İçeriği gör
Güneşzag

OHAL Sonrası MSB Onayıyla TSK İhraç

Önerilen Yorum

MERHABA EŞİM TSK'DA ASTSUBAY İKEN OHALDEN SONRA BAKAN OLURU İLE OCAK 2020'DE İHRAÇ EDİLDİ. YÜRÜTMEYİ DURDURMA DAVASI AÇTIK. 25 GÜN ÖNCE YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI ALDIK. HENÜZ BİR AYLIK İTİRAZ SÜRECİ DEVAM EDİYOR. BİZ DAVAYI SADECE "YD DURDURMA" DİYE AÇTIK. BURADAKİ BAZI ÖRNEK KARARLARDA HEM "YD DURDURMA" HEM "GÖREVE İADE" TALEP EDİLMİŞ. SADECE "YD DURDURMA" DAVASI GÖREVE DÖNME İÇİN YETERLİ DEĞİL Mİ? AYRI BİR DAVA DAHA AÇMAMIZ MI GEREKİYOR?

...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@TOPRAK son durumunuz nedir acaba?

SADECE "İFTİRACI" vardı oda ilk mahkemede dosyadan çekildi. ilk mahkeme 6.3 verdi, İstinaf onayladı, Yargıtay savcısı Bozma istedi, bekliyoruz .

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhabalar herkese. Ben de OHAL sonrası kurum kanaati sebebiyle ihraç edilmiştim. Buradaki örnek dilekçelerle idare mahkemesine başvurdum ve davanın reddine karar verildi. Bölge İdare Mahkemesine başvuracağım ama örnek dilekçe yok, yararlandığınız kaynak varsa paylaşabilir misiniz? KHK'lılar için hazırlanan dilekçeden yola çıkarak gideyim dedim ama tüm çatı OHAL ve OHAL KHK'ları üzerine kurulmuş, işin içinden çıkamıyorum kendi durumuma çevirirken. Mesela idare mahkemesinin red kararı için paragraf paragfar yazı yazılmış. Benim kararımda kısaca; "dava konusu işlemde hukuka aykırılık görülmemiştir" diyor, bir buçuk sayfalık karar.

OHAL sonrası kurum kararıyla ihraç - Ankesör beraat (istinaf süreci devam) - İdari macera Danıştay'da.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
ankr, 13 saat önce yazdı:

Merhabalar herkese. Ben de OHAL sonrası kurum kanaati sebebiyle ihraç edilmiştim. Buradaki örnek dilekçelerle idare mahkemesine başvurdum ve davanın reddine karar verildi. Bölge İdare Mahkemesine başvuracağım ama örnek dilekçe yok, yararlandığınız kaynak varsa paylaşabilir misiniz? KHK'lılar için hazırlanan dilekçeden yola çıkarak gideyim dedim ama tüm çatı OHAL ve OHAL KHK'ları üzerine kurulmuş, işin içinden çıkamıyorum kendi durumuma çevirirken. Mesela idare mahkemesinin red kararı için paragraf paragfar yazı yazılmış. Benim kararımda kısaca; "dava konusu işlemde hukuka aykırılık görülmemiştir" diyor, bir buçuk sayfalık karar.

Örnek istinaf dilekçeleri burada

https://forum.khkhaber.com/forum/68-i̇stinaf/

• 679 KHK EGM • İade 20.11.2019 • Tebliğ 29.11.2019 • Atama 05.08.2020 • Göreve Başlama 14.09.2020 • Emeklilik LOADING...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
MSA, 08.02.2021 - 07:12 yazdı:

Örnek istinaf dilekçeleri burada

https://forum.khkhaber.com/forum/68-i̇stinaf/

Teşekkürler, oradan faydalandım zaten ama çatı ohal ve KHK üzerine kurulduğu için birçok yeri çıkardım. Birkaç sorum var, müsaitseniz bakabilir misiniz?

-İdare mahkemesi kararındaki masraf ödeme kararını karar kesinleşene kadar ödemiyorum, değil mi?

