İçeriği gör

Önerilen Yorum

Komisyondan red alıp idare mahkemesi aşamasına geçenlere dair müsaadenizle bir kaç önerim olacak.

Öncelikle "hukuk laf cambazlığıdır" Lütfen bunu unutmayınız. Bu bağlamda.

İlk önce kendisini savunmak durumunda olan kişi modundan çıkarak yazacaklarınızla ilgili kısa kısa notlar alın. Bir anda bir defada dilekçenizi yazmaya çalışmayın.

Dilekçeyi komisyon kararında red gerekçesi olarak kullanılan materyal sırasıyla yazın.

Yazdıklarınızı bir kaç kez okuyun. Hatta bırakın aklınız dağıtın ve sakin bir kafayla ve tarafsız bir şekilde yazdıklarınız bir daha okuyun.

Yazdıklarınız mümkün olduğunca açık, net ve kısa olsun. 

Yazdıklarınız okurken şuna dikkat edin. Okuduğunuz cümleden soru üretilebiliyor mu?, Muğlak, yuvarlak, geçiştirilmiş gibi algılanan bir alan varmı? (örneğin sendika, banka gibi konularda benim işlem yaptığım zaman bu durum yasaldı, devlet izin vermişti. her hangi bir uyarı yada ikaz yapılmamıştı. gibi.)

İdare mahkemesine yaptığınız başvuruda ceza yargılamalarından farklı olarak (kararlarda da bu ifade sıklıkla geçiyor.) söz konusu gerekçenin suç teşkil edip etmemesine bakılmamaktadır. Bu hususa dikkat ediniz.  Söz konusu kriterlerin bağ kurmak, irtibat, iltisak, güçlü bağ gibi ifadelerle açıklanabilirliği yada bu ifadelerin tanımlarına uygun olup olmadığına bakılmaktadır. 

Gördüğüm, incelediğim komisyon kararlarının neredeyse tamamında devlete bağlılık konusuna atıfta bulunulmuş. Bu hususta özellikle 17/25 aralık 2013 sonrasında hakkında gerekçe olarak kullanılabilecek bir husus olmayanlar. Aşağıdaki kararın Sayfa 8 madde 13-14-15 ini okuyarak bu hususu dile getirsinler. 17/25 aralık 2013 sonrasına sarkan gerekçesi olanlarsa buradaki ifadeler çerçevesinde durumu iyice açıklamaya çalışsınlar. https://forum.khkhaber.com/topic/2158-ankara-20-i̇dare-mahkemesi-20181xxx-k-tebliğ-ocak-2019-bylock-gizli-tanık-tanık-evde-kalma-kurum-kanaati-i̇ptal/

https://twitter.com/nmelihkutlu/status/1129211374478012422 sayfasında paylaşılan bir istinaf kararında il kez iltisak ve irtibat tanımlarının açıklamaları yapılmıştır. Şöyle ki; iltisak; yani yapışıkmış gibi birlikte hareket etme, gönüllü şekilde tabi olma, aynı yöne bakma, olayları aynı bakış açısıyla değerlendirme, eylemlerini bir grubun, örgütün ya da yapının işaretleri, talimatları, yönlendirmelerine göre gerçekleştirme ve bunu yaparken dünyevi ya da uhrevi faydalar umma hali. irtibat; yani bir çıkar ilişkisi nedeniyle gönüllü veya gönülsüz kendi davranışlarını bireysel iletişim yoluyla ya da yazılı ve görsel basın, sosyal medya paylaşımları üzerinden gelen mesajları dikkate alarak belirleme hali. Tanımlar cümle olarak bu şekilde okunduğunda sıkıntılı görünmektedir. Birde özellikle iltisak tanımını her virgülden sonra bir satır aşağı alarak ayrı maddeler gibi okuyunuz. Hakkınızda gerekçe olarak kullanılan materyallari bu şekilde tek tek sorgulayınız ve dilekçenizdede belirtiniz. (Ör.: gerekçe olarak kullanılan ..... yaptığım açıklamalar ışığında hangi haliyle birlikte hareket etme, hangi yönüyle aynı yöne bakma, hangi yönüyle aynı bakış açısıyla değermendirme.... heleki geçmişim incelendiğinde hangi mevki yada makama gelmişim ki yada hakkımdaki hangi delille ispat yada şüphe edeilebilirki dünyevi ya da uhrevi faydalar ummuşum.) İrtibat' ın ise iltisak' a göre mevcut tanım itibariyle daha kolay olduğunu düşünüyorum. Çünkü girişte ilk dört kelime "bir çıkar ilişkisi nedeniyle" denilmektedir. Yaşantınız içinde bırakın meslek hayatını hangi çıkarınız olduğunu sorunuz.

