İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

Türk Silahlı Kuvvetleri Personeli Forumu

Önerilen Yorum

Konuk
Lâl, 16 dakika önce yazdı:

Arkadaşımın kardeşi ilk dönem ihraç olmustu bakan onayı ile. Sonra iade oldu. Daha sonda 701 de hem bakan onayi hem khk ile ihraç oldu. Hala cocugun neden ihrac oldugunu bilen yok.Arkadasim calisiyor. Istisnalar var evet. Belki de ayni kişiden bahsediyoruz. Ama baktiklari cok sey var diye dusunuyorum. Akrabanin suçlamasi, ceza alip almadigi, ailede baska suclanan var mi gibi. Maalesef tsk da hersey kriter. Ihraç olmayan neden olmadi, olan neden oldu hiçkimse birşey bilmiyor. Ama kendim için eşimin bütün sülalesini eklediler dosyama ve öyle attılar bunu biliyorum.

Dzkk farkı :) ihraç etmeden önce bana sordukları akrabalarımın arasında 12 yaşındaki kuzenim vardı, neden falanca koleje gönderdiniz diyor..

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Lâl, 18 dakika önce yazdı:

Herkese merhabalar arkadaşlar. Genel forumu okudukça mutlu oluyorum ama bizim forumda yine yaprak kımıldamıyor. Arada memurlarnet.forum a bakıyorum herkes birbirini suçluyor moralim bozuluyor. Bizim forum daha anlayişli, daha sakin gidiyor çok şükür.

Ben bugün sizden şu konuda fikir istiyorum. Genelde akraba ihraçlarından haber duymuyoruz. Çevremdeki akraba ihraçları ne ret ne kabul alamadı ben dahil bekliyoruz. Bizim durumumuzda sivil kurumlarda insanların çalıştığını hatta bir kısmının soruşturma bile geçirmediğini biliyoruz. Bir düzenleme ile bizi sivil kurumlara atamayı düşünelibilirler mi? Ne dersiniz? Kimseye cevap gelmemesinin nedeni bu olabilir mi?

Sayın Lâl, ("a" nın şapkasına dikkat)

KHK ile hakkında işlem yapılanlarla ilgili iki düzenleme var. İkiside 685 nolu KHK da birleştirildi. Kanun hali 7075 sayılı kanun. https://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=1.5.7075&MevzuatIliski=0&sourceXml adresinde mevcut. İdare mahkemesinden göreve iade yada OHAL komisyonu kararıyla başvurusu kabul olanlar için 10/a maddesi (1) nolu fikra sorunuzun cevabı. "...haklarında mahkemeler tarafından göreve iade mahiyetinde karar verilenler ile Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu tarafından başvurunun kabulü kararı verilenlerden, eski kadro, rütbe veya unvanına atanması ilgili bakan onayı ile uygun görülmeyenler ilgisine göre Milli Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı bünyelerinde kurulan araştırma merkezlerinde bu madde esaslarına göre istihdam edilir."

Yani ya eski görev yada araştırma merkezi. Başka alternatif yok.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

sayın @Aklima  bugün komisyon kararı elimize ulaştı.. avukatımız ile irtibata geçti eşim. sağ olsun bu süreçte de yanımızda olacak.. kararı bana gönderin çalışmaya başlayım demiş eşime...

kararı ben açtım büyük bir heyecanla..  başvuruya ilişkin bilgi, belge ve tespitlerde ilk sırada kimse yok mu derneğine - hangi no.dan, hangi tarihlerde, kaç adet  sms bilgileri olmaksızın- SMS yolu ile para gönderildiği bilgisinin yer aldığı yazıyor. ben şoke oldum.. bizim böyle bir sms gönderme durumumuz hiç olmadı. zaten eşim ankesör ile suçlanıyordu. bir de telefonunda bu çıkmış olsaydı savcı iddianemesinde bu suçlamayı da yazmaz mıydı merak ediyorum. şu an çok üzgünüm, diğer tespitleri de kendime gelince,  en müsait, (kısa) zamanda yazacağım..  sayın @Aklima bu durumu nasıl yorumlarsınız. not: eşimin üstüne babasının kullandığı bir hat vardı. 2018 yılında kapatmıştık. ama o yaşlı bi insan. göndermiş olamaz. sadece tlf. açıp alo der. mesaj falan okuyamaz, hiç gönderemez bile.. 

ve de akrabadan dolayı (eşimin ağabeyi ve yengesi) hiç bir şey yazılmamış sayın @Aklima.  sizin de 2.  derece akrabanız vardı okuduğuma göre. rahat olabilirsiniz yani bahsi bile geçmemiş.....

sayın @kratoos geçmiş olsun bu arada...

