İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

Türk Silahlı Kuvvetleri Personeli Forumu

Önerilen Yorum

AdaletBekleyen701, 2 saat önce yazdı:

E-devletten protokol  yazdığımda nüfus müdürlüğünün sayfasında pasaport için nüfus müdürlüklerine başvurun yazıyor. Pasaport yasağını kaldırmam için hangi adımları izlemem lazım. dilekçe verilecekse dilekçe örneği var mı ? Herhangi bir kriter , sabıka kaydı mahkeme sorusturma gözaltı  vs.. hiç biri yok gecen sene emniyet pasaport işlemleri bölümüne gittiğimde TSK KHK listesini göndermiş . KHK listesinde olan herkesi yasak koymuşlar.

forumda pasaport bölümünde ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. TSK dan ihraç olup da soruşturma geçirmeyen yok. Gizli soruşturmanız vardır. Sıranız gelmemiştir. Sizin gibi beklerken bir gece kapıya gelip aldılar.(2 sene sonra)

su sıkan itfayenin hortumunu... Sadece adalet bekleyişinde.Komisyon RET,  ilk celsede beraat! İdari Mahkemede adalet haykırışında.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Merhaba  arkadaşlar. Yeni  elime ulaştı. 695 TSK sözleşmeli uzm. Çvs 24.12.2017 ihraç 31.12.2017 sözleşmemin  bitiş  tarihi.01.12.2019 Emekli oldum.13.04.2020 bugün komisyon  kabul  kararı elime ulaştı. Bu ne anlama geliyor bu konuda bilgi sahibi olan varmı acaba teşekkürler. Facebook ta paylaşılmış TSK dan iade varmış. 

689 KHK (Esim icin takip ediyorum.Inceleme Devam)

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
serpil68, Bir saat önce yazdı:

Merhaba  arkadaşlar. Yeni  elime ulaştı. 695 TSK sözleşmeli uzm. Çvs 24.12.2017 ihraç 31.12.2017 sözleşmemin  bitiş  tarihi.01.12.2019 Emekli oldum.13.04.2020 bugün komisyon  kabul  kararı elime ulaştı. Bu ne anlama geliyor bu konuda bilgi sahibi olan varmı acaba teşekkürler. Facebook ta paylaşılmış TSK dan iade varmış. 

@Aklimaiade olan kişinin çocuğu okula gönderme kriteri varmis acaba bakış açısı biraz yumuşamış olabilirmi? Sizce?Adlı birsey geçirmemiş hava kuvvetleri.

Güncelleme • • serpil68

689 KHK (Esim icin takip ediyorum.Inceleme Devam)

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Herkese iyi günler. 689 sayılı KHK ile ihraç oldum. 2 yıl süren yargılanma neticesinde Beraat aldım. (Darısı adli süreci devam eden tüm masum arkadaşların başına.) OHAL Komisyonu henüz karar vermedi. Ancak biliyoruz ki Beraat/KYOK almış olsa da TSK mensuplarına negatif ayrımcılık yapılmaya devam ediliyor. Bu noktada elinde bir veri olan var mı? Yani TSK mensubu KHK ihraç olup da Beraat/KYOK alan ve OHAL Komisyonu kararı olumlu veya olumsuz gelen sayısı/oranına nereden ulaşabiliriz? Bu konuda bilgisi veya tahmini olan varsa paylaşırsa sevinirim. Teşekkürler.

689 KHK - Beraat - OHAL Komisyonu İnceleme Devam

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
serpil68, 12 saat önce yazdı:

@Aklimaiade olan kişinin çocuğu okula gönderme kriteri varmis acaba bakış açısı biraz yumuşamış olabilirmi? Sizce?Adlı birsey geçirmemiş hava kuvvetleri.

Çocuğunu okula gönderen ve hakkında işlem yapılmayan kişiler var. Bunda bir sıkıntı yok.

Bizler için komisyon kararının belirleyici kısmı kurum kanaati. Cezai bir durum yoksa ve kurum olumlu görüş verdiyse emin olun gerekçe, kriter vs hikaye. Önemli olan kurumun görüşü. Kendisiyle görüşebiliyorsanız özel bölümleri kapalı olarak komisyon kararını isteyiniz. 