Söz konusu gerekçelerinizle ilgili varsa emsal kararlar mutlaka belirtiniz. Bunu da konuyu açıklarken yapıp uzatmak yerine link, karar numarası, ilgili mahkeme gibi bilgileri ya sayfanın en alt kısmına mümkünse yada ek olarak belirtiniz. Emsal kararı yazıp geçmeyin, sizinle ilgili kısmını alıntı yapınız.

Kalın sağlıcakla...

• Beğeni 1
  • Teşekkür 3
  • Onaylama 1

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Bulunduğum ilçeden Ankara idare mahkemesine dava açtım. E devlette ne zaman görünür. Bilgisi olan var mı? Teşekkürler

677 KHK

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

20/11/2018 tarihinde açılan davam sizce ne zaman sonuçlanır?

677 - Ret - 21. İdari Mah

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhaba, komisyonun ret kararını sistemde gördüm, karar henüz elime ulaşmadı, tebligatı henüz çıkarmamışlar elden de tebliğ edilmedi. bundan sonraki süreci avukat takip etsin istiyorum. Bu alanda uzmanlaşmış bir avukat aramaktayım. Yardımcı olabilir misiniz?

679 KHK Adalet Bakanlığı Zabıt Katibi, KYOK, Komisyon Ret

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

https://twitter.com/nmelihkutlu/status/1146897918269513730 adresinde paylaşılan 22. İdare Mahkemesine ait ESAS NO : 2018/2349 
KARAR NO : 2019/938 şeklindeki kararda dikkatimi çeken bir husus var.

"Bakılmakta olan dava bir ceza davası olmayıp davacıda olduğu gibi kimi durumlarda kamu görevinden çıkarılanlar hakkında açılmış ceza davaları bulunmaktadır. Ceza yargılamasında kamu görevlilerinin terör örgütlerine üyelik veya yardım nedeniyle ceza almaları halinde, idari yargı mercilerince, bu ceza nedeniyle başka bir delile ve araştırmaya ihtiyaç duyulmaksızın; Olağanüstü Hal işlemleri inceleme Komisyonuna yapılan başvurunun reddine ilişkin işlemin iptali istemiyle açılan davanın reddine karar verilebilecektir. Zira kamu görevinden çıkarma gerekçelerinden olan "üyelik" unsuru, bir mahkeme kararı ile tespit edilmiş olmaktadır. Ancak, Kanun Hükmünde Kararnamelerde kamu görevinden çıkarılma nedenleri sadece üyelikle sınırlı tutulmamış, esasen ceza yargılamasının ilgi alanında bulunmayan iltisak; yani yapışıkmış gibi birlikte hareket etme, gönüllü şekilde tabi olma, aynı yöne bakma, olayları aynı bakış açısıyla değerlendirme, eylemlerini bir grubun, örgütün ya da yapının işaretleri, talimatları, yönlendirmelerine göre gerçekleştirme ve 
bunu yaparken dünyevi ya da uhrevi faydalar umma hali
ile irtibat; yani bir çıkar ilişkisi nedeniyle gönüllü veya gönülsüz kendi davranışlarını bireysel iletişim yoluyla ya da yazılı ve görsel basın, sosyal medya paylaşımları üzerinden gelen mesajları dikkate alarak belirleme hali de kamu görevinden çıkarmanın hukuki gerekçeleri arasında sayılmıştır. Bu nedenle, ilgililer hakkında ceza yargılamasında üyelik suçlamasıyla açılan davada beraat kararı verilmiş olsa dahi idari yargı yeri irtibat ve iltisak unsurları yönünden de işlemi incelemek zorunda olduğundan, davacının iddiasına itibar edilmemiştir. "

Yani;

1. İdari davalarda kişi hakkında açılmış ceza davası olabilir. Tespit.

