tecrübeme dayanarak yazıyorum. Bahsettiğiniz savunma'dan kastınız kurumunuzun sizden istemiş olduğu savunma diye düşünüyorum. Bu ihraç kararı öncesinde uygulanan muhtemelen prosedürel bir adım. Bu konu kurumunuzun hassasiyeti ile de ilgili olmakla birlikte eğer TSK gibi kritik bir kurumda idi iseniz, bence hakkınızda ihraç kararı çıkmasına hazırlıklı olmalısınız. Savunmanızda kurumunuza verdiğiniz bilgileri ihraç için referans olarak da düşünebilirler... İhraç hususu büyük olasılıkla 1 yıllık uzaklaştırma süreniz dolmadan hatta belki de dolmasına yakın karara bağlanabilir. Şu kanunu incelemenizde fayda var diye düşünüyorum: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/07/20180731-1.htm

7145 sayılı Kanun 26. maddesiyle, 27.06.1989/375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen geçici madde 35B esaslarına göre kamu görevinden çıkarılmış durumdayım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Drnsbn, 04.03.2020 - 13:07 yazdı:

Herkese iyi günler. Jandarma personeliyim.19 Şubat  2020 tarihinde ardışık arama dan dolayı açığa alındım.Dosya Diyarbakır da.Henüz soruşturma başlamadı ve iddianame de ortada yok. EP lik bir durumda yok.Kaç arama var bilmiyorum(İrtibat veya iltisaklı değilim). Avukat tutmadan bu işten yırtamazmıyız, Elimizde hiç bir evrak falan da yok sadece kurumun yaptığı,  vali onaylı görevden uzaklaştırma yazısı var. Neyapmalıyım bu tür bir olay ile ilk kez karşı karşıya geldik, Forumu okuyorum çoğu insan mağdur edilmiş ve karamsar..Yorumlarınız için teşekkür ederim. 

5237 sayılı TCK`nın “Etkin pişmanlık” kenar başlıklı 221.maddesini incelemenizde fayda var. Asker olduğunuzdan ben sizin yerinizde olsam polisler tarafından gözaltına alınmayı beklemeden savcılığa gider, durumumu ve bildiklerimi anlatırdım. Kendi adıma gözaltına alınmadan önce buu davranamadığım için şu anda pişmanım.

Alıntı

(3) Örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmeden yakalanan örgüt üyesinin, pişmanlık duyarak örgütün dağılmasını veya mensuplarının yakalanmasını sağlamaya elverişli bilgi vermesi halinde, hakkında cezaya hükmolunmaz.
(4) Suç işlemek amacıyla örgüt kuran, yöneten veya örgüte üye olan ya da üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen veya örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişinin, gönüllü olarak teslim olup, örgütün yapısı ve faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlarla ilgili bilgi vermesi halinde, hakkında örgüt kurmak, yönetmek veya örgüte üye olmak suçundan dolayı cezaya hükmolunmaz. Kişinin bu bilgileri yakalandıktan sonra vermesi halinde, hakkında bu suçtan dolayı verilecek cezada üçte birden dörtte üçe kadar indirim yapılır.
(5) Etkin pişmanlıktan yararlanan kişiler hakkında bir yıl süreyle denetimli serbestlik tedbirine hükmolunur. Denetimli serbestlik tedbirinin süresi üç yıla kadar uzatılabilir.

Muhtemelen herhangi bir suç işlememiş olduğunuzdan doğal olarak kendinizi suçlu olarak görmüyor ve içinizden pişman olacak birşey yapmadım diyorsunuzdur. Aslında muhtemelen haklısınız da... Ancak gözaltına alınarak EP'den faydalanmakla gözaltına alınmadan gönüllü olarak gidip EP hükümlerinden faydalanmak hukuken yukarıda görüldüğü üzere 2 farklı madde ile ele alınmış. Savcıya gittiğinizde pişman olmak ya da pişmanım demek zorunda da değilsiniz. Fakat suçlu olabilecek kişileri savunuyor gibi görünmek istemediğinizden veya sırf bildiklerinizi anlatmak istediğinizden dolayı da gidebilirsiniz. Bu aşamada sergileyeceğiniz tavır daha sonra hakkınızda dava açılması durumunda hakimin hakkınızdaki kanaatine etki edebilir. Ben sadece kendi tecrübeme istinaden kişisel görüşümü dile getirdim. Tabii ki karar size aittir.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@pantera kurum istemedi savunma biz savcılığa gonderdik cunku sonradan aklıma geldi bazı seyler ve yaklasik 4 ay gecmesine ragmen hala iddianeme hazirlanmadı, bekliyoruz