-İstinaf dilekçemi karar veren idare mahkemesine 2 nüsha veriyorum, dava dosya muhteviyatini onlar ekleyip üst mahkemeye gönderiyorlar. Ben ayrıca dosyadaki bütün eski belgelerin nüshalarını koymuyorum değil mi?

OHAL sonrası kurum kararıyla ihraç - Ankesör beraat (istinaf süreci devam) - İdari macera Danıştay'da.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
ankr, Bir saat önce yazdı:

Teşekkürler, oradan faydalandım zaten ama çatı ohal ve KHK üzerine kurulduğu için birçok yeri çıkardım. Birkaç sorum var, müsaitseniz bakabilir misiniz?

-İdare mahkemesi kararındaki masraf ödeme kararını karar kesinleşene kadar ödemiyorum, değil mi?

-İstinaf dilekçemi karar veren idare mahkemesine 2 nüsha veriyorum, dava dosya muhteviyatini onlar ekleyip üst mahkemeye gönderiyorlar. Ben ayrıca dosyadaki bütün eski belgelerin nüshalarını koymuyorum değil mi?

Kararı paylaşma imkanınız varsa yorum yapmak daha kolay olur. Sizin durumunuzda özellikle idarenin takdir hakkını keyfi kullandığı hususu üzerine durmanız önemli. KHK larla, bakan onayıyıla kamu görevinden çıkarma arasındaki en büyük fark bu. Bu konuda forumda arama kısmında "takdir hakkı", "keyfi" şeklinde tırnaklar dahil arama yaptırdığınızda paylaşımlar ve kaynaklar var.

Mevcut sorularınıza istinaden; 

-Hukuk düzeninde dava sonucu kesinleşmeden ödeme yapmanız gerekmiyor. Ancak bazı kurumlar idare mahkemesi kararlarının temyize götürülmesinin kararın uygulanmasını durdurmadığını belirterek ödeme yapılmasını istemekte hatta icra tehdidinde bulunmaktadır. Bu durumda kurumunuza dava sonucunun kesinleşmediğini belirterek söz konusu ödemenin ancak kararın kesinleşmesi durumunda ödenebileceğini idarenin bu tavrıyla istinaf aşamasında olan davanın sonucunun belli olduğu gibi bir tavır sergilediğini bununda hukuk devleti ilkelerine aykırı olduğunu belirten bir dilekçe verebilirsiniz.

-Siz karara itiraz ettiğinizde istinaf mahkemesi, dosya numarası üzerinden gerekli belgelere ulaşmaktadır.

Lilia000, 01.12.2020 - 23:13 yazdı:

MERHABA EŞİM TSK'DA ASTSUBAY İKEN OHALDEN SONRA BAKAN OLURU İLE OCAK 2020'DE İHRAÇ EDİLDİ. YÜRÜTMEYİ DURDURMA DAVASI AÇTIK. 25 GÜN ÖNCE YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI ALDIK. HENÜZ BİR AYLIK İTİRAZ SÜRECİ DEVAM EDİYOR. BİZ DAVAYI SADECE "YD DURDURMA" DİYE AÇTIK. BURADAKİ BAZI ÖRNEK KARARLARDA HEM "YD DURDURMA" HEM "GÖREVE İADE" TALEP EDİLMİŞ. SADECE "YD DURDURMA" DAVASI GÖREVE DÖNME İÇİN YETERLİ DEĞİL Mİ? AYRI BİR DAVA DAHA AÇMAMIZ MI GEREKİYOR?

Geç cevap verdiğim için özür dilerim.

