İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

Ep Etkin Pişmanlıkdan Yararlananlar Forumu

Önerilen Yorum

Lutfen tavsiye ve bilgiye ihtiyacim var. 17-25 oncesi 2012 de tum muhatapligim kesildi ve bu da mahkemece ispatlandi. Bir cok tanik dinlendi ki bu taniklar EP idi, taniklarin hepsi cemaate karsi oldugumu belirttiler. Ben 2012 e kadarki dini anlamdaki gorusmemi anlattigim icin avukatin gaziyla EP kabul etmistim. HAGB aldim. Anayasa mahkemesine basvurdum. EP oldugum icin zaten ihrac olmustum. Anayasa vb biryerde hakkimi alabilir miyim? Askeri personeldim, EP oluo beraat edenler TSK ya donebiliyor mu? 

Uyelik suclamasi

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk, 10.04.2020 - 14:41 yazdı:

Hakkımda 3 yıl süren soruşturma vardı.  sonra goz alti kararı verilmiş. Savcılık ifadesinde etkin pismanlik tan yararlandım. daha önce bu veya benzer ya da farklı bi suçtan cezam olmadı.  Sicilim de temiz dolayısıyla.  O zaman bu madde benim için uygulanamaz. Peki savcı bunu bilmiyor mu? Neye istinaden böyle bir talepte bulunmus orasını anlayamadım ben de. 

Hocam çok geç gördüm hala gerek var mı bilmiyorum ama iddianamede TCK 58/9 örgüt üyeliği suçunda da uygulandığı için eklenmiştir. 

Yani terör örgütü üyeliği suçlamasında eğer ceza verilirse infaz rejimi TCK 58'e göre belirlenir. Size özel bir durum değil, iddianamede de belirtilmesine gerek yok normalde ama belirtilmiş

Adem Güven, 11 saat önce yazdı:

Lutfen tavsiye ve bilgiye ihtiyacim var. 17-25 oncesi 2012 de tum muhatapligim kesildi ve bu da mahkemece ispatlandi. Bir cok tanik dinlendi ki bu taniklar EP idi, taniklarin hepsi cemaate karsi oldugumu belirttiler. Ben 2012 e kadarki dini anlamdaki gorusmemi anlattigim icin avukatin gaziyla EP kabul etmistim. HAGB aldim. Anayasa mahkemesine basvurdum. EP oldugum icin zaten ihrac olmustum. Anayasa vb biryerde hakkimi alabilir miyim? Askeri personeldim, EP oluo beraat edenler TSK ya donebiliyor mu? 

Ağır cezaya itiraz ettiğinizi tahmin ediyorum oradan da kesinleştiyse sadece anayasa mahkemesi kalıyor. Anayasa mahkemesi de normalde HAGB'den sonra 5 yıl geçtiğinde düşme kararı verilmeden işin esasını incelemiyor ama başvurmaktan zarar gelmez. İdari açıdan kurum uygulamasını bilmiyorum ama açık konuşmak gerekirse şu anki verilen kararlara göre çok fazla umutlu olmamak gerek ne yazık ki. İleride ne olacağı bilinmez inşallah umduğunuz gibi olur. 

ss

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Adem Güven, 27.06.2020 - 11:08 yazdı:

Sayın Adem GÜven,

Hakkımızdaki suçlamalarda kullanılan EP maddesinden faydalandığınızda hakkınızdaki suçlamayı kabul etmiş oluyorsunuz. Bu durumda TSK gibi bir kurumun geri dönüşe müsaade etmesi mümkün değil. En iyi ihtimal idari yargı yoluyla dönebilmek ve araştırma merkezi olabilir. Ancak idare mahkemesinde de kurumunuz EP olayını gündeme getirecektir. Kurum getirmese de mahkeme zaten öğrenecek ve aynı gerekçeyi kendisi kullanacaktır.