İfade

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Arkadaşlar merhaba 4 şubatta gözaltına alınip 11 şubatta adli kontrolle salıverilmiştim. İddianame hazırlanmış ve Ankara 27. Ağır ceza da yargıpanacağım kriter 2012 yilında askeri ogrenciyken 9 arama 1 i ardısık, başka kriter yok ifadem de 2010 yilında evde kaldığımı beyan ettim, askeri oğrenciyken sürekli aradiklarinı ancak cevap vermediğimi soyledim. Sizce bu durumda sonuç ne olur ayrıca 27. Ağır ceza da yargılanan var mı tutumları nasıl, idari olarak ta açıktayım

İfade

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Hayırlısı, 2 saat önce yazdı:

Arkadaşlar merhaba 4 şubatta gözaltına alınip 11 şubatta adli kontrolle salıverilmiştim. İddianame hazırlanmış ve Ankara 27. Ağır ceza da yargıpanacağım kriter 2012 yilında askeri ogrenciyken 9 arama 1 i ardısık, başka kriter yok ifadem de 2010 yilında evde kaldığımı beyan ettim, askeri oğrenciyken sürekli aradiklarinı ancak cevap vermediğimi soyledim. Sizce bu durumda sonuç ne olur ayrıca 27. Ağır ceza da yargılanan var mı tutumları nasıl, idari olarak ta açıktayım

Sayın hayırlısı,

Ankesör konusu henüz içtihat oluşmuş bir husus değil. En büyük muallakta aranan kişilerin arama sonrasında ne yaptıklarına dair bilgilerin olmaması. Bu yönde paylaşılan bir karar yok. Bahsettiğiniz aramaların hiç birisine cevap vermemeniz iyi ancak arayanın onlar olduğunu biliyor olmanız durumu varsa şüphe uyandırıyor. Hele ki ardışığınız yada aynı numaradan aranan başkaları durumu kabul ediyorsa şüphe artıyor. Şüphenin artması ceza alacağınız manasına gelmiyor. Aramalar sonrasına ait HTS kayıtlarınızın gerekirse 1-2-3 gün sonrası dahil incelenmesini isteyebilirsiniz. Her hangi bir imam yada fetö üyesiyle irtibata geçmediğiniz yönünde.

Arandıktan sonra siz geri arasanız şunu diyebilirdiniz ".... numaradan arandığımı fark ettim, tanımadığım bir numara olduğu için bende geri aradım. Arayanı bilsem niye geri döneyim". Ankesör davalarında dikkatimi çeken ve hiç bir yerde geçmeyen ilginç bir husus var. Aranan hiç kimse arayan numarayı merak edipte geri aramamış. Bu anlam veremediğim bir husus.

FETÖ/PDY ile ilginiz olmayabilir ancak cemaat olarak bilinen yapıyla olan ilişkinizi (ikrarda etmişsiniz) fetö/pdy ile devam ettirmediğinizi uyuyan bir hücre olmadığınızı idari olarak izah etmeniz "değerlendirilen" ifadesiyle verilen takdir hakkı karşısında biraz zor. MSB büyük ihtimalle 375 sayılı KHK ya eklenen geçici 35 inci maddedeki "değerlendirilen" ifadesine dayanarak işlem başlatacaktır. Savunmanız istenirse hakkınızdaki tek isnadın ceza davasında geçen hususlar olduğunu bu nedenle ceza davasının sonucunun beklenmesini isteyebilirsiniz.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Sayın @Aklima ". Ankesör davalarında dikkatimi çeken ve hiç bir yerde geçmeyen ilginç bir husus var. Aranan hiç kimse arayan numarayı merak edipte geri aramamış. Bu anlam veremediğim bir husus." kafanıza takılan bu husus çok yerinde ve bence çok doğru neden geri dönüş yapılmamış? 

Kendi HTS kayıtlarımdan benim ardışık(1 ardışık 0 sn) durumundan önce beni yine bilmediğim bir numara çaldırmış ve ben ona bu nedir ne değildir diye geri dönüş yapmışım -çok doğal olarak- fakat gelelim ardışık numaraya;  bu geri döndüğüm numaradan yaklaşık 15 dk sonra  iki defa çaldırmış ankesör ama nedense ben geri dönüş  yapmamışım! 

1."Numarayı tanıyor ondan geri dönüş yapılmıyor" diyebilirler.Ama bu numaradan çağrı bırakılmasının öncesi ve sonrası da olmalı ki 0 sn.Kayıt verilerinin HTS kayıtlarında tutulmadı belirtiliyor.