Yürütmeyi durdurma talepli davalar iptal davası yerine geçmektedir. Sonucu iptal davaları gibi uygulanır. https://www.google.com/amp/s/www.memurlar.net/haber/7189/yurutmeyi-durdurma-karari-alip-da-mahkeme-karari-uygulanmayan-memurlar-ne-yapmalidir.html%3famp=1 sayfasını inceleyebilirsiniz.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, Bir saat önce yazdı:

Kararı paylaşma imkanınız varsa yorum yapmak daha kolay olur. Sizin durumunuzda özellikle idarenin takdir hakkını keyfi kullandığı hususu üzerine durmanız önemli. KHK larla, bakan onayıyıla kamu görevinden çıkarma arasındaki en büyük fark bu. Bu konuda forumda arama kısmında "takdir hakkı", "keyfi" şeklinde tırnaklar dahil arama yaptırdığınızda paylaşımlar ve kaynaklar var.

-Hukuk düzeninde dava sonucu kesinleşmeden ödeme yapmanız gerekmiyor. Ancak bazı kurumlar idare mahkemesi kararlarının temyize götürülmesinin kararın uygulanmasını durdurmadığını belirterek ödeme yapılmasını istemekte hatta icra tehdidinde bulunmaktadır. Bu durumda kurumunuza dava sonucunun kesinleşmediğini belirterek söz konusu ödemenin ancak kararın kesinleşmesi durumunda ödenebileceğini idarenin bu tavrıyla istinaf aşamasında olan davanın sonucunun belli olduğu gibi bir tavır sergilediğini bununda hukuk devleti ilkelerine aykırı olduğunu belirten bir dilekçe verebilirsiniz.

-Siz karara itiraz ettiğinizde istinaf mahkemesi, dosya numarası üzerinden gerekli belgelere ulaşmaktadır.

Yürütmeyi durdurma talepli davalar iptal davası yerine geçmektedir. Sonucu iptal davaları gibi uygulanır. https://www.google.com/amp/s/www.memurlar.net/haber/7189/yurutmeyi-durdurma-karari-alip-da-mahkeme-karari-uygulanmayan-memurlar-ne-yapmalidir.html%3famp=1 sayfasını inceleyebilirsiniz.

Çok sağolun. Kararı mesaj altına editleyerek ekleyeceğim. KHK'lilarin istinaf dilekçe örneklerinde paragraf paragraf incelenip cevap yazılmış ama benim karar bir buçuk sayfalık bir karar. Tutuklandığım için kurumun böyle bir kanaate ulaştığı yazılmış ama ben ihraç olduğumda herhangi bir adli durum yaşamamıştım. Sonradan tutuklandım, şimdi tutuksuz devam ediyor ceza davası (ankesör). Bu ve buna benzer hususları dilekçemin en başına ekledim. İlave söyleyecekleriniz olursa çok makbule geçer. Teşekkürler.

MijzXd.jpg

0vi2py.jpg

Güncelleme • • ankr

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, Bir saat önce yazdı:

Sevgili @Aklima ekledim kararı.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
ankr, 43 dakika önce yazdı:

Sevgili @Aklima ekledim kararı.

Sayın ankr,

Adli durumunuzla ilgili kısım kurumun kanıya ulaştığı manasında değil, mahkemeyi "verdiğim karar doğru hatta bakın şu tarihte tutuklanmış ve halen yargılandığı bir dosya var ha" gibisinden yönlendirmek amaçlı. Yazımda, aleyhinizdeki ankesör ve kurul üyelikleri yönündeki ayırma gerekçesine ek bilgi olarak sunmuşlar.

Asıl sıkıntı ardışık aramanız hususu sonrası kurul üyeliğiniz.

Ardışık arama durumunuz tam olarak nedir davadaki durum nedir, ardışık arandığınız belirtilen kişileri tanıyormusunuz, onları sizi tanıdımı, arayan bellimi, ardışıktaki kişilerle arama dönemlerinden aynı birlik yada garnizonda görev yaptınız mı? Bunları dava dilekçesinde kurum savunması sonrası belirttiniz mi? Ceza davasının son durumu lehte aleyhte hususlar nelerdir? Ceza davanız devam ediyordu neden bu durumu bekletici mesele olarak sunmadınız?

