İçeriği gör
Aklima

bilgi İdari Davalar Konusunda Önemli Paylaşımlar

Önerilen Yorum

İyi akşamlar. Özellikle  @aklima ve bilgi sahibi arkadaşlara sorularım olacak yardımcı olursanız sevinirim.kısaca durumum şu ; eylül sonu gibi kurum kanaati ve kurumun yürüttügü idari soruşturma gerekçe göstererek komisyondan ret geldi.20. İdare mahkemede davam başladı bu gün uyap portaldan kurum savunmasını gördüm.kurum diyanet.

1.diyanetin savunması bana tebliğ edilecek mi?

2.ikurum savunmafa idari soruşturmaya değinmiş ve çocugumu 17-25 Aralıkdan sonra fetö okuluna göndererek örgüte destek verdiğimi belirtmiş

3 .adli davam olmuştu ve beraat etmiştim .adli dava sürecinde idari soruşturma tutanaklarını gördüm.idari soruşturma aşamadında aleyhimde yalan yalanlış beyanlarda bulunan şahıslar mahkeme sürecinde bizzat şahit olmadıklarını , müftülükte konuşulanları anlattıklarını vs söylediler hatta biri idari soruşturmadaki tutanakla ilgili benim şahısla ilgili böyle bir beyanım yok tutanaklara nasıl geçti bilmiyorum şeklinde ifafesi de mahkeme tutanaklarına geçti.

4.idari mahkeme başvurumda tanıkların idari soruşturmadaki ifadeleriyle adli mahkemedeki ifadelerinin tutarsızlıklarını tek tek belirttim.çocuğun özel okula göndermemdeki gerekçemi (saglık raporu var) de belirttim.

Esas soru şu ; benim diyanetin yapmış olduğu savunmaya cevap yazmam gerekli mi ? İlk idari dava dilekçesinde bütün iddialara ayrıntılı cevap yazdığımı düşünüyorum.ayrıca duruşmalı talep etmiştim duruşmada da kendimi ifade edebileceğimi düşünüyorum.

5.bu mahkemeler tahmini ne kadar sürer?

6.20.idar mahkemesini tutumu nasıldır.sadece kurum kanaatiyle red gelir mi ?

Uzun oldu kusura bakmayın.cevap verecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

20. İdare mahkesi bekleniyor?

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@Aklima  Sayın akmina öncelikle vakit ayırıp soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Dava dosyamdan edindiğim bilgilere göre çalıştığım kuruma şubat 2018 de mitten ankesör var diye ve ayrıca TMSF den de 2 yakın akrabasının bankada hesabı var diye bilgi gitmiş. Çalıştığım kurumun belgesinde bu iki husus var. Ayrıca 2018/........ sayılı bir soruşturma emniyet tarafından başlatılmış. bu arada 3 ay açıkta kaldıktan sonra 701 ile ihraç oldum. Daha önce deiğim gibi 2019 ağustos gözaltı ve sonrası ceza davası. Şimdi bu durumda OHAL komisyonunu verdiği ret kararında hakkımdaki ceza davasını göstermesini nasıl dilekçemde belirtebilirim. Kurum tarafından açığa alınmamda ve ihraç olmamda herhangi bir yazılı yada sözlü savunma almadı.  

Aklima, 13.02.2020 - 10:36 yazdı:

701 sayılı KHK 08.07.2018 tarihinde yayınlandı. Paylaşımdan kastım; OHAL komisyonuna kurumunuz tarafından gönderilen kanaatte 08.07.2018 tarihinden sonra hakkınızda açılmış bir soruşturmanın kullanılamayacağı, kullanılırsa buna müdahale etmenizdir.

Yani 701 sayılı KHK dan sonra hakkınızda açılan soruşturma adınızın 701 nolu KHK ya eklenmesine gerekçe olamaz. Ayrıca aynı durum OHAL komisyonu tarafındanda red gerekçesi olamaz. Yazmışlarsa bu durumada müdahale ediniz. "Ben OHAL komisyonuna 701 nolu KHK ile hakkımda yapılan işlemin iptali için başvurdum. 701 sayılı KHK yayınlandığında hakkımda hiç bir adli yada idari durum yoktu. Ancak OHAL komisyonu red kararında 701 sayılı KHK sonrasında hakkımda açılan soruşturmayı (ki bu soruşturmaları bir kısmı kurumların ihbarıyla olmuştur) 701 sayılı KHK da adımın olmasına dayanak göstermektedir. Yani önce suçlanıp ceza verilmekte sonra gerekçe icad edilmektedir. Eğer hakkımda 701 sayılı KHK ya adımın konulmasına dair somut bir gerekçe yoksa o zaman hakkım verilmeli ve 701 sayılı KHK sonrasında hakkımda başlatılan soruşturma süreci sonrasına göre yada OHAL sonrası kamu görevinden çıkarmaları düzenleyen 375 sayılı KHK ya eklenen geçici 35 inci maddeye göre hakkımda yeniden işlem tesis edilmelidir." şeklinde idare mahkemesine başvurmalısınız.