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

07.04.2023 itibariyle eski mesleğime görevlendirme yazısı tebliğ edildi.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk
serdar689, 3 saat önce yazdı:

2 yıl süren yargılanma neticesinde Beraat aldım

beraatiniz hayırlı olsun... inş. KABUL kararınızı da görürsünüz...

serdar689, 3 saat önce yazdı:

(Darısı adli süreci devam eden tüm masum arkadaşların başına.)

amin inş.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Herkese merhaba, adi malulluk hakkım vardı. İhraç sonrası SGK ret vermiş, dzkk ise emeklilik için gerekli belgeleri dilekçe yazmama rağmen SGK ya göndermemişti. İdari dava açmıştım ve bugün davayı kazandım. Çok şükür. Aynı durumda olan varsa ışık tutabilir diye yazdım. Adli yardım ile açtım davayı. 

Mahkeme kararında şu tarihten itibaren aylık ödenmesi vs yazmıyor. Bilen varsa yardımcı olabilir mi? 

-Aylık ödenmesi ilk başvuru yaptığım tarihten itibaren mi olmalı? (sonuçta hak kaybı var)

-İstinafa başvururlarsa süreç uzun mudur orada?

su sıkan itfayenin hortumunu... Sadece adalet bekleyişinde.Komisyon RET,  ilk celsede beraat! İdari Mahkemede adalet haykırışında.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
wildPuppy, Bir saat önce yazdı:

Herkese merhaba, adi malulluk hakkım vardı. İhraç sonrası SGK ret vermiş, dzkk ise emeklilik için gerekli belgeleri dilekçe yazmama rağmen SGK ya göndermemişti. İdari dava açmıştım ve bugün davayı kazandım. Çok şükür. Aynı durumda olan varsa ışık tutabilir diye yazdım. Adli yardım ile açtım davayı. 

Mahkeme kararında şu tarihten itibaren aylık ödenmesi vs yazmıyor. Bilen varsa yardımcı olabilir mi? 

-Aylık ödenmesi ilk başvuru yaptığım tarihten itibaren mi olmalı? (sonuçta hak kaybı var)

-İstinafa başvururlarsa süreç uzun mudur orada?

Hayırlı olsun.

Davada ne istediyseniz mahkeme ona hükmeder. Dava kararını paylaşabilirseniz yorum yapılabilir.

689 KHK, TSK, 2' nci derece akraba gerekçe edilerek mağdur. OHAL Komisyonundan iade. 08.12.2022 ve an itibariyle Asker olarak mesleğe dönüş davası red. Araştırma Merkezinde şimdilik devam. Pes etmek yok.

13.03.2023 itibariyle eski mesleğim olan askerlik mesleğine atanmamla ilgi davada  kesin hükmüyle lehime karar verilmiştir.

14 Nisan 2023 itibariyle kamu görevinden çıkarıldığında son çalıştığım birlik ve görevde mesaiye başladım.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

sn @Aklima  teşekkür ederim.

Dava detayı şu şekilde;

DAVANIN ÖZETİ    : Davacı tarafından, malulen emekliliğe sevk onay belgesi  ve diğer gerekli olan işlemelerin yapılması ve malulen emekli aylığı bağlanması talebiyle davalı idareye yapmış olduğu 30/01/2019 tarihli başvurusunun zımnen reddine ilişkin işlemin; hukuka ve mevzuata aykırı olduğu iddia edilerek iptali istenilmektedir. 

Bu durumda; malulen emekliliğe sevk için gerekli koşulları taşıyan  davacıya mülga 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu'nun 44. maddesi delaletiyle 5510 sayılı Kanunun 25. ve 26.  maddeleri uyarınca emekliye sevk onayının verilerek  adi malul olarak emekli aylığı bağlanması yönündeki isteminin zımnen reddi yolunda tesis edilen  dava konusu işlemde hukuka uygunluk görülmemiştir.
Açıklanan nedenlerle; dava konusu işlemin iptaline, davacının adli yardım talebi kabul edildiğinden aşağıda dökümü yapılan 215,60 TL yargılama giderinin davalı idarelerden tahsil edilmesi için ilgili kuruma müzekkere yazılmasına, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi uyarınca duruşmalı işler için belirlenen 2.075,00-TL vekalet ücretinin davalı idarelerden alınarak davacıya verilmesine, karar kesinleştikten sonra posta ücreti avansından artan miktarın davacıya iadesine, kararın tebliğini izleyen günden itibaren 30 gün içerisinde Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne istinaf yolu açık olmak üzere, 30/12/2019 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

bu şekilde.

Aynı şekilde malullük hakkı olup da dava açmaya çekinen varsa adli yardım veriyor barolar. 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
wildPuppy, Bir saat önce yazdı:

sn @Aklima  teşekkür ederim.