Kurul üyeliği hususu ayrıca bir başlık. Sizin üyesi olduğunuz kurulda görev yaptığınız kişilerden hakkında işlem yapılan varmı? varsa fetöyle alakasını kabul eden varmı? Sizin üyesi olduğunuz mülakatlarda geçen adaylardan bildiğiniz fetöyle alakasını kabul eden yada sizin adınız veren varmı? Sizin üyesi olduğunuz mülakatlarda aday numaralarının kodlanması hususunda bir soruşturma yada bilgi varmı? Yoksa bunları vurgulayınız ve kurul üyeliğinizin hangi kıstaslarla, delillerle, gerekçelerle kamu görevinden çıkarılmanıza vesile olarak sunulduğunu sorunuz, idarenin bu konuya dava süresince açıklık getirmemesi ve mahkemeninde bu konuyu irdelememesinin masumiyet karinesini yok saydığını belirtiniz.

Bu hususları kurum savunması sonrası cevap dilekçesinde açıklamış olmanızı dilerim. Yoksa istinaf aşamasında "GSAM hattının..." şeklinde başlayan altı çizili kamu görevinden çıkarılma gerekçesinin altının boş olduğunu ve kurumun açığa alarak işlem tarihinde olmayan ceza davasının sonucunu bekleyebilecekken keyfi olarak hiç bir somut delil olmaksızın hakkınızda işlem yaptığını yukarıdaki sorulara yapacağınız açıklamalarla açıklamalısınız.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Ardışık olduğu iddia edilen 1 kişi var, tanık olarak dinlendi ve beni tanımadığını söyledi, o dönemde aynı garnizonda çalışmışız.

Kurul üyeliği öğrenci alımlarıyla ilgiliydi, o öğrenciler okulda hiç okuyamadilar sanırım, ilave bir soruşturma da geçirmedim konuyla ilgili.

Kurum savunması sonrası bunları ayrıntılı anlatmamistim, çünkü kurum hem 1.cevabi olsun hem de 2.cevabi olsun, benim özelimde şeyler yazmadı, genel ifadelerle yazılmış yazılar yolladı. Ama karara bakınca "tutuklanmış işte, doğru karar" demişler dediğiniz cümle sebebiyle ben de istinaf dilekçeme şunu ekledim: "Karara göre iyuk kapsamında bana tebliğ edilmemiş ilave belgeler olduğunu anlıyorum, savunma yapılabilmesi için bütün belgelerin tebliğ edilmesi ya da yerinde bakmama izin verilmesi gerekir" vs yazdım.

Bilgilendirmeleriniz ışığında güncellemeler yapıyorum dilekçemde, çok teşekkürler.

@Aklima

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• Bir düşüncem de KHK mağdurlarıyla ilgili... Mağdurlar bu işin çözümünün peyder pey olacağını bir türlü anlayamadı... pazarlamada "foot at the door" diye bir tabir vardır, yani ayağınızı kapıya koyabilirseniz, satışı büyük ihtimalle halledersiniz... burada da o ayak, ufak da olsa, KHK'lı bir grubun toplu iade olmasıydı... mesela takipsizlik-beraat alanlar iade olabilseydi, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iade olma yolu açılacaktı, çünkü o kapı açılmış olacaktı bir kere... ama bunun yerine ne zaman takipsizlik alanların iadesi gündeme gelse, diğer tüm KHK'lılar "bizde, bizde, bizde..." demeye başladı ve o kapıya ayak bu yüzden hiç konulamadı, çünkü kapı hiç açılamadı... Bu talepler nedeniyle, iade işi toplum nazarında en ağır kişinin iade olacağı şeklinde ve çok ağır mali külfete neden olacak şeklinde yorumlandı veya imajı o şekilde verildi (Abdurrahman Dilipak'ın idareyi KHK'lılarla ilgili mali külfetle korkutma twitini hatırlayın)... halbuki hep beraber en azından takipsizlik-beraat alanlar gibi toplum vicdanını da kanatan bir kesimin iade olmasını savunsaydık, orta-uzun vadede birçok KHK'lının iadesi toplum nazarında daha kabul edilebilir hale gelecekti...
    • dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
  • Yeni Oluştur...