Sizin anlatımınızdan 2019 ağustosta göz altı olduğunuzu anlıyorum ancak önemli olan soruşturma başlangıç tarihi. Bu tarih 701 den önceyse yukarıda bahsettiğim sorgulamayı yapıp bu durumun yasal olmadığını belirtmelisiniz. Soruşturma tarihi 701 den önceyse kurum bunu yine kullanamaz. Şöyle ki; sizin bu soruşturmadan 2019 ağustosunda haberiniz olmuş. Yani hakkınızda somut bir şey yok. Kaldı ki burada şu husus önemli. Soruşturma açılma nedeni nedir? Kurum ihbarıysa kurumun bu ihbarla birlikte hakkınızda bu durumuda belirttiği bir idari işlem yapması gerekirdi.

701 KHK ile ihraç, Komisyon RET-Ankesör

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
brl0266, 19 dakika önce yazdı:

@Aklima  Sayın akmina öncelikle vakit ayırıp soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Dava dosyamdan edindiğim bilgilere göre çalıştığım kuruma şubat 2018 de mitten ankesör var diye ve ayrıca TMSF den de 2 yakın akrabasının bankada hesabı var diye bilgi gitmiş. Çalıştığım kurumun belgesinde bu iki husus var. Ayrıca 2018/........ sayılı bir soruşturma emniyet tarafından başlatılmış. bu arada 3 ay açıkta kaldıktan sonra 701 ile ihraç oldum. Daha önce deiğim gibi 2019 ağustos gözaltı ve sonrası ceza davası. Şimdi bu durumda OHAL komisyonunu verdiği ret kararında hakkımdaki ceza davasını göstermesini nasıl dilekçemde belirtebilirim. Kurum tarafından açığa alınmamda ve ihraç olmamda herhangi bir yazılı yada sözlü savunma almadı.  

Komisyon iltisak var demiş ret kararında. Yakın akrabaların banka hesaplarına dair bilgi yok kararda. Dava ve kurum kanaati (zannımca banka bilgisi kurum kanaati içinde değerlendrilmiştir.)

701 KHK ile ihraç, Komisyon RET-Ankesör

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
scn, 17.02.2020 - 20:55 yazdı:

İyi akşamlar. Özellikle  @aklima ve bilgi sahibi arkadaşlara sorularım olacak yardımcı olursanız sevinirim.kısaca durumum şu ; eylül sonu gibi kurum kanaati ve kurumun yürüttügü idari soruşturma gerekçe göstererek komisyondan ret geldi.20. İdare mahkemede davam başladı bu gün UYAP portaldan kurum savunmasını gördüm.kurum diyanet.

1.diyanetin savunması bana tebliğ edilecek mi?

2.ikurum savunmafa idari soruşturmaya değinmiş ve çocugumu 17-25 Aralıkdan sonra fetö okuluna göndererek örgüte destek verdiğimi belirtmiş

3 .adli davam olmuştu ve beraat etmiştim .adli dava sürecinde idari soruşturma tutanaklarını gördüm.idari soruşturma aşamadında aleyhimde yalan yalanlış beyanlarda bulunan şahıslar mahkeme sürecinde bizzat şahit olmadıklarını , müftülükte konuşulanları anlattıklarını vs söylediler hatta biri idari soruşturmadaki tutanakla ilgili benim şahısla ilgili böyle bir beyanım yok tutanaklara nasıl geçti bilmiyorum şeklinde ifafesi de mahkeme tutanaklarına geçti.

4.idari mahkeme başvurumda tanıkların idari soruşturmadaki ifadeleriyle adli mahkemedeki ifadelerinin tutarsızlıklarını tek tek belirttim.çocuğun özel okula göndermemdeki gerekçemi (saglık raporu var) de belirttim.

Esas soru şu ; benim diyanetin yapmış olduğu savunmaya cevap yazmam gerekli mi ? İlk idari dava dilekçesinde bütün iddialara ayrıntılı cevap yazdığımı düşünüyorum.ayrıca duruşmalı talep etmiştim duruşmada da kendimi ifade edebileceğimi düşünüyorum.

5.bu mahkemeler tahmini ne kadar sürer?

6.20.idar mahkemesini tutumu nasıldır.sadece kurum kanaatiyle red gelir mi ?

Uzun oldu kusura bakmayın.cevap verecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Günaydın,

1. Davalı idarenin dilekçenize cevabı, sizin yazımınızla savunması size tebliğ edilecek. Tebliğ tarihinden sonraki gün itibariyle sizinde 30 gün isterseniz cevap süreniz var.

