İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

KHK Mağdurları Gündem ve Gelişmeler

Önerilen Yorum

Arkadaşlar herkese iyi günler.
Sizlere iki sorum olcak.

1.AİHM’in PİŞKİN kararını mahkemeye nasıl sunabiliriz?

2.AYM’nin işçilerle ilgili verdiği kararı bizi bağlıyor mu?

Eğer bağlıyor ise bu iki hususu mahkemeye nasıl sunabiliriz? 
Sunan varsa yardımcı olursa çok sevinirim.Yarın mahkemeye ek beyan dilekçesi vereceğim.Bu hususlarada değinmek istiyorum.

Dzkk Asb ohal sonrası ihraç tanık ankesör adli süreç istinaf

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Mgdrdnzci, 32 dakika önce yazdı:

Arkadaşlar herkese iyi günler.
Sizlere iki sorum olcak.

2.AYM’nin işçilerle ilgili verdiği kararı bizi bağlıyor mu?

Eğer bağlıyor ise bu iki hususu mahkemeye nasıl sunabiliriz? 
Sunan varsa yardımcı olursa çok sevinirim.Yarın mahkemeye ek beyan dilekçesi vereceğim.Bu hususlarada değinmek istiyorum.

Bu soruları Samet hukuk , Dilek hukuk , Mustafa Özkan gibi ihraç hukukçulara sormak lazım. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Mgdrdnzci, 1 saat önce yazdı:

Buraya danistiginiza göre avukatınız yok diye tahmin ediyorum, idare mahkemesi aşamasında olsaydım ben de bu konuda bir kaç kelam etmeye çalışırdım, ne kaybedeceksinizki! Üst yargı makamlarının bu konuda harekete geçmesini beklemektense alt mahkemelerden başlayarak adımlar atılması mutlaka bir sekilde yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

Herşeyden önce kararın Türkçe'ye çevrilmesi gerekiyor yani kararin Türkçesi henüz yok, kararla ilgili bulabildiğim AİHM menşeli Türkçe bilgi ise aşağıdaki linkte (daha önce kararın tamamını da forumda paylaşmıştım, İngilizce/Fransızca biliyorsanız işinize yarayacaktır):

https://hudoc.echr.coe.int/tur#{"tabview":["notice"],"itemid":["001-206901"]}

Esasen ilettigim linkte de fazla birşey yok henüz, linkte yönlendirme yapılan kaynaklar (mesela bilgi üniversitesinin web sitesi) belki size bu konuları daha iyi anlamak adina bir nebze yardımcı olabilir.

Güncelleme • • Konuk

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

@Guardiann @Leviathan teşekkür ederim.

Evet avukatım yok maalesef.Yarın ek beyan dilekçesi verecektim mahkemeye.Hazır vermişken bu kararlarada değinmek istiyordum.

Dzkk Asb ohal sonrası ihraç tanık ankesör adli süreç istinaf

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

(ALINTI FLOOD ) 

AİHM'İN HAMİT PİŞKİN KARARI BAĞLAMINDA AYM'NİN "PİŞKİNLİĞİ ! 

1. Bugün, @AYMBASKANLIGI'nın ilginç iki kararını paşlaşacağım ve AYM'nin hak ihllalerini gidermek yerine, nasıl bizzat mağduriyetlere ve Türkiye'nin insan hakları karnesinin zayıflamasına sebep olduğunu anlatacağım. 

2. Hatırlanacağı üzere AYM, Hamit Pişkin'in iş akdinin 667 sayılı KHK'ya istinaden feshi nedeniyle yaptığı başvuruyu 10/05/2018 tarihinde kabul edilmez bulmuş, AİHM ise Pişkin'in yaptığı başvuruyu haklı bularak Türkiye'yi 15/12/2020'de mahkum etmişti.

3. 2018 yılında Pişkin'in başvurusunu reddeden AYM, aynı Pişkin gibi 667 sayılı KHK'nın 4/2. maddesine dayanılarak iş akdi feshedilen Berrin Baran Eker'in başvurusunu 02/7/2020 tarihinde (kararlarbilgibankasi.anayasa.gov.tr/BB/2018/23568) Mehmet Ecevit'in başvurusunu da 04/11/2020 tarihinde kabul ederek, başvurucuların ADİL YARGILANMA HAKLARININ İHLALİNE KARAR VERMİŞTİR (kararlarbilgibankasi.anayasa.gov.tr/BB/2019/20601)

4. Evet, yanlış okumadınız. Hamit Pişkin'in başvurusunu hiç bir gerekçe göstermeden reddeden AYM, bu karardan 2 yıl sonra, aynı KHK maddesine dayanılan ve yine iş akitleri feshedilen kişilerin yaptıkları başvuruları kabul ederek İHLAL KARARI VERMİŞTİR.

