İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

adım yok, 17 saat önce yazdı:

20 yıl çalışma süreniz tam süre mi acaba, küsuratı var mı? Sanırım memur olarak Kıdem ve Dereceniz yüksek olmalı ve 4C den emekli olabilmeniz durumunda emekli maaşınız 4A'lı olarak emekli olduğunuzdan daha fazla olacaktır diye düşünüyorum. Küsuratı neden sordum açıklayayım.

Son 7 yıl =  2.520 gün kuralına göre çalışanlar için emekli olunacak kurum belirleniyor. Bu son 2.520 günlük süre zarfında 4A, 4B ve 4C'li olarak çalışılan günlerden hangisi daha fazla ise o kurumdan emekli oluyorsunuz diye biliyorum. Yani genelde internette 2.520 / 2 =1.260 günden daha fazla gün çalışılan yerden emekli olunabilir diyor ancak bu iki farklı sigorta kolu için geçerli (4A ile 4B, 4A ile 4C vb.) Eğer son 7  yılda 4A, 4B ve 4C'li çalışılmışsa üçe bölünmesi gerekir ve bu durumda her biri için 840 gün yapar, yani bu üç sigorta kolunda da çalışılmışsa 2.520 / 3 = 840 günden büyük olan hangisi ise oradan emekli olunabilir.

20 yıl çalışma durumuza göre memur emeklisi olabilmeniz için eksik 5 yılınız var ve bu 5 x 360 = 1.800 gün yapıyor. Yani 1.800 gün daha çalışırsanız memur emekliliğine hak kazanıyorsunuz ancak tek bir sigorta alanında (sadece 4A veya sadece 4B) çalışırsanız son 7 yıl hesabında başka bir kategoriye (hangisinde çalışmışsanız, 4A veya 4B) geçmiş oluyorsunuz.

1.800 gün daha çalıştınız (4A veya 4B'li olarak) diyelim bu durumda son 7 yılınıza bakıldığında 2.520 - 1.800 = 720 günlük kısmı hala 4C'li olarak görülecektir.

1.800 günlük kısmı sadece 4A ve 4B ye eşit paylaştırdığımızda (sizin elinizde son 7 yıl için 4C'olarak 720 gününüz var dolayısıyla diğer sayıları küçültmeye çalışıyoruz) 900 er gün yapıyor. Son 7 yıldaki 4C'li çalışmanız 720 gün olduğu ve 4A ve 4B'lerin süresi 900 er gün olduğu için 4C'dan emekli olamayacaksınız maalesef. O yüzden 20 yıllık çalışma hayatınızın küsuratı var mı diye sordum. Eğer bahsettiğiniz sürenin küsuratı varsa veya askerlik borçlanmanız varsa yaptırarak bu süreyi çoğaltıp son 7 yıldaki 4C'li gün sayısını artırabilirsiniz.

Peki en az kaç gün olmalıydı;

Eğer önceki çalışma süreniz 7.320 gün olsaydı ki bu durumda 4C gün sayısı son 7 yıl içinde 840 gün olacaktı.

9.000 - 7.320 = 1.680 eksik gününüz kalırdı. 1.680 / 2 = 840  olurdu. 4A için 840, 4B için 840 gün kalır ve eşitlenme olurdu (4C zaten 840 gün demiştik)

Yani özetle önceki çalışma süreniz eğer 7.340 günden fazla ise veya askerlik borçlanması ile olabiliyorsa, memur emeklisi olabilmeniz için 9.000 güne kalan kısmı 4A ve 4B ye eşit paylaştırıp son  7 yıldaki çalışılacak 4A ve 4B'li sürelerin her birini 4C den küçük tutup memur emeklisi olma şansınız olabilir.