2.HTS kayıtlarında sıkıntı (!?!) var ki; beni çaldırdığı zaman aralığında uzunca bir süre yurtdışı görüşmesi gözüküyor ankesörlü telden ayrıca adres bilgisi de hatalı.

⚓??Atatürkçü Kuvvacı 701'li Deniz Astsubayı--OHAL Komisyonu /Fazla Bekletmeden "RET" Verdik - 4 Kasım 2019 --- 24.İdare biraz bekletip "RET" Verdi  /--Adli süreç '' Beraat''--/  ??⚓

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Yine ÇIT yok bürokrasi bitmiş, adalet uzayda, komisyon komisyonun kararını ne zaman görecem. Gidip komisyona 730 gündür 32 kelimenin neyini inceliyor sun diye sorasım var. Ya sabır ya sabır

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Karagöz, 10 dakika önce yazdı:

@Aklima hocam, kimsenin numarayı geri aramadığı ile ilgili elinizde net bir veri var mıdır? Şu ana kadarki gördükleriniz, ki tüm ankesör davalarında azınlıktır, sanırım böyle düşünmenizi sağlıyor. Yine de doğru olduğunu varsayarak bir analiz yapacağım.

Şimdi şunu belirtmek isterim. Ankesörden aranan herkes aynı durumda değil. (1) Fetöcü olan da var, (2) kandırılmış (ama cemaatçi) de var, (3) kumpasa kurban gitmiş olan da var, (4) örgüt tarafından kandırılmak istenen de var, (5) esas numaranın gizlenmesi amacıyla kazaya kurban giden de var. Burada konu (1), (2) ve hatta (4)tekilerin neden geri aramadığı değil, çünkü bunlar aranma sebeplerini biliyorlar. (3) ve (5)tekilerin (yani arayanın neden aradığını bilmeyenlerin) neden geri aramadığı diye düşünüyorum.

Not düşmek lazım ki, geri arama olsaydı bu sefer de "aha bakın iletişim kurmak için elinden geleni yapmışlar" denmeyecek miydi? Bununla birlikte arayan numaranın sabit hat olduğunu eklemek istiyorum. Yani normal, sıradan, numarasını kaybetmiş olduğunuz eski bir dosttan çok size birşey satmak için arayanların kullandıkları numaralardır bunlar. Kendi adıma Tübitak'a girmeden önce iş başvurusu yaptığım kurumlar da böyle numaraladan arıyordu. Ben de başka bir iş düşünmediğim için hiçbirine geri dönüş yapmıyordum.

Şüphelenmek güzeldir doğruyu buldurur insana. Sorguladığı için Aklima hocama teşekkür ederim.

Açıp 64 saniye gayet insani vatani görevini yerine getirmek için gelen mehmetçikle konuşmamız bile ne alakası varsa şüpheli olmuş. Kalp krizi geçirtecekler yazıklar olsun

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• 25 ayla ben de çok uzaklarda sayılmam dostlar. normal demek ki.
    • @F.Y. benimde yaklaşık bir yıldır olduğu gibi bekliyor. Görevdeyim heran bir terslik olacak duygusu beni psikiyatrilik etti. 
    • Merhaba, benim dosyam istinaf mahkemesinde nisan ayı itibariyle 27. aya giriyor. Bugün yarın cevap gelir diye bekliyorum. önceki yazışmalarda sanırım bir arkadaş 27.ayda cevap geldi diye yazmıştı. Umarım daha fazla uzamaz. Her gün buraya bakıp bir cevap gelen var mı diye bakıyorum. Hepimiz için adalet diliyorum. Saygılar..
    • Bende 14. idarede 2.5 yıldan fazla oldu. kriter sadece kurum kanaati.
    • @F.Y. idare mahkeme kararı göreve iadeyse, BİM hızlıca 2-3 ay içinde bu kararı tersine çevirebiliyorken, eğer önceki idare mahkemesi kararı olumsuzsa,  karar alması epeyce gecikebiliyor... OHAL Komisyonundan beri amaç belli, hukuki süreci olabildiğince uzatmak... daha önce istenmiş ve dosyada olan bilgileri tekrar tekrar yeniden istiyorlar... Düşüncem süreci bekleyenlerin, hiç dönmeyecekmiş gibi hayatlarını dizayn etmeleri, (çünkü beklemek, belirsizlik herşeyden daha çok yoruyor ve giden ömrümüzden gidiyor) ve eğer ola ki, bir gün iade olunursa, her zaman yeni bir başlangıç yapılabilir ve yeni duruma hızlıca uyum sağlanır... böylece bu bekleme süreci de boşa harcanmamış olur...
  • Yeni Oluştur...