Dava detayı şu şekilde;

DAVANIN ÖZETİ    : Davacı tarafından, malulen emekliliğe sevk onay belgesi  ve diğer gerekli olan işlemelerin yapılması ve malulen emekli aylığı bağlanması talebiyle davalı idareye yapmış olduğu 30/01/2019 tarihli başvurusunun zımnen reddine ilişkin işlemin; hukuka ve mevzuata aykırı olduğu iddia edilerek iptali istenilmektedir. 

Bu durumda; malulen emekliliğe sevk için gerekli koşulları taşıyan  davacıya mülga 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu'nun 44. maddesi delaletiyle 5510 sayılı Kanunun 25. ve 26.  maddeleri uyarınca emekliye sevk onayının verilerek  adi malul olarak emekli aylığı bağlanması yönündeki isteminin zımnen reddi yolunda tesis edilen  dava konusu işlemde hukuka uygunluk görülmemiştir.
Açıklanan nedenlerle; dava konusu işlemin iptaline, davacının adli yardım talebi kabul edildiğinden aşağıda dökümü yapılan 215,60 TL yargılama giderinin davalı idarelerden tahsil edilmesi için ilgili kuruma müzekkere yazılmasına, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi uyarınca duruşmalı işler için belirlenen 2.075,00-TL vekalet ücretinin davalı idarelerden alınarak davacıya verilmesine, karar kesinleştikten sonra posta ücreti avansından artan miktarın davacıya iadesine, kararın tebliğini izleyen günden itibaren 30 gün içerisinde Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne istinaf yolu açık olmak üzere, 30/12/2019 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

bu şekilde.

Aynı şekilde malullük hakkı olup da dava açmaya çekinen varsa adli yardım veriyor barolar. 

Siz 701 nolu KHK öncesi TSK sağlık yönetmeliğ gereği askeri hastaneden kurul kararıyla malulen emekliliğe sevk edildiyseniz bu kararla kuruma dileçe yazıp 30.01.2019 tarihli dilekçemin gereklerinin yerine getirilmesini malulen emeklilik işlemlerimin yapılmasını ve dilekçe hakkının kullanılmasına dair kanun gereği tarafıma yazılı cevap/bilgi verilmesini istiyorum dersiniz. Emekli maaşı bağlanıncaada ilk aylık almanız gereken ayla aylığın size bağlandığı zamana kadarki yasal faiz için kurumu tekrar mahkemeye verirsizniz.

Ancak siz malulen emekli olma hakkı kazandınız ve bunu kullanmadıysanız durum değişir.

Şöyle ki; Siz 08.07.2018 tarihinde 701 nolu KHK ile kamu görevinden çıkarılmışsınız. 30.01.2019 tarihinde de beni malulen emekli edin diye dilekçe yazmışsınız. Buna da kurum cevap vermemiş olmalı ki "zımmen red" ifadesi kullanılyor.

Paylaştığınız kararı veren mahkemeye idare savunma vermedi mi? Bu kişi bende çalışmıyor ben bu kişi hakkında bir işlem yapamam bu nedenle dilekçesine cevap vermedim demedi mi?

Özet kısmından anladığım, idare mahkemesi sizin kamu görevinden çıkarıldıktan sonra davalı kuruma başvuru yaptığınızı bilmiyor. Sizi halen davalı kurumda çalışıyor sanıyor ve muhtemelen idare mahkemeye savunmada göndermedi. Yanılıyormuyum? Umarım yanılıyorumdur.

Çünkü bir mantık hatası var. 08.07.2018 tarihi öncesinde davalı idareye malulen emekli olmak için bir başvurunuz olduysa sıkıntı yok. Ancak sonrasında yaptıysanız hele ki 30.01.2019 tarihinde kurum bu tarihte çoktan hakkınızdaki evrakları SGK ya göndermiştir ve kendisiyle bir alakanız kalmamıştır. Büyük ihtimalle de dilekçenize bu nedenle cevap vermemiştir.

KHK ile kamudan ilişiği kesilmeden önce malulen emeklilik dilekçesi veripte sonuçlanmadan kamu görevinden çıkarılıp mahkemeyle emekli olan var. Bu durumdaysanız sıkıntı yok. Lakin değilse sizinle bağı kalmamış ve hakkınızdaki belgeleri SGK ya devretmiş bir kurumun sizi emekli edebilmesi bilgim dahilin de teknik olarak mümkün değil.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...