Tabi bu durumda 4A'dan emekli olmak için 630 gün çalışmak yerine 1.200 gün çalışmak durumundasınız (fazladan 570 gün) ama çalışabilir durumda iseniz ve emekli maaşları arasında (4A ile 4C) ciddi bir fark oluşuyorsa düşünülebilir. En azından böyle bir seçeneğiniz olduğunu bilerek karar vermiş olursunuz.

Karışık oldu, kusura bakmayın. Yanlışım varsa arkadaşlar düzeltsin. İnternet'ten öğrendiğim kadarıyla yazdım.

Merhaba, ayrıntılı açıklamalarınız için teşekkürler. Maalesef 7260 günüm var, 1200 günü doldurup emekli olmayı düşünüyorum. 

İnşallah kısa zamanda adalet gelirde tekrar görevlerimize döneriz. 

672 khk

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
bilyusran, 26 dakika önce yazdı:

Erkadaşlar herkese selam..

Hem KHK lı hem EYT li olarak, krize dönüşen tüm 3 harflilere karıştım valla

😂😂

1999 Ocak Ayı İlk SGK tescilim var. Kamudan çıkarıldıktan sonra hiç SSK yaptırmadım.

E devletten 4/A askerlik borçlanması başvurusu yapmaya çalışıyorum. Karşıma çıkan cevap ” Kapsamınızdan dolayı bu hizmetten yararlanamazsınız”. 🫢 

borçlanma yapamıyorum, 

hizmet birleştirmem mi gerekiyor acaba? Bilgisi fikri olan var mı bu konuda?

Şu an herhangi bir sigorta kapsamında mısınız? 4B'li olduğumda e-Devlet'te bende sadece 4B için askerlik borçlanması  (ki o durumda e-Devlet sayfasında bende de 4A kapsamında askerlik borçlanmasını yapmak istediğimde bahsettiğiniz yazı çıkıyordu) yapılabiliyordum. Sonra 4A'lı oldum ve sigortam yatırıldığı tarihten itibaren (başladığı tarih değil, SGK ya sigortanızın yatması gerekiyor) 4A askerlik borçlanması yapabilir hale geldim. e-Devlet'ten hem 4A hem de 4B için askerlik borçlanması yapılabiliyor. Eğer 4A kapsamında mevcut bir işiniz yoksa 4B kapsamından askerlik borçlanması yapılabiliyor sanırım. Ancak aralarında anladığım kadarıyla şöyle bir fark var; 4A askerlik yaptığınız zamana işlenirken (ki bu emeklilik için son 7 yıl kuralı açısından önemli olabiliyor), 4B için böyle bir durum yok. İkisinde de ödeme miktarı aynı. Ancak bugün 2022'nin son iş günü olduğundan pazartesi itibariyle sigorta ödemeleri artacak bilginiz olsun. Ödeme için de 1 aylık bir süre var.

672 KHK

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Sn. @adım yok cevap için teşekkür ederim.Şuan sigortalı değilim.Sizin iletinizi teyid eden bir görüşmem oldu ilgililerle.

SGK çağrı merkezi 170 i aradım. Ayrıntılı bilgi verdiler, Cumartesi günü de mesai varmış SGK da. Yarın gidip halledebilirim sanırım.

İletilen bilgi şu şekilde; kamudan ayrıldığımdan beri 4/A SSK’ lı olarak kaydım olmadığından, sistemde son iş yeri verisi görüldüğü için halen 4/C liymiş gibi  E- Devlet işlem algoritmasına tabi oluyorum. Dolayısıyla son iş yeri ve prim kaydım 4/C ye göre olduğundan askerlik borçlanması  yapamıyorum.

Kamudan ayrıldıktan sonra herhangi bir işyerinde SSK lı olarak işe başlamış olsaydım askerlik borçlanmasını e-devletten yapabilirmişim. Fakat şimdi mecburen SGK Müdürlüklerinden fiili olarak müracaat yapılması gerekmekteymiş.

Yarın ola hayrola bakalım, inşallah çağrı merkezinin dediği gibidir de bir sıkıntı çıkmaz, zamanmasam borçlanabilirim. 