2. İdari soruşturma KHK öncesimi oldu, yoksa KHK sonrası gıyabınızdamı oldu? Öncelikle irtibat ve iltisak tanımlarını alıp hakkınızdaki sözde gerekçenin bu tanımlarla nasıl izah edildiğini sorgulamalısınız. Çocuğunuzun okulu tek başına sizin için red gerekçesi olmaz.

Burada bahsettiğiniz idari soruşturma 3 üncü soruda bahsettiğiniz tanıklarıda kapsıyorsa bu hususa özellikle yer verip, kurumun bahsettiği idari soruşturmadaki ifadelerin hepsinin .... numaralı koğuşturmada bizzat tutatanaklarda adları geçenlerce red edildiği yani kurumun tamamen faraziyeler üzerinden hareket ettiğinin ortaya çıktığını belirtip. Kişilerin beyanlarını ekleyebilirsiniz.

4. Sağlık raporu özel okul içinmi, o özel okul içinmi? Şu soru sorulacaktır. Başka özel okul yokmu? Bu sorunun sorulamaması gerekir. Evime en yakın bu okul vardı gibi. Lokasyon bilgileri hatta google haritası dahi koyabilirsiniz.

Dilekçenizde herşeyi yazdığınız düşünüyorsanız zaman kazanmak için kurum cevabına diyeceğim yoktur. Dava dilekçemde herşeyi belirttim. Kurum dilekçemdeki belirttiklerimi haksız gösterecek bir gerekçe, bilgi, belge, bulgu vb gösterememiştir. Dosyanın tekemmül ettirilip karar bağlanmasını arz ederim şeklinde bir dilekçe gönderirseniz. Dosyanız hızlanır. Bu size ilerde makul sürede yargılanma hususunda yapacağınız başvurudada delil olur. Kurum savunmasında belirttiği gerekçelere değinmenizi tavsiye ederim. Özelikle mesnedsiz olanlara. Bunun yanında dilekçenizde sorduğunuz ve kurumun cevap vermediği kısımlar varsa belirtiniz.

5. Toplamda bir yıldan fazla sürüyor.

İdare mahkemesi olaya irtibat ve iltisak olarak bakıyor. bu nedenle; ısrarla yazdığım bir hususa bir kez daha dikkat çekmek isterim. Hakkınızdaki bütün gerekçelere irtibat ve iltisak tanımlarını baz alarak yaklaşın. Gerekçelerin irtibat ve iltisak tanımıyla nasıl izah edildiğini sorgulayın. Çünkü irtibat ve iltisak bir eylemle, bir olayla, bir işlemle ispatlanabilecek yada iddia edilebilecek kelimeler değildir.

• Beğeni 1
  • Teşekkür 1

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

brl0266, 9 saat önce yazdı:

Hakkınızda verilen kararı paylaşmanız mümkünse yorum açısından iyi olur.

Red kararı mahkemeden dolayı verilmemiştir. Kurum kanaati nedeniyle verilmiştir. Koğuşturmanız sos olarak kullanılmıştır. Kurumun savı-unma vb almamasını "hakkımda işlem tesis edilen 701 nolu KHK her ne kadar OHAL döneminde olsada OHAL' e sebep olaylardan yaklaşık 2 yıl sonrası olup. OHAL' in ilanındaki şartların varlığından söz etmek mümkün değildir. Kaldı ki 701 nolu KHK dan ... gün sonrada OHAL kaldırılmıştır. Bu kapsamda hakkımda yapılan işemle alakalı olarak savunmamın alınmaması, ifademe başvurulmamasının kendimi izah etme ve gerekirse savunma hakkı verilmemesinin OHAL' i gerektiren şartların varlığıyla açıklanması akıl ve mantıkla izah edilemez" gibi bir cümle kullanabilirsiniz.

