İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

Türk Silahlı Kuvvetleri Personeli Forumu

Önerilen Yorum

Aklima, Bir saat önce yazdı:

Siz 701 nolu KHK öncesi TSK sağlık yönetmeliğ gereği askeri hastaneden kurul kararıyla malulen emekliliğe sevk edildiyseniz bu kararla kuruma dileçe yazıp 30.01.2019 tarihli dilekçemin gereklerinin yerine getirilmesini malulen emeklilik işlemlerimin yapılmasını ve dilekçe hakkının kullanılmasına dair kanun gereği tarafıma yazılı cevap/bilgi verilmesini istiyorum dersiniz. Emekli maaşı bağlanıncaada ilk aylık almanız gereken ayla aylığın size bağlandığı zamana kadarki yasal faiz için kurumu tekrar mahkemeye verirsizniz.

Ancak siz malulen emekli olma hakkı kazandınız ve bunu kullanmadıysanız durum değişir.

Şöyle ki; Siz 08.07.2018 tarihinde 701 nolu KHK ile kamu görevinden çıkarılmışsınız. 30.01.2019 tarihinde de beni malulen emekli edin diye dilekçe yazmışsınız. Buna da kurum cevap vermemiş olmalı ki "zımmen red" ifadesi kullanılyor.

Paylaştığınız kararı veren mahkemeye idare savunma vermedi mi? Bu kişi bende çalışmıyor ben bu kişi hakkında bir işlem yapamam bu nedenle dilekçesine cevap vermedim demedi mi?

Özet kısmından anladığım, idare mahkemesi sizin kamu görevinden çıkarıldıktan sonra davalı kuruma başvuru yaptığınızı bilmiyor. Sizi halen davalı kurumda çalışıyor sanıyor ve muhtemelen idare mahkemeye savunmada göndermedi. Yanılıyormuyum? Umarım yanılıyorumdur.

Çünkü bir mantık hatası var. 08.07.2018 tarihi öncesinde davalı idareye malulen emekli olmak için bir başvurunuz olduysa sıkıntı yok. Ancak sonrasında yaptıysanız hele ki 30.01.2019 tarihinde kurum bu tarihte çoktan hakkınızdaki evrakları SGK ya göndermiştir ve kendisiyle bir alakanız kalmamıştır. Büyük ihtimalle de dilekçenize bu nedenle cevap vermemiştir.

KHK ile kamudan ilişiği kesilmeden önce malulen emeklilik dilekçesi veripte sonuçlanmadan kamu görevinden çıkarılıp mahkemeyle emekli olan var. Bu durumdaysanız sıkıntı yok. Lakin değilse sizinle bağı kalmamış ve hakkınızdaki belgeleri SGK ya devretmiş bir kurumun sizi emekli edebilmesi bilgim dahilin de teknik olarak mümkün değil.

yanılmakta haklısınız eksik anlattım durumu. Ben SGK ya dilekçe yazdım. onlar da kısaca sen ihraçsın emekli olamazsın hem dzkk da gerekli evrakları düzenlememiş dediler. Hatta ben SGK ya 27 temmuzda başvurdum. kasım ayına kadar cevap alamadım. ankaraya gidip hır gür çıkartarak cevabı öğrenmiştim. başvuruyorum.com da o zamanlar detaylı yazdım da bunu.SGK dakiler terörist gözüyle bakıyor keyfi hareket ediyorlardı.

Neyse, dzkk da hazırlaması gereken evrakları hazırlamamış. ona da dilekçe yazdım. cevap bile vermediler. sonrasında adli yardıma başvurup dava açtım. 11 ayda sonuçlandı. 

avukatla detaylı konuşunca sonucu kavradım. geçmşe yönelik aylıklar da alınıyormuş.

