İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

aylin yağmur, 11 dakika önce yazdı:

e devlet üzerinden yaptığım başvuruda (sadece kendi adıma) bana maske alabileceğime dair bir değil, birkaç hafta arayla ikinci sms gelmişti. Bu şekilde iki defa maske almıştım eczaneden. KHK lıları ayırdıklarını hiç düşünmemiştim. Yazdıklarınızı okuyunca şaşırdım. 

Ben artık şaşırmıyorum ?

su sıkan itfayenin hortumunu... Sadece adalet bekleyişinde.Komisyon RET,  ilk celsede beraat! İdari Mahkemede adalet haykırışında.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
wildPuppy, 12 dakika önce yazdı:

Bunların hiçbir işinde mantık yok ki hocam. Yaptıkları en mantıklı şey bizim gibi rasyonel düşünen zümreyi ihraç kesimi olarak seçmeleri sanırım. Halen yaptıkları işte mantık arıyoruz (4 yıldır) 

Önemli bir yıkım da bu.

Hukuk düzeni belirliliği esas alır, AYM'nin içtihatlarında da vurgu yapılan bir kavramdır : "hukuki belirlilik". Hatta geçtiğimiz hafta AYM, vergi hukukunda yer alan bir konuda Danıştay'ın yıllarca içtihat geliştirememesini, hukuki belirliliğe aykırı bularak, adil yargılanma hakkının ihlali saydı.

Keza ekonomide de belirlilik önemlidir. Ekonomik karar vericiler (bizler, şirketler, yabancı sermaye vb.) belirsizlik ortamlarından hoşlanmaz. Belirsizlik ortamları ekonomik performansı olumsuz yönde etkiler.

Bunlar iyi--kötü belirliliğe sahip olan bir hukuk-ekonomi düzenini iyice belirsizliğe mahkum ettiler. Eskiden bir vergi davası ile karşılaştığımda, sonucu, %95'in üstünde doğru tahmin ederdim. Zira içtihatlar vardı ve uyulurdu. Şimdi doğru tahmin yüzdem inanın %50'lere indi. Bu durumda yazı-tura atmaktan daha isabetli olduğunu iddia edemem tahminlerimin. Bu da insanların yargıdan değil, Müge Avcı'dan adalet beklediği bir dönemi doğurdu.

• Beğeni 4
  • Onaylama 2

KHK Forum Editörü - 672 Maliye - VDK

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
vergici672, 32 dakika önce yazdı:

Hiç bir fikrim yok. Benim ihtiyacım olmadığı için başvurmadım. Ama forumda başvuran arkadaşlar oldu. Aldığını ifade edenler de oldu. Artık akıl sır erdiremiyoruz yapılanlara.

Maske konusu enteresan, bir başvuru yapmadan, doğrudan SMS olarak kod gelmişti. Bana kod geldi, gittim mahalle eczanesinden aldım, eşime kod gelmedi mesela ? 

Ben iki kez başvurduğum halde bana kod gelmedi.  Başvuru yapmayan ablam ve eniştem e kod gönderildi. Içinde yasamasak eğlenceli ülkeyiz vesselam  ?

• Beğeni 1
  • Kahkaha 1
  • Onaylama 1

689 khk, adalet bakanligi, takipsizlik, inceleme devam. "Katip arzu halim yaz yare böyle..."

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
wildPuppy, 50 dakika önce yazdı:

hocam ben de maske için başvurduğumda maske alma hakkınız yoktur dediler. Ret aldığım için zaten öleyim mi diyeyim? ? 

Kimseye doğru düzgün vermediler zaten o yardımları. KAramsarlığa kapılmayın. Alan birkaç şanslı khklı oldu o kadar. Ha bizim binada (annemlerin apartman) SGK da müdürlük yapan komşu aldı, kapıcı alamadı mesela. Adil(!) dağıtım yaptıklarından incelemesi uzun sürüyor sanırım.

