İçeriği gör
KHK Mağdurları Forum

İade Olanlar Ve Tazminatlar Forumu

Önerilen Yorum

672

672 kabul 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

2 yıl önce iade edildim yasal faiz ve ek ders için basvurmadim males f bende bu konuda ne yapabilirim.mem e dilekçe yazmıştım ama red aldıktan sonra mahkemeye gitmek istemedim o dönem pişman oldum şimdi.

672 kabul 

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Sayın @Minister , Stajyer avukat olduğunuzu belirtmişsiniz. Forumda sorulan yalnız cevaplanmayan bazi sorular var acaba cevaplamaniz mümkün müdür.

- Verilmeyen  diğer haklar için( yasal faiz, ek ders, AGİ kesintisi vb.) hak düşürücü süreler nedir?

-IYUK 13 madde belirtilen... " ...bir yıl ve her halde beş yıl içinde idareden talep etme" hakkından faydalanabiliyor muyuz? 

-"her halde 5 yıl" ibaresine binaen 5 yıl içinde haklarımızı talep edebileceğimiz anlaşılır mı?

Son bir soru: Bu davalarda BİM lehte karar veriyor genelde idare Danistaya götürüyordur bunları, Danistay in bir emsal karar vermesi ve dava acmayanlarin bu karara istinaden haklarını idareden talep etme durumu ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Teşekkür ederim.

672 - MEB - 25 ay istifa edilmiş sendika - Kabul

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Enes276, 30.01.2021 - 22:20 yazdı:

2 yıl önce iade edildim yasal faiz ve ek ders için basvurmadim males f bende bu konuda ne yapabilirim.mem e dilekçe yazmıştım ama red aldıktan sonra mahkemeye gitmek istemedim o dönem pişman oldum şimdi.

aynı durum 

sendika formuna atılan bir imza için 4 yılım heder olmuşken, daha da bir yere imza atmam.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Dostlar acaba çevremizde iade olduktan sonra açılan ve kazanılan davaların paralarını alan var mı?

42 ay için ne kadar alınır?

42 ay için toplu para olarak 137400 aldım daha fazla alanı duydunu mu?  
maksat muhabbet olsun, ???

Facebook ta gördüm bir sınıf öğretmenine ek ders için (36) 49000 ödenmiş

672 meb sendika+Cihan medya İADE

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

realist83, 31.01.2021 - 21:30 yazdı:

Sayın @Minister , Stajyer avukat olduğunuzu belirtmişsiniz. Forumda sorulan yalnız cevaplanmayan bazi sorular var acaba cevaplamaniz mümkün müdür.

- Verilmeyen  diğer haklar için( yasal faiz, ek ders, AGİ kesintisi vb.) hak düşürücü süreler nedir?

-IYUK 13 madde belirtilen... " ...bir yıl ve her halde beş yıl içinde idareden talep etme" hakkından faydalanabiliyor muyuz? 

-"her halde 5 yıl" ibaresine binaen 5 yıl içinde haklarımızı talep edebileceğimiz anlaşılır mı?

Son bir soru: Bu davalarda BİM lehte karar veriyor genelde idare Danistaya götürüyordur bunları, Danistay in bir emsal karar vermesi ve dava acmayanlarin bu karara istinaden haklarını idareden talep etme durumu ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Teşekkür ederim.

Merhabalar.Benim gördüğüm kararlarda sorduğunuz hususlar IYUK 11. madde kapsamında değerlendirilmekte. madde 11 üst makamlara başvurma: " ilgililer tarafından idari dava açılmadan önce idari işlemin kaldırılması, geri alınması, değiştirilmesi veya yeni bir işlem yapılması üst makamdan, üst makam yoksa işlemi yapmış olan makamdan idari dava açma süresi içinde istenebilir. Bu başvurma işlemeye başlamış olan idari dava açma suresini durdurur. 60 gün içinde bir cevap verilmezse istek reddedilmiş sayılır, isteğin reddedilmesi veya reddedilmiş sayılması halinde dava açma süresi yeniden işlemeye başlar ve başvurma tarihine kadar geçmiş süre de hesaba katılır."