5. İşin ilginci, Hamit Pişkin kararında AİHM'in; dosyayı yasal ve olgusal açıdan analiz etmekte başarısız olduğunu, adil yargılanma hakkının korunması ve belirtilen ihlallerin giderilmesinde esaslı bir rol ifa etmediğini, 

6. başka bir ifadeyle görevini yapmadığını belirttiği AYM'nin, verdiği ihlal kararlarında sanki kendisi görevini hakkıyla yapıyormuş gibi şu ifadelerle yerel mahkemeleri suçlamasıdır; "derece mahkemeleri yargısal fonksiyonun esasını oluşturan uyuşmazlığın içinde yer alan maddi ve hukuki sorunların bütünüyle ele alınması ve karara bağlanması işlevini yerine getirmemiş, gerçek anlamda bir yargısal faaliyet icra etmemiştir."

7. Asıl kendisi gerçek manada yargısal fonksiyonunu ifa etmeyen AYM'nin bu pişkinliğinin ve üste çıkma gayretinin sebebi nedir? Acaba, aradan geçen 2 yıl da ne olmuştur da AYM hukuku hatırlama gereği duymuştur? 

8. Kararlarında; "uygulama birliğini sağlamaları beklenen yüksek mahkemelerin benzer davalarda farklı sonuçlara ulaşması hukuki belirlilik ve öngörülebilirlik ilkelerine aykırıdır ve böyle bir algının toplumda yerleşmesi yargı sistemine ve mahkemelere duyulan güveni zedeler diyen AYM'nin, bizzat kendisi yargı sistemine ve mahkemelere duyulan güveni zedelememiş ve çelişkili kararlar vermek suretiyle bizzat kendisi adil yargılanma hakkının ihlaline sebebiyet vermemiş midir? 

9. Hamit Pişkin kararından sonraki 2 yıl içinde yasa veya mevzuatta her hangi bir değişiklik olmamasına rağmen, AYM'deki bu olağanüstü değişikliğin sebebi nedir?

10. AİHM istatistiklerine göre hem AİHM'e başvuru, hem de verilen ihlal kararları nedeniyle karnesi kırık notlarla dolu Türkiye'nin böyle bir karneye sahip olmasının en önemli sebebi AYM'nin bu hukuksuz kararları değil midir?

11.AYM'nin, bire bir aynı olan başvurularda hukuka aykırı, siyasi ve konjonktürel saiklerle verdiği kararların sonuçlarına neden bütün bir toplum katlanmak zorundadır? AYM'ye bireysel başvuruları inceleme yetkisi canının istediğine istediği kararı verebilmesi için mi tanınmıştır?

12. Bu nedenle, yapılması gereken; ısrarla hukuki mücadeleye devam etmek ve verdikleri çelişkili ve hukuka aykırı kararlar kendilerine sürekli hatırlatılmak suretiyle hukuk çizgisine gelmelerini sağlamaktır. 

13. Bu açıklamalar ışığında, AİHM'in Hamit Pişkin kararını değerlendirdiğimiz yazıda AYM ile ilgili yer verdiğimiz görseldeki ifadelerin ne kadar doğru olduğu bir kez daha anlaşılmıştır.  Ümitsizliğe ve moral bozmaya gerek yok! 

Hukuki mücadeleye devam

( tweet flood tan alintidir)

Bu yazan kisinin dedikleri sordugu dogru olmakla beraber, sahsi fikrim mahkemeler uzerindeki siyasi oligarsi kalkmadigi surece mumkun gozukmuyor.Bu ulkenin yargiclari mahkemeleri kisacasi sistemi yuzunden zamaninda yasini buyutup astiklari Yusuflari , suclularin aklanip terfi edildigi Marasi Sivasi ve daha bir cok seyi unutmadi unutmayacak bu sistem bu topraklarda hep boyle devam etmis ve ediyor  maalesef. Herkese iyi pazarlar dilerim

aylin yağmur, 23 saat önce yazdı:

Çok sevindim, çok sağolun? Yurt dışına çıkma gibi bir düşüncem yok ama yasağın kalkması beni çok mutlu etti.Elimden alınan bir hakkımı daha geri almak içinde bulunduğumuz şu zorlu süreçte bana moral oldu. Şimdi tebligatın yapılmasını mı bekleyeceğim? Bu arada İstanbul'dan başvuru yapmıştım. Tahdit için başvuru yapan arkadaşlara fikir olsun?