Olası aynı durumu yaşama ihtimaline karşın herkesin bilgisine..

701 KHK ile gerekçesiz ihraç

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Kaderdaslarim benim hala komisyon sonucum yok . Komisyon görev süresi 23 ocakta bitiyor deniliyor . Komisyon kapanırsa bizim durumlar düzelir mi acaba ne olacak bizim halimiz . Seçimler yaklaşıyor diye herkese bı güzellik yapmaya çalışıyorlar . Bizim hakkımız ne zaman teslim edilir acaba lütuf değil de hakkımızı verseler artık çok yoruldum .. 

693 KHK-Banka-komisyon incelemede- adlı islem beraat ancak kesinleşmedi  

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
tarım693, 12 saat önce yazdı:

Kaderdaslarim benim hala komisyon sonucum yok . Komisyon görev süresi 23 ocakta bitiyor deniliyor . Komisyon kapanırsa bizim durumlar düzelir mi acaba ne olacak bizim halimiz . Seçimler yaklaşıyor diye herkese bı güzellik yapmaya çalışıyorlar . Bizim hakkımız ne zaman teslim edilir acaba lütuf değil de hakkımızı verseler artık çok yoruldum .. 

Komisyonun kapatılıyor olması demek dosyalara bakılmayacağı, geriye kalan dosyaların tümüne RET veya KABUL kararı verileceği anlamına gelmiyor. Bu komisyon zaten oyalamak için kurulmuştu ve son uygulama ile engizisyona dönüşüyor. Hakkımızda işlem yapanların eline bir kez daha veriliyoruz tabi karar çıkmayanlar için. Ben genelde en kötüsünü düşünüp ona göre hazırlık yapan bir insanım. Muktedirler bizim durumumuzu genel bir hak kaybı olarak görmeyip kişisel bir intikam olarak gördüklerinden zaten hukuki dayanağı olmayan bir süreçten geçiyoruz. Hukukun gereği neyse tabikide mücadeleye hukuk içinde devam edeceğiz. Seçim sonrasında ise en azından muhalefetin meclis çoğunluğunu alacağını değerlendirdiğimden ve toplumun her kesimine bu acıyı yaşattıklarından kanuni düzenleme ile bu mağduriyetlerin giderileceğine inanıyorum. Sabahtan akşama kadar aynı televizyon kanallarından yapılan yaftalamalar nedeniyle kendimizi ifade edemedik. EYT' liler gibi örgütlenip sesimizi duyuramadık.Muhalaefet partileri dahi adımızı anmaktan çekiniyor ama yinede umut var. Az kaldı!

• Beğeni 5
  • Teşekkür 1
  • Onaylama 3

679 KHK - RET - KRİTER YOK (KURUM KANAATİ) - ANKARA 26. İDARİ (RET) - MART 2023' TE İSTİNAFA BAŞVURDUM.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
The Oracle, 1 saat önce yazdı:

Komisyonun kapatılıyor olması demek dosyalara bakılmayacağı, geriye kalan dosyaların tümüne RET veya KABUL kararı verileceği anlamına gelmiyor. Bu komisyon zaten oyalamak için kurulmuştu ve son uygulama ile engizisyona dönüşüyor. Hakkımızda işlem yapanların eline bir kez daha veriliyoruz tabi karar çıkmayanlar için. Ben genelde en kötüsünü düşünüp ona göre hazırlık yapan bir insanım. Muktedirler bizim durumumuzu genel bir hak kaybı olarak görmeyip kişisel bir intikam olarak gördüklerinden zaten hukuki dayanağı olmayan bir süreçten geçiyoruz. Hukukun gereği neyse tabikide mücadeleye hukuk içinde devam edeceğiz. Seçim sonrasında ise en azından muhalefetin meclis çoğunluğunu alacağını değerlendirdiğimden ve toplumun her kesimine bu acıyı yaşattıklarından kanuni düzenleme ile bu mağduriyetlerin giderileceğine inanıyorum. Sabahtan akşama kadar aynı televizyon kanallarından yapılan yaftalamalar nedeniyle kendimizi ifade edemedik. EYT' liler gibi örgütlenip sesimizi duyuramadık.Muhalaefet partileri dahi adımızı anmaktan çekiniyor ama yinede umut var. Az kaldı!