2. Ceza davalarında, terör örgütü üyeliği ve yardımdan ceza alırsanız, başka bir delile ihtiyaç olmadan davanız idare mahkemesince  red edilir.

3. KHK' larla kamu görevinden çıkarılmak için ceza yargılamasının ilgi alanında bulunmayan iltisak ve irtibat görevden çıkarılmak için hukuki gerekçe olarak kabul edilmiş.

4. Beraat alsan dahi irtibat ve iltisak yönünden dosyayı incelerim. Diyor.

Beraat kararı almasına rağmen komisyondan red alan herkesin bu mantığı özümsemesini ve idare mahkemesi başvurusunu buna göre yapmasını tavsiye ederim. Açık kapı bırakmayınız.

Özellikle iltisak tanımını virgülden itibaren alt alta yazarak hakkınızdaki her isnadı bu kapsamda ayrı ayrı sorgulayın ve sorun. İrtibat konusunda ise kendi tanımından yola çıkarak "bir çıkar ilişkisi nedeniyle" çıkar ilişkinizin ne olduğunu sorgulayın ve bunun cevabının olmadığına mahkemeyi ikna etmeye çalışın. Özellikle ilk dilekçenizde yazacaklarınızla mahkemenin kurumunuza bu sorgulamayı yapmasını sağlatmaya çalışın.

"Beraat aldım" diye rahat olmayın. CMK.’ nun 223/2-b maddesinden beraat alanlar biraz rahat olabilirler.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, 3 saat önce yazdı:

https://twitter.com/nmelihkutlu/status/1146897918269513730 adresinde paylaşılan 22. İdare Mahkemesine ait ESAS NO : 2018/2349 
KARAR NO : 2019/938 şeklindeki kararda dikkatimi çeken bir husus var.

"Bakılmakta olan dava bir ceza davası olmayıp davacıda olduğu gibi kimi durumlarda kamu görevinden çıkarılanlar hakkında açılmış ceza davaları bulunmaktadır. Ceza yargılamasında kamu görevlilerinin terör örgütlerine üyelik veya yardım nedeniyle ceza almaları halinde, idari yargı mercilerince, bu ceza nedeniyle başka bir delile ve araştırmaya ihtiyaç duyulmaksızın; Olağanüstü Hal işlemleri inceleme Komisyonuna yapılan başvurunun reddine ilişkin işlemin iptali istemiyle açılan davanın reddine karar verilebilecektir. Zira kamu görevinden çıkarma gerekçelerinden olan "üyelik" unsuru, bir mahkeme kararı ile tespit edilmiş olmaktadır. Ancak, Kanun Hükmünde Kararnamelerde kamu görevinden çıkarılma nedenleri sadece üyelikle sınırlı tutulmamış, esasen ceza yargılamasının ilgi alanında bulunmayan iltisak; yani yapışıkmış gibi birlikte hareket etme, gönüllü şekilde tabi olma, aynı yöne bakma, olayları aynı bakış açısıyla değerlendirme, eylemlerini bir grubun, örgütün ya da yapının işaretleri, talimatları, yönlendirmelerine göre gerçekleştirme ve 
bunu yaparken dünyevi ya da uhrevi faydalar umma hali
ile irtibat; yani bir çıkar ilişkisi nedeniyle gönüllü veya gönülsüz kendi davranışlarını bireysel iletişim yoluyla ya da yazılı ve görsel basın, sosyal medya paylaşımları üzerinden gelen mesajları dikkate alarak belirleme hali de kamu görevinden çıkarmanın hukuki gerekçeleri arasında sayılmıştır. Bu nedenle, ilgililer hakkında ceza yargılamasında üyelik suçlamasıyla açılan davada beraat kararı verilmiş olsa dahi idari yargı yeri irtibat ve iltisak unsurları yönünden de işlemi incelemek zorunda olduğundan, davacının iddiasına itibar edilmemiştir. "

Yani;

1. İdari davalarda kişi hakkında açılmış ceza davası olabilir. Tespit.