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
portakal çiçeği, 26 dakika önce yazdı:

ve de akrabadan dolayı (eşimin ağabeyi ve yengesi) hiç bir şey yazılmamış sayın @Aklima.  sizin de 2.  derece akrabanız vardı okuduğuma göre. rahat olabilirsiniz yani bahsi bile geçmemiş.....

yani verilen ret kararında akrabadan bahsedilmemiş. siz inş. iadesiniz.. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
kratoos, 2 dakika önce yazdı:

@portakal çiçeği teşekkür ederim.. komisyon kararı ne kadar sürede elime ulaşır? 

biz sistemde 21 kasımda görmüştük. bugün ulaştı elimize. yaklaşık 1 ay yani

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
portakal çiçeği, 1 dakika önce yazdı:

biz sistemde 21 kasımda görmüştük. bugün ulaştı elimize. yaklaşık 1 ay yani

1 ay içinde mahkemem de sonuçlanır önümü rahatça görürüm yani ? hakkımızda hayırlısı olsun

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
kratoos, 2 dakika önce yazdı:

1 ay içinde mahkemem de sonuçlanır önümü rahatça görürüm yani ? hakkımızda hayırlısı olsun

inş. Allah tüm masumların yolunu açık etsin...

karar duruşmanız mı olacak?

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
portakal çiçeği, 37 dakika önce yazdı:

sayın @Aklima  bugün komisyon kararı elimize ulaştı.. avukatımız ile irtibata geçti eşim. sağ olsun bu süreçte de yanımızda olacak.. kararı bana gönderin çalışmaya başlayım demiş eşime...

kararı ben açtım büyük bir heyecanla..  başvuruya ilişkin bilgi, belge ve tespitlerde ilk sırada kimse yok mu derneğine - hangi no.dan, hangi tarihlerde, kaç adet  sms bilgileri olmaksızın- SMS yolu ile para gönderildiği bilgisinin yer aldığı yazıyor. ben şoke oldum.. bizim böyle bir sms gönderme durumumuz hiç olmadı. zaten eşim ankesör ile suçlanıyordu. bir de telefonunda bu çıkmış olsaydı savcı iddianemesinde bu suçlamayı da yazmaz mıydı merak ediyorum. şu an çok üzgünüm, diğer tespitleri de kendime gelince,  en müsait, (kısa) zamanda yazacağım..  sayın @Aklima bu durumu nasıl yorumlarsınız. not: eşimin üstüne babasının kullandığı bir hat vardı. 2018 yılında kapatmıştık. ama o yaşlı bi insan. göndermiş olamaz. sadece tlf. açıp alo der. mesaj falan okuyamaz, hiç gönderemez bile.. 

sayın @kratoos geçmiş olsun bu arada...

Akrabasından dolayı KHK ile ihraç ettik diyemezlerki zaten. Bunu ancak 667 nolu KHK ve OHAL sonrası hakkında işlem yapılanlar için diyebilirler. Onuda ".... nedenle irtibat/iltisakı olduğunu değerlendirdik" şeklinde derler. Olay mahkeme aşamasına gelince ise 15 ile 37 sayfa arasında sadece fetö' yü anlatan, kişiyle ilgili ise belki 2-3 satır bahsi geçen bir cevap yazarlar.

Kimse yokmu derneğine bağış konusuna çok şaşırmayın, yarın mahkemede bu bilgiler istendiğinde (hatırladığınız gibi yoksa, oladabilir, mahkemede tek başına hükmü yok. Varsa bile büyük ihtimalle ya dini bir güne geliyordur yada büyük bir kampanya gününe.) "sehven yazılmış denilebilir" yada kurumun cevabında hiç bahsedilmez. Bence kendinizi üzmeyin.

Geçen haftada yazdım. Kurum TSK. Her şeyin en kötüsünü bekleyin ve hazırlığınızı ona göre yapın, gardınız ona göre alın. Şaşırmadım dersem umarım sizi kızdırmam. Daha neler neler var. Son iki haftadır cereyan eden olaylara bakın. Ayrıca paylaşacaktım ancak sorunuz vesile oldu.