Ceza davası konusunda da "dava konusu 701 KHK ya adımın eklendiği zaman hakkımdaki hukuki gerçeklerin değerlendirilmesi yerine, komisyon 701 sayılı KHK dan ... ay sonra açılmış ve halen devam etmekte olan ve sonucu belli olmayan bir koğuşturmayı red gerekçesi olarak göstermiştir. Söz konusu koğuşturma hakkımda işlem yapılan 701 sayılı KHK nın yayınlandığı tarihte ve öncesinde yoktu. Ancak aleyhimde bir delil olarak sunulmaktadır. Kaldı ki sonucu belli değildir. Söz konusu koğuşturmadan ceza alsam dahi bu zamansal olarak tamamen ayrı bir hukuki durum doğurmaktadır. OHAL komisyonu, hakkında KHK yla işlem yapılanlar hakkında ilgili KHK dan sonra kendisi karar açıklayana kadar geçen sürede ortaya çıkan yeni durumları değerlendirmek için kurulmamıştır. Kaldı ki OHAL komisyonuna yapılan başvurulardada kişiler ilgili KHK nın iptali için başvuru yapmıştır. Hukuk usulüne göre itiraz yada dava konusu olay olduğu zamanki şartlarla değerlendirilip karar verilir. Sonrasında bir gelişme varsa bu durum yeni bir hukuki durum ortaya çıkarırsa gereği yapılır. Mevcut durumda yayınlandığı tarih itibariyle 701 sayılı KHK ya adımın eklenmesine neden bir durumun olup olmadığına bakılmamıştır. Bu hususa bakılıp gerekirse iade edilmem gerekirdi. Hukuk devleti, mevcut kanun ve yasalar hatta OHAL sonrası için özellikle hazırlanmış olan 375 sayılı KHK' ya eklene 35 inci madde kapsamında idare aleyhimde oluşacak yeni gelişmeler olması durumunda kamu görevinden çıkarma yada ihraç işlemi gerçekleştirebilecektir." şeklinde bir açıklama yapabilirsiniz.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

11. Özellikle 685 sayılı KHK öncesindeki KHK larla hakkında işlem yapılan herkesin bütün mahkemelerde hak ihlali konusunda kullanmasını tavsiye edeceğim bir durum dikkatimi çekti.

Anayasanın;

XV. Temel hak ve hürriyetlerin korunması

Madde 40 – Anayasa ile tanınmış hak ve hürriyetleri ihlal edilen herkes, yetkili makama geciktirilmeden başvurma imkanının sağlanmasını isteme hakkına sahiptir.

(Ek fıkra: 3/10/2001-4709/16 md.) Devlet, işlemlerinde, ilgili kişilerin hangi kanun yolları ve mercilere başvuracağını ve sürelerini belirtmek zorundadır.

Kişinin, Resmî görevliler tarafından vaki haksız işlemler sonucu uğradığı zarar da, kanuna göre, Devletçe tazmin edilir. Devletin sorumlu olan ilgili görevliye rücu hakkı saklıdır.

Hiç bir KHK da bu konuya değinilmemiştir. Dolayısıyla 685 sayılı KHK yayınlanana kadar geçen sürede "başvuru hakkınızın, hak arama hakkınızın, aklanma hakkınızın" Anayasanın bu maddesi kapsamında da ihlal edildiğini belirtiniz.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

ankarada idare mahkemesi avukatı tavsiye...KHK komisyon red...için...teşekkürler

Okul garson kod EA 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhaba arkadaşlar mağdurların her birine geçmiş olsun

Uzun bir süre açıkta bekletildikten sonra kurum tarafından (YÖK) ihraç edildim.

Sebep olarak da 2006 yılında 5 aylık SGK kaydımın olması gösterilmiştir. Sizce bu bir sebep olabilir mi?

(Ben bu kurumdan istifa ettikten sonra 1 yılı aşkın süre işsiz gezdim. Ardından memuriyete geçtim.)

Öncelikle kuruma itiraz dilekçesi vermem gerekiyor. SGK kaydı olup da göreve dönenler varsa emsal vermem için yardımcı olur musunuz?

İdari ihraç- SGK kaydı

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhaba herkese,

Ankara 20.İdare Mahkemesinden MSB'nin savunma cevabı geldi. 34 sayfalık standart / şablon bir metin. Dilekçenin sonu şöyle 

"Nitekim emsal bir dosyada yapılan yargılama sonucu Ankara 22. İdare Mahkemesinin 15.04.2019 tarih, 2018/2843 E. 2019/599 K. sayılı kararı ile idarece tesis edilen işlem hukuka uygun bulunduğundan davanın reddine karar verilmiştir"

Bu mahkeme kararı elinde olan ya da forumda gören var mı? Ayrıca, davayı tekemmül dilekçesi ile hızlandırmak istiyorum. Düşünce, fikir ve elindeki bilgi, dilekçe örneği vb. paylaşabilen olursa sevinirim. Şimdiden teşekkürler. 

701 KHK İHRAÇ - T.S.K. - BERAAT - KOMİSYON RED - İDARİ MAHKEMEYE HAZIRLIKTA

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhabalar..idare dava kurum savunması  geldi cevap yazılımı için örnek cevap dilekçesi varmıdır.. EGM sd garson kriterine gore. Yardımcı olurmusunuz

701 EGM. Tek kriter Sd garson Say .22. Idare aşamasında 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
    • @Karagöz "Dehumanize" kavramı anlamlı...Ruhumda bıraktığı hasar, Nietzsche'nin tanrı'nın öldüğünü ifade ettiği deli adamın hikayesindeki deli karakterinin "sonsuz bir hiç gibi başıboş dolaşıyorum" sözünün vücut bulmuş haliyim😔Başardılar!!! 
  • Yeni Oluştur...