Kaldı ki HAGB almışsınız. Bu da siz kabul etmeden verilemez. HAGB ı kabulde suçlamayı ve ceza alacağınızı kabul manasına gelmektedir.Buda ayrı bir sıkıntılı durum. Yani siz iki kez suçlu olduğunuzu kabul etmişsiniz.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhabalar, ifadem alındı ve etkin pişmanlıktan faydalandırıldım. Nasıl olduğunu anlamadım bile. 14 ay sonra da ihraç edildim. 20 ayı geçti hala hiç bir gelişme yok. Bir suçum olmadığı halde bu pişmanlık mı ne zıkkımsa faydalanmış olmam bişey ifade ediyor mu bu şekilde yargılananlar var mı ? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

İdari İhraç 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Durumumuz çok benzer. Ben yargılandım, Etkin Pişmanlıktan faydalandığım için ''Ceza Verilmesine Yer Olmadığı'' kararı verildi ancak bu Etkin Pişmanlıktan faydanama benim ihracıma ve OHAL Komisyonundan RET almamam neden oldu maalesef.

.

701 KHK - RET - Dernek - Banka - Etkin Pişmanlık

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Yunus Zorlu, 05.09.2020 - 15:00 yazdı:

Merhabalar, ifadem alındı ve etkin pişmanlıktan faydalandırıldım. Nasıl olduğunu anlamadım bile. 14 ay sonra da ihraç edildim. 20 ayı geçti hala hiç bir gelişme yok. Bir suçum olmadığı halde bu pişmanlık mı ne zıkkımsa faydalanmış olmam bişey ifade ediyor mu bu şekilde yargılananlar var mı ? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

Fetö kapsamında etkin pişmanlık Türk Ceza Kanunu madde 221 kapsamında düzenlenmiş durumda. Bu madde de tanımlanan kişilerse "Suç işlemek amacıyla örgüt kuran, yöneten veya örgüte üye olan ya da üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen veya örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişinin" şeklindedir. Yani her durumda ortada bir örgüt ve bu örgütle en az yardım seviyesinde alakası olanlar var.

Siz EP istediğiniz yada kabul ettiğiniz anda suçlamaya konu fetö' yle bağınızı kabul etmiş oluyorsunuz. Bağın ne seviyede olduğuysa sonradan yargı tarafından belirleniyor.

EP den dolayı ceza almayabilirsiniz ancak komisyonda ve idare mahkemelerinde karşınıza çıkar.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@yusuf omer Öncelikle geçmiş olsun. Durumumuz benzer. Bu EP'yi İdare Mahkemesi ve sonraki aşamalarda nasıl savunacağız? Bilginiz var mı?

@Dertli Dayı Öncelikle geçmiş olsun. Durumumuz benzer. Bu EP'yi İdare Mahkemesi ve sonraki aşamalarda nasıl savunacağız? Bilginiz var mı?

@buharalı emir Öncelikle geçmiş olsun. Durumumuz benzer. Bu EP'yi İdare Mahkemesi ve sonraki aşamalarda nasıl savunacağız? Bilginiz var mı?

701 KHK - RET - Dernek - Banka - Etkin Pişmanlık

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
theone, 12.05.2020 - 22:16 yazdı:

@Aklima Üstadım öncelile cevabın için çok teşekkür  ederim Allah razı olsun. Ben aslında memur felan değilim hiç olmadimda . ancak KHK mağdurları birlik olup böyle paylaşım sitesi açtığı için derdimi burdan anlatmak istedim. Benim değerli forum arkadaları ile tek ortak noktam fetö mağduru olmam.

Bir de üstadım şöyle bir durum daha var ben asteğmen olarak 2017-2018 döneminde askerlik görevimi yaptm hakkımda ki ifadeye çağrılma olayi 2019 ve iddanamede 2020 de açıldı ozaman zaten kuvvetle ihtimal hakkımda herhangi birşey yoktu hatta ben subaylk sınav mulakatlarını geçtim ve güvenlik soruşturmamda olumlu geçti sadece okula kayıt yaptırmam gerekiyordu. ancak yedeklerde kaldım kayıt olamadim. başka fırsatlarım oldu ancak şu durumumu tahmin ettiğim için cok girismedim subaylığa.