"KHK ile kamudan ilişiği kesilmeden önce malulen emeklilik dilekçesi veripte sonuçlanmadan kamu görevinden çıkarılıp mahkemeyle emekli olan var. Bu durumdaysanız sıkıntı yok. " dediğinize benzer bir durum yani.

teşekkür ederim yorumunuz için. Bu durum da belki birilerine yol gösterir.

su sıkan itfayenin hortumunu... Sadece adalet bekleyişinde.Komisyon RET,  ilk celsede beraat! İdari Mahkemede adalet haykırışında.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
wildPuppy, 39 dakika önce yazdı:

yanılmakta haklısınız eksik anlattım durumu. Ben SGK ya dilekçe yazdım. onlar da kısaca sen ihraçsın emekli olamazsın hem dzkk da gerekli evrakları düzenlememiş dediler. Hatta ben SGK ya 27 temmuzda başvurdum. kasım ayına kadar cevap alamadım. ankaraya gidip hır gür çıkartarak cevabı öğrenmiştim. başvuruyorum.com da o zamanlar detaylı yazdım da bunu.SGK dakiler terörist gözüyle bakıyor keyfi hareket ediyorlardı.

Neyse, dzkk da hazırlaması gereken evrakları hazırlamamış. ona da dilekçe yazdım. cevap bile vermediler. sonrasında adli yardıma başvurup dava açtım. 11 ayda sonuçlandı. 

avukatla detaylı konuşunca sonucu kavradım. geçmşe yönelik aylıklar da alınıyormuş.

"KHK ile kamudan ilişiği kesilmeden önce malulen emeklilik dilekçesi veripte sonuçlanmadan kamu görevinden çıkarılıp mahkemeyle emekli olan var. Bu durumdaysanız sıkıntı yok. " dediğinize benzer bir durum yani.

teşekkür ederim yorumunuz için. Bu durum da belki birilerine yol gösterir.

KHK öncesi başvurunuz yada emekliliğe sevkinize dair karar varsa hayırlı olsun. Bu durumda geçmişe dönük maaşlar dahil toplu yatıyor. Bu durumda olan bildiğim kişiler var. 

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, 9 dakika önce yazdı:

KHK öncesi başvurunuz yada emekliliğe sevkinize dair karar varsa hayırlı olsun. Bu durumda geçmişe dönük maaşlar dahil toplu yatıyor. Bu durumda olan bildiğim kişiler var. 

Teşekkür ederim. Malulen emeklilik onayım vardı. Sınıf değişimi ya da hemen emeklilik seçimi soruldu ama işlemler bitmeden ihraç edilmiştim. 

Umarım istinaf vs uzamaz da gaspedilmiş hakkımın bi kısmını alırım. Darısı tüm mağdurlara

su sıkan itfayenin hortumunu... Sadece adalet bekleyişinde.Komisyon RET,  ilk celsede beraat! İdari Mahkemede adalet haykırışında.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, 08.04.2020 - 10:08 yazdı:

https://www.nvi.gov.tr/kurumlar/nvi.gov.tr/mevzuat/nufusmevzuat/genelge/idari_Karar_islemleri.pdf adresinde bulunan genelge der ki;

haklarında aynı nedenlerden dolayı; devam etmekte olan herhangi bir idari veya adli soruşturma  veya  kovuşturma bulunmayanlara, kovuşturmaya yer olmadığına, beraatine, ceza verilmesine yer olmadığına,  davanın reddine veya düşmesine karar verilenlere,  mahkûmiyet  kararı bulunanlardan cezası  tümüyle  infaz  edilenlere  veya ertelenenlere, hükmün  açıklanmasının  geri  bırakılmasına  karar  verilenlere,  başvurmaları hâlinde  kolluk  birimlerince  yapılacak  araştırma  sonucuna  göre  İçişleri  Bakanlığınca pasaport  verilebilir." hükmü eklenmiştir.

Bu kapsamda;

"1) İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlükleri tarafından;

"Kurumlarının bildirimi üzerine sistemde idari karar kaydı bulunanlardan; milli güvenliğe  tehdit  oluşturduğu  tespit  edilen  yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine üyeliği  veya  iltisakı ya da bunlarla  irtibatı  nedeniyle, devam eden idari soruşturması bulunup bulunmadığı hususu bildirim yapılan kurumdan,  

İlgili  kişiler  hakkında devam eden adli soruşturma veya kovuşturma olup/olmadığı ile idari  karar  kayıtlarının  kaldırılmasında genel güvenlik açısından mahzur bulunup/bulunmadığı  hususu  İl Emniyet  Müdürlüklerinden," sorulacaktır." demektedir.

kurumunuzun şerh koyma gibi bir durumu yok, kurumunuzun pasaportunuzu iptal yada dondurma gibi bir yetkisi yok. Kurumlar KHK ekli listelerine eklettirdikleri kişilerin listelerini işlem yapılan KHK larda geçen metin gereği pasaportlarına idari tahdit koyulması için bildirmek zorundaydılar ve bildirdiler.