İdare mahkemesi somut delilleri, neden işlem yapıldığını istiyor, cevap vermiyorlar. Mahkeme dosya içindeki evraklarla işlem yapmıyor. Bir yazı daha yazıyor. Cevap vermezseniz "dosyaya göre işlem yapacağım" diye ve süre veriyor. Sürenin dolduğu gün tarihli cevap veriyorlar. Sizde bunu görünce cevaba cevap yazıyorsunuz. Sonra bir bakıyorsanız mahkemenin ilk yazısına da cevap veriyorlar. İçerikte farklılıklar var. Hemen cevap vereyim diyorsunuz. Mahkemeyi arıyorsunuz karşınızdaki kişi sen cevap dilekçeni yazmışsın bi daha yazamazsın diyor. Yersen. Veya kurum ilk savunmayı yapıyor sizde cevap veriyorsunuz sonra bir bakmışsınız ek beyan göndermiş. Eee ne olacak şimdi "ben cevap yazmıştım" diye kalıyorsunuz.

Haklarınızı bilmiyorsanız kedinin fareyle oynadığı gibi oynamaya çalışıyorlar. Yerseniz.

İdare mahkemesine yazdığınız dilekçede https://forum.khkhaber.com/topic/15003-i̇dari-davalar-konusunda-önemli-paylaşımlar/comments?ct=1577197801 altındaki paylaşımlara lütfen dikkat ediniz.

Dilekçelerde kendinizi duygusal olarak savunmayınız, ceza davasını ilgilendiren hususların suç olmadığı konularla savunmaya girmeyiniz. Yapacağınız hakkınızdaki gerekçelerle ilgili olarak irtibat ve iltisak tanımlamalarıyla izahını sorgulamak ağırlıklı olsun. İdari bir işlemde olsa somut deliller olması gerektiğini belirterek bunları ısrarla isteyiniz. İdarenin takdir hakkını keyfi kullanması hususunu vurgulayınız. Dilekçe içinde olmasa bile dilekçede bir iki cümleyle bahsederek hak ihlallerini EK olarak sununuz. Hak ihlalleri konusunu atlamayınız.

Özellikle idare mahkemesi aşamasında evrakların tarihleri, süreler konusuna dikkat ediniz ve gerekirse dilekçenizde kurumun süreyi geçirmesi nedeniyle savunmasının 2577 sayılı kanun gereğince dikkate alınmamasını istediğinizi yazınız.

Yazınız, yazınız. Hak arama yada hesap sorma, hesap verme adımları arasındaki AYM ve özellikle AİHM nde önceki aşamalarda belirtmediğiniz ancak kendileri nezdinde yazdığınız her şey zamanında kullanmadığınız için iptal ediliyor yada savunma tarafı bu hususu vurgulayıp dayanaktan yoksun olduğu konusunda mahkemeyi ikna ediyor.

Dün bir dava dilekçesi okudum kişi kendisinden alınan yaklaşık 7 tl faizi dahi kurumdan istemiş. Hemde yasal faiziyle birlikte. Helal olsun. Yaşatılanlara duygusal yada milliyetçi duygularla yaklaşmayın. Yapılanlar, devlet gücü kullanan şahıslar tarafından bilerek, fütursuzca, sınırsızca, acımasızca yapılmıştır. Kendi beyanlarıda bunu doğruluyor. Bir sürü haber var bu konuda. O 7 tl ve faizini isteyeceksiniz ve alacaksınız ki devlette kendi gücünü kullanan şahıslara karşı tedbir, hesap sorma gibi reaksiyolar geliştirsin. Yapılacak en büyük hatalardan birisi sürece duygusal yaklaşmaktır. Bu hataya düşmeyin. "Devlet hata yapmış bak düzeltti sende uzatma" benzeri çok kelam duyarsınız. Devlet hata yapmaz, devlet kendisine yapılanları unutmaz. Yaşamını farklı isimler altında da olsa devam ettirmiş bütün devletlerde bu böyledir. Hata yapan devlet gücünü kullanan şahıslardır. Devlet adı altında kendilerini affettirmeye çalışıyorlar. Dikkat ediniz.

Güncelleme • • Aklima

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

@portakal çiçeği karar duruşması değil ama savcı mütalaasını verecek yüksek ihtimalle, ceza isterse savunma için ek süre alırız dedi avukatım ona da genelde 2 hafta süre veriliyor. 1 aya karar çıkar diye tahmin ediyorum

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...