Rica ederim baska birsey beklemeniz gerekmiyor.Isterseniz yurtdisina cikmadan once de her turlu ihtimale karsi il EGM deki hudutlar burosunda double check yaptirmaniz

• Beğeni 3
  • Teşekkür 4
  • Onaylama 1

Yurtdışında yaşıyor , Mağdur , Sicil temiz , Adli Soruşturma yok, idari işlem ile pasaport iptali 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Belki başvuran olursa diye yazayım nezarette 15 gün kaldım. Beraat ettim diye dava açtım maddi manevi 1500 tl verdi. Itiraz ettim bölge mahkemesi de 1500 haksız zenginleşme olur deyip 1000 e düşürmüş ve kesin hüküm demis anladigim kadarı ile daha itirazda edemeyecem

• Kahkaha 2
  • Şaşırma 1

Su an red kararımı gördüm 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Birgarip, 1 saat önce yazdı:

Belki başvuran olursa diye yazayım nezarette 15 gün kaldım. Beraat ettim diye dava açtım maddi manevi 1500 tl verdi. Itiraz ettim bölge mahkemesi de 1500 haksız zenginleşme olur deyip 1000 e düşürmüş ve kesin hüküm demis anladigim kadarı ile daha itirazda edemeyecem

Vay be birşey daha öğrenmiş  olduk. Haksız yere 15 gün nezarette yat, bedeli 1500 tl. olsun, birde üstüne 500 tl. ye haksız zenginleş, ADALETLİ ÜLKEM BENİM.....!!! 

Güncelleme • • derebom
  • Kahkaha 1
  • Şaşırma 3
  • Onaylama 1

677 KHK. Ret

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Birgarip, 2 saat önce yazdı:

Aman kardeş bir daha itiraz etme. 10 TL ye düşer mazallah... ?

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Guardiann, Bir saat önce yazdı:

Aman kardeş bir daha itiraz etme. 10 TL ye düşer mazallah... ?

Borçlu çıkarmasınlar da....

• Kahkaha 3
  • Onaylama 2

.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• İletiler

• dostlar cidden olanağı olan yurtdışı da düşünsün. yıllardır söyledik. şahsen iade olunca da geri dönmeyi düşünmüyorum. 
    • KHK'lıların çoğunluğu bu ülkenin en dürüst, akıllı ve çalışkan kişileridir.. memur olarak doğmadık, hatta memurluk kendi adıma hiç girmemem gereken bir alandı, vasat kişilerle muhatap ola ola, beni de ortalama düşünen, risk alamayan biri yaptı... halbuki dışarıda da yapabileceğimiz birçok iş ve alan var... zaten piyasada düzgün iş yapan adam yok... eğer ilgilendiğimiz alanda gayret gösterirsek,  dürüst ve düzgün çalışırsak, eski işimize gerek kalmayacak ve ayakta durabilecek kadar kazanabileceğimize inanıyorum...
    • Daha önce de yazdım, beklentiye girmek en büyük hayalkırıklıklarının ve depresyonun temel sebebidir... KHK'lılara yapılan muamele bu ülkede kimseye yapılmamıştır, yanımızda birkaç kişi ve Allah dışında kimse yok, bizi bizden başka anlayan da o yok... toplum bizi sanki tamamen unutmuş gibi, bir anda sanki görünmez olduk (buna benzer bir bölüm Black Mirrorda vardı, suçlu kişi kimse tarafından görünmez hale geliyordu)... bu sürecin birgün biteceğini elbet biliyorum ama o zamana kadar akıl ve beden sağlığını korumak için hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp, kendimize yeni bir hayat kurmaktan başka yolumuz yok... birgün inşallah iade olduğumuzda da, zaten kolaylıkla yeni sürece adapte olunur... lütfen artık beklentiye girip, yaranıza daha fazla tuz basmayın, bırakın yara kabuk bağlasın... birşeylerle meşgul olmak (tercihen toprakla), zihni en iyi rehabilite yoludur...
    • Yazıp yazıp siliyorum sayın Aylin. Forumda 5. senemdeyim. 8 yıldır dünyanın en saçma en alakasız en akılsızca iftirasıyla uğraşıp duruyoruz hepimiz. Şurada senelerdir geçecek diye insanlara moral vermeye çalışıyorum. Beni şarlatan ilan etseniz haklısınız ne diyim. geçecek ama daha yılları var bu işin. Oyalanacak şeyler bulmaya çalışın. Yıllarınız gençliğiniz geri gelmeyecek dostlar.
    • @Karagöz "Dehumanize" kavramı anlamlı...Ruhumda bıraktığı hasar, Nietzsche'nin tanrı'nın öldüğünü ifade ettiği deli adamın hikayesindeki deli karakterinin "sonsuz bir hiç gibi başıboş dolaşıyorum" sözünün vücut bulmuş haliyim😔Başardılar!!! 
  • Yeni Oluştur...