Bu arada ben neden maske alamadığımı sorduğumda verdikleri cevap; (Cimer üzerinden)

.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ ne 0*.0*.2020 tarihinde yapmış olduğunuz 20030***** sayılı başvurunuz **.09.2020 tarihinde SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ tarafından cevaplanmıştır:

Sayın İlgili,

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine yapmış olduğunuz başvurunuz incelenmiştir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından salgınla mücadelede normalleşme takviminin açıklandığı, 4 Mayıs 2020 tarihli Kabine Toplantısı sonrası alınan kararlar çerçevesinde cerrahi maskelerin perakende satış noktalarında satışı mümkün hale gelmiştir. Bu çerçevede marketler, eczaneler, tıbbi cihaz satışı yapan medikal firmalar ve elektronik ticaret platformu üzerinden; cerrahi maskelerin adedi KDV dâhil en fazla 1 (bir) Türk Lirası olacak şekilde satışa sunulmuştur.

Anlayışınız için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. Saygılarımızla, 

Başvurunuz ile ilgili tüm işlemleri CİMER’in internet adresinden takip edebilirsiniz.

Bu cevap başvurumdan 5 ay sonra geldi ? 

Yani paranla al diyorlar. Onu ben de biliyorum ama neden maske alma hakkım yok? ŞArtları 65 yaş üstü olmayan herkese maske vereceklerini söylemişlerdi pandemi başında ama ben başvuramamıştım bir türlü. Muhtaç olduğumdan değil, gerçek yüzlerini, khklılara bakışlarını görmek için. Bizi taaa oralarda bile fişlemişler.

Maske bambaşka bir durum. Bana kod filan gelmeden TC numaramla 3 paket almıştım. Ama burada, forumda "bana 2 defa çıktı" diyen bir gönderi görünce dedim hayırdır eniştesi bu arkadaşı neden bu kadar sağlam öpmüş ? yoksa ben de farkındayım khklı bireylerin pttde kendi adına gönderilen havaleyi bile alamadığını, daha yakın zamana kadar resmi kurumlara giremeyenleri, falan filan... Dediğim gibi o "şanslı" arkadaşlardan farkımız nedir de 3 aydır hem art arda 2 başvuru yapabildim hem ıkisi de beklemede ? o tuhaf geldi. Yoksa verseler ne vermeseler ne. 

"Quis custodiet ipsos custodes"

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
chosenOne, 19.09.2020 - 14:32 yazdı:

675 ve daha oncesi KHK lar dururken 683 den karar vermek hatadır...

Hocam aynen öyle. Malesef karar mekanizması çok farklı işliyor. İlgili ArşGör cumagünü yökten aranmış. Takipsizlik var. Kriter tanık beyanı

Değerli arkadaşlar. Kesin bilgidir. Şuan da vakıf üniversitelerinden bazıları ihraç ama takipsizlik ya da beraat almış akademisyeni öğretim üyesi olarak çalıştırmaktadır. Vakıf ünilere başvurun lütfen

679 Yök İD

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aequitas, 27 dakika önce yazdı:

Hocam aynen öyle. Malesef karar mekanizması çok farklı işliyor. İlgili ArşGör cumagünü yökten aranmış. Takipsizlik var. Kriter tanık beyanı

Değerli arkadaşlar. Kesin bilgidir. Şuan da vakıf üniversitelerinden bazıları ihraç ama takipsizlik ya da beraat almış akademisyeni öğretim üyesi olarak çalıştırmaktadır. Vakıf ünilere başvurun lütfen

Hocam bi sıkıntı var yalnız 683 diye bi KHK var mıydı diye Google a yazdım işsizlik olsun diye baktım varmış ihraç listelerine baktım kurum olarak çok az kurumda ihraç olmuş ve üniversiteler yok kurumlar arasında 683 sayılı KHK da üniversitelerden kimse ihraç olmamış listeye baktım göremedim emin misiniz 683 olduğuna?

679 KHK-KYOK-İnceleme devam ediyor-Sd Kart:DİL 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Angel, 20 saat önce yazdı:

Syn @kunduracı bu bilgiyi nereden aldığınıza dair kaynak paylaşmanızın sakıncası var mı  kimler diyor yani

Sn. @Angel sorunuz için size hak veriyorum. Ancak bilgiye giden yol kaynağın kendisi değil onun üstündeki güçtür diye düşünüyorum.  Akıl süzgecinden geçen her bilgi kıymetlidir...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
ozelharekat61, Bir saat önce yazdı:

Hocam bi sıkıntı var yalnız 683 diye bi KHK var mıydı diye Google a yazdım işsizlik olsun diye baktım varmış ihraç listelerine baktım kurum olarak çok az kurumda ihraç olmuş ve üniversiteler yok kurumlar arasında 683 sayılı KHK da üniversitelerden kimse ihraç olmamış listeye baktım göremedim emin misiniz 683 olduğuna?