iade sonrası parasal haklarımızın toplu olarak hesabınıza yatırıldığı tarihten itibaren 60 gün içinde idare mahkemesine yasal faiz ,ek ders, ek ödeme döner sermaye ,AGİ vs., 30 gün içinde de vergi mahkemesine vergi matrahının hesabı ile ilgili dava açmanız gerekiyor, ya da İYİ 11.e göre ilgili makama Toplu para hesabınıza yatırıldıktan sonra dava süresi içinde başvurup işlemin düzeltilmesini talep edebilirsiniz. ilgili makam 60 gün içinde size cevap vermediyse talebiniz reddedilmiş sayılır, veya talebinize süresi içinde Red cevabı verilebilir. Red cevabı sonrası durmuş olan dava süresi kaldığı yerden devam ediyor. Bu işlemlerde süre çok önemli ,süresi içinde dava açılmaz ise tekafisi imkânsız hak kayıpları meydana geliyor. Biraz karışık olmuş olabilir ama bence en iyisi Toplu para yatırıldıktan sonra 60 gün içinde idare, 30 gün içinde vergi mahkemelerine kalan miktarlar için dava açmak en Garanti yol .Ben şahsen bu davalarda sizin bahsettiginiz IYUK 13.md nin uygulanması gerektiğini düşünüyorum .Fakat benim gördüğüm kararlarda idare mahkemeleri toplu paranın yatırılmasından itibaren 60 gün içinde dava açılması yönünde karar veriyorlar.Eğer bu 60 günlük süre kacirilmiş ise, idare mahkemeleri süre yönünden Red kararı verseler de , ret kararına karşı BİM ve danıştay'a iyuk 13 kapsamında süre yeniden itiraz edilebilir. bir yıl eykemi öğrendikten sonraki süre, 5 yıl ise eylemi zamanında öğrenemedik ise eylem yapıldıktan sonra en fazla  5 yıl  dava içinde  açabiliyoruz.  5 yıl dolunca öğrensek de Dava açamıyoruz .60 günlük süreyi kaçıranlar toplu paranın yatırıldığı tarihten itibaren bir yıl içinde IYUK 13 kapsamında kanun yoluna başvurabilir kanaatindeyim. Danıştay'ın ilgili dairesinin bu konular önüne geldiğinde  vereceği kararı idare mahkemeleri ve bölge idare mahkemeleri dikkate alacaktır.  Bu süreler hak düşürücü sureler,  ilerde Danıştay iyuk 13 deki süreye göre karar verirse bu karar süresi içinde dava açmayanlar için bir anlam ifade etmeyecektir. Özetle biz süresi içinde dava açıp mahkeme reddetse bile Bim ve Danıştay gibi kanunyollarına bu kararı taşımalıyız.

Benim bu hususta nacizane kanaatim böyle olup , tecrübeli arkadaşlar yazdıklarıma katkıda bulunabilir, düzeltme yapabilirler. 

677 KHK beraat , Kabul

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Minister, 13 saat önce yazdı:

Merhabalar.Benim gördüğüm kararlarda sorduğunuz hususlar IYUK 11. madde kapsamında değerlendirilmekte. madde 11 üst makamlara başvurma: " ilgililer tarafından idari dava açılmadan önce idari işlemin kaldırılması, geri alınması, değiştirilmesi veya yeni bir işlem yapılması üst makamdan, üst makam yoksa işlemi yapmış olan makamdan idari dava açma süresi içinde istenebilir. Bu başvurma işlemeye başlamış olan idari dava açma suresini durdurur. 60 gün içinde bir cevap verilmezse istek reddedilmiş sayılır, isteğin reddedilmesi veya reddedilmiş sayılması halinde dava açma süresi yeniden işlemeye başlar ve başvurma tarihine kadar geçmiş süre de hesaba katılır."

iade sonrası parasal haklarımızın toplu olarak hesabınıza yatırıldığı tarihten itibaren 60 gün içinde idare mahkemesine yasal faiz ,ek ders, ek ödeme döner sermaye ,AGİ vs., 30 gün içinde de vergi mahkemesine vergi matrahının hesabı ile ilgili dava açmanız gerekiyor, ya da İYİ 11.e göre ilgili makama Toplu para hesabınıza yatırıldıktan sonra dava süresi içinde başvurup işlemin düzeltilmesini talep edebilirsiniz. ilgili makam 60 gün içinde size cevap vermediyse talebiniz reddedilmiş sayılır, veya talebinize süresi içinde Red cevabı verilebilir. Red cevabı sonrası durmuş olan dava süresi kaldığı yerden devam ediyor. Bu işlemlerde süre çok önemli ,süresi içinde dava açılmaz ise tekafisi imkânsız hak kayıpları meydana geliyor. Biraz karışık olmuş olabilir ama bence en iyisi Toplu para yatırıldıktan sonra 60 gün içinde idare, 30 gün içinde vergi mahkemelerine kalan miktarlar için dava açmak en Garanti yol .Ben şahsen bu davalarda sizin bahsettiginiz IYUK 13.md nin uygulanması gerektiğini düşünüyorum .Fakat benim gördüğüm kararlarda idare mahkemeleri toplu paranın yatırılmasından itibaren 60 gün içinde dava açılması yönünde karar veriyorlar.Eğer bu 60 günlük süre kacirilmiş ise, idare mahkemeleri süre yönünden Red kararı verseler de , ret kararına karşı BİM ve danıştay'a iyuk 13 kapsamında süre yeniden itiraz edilebilir. bir yıl eykemi öğrendikten sonraki süre, 5 yıl ise eylemi zamanında öğrenemedik ise eylem yapıldıktan sonra en fazla  5 yıl  dava içinde  açabiliyoruz.  5 yıl dolunca öğrensek de Dava açamıyoruz .60 günlük süreyi kaçıranlar toplu paranın yatırıldığı tarihten itibaren bir yıl içinde IYUK 13 kapsamında kanun yoluna başvurabilir kanaatindeyim. Danıştay'ın ilgili dairesinin bu konular önüne geldiğinde  vereceği kararı idare mahkemeleri ve bölge idare mahkemeleri dikkate alacaktır.  Bu süreler hak düşürücü sureler,  ilerde Danıştay iyuk 13 deki süreye göre karar verirse bu karar süresi içinde dava açmayanlar için bir anlam ifade etmeyecektir. Özetle biz süresi içinde dava açıp mahkeme reddetse bile Bim ve Danıştay gibi kanunyollarına bu kararı taşımalıyız.