Affınıza sığınıp şu konuda tekrar bilginize ihtiyaç duyuyorum. Savgı HAGB hususunda nerde bir ifade kullanmış acaba zira : ceza arttırma , tekerrür , bazı haklardan yoksun bırakılma vb. ifadeleri var tek olumlu cümle "CK 221/4.1.cümle Maddesinde düzenlenen etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanması gerektiğinin değerlendirildi" Bu üstadim ben bu cümleden HAGB alma ihtimalini çıkarabilir miyim doğru mu anladim üstadim.

Son olarak HAGB hükmü aldığınızda adli sicilinize her hangi bir ifade yansımadığı , sadece başka davalar vb.  adli durumlarda bu arşivden yararlanilacaği konusunda bilgim vardı. Malimusavirlikte sadece e devletten adli sicil kaydı isteniyor. Kamu görevi olarak Mali müşavir mesleğinine Mensup bağımsız Denetçiler ve YMMM ler sayılıyor diye biliyorum üstadım. o paylastiğiniz haber KHK sebebiyle sanırım adli sicili olan vatandaşa uygulanmıştı. bu hususta bilgilerinize ihtiyacım var şimdiden çok teşekkürler.

Hocam Merhaba, Mali müşavirlik ile alakalı olarak bir gelişme oldu mu KHK ile ihraç olmak veya yargılanmak mali müşavirliğe engel mi acaba.

679 khk inceleme devam ediyor.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Sorum cok basit EP den faydalananan ve 224/1 e gore ceza verilmesine yer olmadigi karari verilerek 1 yil denetimli serbestlik uygulanan bir kisi icin;

1. E devletten alinan Sabika kaydinda ya da arsiv kaydinda birsey gorunur mu?

2. İstinafa götürüp beraat istemek mantikli olur mu? 

666

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Ambassador01, 12.12.2020 - 02:07 yazdı:

Sorum cok basit EP den faydalananan ve 224/1 e gore ceza verilmesine yer olmadigi karari verilerek 1 yil denetimli serbestlik uygulanan bir kisi icin;

1. E devletten alinan Sabika kaydinda ya da arsiv kaydinda birsey gorunur mu?

2. İstinafa götürüp beraat istemek mantikli olur mu? 

Sabıka kaydında görünmez. 224/1 den ceza verilmemesi demek örgütle bağını kabul bir yana örgütle ilgili dişe dokunur bilgiler vermek demektir. Ep den faydalandığınız için yani suçlamayı kabul ettiğiniz için beraat alamazsınız. Aksi bir karar görmedim.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• 25 ayla ben de çok uzaklarda sayılmam dostlar. normal demek ki.
    • @F.Y. benimde yaklaşık bir yıldır olduğu gibi bekliyor. Görevdeyim heran bir terslik olacak duygusu beni psikiyatrilik etti. 
    • Merhaba, benim dosyam istinaf mahkemesinde nisan ayı itibariyle 27. aya giriyor. Bugün yarın cevap gelir diye bekliyorum. önceki yazışmalarda sanırım bir arkadaş 27.ayda cevap geldi diye yazmıştı. Umarım daha fazla uzamaz. Her gün buraya bakıp bir cevap gelen var mı diye bakıyorum. Hepimiz için adalet diliyorum. Saygılar..
    • Bende 14. idarede 2.5 yıldan fazla oldu. kriter sadece kurum kanaati.
    • @F.Y. idare mahkeme kararı göreve iadeyse, BİM hızlıca 2-3 ay içinde bu kararı tersine çevirebiliyorken, eğer önceki idare mahkemesi kararı olumsuzsa,  karar alması epeyce gecikebiliyor... OHAL Komisyonundan beri amaç belli, hukuki süreci olabildiğince uzatmak... daha önce istenmiş ve dosyada olan bilgileri tekrar tekrar yeniden istiyorlar... Düşüncem süreci bekleyenlerin, hiç dönmeyecekmiş gibi hayatlarını dizayn etmeleri, (çünkü beklemek, belirsizlik herşeyden daha çok yoruyor ve giden ömrümüzden gidiyor) ve eğer ola ki, bir gün iade olunursa, her zaman yeni bir başlangıç yapılabilir ve yeni duruma hızlıca uyum sağlanır... böylece bu bekleme süreci de boşa harcanmamış olur...
  • Yeni Oluştur...