Hocam haklısınız. Kaynağımdan teyit ettim şimdi. KHK 686 olacak. Bu kesin...

679 Yök İD

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Karagöz, 7 saat önce yazdı:

Tolga Hocam, maalesef AYM iltisak ve irtibatı anayasaya aykırı bulmamıştır. Tek olasılık bu kavramların ortaya çıkışından öncesi için (OHAL öncesi) uygulanamayacağını kabul etmeleri olabilir. Bu konuda henüz bir görüş belirtmediler.

https://www.anayasa.gov.tr/tr/haberler/norm-denetimi-basin-duyurulari/teror-orgutleriyle-iltisakli-veya-irtibatli-bulunanlarin-noter-arabulucu-ve-bilirkisi-olamamasini-ongoren-kurallarin-anayasa-ya-aykiri-olmadigi/

Arkadaşlar, AYM'yi de bir bütün ve sabit olarak görmeyelim derim. Gittikçe Sezer, Gül ve eski TBMM'nin atadığı üyeler emekli oluyor, yerlerine Erdoğan ve mevcut TBMM'nin atadığı üyeler geliyor. Bu da, zamanın AYM'nin KHK'lara bakışı açısından aleyhimize işlediği anlamına geliyor.

Sn. @Karagöz değerlendirmenizi kıymetli buluyorum. Ancak, AYM nin KHK lar özelindeki bakış açısının kısmende olsa olumlu olabileceğini düşünenlerdenim. Şöyle ki; ilgili linkten bakılırsa AYM kararında iltisak ve irtibat kavramlarını "Bu kavramların hukuki niteliği ve objektif anlamı yargı içtihatlarıyla belirlenebilecek durumdadır." diyerek yargısal yolun açık oluşundan bahsetmiş. Bu durumda yargısal yolda son durak AYM olunca verikecek karar bakımından ilgili dava özelinde bu kavramlara bir çerçeve çizilmiş olacaktır. Bu çerçeve ilgili dava bakımından olay, olgu, bilgi ve bulgunun birlikte ele alınmasını gerektirecektir. Oysa AİHM in de olumlu baktığı OHAL komisyonu insan hakları ve anayasal haklar bakımından dosyaları incelememektedir. Sadece dosyaların içindeki bilgi ve belgeler üzerinden karar vermektedir. Yani bir mahkeme gibi işlevi yoktur. Gelelim idare mahkemelerine. Burada her ne kadar objektif kararlar veriliyor olsada kimi azınlık oyu kullanan hakimler aynen OHAL komisyonunun bakış açısıyla bakmakta ve ret vermektedir. Kabul kararları veren hakimler bakımından da işler yine bir takım baskı unsurlarınca engellenmektedir. İşte tam da bu noktada hukukçuların temel analizi AYM nin devreye girip irtibat ve iltisak kavramlarındaki gerçekliğin olmazsa olmazı olan olay, olgu, bilgi ve bulgu unsurlarının çerçevesini çizmesidir. Örneğin, bilginin elde ediliş şekli yasalara uygun olmalıdır. Olay bakımından zaman ve mekan arasında gerçeklik olmalıdır. Olgunun, bireyin düşüncesi mi yoksa olay, bilgi ve bulguya dayalı bir çıkarım mi olduğu açıkça ortaya konmalıdır...

Umudum, AYM nin OHAL KHK ları özelinde düğümü çözmesidir.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

zaten AYM de topa girmezse AİHM den ümidi kesmek ve hakkımızı almak için başka bir yol bulmak gerekecek. ama en önemlisi komisyonun dosyaları bitirmesi. komisyon kapanmadan bir ilerleme olmaz diye düşünüyorum. komisyonun da kapanmaya niyeti yok gibi.

su sıkan itfayenin hortumunu... Sadece adalet bekleyişinde.Komisyon RET,  ilk celsede beraat! İdari Mahkemede adalet haykırışında.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
    • @Karagöz "Dehumanize" kavramı anlamlı...Ruhumda bıraktığı hasar, Nietzsche'nin tanrı'nın öldüğünü ifade ettiği deli adamın hikayesindeki deli karakterinin "sonsuz bir hiç gibi başıboş dolaşıyorum" sözünün vücut bulmuş haliyim😔Başardılar!!! 
  • Yeni Oluştur...