Mevcut aşamada müracaatınız üzerine nüfus müdürlüğü kurumunuza "bu kişi hakkında devam eden bir idari soruşturma var mı?" diye yazı yazmak zorunda. Cevap var yada yok diye gelecek.

Beraberinde il emniyet müdürlüğüne hakkınızda devam eden adli bir durum varmı birde bu kişi hakkındaki tahdidi kaldıralım mı bunu soracak. Sonuçta kaldırılsın yada kaldırılmasın denilecek.

"Emniyet ve adalet kanaat belirtmemiş" adaletin kanaat belirtme gibi bir durumu yok, bu genelgede yeride yok. Ama olur ya hazırlık soruşturması vardır diye yazmışlardır. "Emniyetin kanaati yok" diye bir şey olamaz. Emniyet kararı verecek olan yer zaten. Genelge açık.

Sizinkinde muhtemel sıkıntı nüfus müdürlüğü kurumdan cevap almadan emniyete de yazı yazmış. Muhtemelen emniyette topa girmemiş. Nüfus kurumunuzdan gelecek olan yazının cevabını da ekleyerek yada içeriğini yazısına dahil ederek emniyete tekrardan yazı yazacak. Neticede son kararı veren yer emniyet altında kurulan komisyon.

Dilekçenizde ne yazdınız, bilemiyorum ancak sadece adresini paylaştığım genelgeyi ilgi göstererek, "ilgi genelge kapsamında, hakkımda varsa pasaport kapsamında idari karar kaydı varsa bunun kaldırılmasını ve pasaport başvurusunda bulunabilmek için 3071 sayılı dilekçe kanununun 7 inci maddesi kapsamında cevap verilmesini" yazsanız yeterli gelecektir.

Adli bir durumunuz yoksa hakkınızda idari bir durum zaten yoktur. (kamudan ilişiğiniz kesilmiş çünkü) Birilerinin iş bilmemesi yada kulağı farklı yerden göstermesi nedeniyle gecikme yaşıyorsunuz.

Bence nüfusa gidin ve yüzyüze görüşün. Ayrıca 3 ay beklemenizde normal değil. Şu ana kadar bir başvuru yapmalıydınız. Yazılı olarak gerekirse CİMER üzerinden dilekçe yazarak durumu sorunuz.

örneğin benim 3ay 14 gün geçti halen daha olumlu olumsuz cvp yok. ( İdari işlem ile  adlî hiçbirsey yok khkli değilim devlette çalışmış akrabam bile yok ) EGM ne zaman lutfedecek bekliyorum.Yalniz forumda 4, 4.5 ay sonra aldim tahtid şerh kalkti diyen arkadaşlar vardı. 

Yurtdışında yaşıyor , Mağdur , Sicil temiz , Adli Soruşturma yok, idari işlem ile pasaport iptali 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Joeu, 10 saat önce yazdı:

örneğin benim 3ay 14 gün geçti halen daha olumlu olumsuz cvp yok. ( İdari işlem ile  adlî hiçbirsey yok khkli değilim devlette çalışmış akrabam bile yok ) EGM ne zaman lutfedecek bekliyorum.Yalniz forumda 4, 4.5 ay sonra aldim tahtid şerh kalkti diyen arkadaşlar vardı. 

Dilekçe hakkının kullanılmasına dair kanun gereği 30 gün içinde cevap vermeliler. 2577 sayılı kanun kapsamındada 60 gün geçtiğinde otomatik olarak dilekçeniz zımmen red edilmiş sayılırak dava açabilirsiniz. 60 gün bittikten sonra sizinde 60 günlük dava açma süreniz başlar. Bu güne kadar hiç aranmadıysanız ve sizde hiç bir şey yapmadıysanız geç bile kaldınız.

