İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

İade Olanlar Ve Tazminatlar Forumu

Önerilen Yorum

Merhaba arkadaşlar.

Adalet bakanlığından 2020 temmuzda iade oldum, geriye dönük maaş alacaklarımı ve kıdem izin vs haklarımı ağustos ayında tam olarak aldım.

Geriye dönük maaşımın yasal faizi için idare mahkemesine dava açtım, dava dilekçesi kuruma gider gitmez; geriye dönük tam olarak aldığım faizsiz maaşımdan, ihraç döneminde çalışarak elde ettiğim gelir hesap edilip mahsup edilmek suretiyle kişi borcu çıkartıldı ve derhal geri ödemem istendi, yasal faiz işletiriz tehdidi ettiklerinden aynı gün hesaplanan kısmı iade ettim. Kaldı ki, idare yanlış ödediği parayı 60 gün içinde geri talep etmesi gerekiyormuş, benden 75 gün sonra talep ettiler, bu konuda danıştayın bir kararı da var onu da buldum.

Velhasıl 3 buçuk sene sonra iade olduğumda aldığım ücret 129 bin tl, mahsup edilen kısım 71 bin tl. Yani bana ödenen miktar 58 bin tl.

Benden mahsup edilen kısma itiraz ettim ve aşağıdaki Danıştay kararlarının sadece mahsup ile ilgili bir iki satırı alıntı yapılmak suretiyle bahane edilerek itirazım reddedildi. 

Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulunun 31/01/1969 tarih ve 1967/727 esas ve 1969/78 sayılı kararı, özetle: davacının kurumdan kuruma tayini sonrasında mahrum kaldığı maaş farkının tazmininden bahsedilmiş ve tazminat istemi kabul edilerek diğer kurumda aldığı ödemeler mahsup edilerek ödenmesine karar verilmiş. İhraç veya görevden atılma söz konusu değil. 

Danıştay Onikinci Dairesinin 17/01/2019 tarih ve E:2018/9162, K: 2019/238 sayılı kararı, özetle: bir öğretmenin 45 gün işe gitmeyerek görevden el çektirilmesi sonucu itirazı kabul edilmiş, açıktan ataması yapılmış ve öğretmen olarak çalışmadığı süre içinde başka işlerde çalıştığı gelir mahsup edilerek tazminat ödenmesine karar verilmiş. İhraç veya kurum hatası ile görevden atılma söz konusu değil. 

Yukarıda emsal gösterilen kararların tam metinleri bularak size özet geçtim, KHK ile ihraç edilen memur ile uzaktan yakından alakaları yok. 

Ancak forumda da gördüğüm kadarıyla bu konu hakkında yeni bir emsal yok. Yeni emsal olma umuduyla önümüzdeki hafta dava açacağım. 71 bin tl zaten gitmiş, kaybedecek birşey kalmamış, kanun yollarının sonuna kadar gitmeyi düşünüyorum. 

Benimle aynı durumda olan (ihraç döneminde SGK lı çalışarak elde ettiği geliri, geriye dönük maaşından kesilen) arkadaşlar ile bilgi alışverişi yapmak isterim. 

Allah herkesin gönlüne göre versin, iade bekleyenler arkadaşların tez zamanda iade olmaları dilerim. 

679 KHK - kabul - kriter yok - Adalet Bakanlığı

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Saphyr, 01.01.2021 - 11:18 yazdı:

Adalet bakanlığı iadelerinde süreç nasıl işliyor, eski görev yerimde değil de ikamet ettigim ilde görev yapmak istiyorum. Birsey yapmam gerekiyor mu

Benimde aynı durum aranmadim hala . Siz de bir gelişme varmı

675Khk-kabul -adli idari işlem yok

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Ögretmenim 1 sene önce iade olmuştum.  İade olduktan sonra  yasal haklar için dava açmıştım. Davam bu hafta sonuçlanmış. 

-Maaşın yasal fazi kısmının ödenmesine

-Egitime hazırlık ödeneklerinin ödenmesine 

- Nöbet ve ekders ücreti ( Branş ögretmeni için zorunlu 6 saat kısmını istemiştim)  fiili yapılmadıgından   reddine    

- Kısmen kabul kısmen red  oldugu için  benim ve idarenin 2000 tl  karşılıklı birbirimize  vekalet ücreti ödenmesine 

- 30 gün içinde istinafa başvuru hakkına     karar verilmiştir. 

Yapılan hesaplamalarda 10.000 civarı bir alacak ödemesi doguyor.   

İstinafa ekders ve nöbet için  başvuru yapsammı.  

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
atakann, 2 saat önce yazdı:

Ögretmenim 1 sene önce iade olmuştum.  İade olduktan sonra  yasal haklar için dava açmıştım. Davam bu hafta sonuçlanmış. 

-Maaşın yasal fazi kısmının ödenmesine

-Egitime hazırlık ödeneklerinin ödenmesine 

- Nöbet ve ekders ücreti ( Branş ögretmeni için zorunlu 6 saat kısmını istemiştim)  fiili yapılmadıgından   reddine    

- Kısmen kabul kısmen red  oldugu için  benim ve idarenin 2000 tl  karşılıklı birbirimize  vekalet ücreti ödenmesine 

- 30 gün içinde istinafa başvuru hakkına     karar verilmiştir. 

Yapılan hesaplamalarda 10.000 civarı bir alacak ödemesi doguyor.   

İstinafa ekders ve nöbet için  başvuru yapsammı.  

Hocam hayırlı olsun, iade olduğunuzda birikmiş maaşlar olarak ne kadar almıştınız? Yasal faiz kısmı az gibi geldi bana.

Eğitime hazırlık ödeneğinin yasal faiziyle birliktemi ödenmesine hükmettiler?

Birde siz seminer dönemlerine ait olan ek dersler için dava açmamışmıydınız?

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
Ümit, 19 saat önce yazdı:

Hocam hayırlı olsun, iade olduğunuzda birikmiş maaşlar olarak ne kadar almıştınız? Yasal faiz kısmı az gibi geldi bana.

Eğitime hazırlık ödeneğinin yasal faiziyle birliktemi ödenmesine hükmettiler?

Birde siz seminer dönemlerine ait olan ek dersler için dava açmamışmıydınız?

2 yıl ihraç 1 yıl açık   93 000 verdiler.  Egitime hazırlık ödemesinide faizli ödenecek.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Iade olan ogretmenin SGK maas mebbis gibi islemleri il mi yapiyor yoksa ilce mi

atakann, Bir saat önce yazdı:

2 yıl ihraç 1 yıl açık   93 000 verdiler.  Egitime hazırlık ödemesinide faizli 

Merhba kac gunde yatirdilar 

672 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
yibo, 1 saat önce yazdı:

Iade olan ogretmenin SGK maas mebbis gibi islemleri il mi yapiyor yoksa ilce mi

Merhba kac gunde yatirdilar 

Göreve başladığınız yer ilçe ise ilçe yapar.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Agi ve vergi dilimi için dava acmismiydiniz

672 khk inceleme devam

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
atakann, 25.01.2021 - 11:11 yazdı:

2 yıl ihraç 1 yıl açık   93 000 verdiler.  Egitime hazırlık ödemesinide faizli ödenecek.

Örnek dilekçe  atarmisiniz idare mahkemesi ne başvuruda bulundugunuz

675Khk-kabul -adli idari işlem yok

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

İade olan arkadaşlar GSS borcunu alabiliyorlar mi yatirdiklari paraları

679 - Adalet Bakanlığı, Kabul

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...