Komisyondan sona kalan Münir Korkmaz beye bile RET geldikten sonra ki kendisi yaklaşık 20 dosya kaldığını söylemişti, bu saatten sonra KHK konusunda mevcut iktidar hiçbir şey yapmaz. KHK'lılar olarak ne bu forumda ne de diğer mecralarda bir olmayı başaramadık. Bizler amasız fakatsız bir olamadıktan sonra bizim hakkımızı kimse savunmaz bu böyle biline! 

Artık tamamen seçime endeksli bir tablo var bizler açısından, bakalım hep beraber bekleyip göreceğiz.

Güncelleme • • Konuk

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
bilyusran, 30.12.2022 - 15:08 yazdı:

Erkadaşlar herkese selam..

Hem KHK lı hem EYT li olarak, krize dönüşen tüm 3 harflilere karıştım valla

😂😂

1999 Ocak Ayı İlk SGK tescilim var. Kamudan çıkarıldıktan sonra hiç SSK yaptırmadım.

E devletten 4/A askerlik borçlanması başvurusu yapmaya çalışıyorum. Karşıma çıkan cevap ” Kapsamınızdan dolayı bu hizmetten yararlanamazsınız”. 🫢 

borçlanma yapamıyorum, 

hizmet birleştirmem mi gerekiyor acaba? Bilgisi fikri olan var mı bu konuda?

İnternette şu bilgiler veriliyor. Doğum, askerlik, yurtdışı gibi borçlanmalar, borçlanılan tarihteki sigortalılık statüsüne göre sigortalılık süresi olarak değerlendirilir. Söz konusu kişi en son 4/a (SSK) kapsamında sigortalı olduğuna göre, yapacağı askerlik borçlanması 4/a kapsamında geçen sigortalılık süresi olarak değerlendirilmekle birlikte, askerlik yaptığı tarihlere maledilir. Diğer bir deyişle son 1260 günlük prim ödemesi içinde değil, askerlik yaptığı tarihlerde ödenmiş prim günü kabul edilir.     

672 khk

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Arkadaşlar herkese iyi hafta sonları.Danıştaydaki dosyamın son aşama durumunda harç posta gideri tamamlanacak diyor.Benimle alakalı bir durum varmı.Yani bu harç posta giderini benim mi yatırmam gerekiyor? 

Ohal sonrası ihraç astsubay. Danıştay yargıtay

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhabalar.Öncelikle herkesin yeni yılını kutlarım.Özellikle sayın @Aklimave @Dr. Kara Göz’ ün.

SGK konularında konuşuluyorken bende bilgisi olana bir soru sormak isterim.Polis Okulunda geçen 2 yıllık eğitim süresini SGK süresinden saydıran var mıdır? Usulü nedir? Biraz araştırma yaptım ama işin dava açmaya kadar gidebileceği yönünde sonuçlar elde ettim.E devletten başvurabiliyor muyum?Baktım ama  işlem yapmaya yönelik yönelendirme yapmadı.Kamudan sonra 4a sigorta girişlerim var 1 yılı bulmayan.

iyi geceler.

701 KHKLI sade ve sadece insan...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Ankara 27.idare mahkemesi 2020/107.. E. Karar 2022/1670 İptal-kabul kararım verildi. Atılma gerekçem ailemde PKK Gerillasının olmasıydı...

Güncelleme • • Ramazan21

679khk-komisyonret-27.idare mah-18 ay

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...