Beklemek yerine hakkınızı arayınız, Yazın CİMER' e iki satır dilekçe, dilekçe verdiğiniz nüfusa bir dilekçeyle durumu anlatıp dilekçenizin akıbetini sorunuz, kanuni haklarınızı saklı tuttuğunuz dile getiriniz, yada idare mahkemesine dilekçe vererek dava açabilirsiniz. Hakkınızı almak için vermelerini beklemeyiniz.

wildPuppy, 14.04.2020 - 19:46 yazdı:

Teşekkür ederim. Malulen emeklilik onayım vardı. Sınıf değişimi ya da hemen emeklilik seçimi soruldu ama işlemler bitmeden ihraç edilmiştim. 

Umarım istinaf vs uzamaz da gaspedilmiş hakkımın bi kısmını alırım. Darısı tüm mağdurlara

İşlemlerin başlamış olması hakkınızda yazışmaların olması yeterli.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
wildPuppy, 14.04.2020 - 15:47 yazdı:

İdari dava açmıştım ve bugün davayı kazandım. Çok şükür.

hayırlı olsun sayın @wildPuppy

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Aklima, 1 saat önce yazdı:

Dilekçe hakkının kullanılmasına dair kanun gereği 30 gün içinde cevap vermeliler. 2577 sayılı kanun kapsamındada 60 gün geçtiğinde otomatik olarak dilekçeniz zımmen red edilmiş sayılırak dava açabilirsiniz. 60 gün bittikten sonra sizinde 60 günlük dava açma süreniz başlar. Bu güne kadar hiç aranmadıysanız ve sizde hiç bir şey yapmadıysanız geç bile kaldınız.

Beklemek yerine hakkınızı arayınız, Yazın CİMER' e iki satır dilekçe, dilekçe verdiğiniz nüfusa bir dilekçeyle durumu anlatıp dilekçenizin akıbetini sorunuz, kanuni haklarınızı saklı tuttuğunuz dile getiriniz, yada idare mahkemesine dilekçe vererek dava açabilirsiniz. Hakkınızı almak için vermelerini beklemeyiniz.

İşlemlerin başlamış olması hakkınızda yazışmaların olması yeterli.

Nufusla sözlü olarak devamlı iletişim halindeyim ayrıca kanuni hak.farkindayim.hatta  dediklerinizi yüzyüze görüşmemde 30 iş günü  içinde bana gerekçeli cvp vermediniz  , ikincisi 60 iş günü oldu dava açma hk. var görevi ihmal edenler hakkında savcılığa sikayette edebilirim dediğimde bana il  EGM deki komisyona gönderdiği yazilarin sayi ve tarihini verdi. Memur ; olumsuz dahi olsa cvp göndermek zorunda EGM demisti. komisyon bazen her ayin başında ve sonunda topluca gönderiyor bazen ufak ufak her cuma gelebiliyor kararlar dedi. Benlik bir durum söz konusu değil diyor. Normalde  genelge de 15 günde cvp vermeli diyor komisyon ama ülkede çoğu insan için aynı işleyiş söz konusu. Kurumlar ehli keyf çalışıyor maalesef. Obdusman veya idari mah.haklarim söz konusu evet .ayrıca devletin her kurumda şuan acil olmadığı surece işlerin tamamı sallanıyor salgindan ötürü diye duyuyorum

Yurtdışında yaşıyor , Mağdur , Sicil temiz , Adli Soruşturma yok, idari işlem ile pasaport iptali 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Sn wildpupy tam anlayamadim ise iade mi oldunuz idare mahkemesinden?

701 Tsk inceleme devam 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Ne garip virüsmüş, ohal komisyonu ve tavşanları bile kabuğuna çekmiş. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
BusnrYilmaz, 16.04.2020 - 12:37 yazdı:

Sn wildpupy tam anlayamadim ise iade mi oldunuz idare mahkemesinden?

Hayır , emeklilik hakkım vardı ancak SGK reddetmişti. Onun davasını kazandım. İnşallah iade de oluruz cümleten. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...