2. Ceza davalarında, terör örgütü üyeliği ve yardımdan ceza alırsanız, başka bir delile ihtiyaç olmadan davanız idare mahkemesince  red edilir.

3. KHK' larla kamu görevinden çıkarılmak için ceza yargılamasının ilgi alanında bulunmayan iltisak ve irtibat görevden çıkarılmak için hukuki gerekçe olarak kabul edilmiş.

4. Beraat alsan dahi irtibat ve iltisak yönünden dosyayı incelerim. Diyor.

Beraat kararı almasına rağmen komisyondan red alan herkesin bu mantığı özümsemesini ve idare mahkemesi başvurusunu buna göre yapmasını tavsiye ederim. Açık kapı bırakmayınız.

Özellikle iltisak tanımını virgülden itibaren alt alta yazarak hakkınızdaki her isnadı bu kapsamda ayrı ayrı sorgulayın ve sorun. İrtibat konusunda ise kendi tanımından yola çıkarak "bir çıkar ilişkisi nedeniyle" çıkar ilişkinizin ne olduğunu sorgulayın ve bunun cevabının olmadığına mahkemeyi ikna etmeye çalışın. Özellikle ilk dilekçenizde yazacaklarınızla mahkemenin kurumunuza bu sorgulamayı yapmasını sağlatmaya çalışın.

"Beraat aldım" diye rahat olmayın. CMK.’ nun 223/2-b maddesinden beraat alanlar biraz rahat olabilirler.

Sayın aklima gerçekten iyisin

692 EGM. Banka araç kredisi. Ret. 11 Nisan iade. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Turkıye, 32 dakika önce yazdı:

Sayın aklima gerçekten iyisin

İyisin derken başkanım??

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

beraatlerde b veya e bendi olması onemli anladık peki takispisliklerdr ne önemli ben bunu merak ediyorum mesela yeterli delil bulunamamıstır ifadesiyle delil bulunamamıstır farkeder mi mahkeme önunde 

701 Tsk inceleme devam 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

uyapta hedef süre yazılmıyor mu?

672-ret-ankara 24

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

2019 da yazılmaya başlandı. 2018 dekilerde öyle bilgi yok

677 - Ret - 21. İdari Mah

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Bir düşüncem de KHK mağdurlarıyla ilgili... Mağdurlar bu işin çözümünün peyder pey olacağını bir türlü anlayamadı... pazarlamada "foot at the door" diye bir tabir vardır, yani ayağınızı kapıya koyabilirseniz, satışı büyük ihtimalle halledersiniz... burada da o ayak, ufak da olsa, KHK'lı bir grubun toplu iade olmasıydı... mesela takipsizlik-beraat alanlar iade olabilseydi, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iade olma yolu açılacaktı, çünkü o kapı açılmış olacaktı bir kere... ama bunun yerine ne zaman takipsizlik alanların iadesi gündeme gelse, diğer tüm KHK'lılar "bizde, bizde, bizde..." demeye başladı ve o kapıya ayak bu yüzden hiç konulamadı, çünkü kapı hiç açılamadı... Bu talepler nedeniyle, iade işi toplum nazarında en ağır kişinin iade olacağı şeklinde ve çok ağır mali külfete neden olacak şeklinde yorumlandı veya imajı o şekilde verildi (Abdurrahman Dilipak'ın idareyi KHK'lılarla ilgili mali külfetle korkutma twitini hatırlayın)... halbuki hep beraber en azından takipsizlik-beraat alanlar gibi toplum vicdanını da kanatan bir kesimin iade olmasını savunsaydık, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iadesi toplum nazarında daha kabul edilebilir hale gelecekti...
    • dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
  • Yeni Oluştur...