Benim bu hususta nacizane kanaatim böyle olup , tecrübeli arkadaşlar yazdıklarıma katkıda bulunabilir, düzeltme yapabilirler. 

Teşekkürler hocam...

672 - MEB - 25 ay istifa edilmiş sendika - Kabul

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Supernova, 26.12.2020 - 21:18 yazdı:

İyi akşamlar arkadaşlar, ohal komisyonu ile göreve iade sonrasında manevi tazminat davası açan var mı ya da açıldığını duydunuz mu, sanırım iade olunduktan sonraki ilk 1 yıl içerisinde açılması gerekiyormuş süresinin geçmemesi için, 2020 ocakta öğrenmiştim iade olduğumu. Tazminat davası açabilmek için süremin dolmasına çok az kaldı eğer 1 yılla sınırlıysa dava açma süresi, herhangi bir bilgi olan yazabilirse çok sevinirim. Herkese haksızlıkların son bulduğu günler dilerim... 

Ben geçen sene iade olduktan sonra henüz kurumuma atanmayı beklerken Ohal komisyon kararından sonra 60 gün içinde bazı maddi haklar için ve manevi tazminat için İdare Mahkemesine manevi tazminat istemli de dava açtım. Tazminat alınamaz yönündeki kanun maddesinin anayasaya aykırı olduğunu belirterek idare mahkemesinden Norm Denetimi için Anayasa Mahkemesine başvurulmasını ve sonucuna göre karar verilmesini istedim. Ancak pandemi falan derken, daha birkaç ay önce dilekçem reddedilmiş. Dilekçemi yenilemem istenmiş. Sonrasında kuruma atandığım için kurumdan isteyebileceğim şeyleri çıkarıp, manevi tazminat ile ayrıca kurumdan alamayacağım bazı maddi tazminatlar için dilekçemi yenileyip tekrar verdim. Bakalım ne olacak.

672 KHK - EGM - Rütbeli - Aralık 2019'da TAKİPSİZLİK, Ocak 2020'de KABÜL kararı çıktı. Kodlama: 'Derece 1: E - Derece 2: E' . Anlamı: Hayatının Hiçbir Döneminde Fetö ile ilişkisi olmayan ve İşini İyi takip Eden' - EGM'ye atamam yapıldı. Şükür Kavuşturana.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş
Konuk

Selamün aleyküm arkadaşlar, idari mahkemede açtığım;

Toplu maaşların yasal faizi 

Eğitim öğretim ödenekleri 

Seminer dönemi ek dersleri

davalarını kazanmışım, süreç toplamda yaklaşık 1 yıl sürdü. Kararlarda bölge idare mahkemesine itiraz için 1aylık süre tanınmış, bakalım sonuç nasıl olacak, hayırlısı.

Ek ders için dava açmadım çünkü idareci ve sınıf öğretmenleri dışında kazananı duymadım o yüzden açmadım, belki ilerleyen yıllarda alırız diye düşünüyorum.

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Bizde ek ders ve yasal faize ayrı ayrı dilekçe yazmıştık çift masraf oldu birde kaybedersek her dava için 2000 tl öduyormusuz.Agi ve vergi dilimi dilekçelerini de sonradan ayrı yazmıştık.Agi gelen cevap sonrası 60 gün süreyi kaçırmışız.Vergi dilimi 3 sene %27 kesinti oldu hatta temmuzda göreve döndükten sonra 6 ay daha %27 kesinti oldu buna cevap gelmedi .dava hakkımız var bunu kazanan var mi acaba.Ayri ayrı dilekçe yazınca herbiri ayrı dosya masrafı ve kaybedersen avukatlik ücreti oluyormuş.Tek dilekçe yazmıştık.Forumda vergi mahkemesi ayrı olacak diye görünce farklı dilekçeler yazdık ve masraf baya arttı.Vergi dilimine başvursak mi bilemedik

672 khk inceleme devam

İletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Sosyal Ağlarda Paylaş

Cevap Yaz

Şimdi cevap yazıp sonra kayıt olabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, giriş yaparak üye isminizle cevaplayabilirsiniz.
Not: Gönderiniz görünmeden önce editör tarafından kontrol edilip onaylanacaktır.

Konuk
Yanıtla...

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Yapıştırdığınız bağlantı uyarlandı.   Yalnızca link göster?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...